NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEBENT SNEEIG 1854. No. 98. ZATURDAG den 9 December. r- E k 9Je Jaargang. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK 1, r, ie SNEEKER ;n BINNEN- EN BUITENLAND. alle pogingen aan, BUITENLAND. l 2 I 6 3 16 3 delen Idem gers een nader, dat i de gevol de mede- staat ma- L. het 11 m 3 i s f- k- S. u- •1. ts 3F ir t, el pd. >ol- pd. >nd n, g, g er id te n te ie l, it i- k- t- e- 1- e n, n- e- e o er te ’s Gravenhage we- van sollicitan- waaraan hij grootelijks behoefte had, van Pe- recop wachtende was. De orkaan van den 14 Nov. heeft op de zee alleen niet gewoed; ook op het land on dervond men zijne verschrikkelijke uitwer king; alle legertenten werden door den storm De BURGEMEESTER van SNEEK nvmk'. bekend, dat aan de ingezetenen, die hem ver langen te spreken eiken maandagwoensdag donderdag en vrijdag (feestdagen uitgezonderd) daartoe gelegenheid zal worden gegeven in l. Huis der Gemeentedes voormiddags van tot des namiddags 1 uur. Sneek den 7 December 1854. De Burgemeester voornoemd hans ciz. worm. weder eenige hulponderwijzers. Betreffende het ongeluk der kruidont- ploffing te ’s Hage verneemt men i de vader en één der kinderen aan gen der bekomene wonden zijn bezweken, ter wijl de vier personen, die zich nog in het COURANT dien deze poging echter den gewenschten uit slag niet mogt opleveren zou Oostenrijk zich gehouden achtenmede den oorlog aan Rus land te verklaren, in welk geval Frankrijk daarentegen verpligt zou zijnhulptroepen naar Italië te zenden. om herstel des vredes eenen vasten en duurzamen waarbij partijen op den Duitschen bond Langs dien weg, gaat de Oest. Corr. voort, mag men de hoop koesteren, dat Eu ropa’s billijke eischen zullen worden ingewil ligd en de vrede terug zal keeren. De Oest. Corr. meent verder uit geloofwaar dige bron te kunnen verzekeren, dat Oosten rijk pogingen zal aanwenden om binnen drie dat vorst Menzikoff 1200 wagens met leeftogt, maanden den vrede tot stand te brengen; in- WEENEN, 1 December. Bij keizerlijk de creet is de staat van beleg, waarin Zevenber gen sedert den Hongaarschen opstand verkeer de, opgeheven. Bij een ander decreet is het verbod van uitvoer van wapenen en krijgs behoeften bestemd naar de Donau-vorsten- dommenopgehevenen de doorvoer dier voorwerpen toegestaan, met het onbewimpeld doelom de operatiën der Oostenrijksche en andere troepen tegen de Russen gemakkelijk te maken. WEENEN, 5 December. De Oest. Corr. zegt, dat het drievoudig verbond, tusschen Oostenrijk, Engeland en Frankrijk gesloten, berust op de erkenning der solidairiteit van de Europesche belangen en d it de hoofdinhoud bestaat in de onderlinge en wederkeerige ver klaring der vereeniging van wil en krachten der drie mogendheden te bewerken op grondslag, en werking van ken. o'nvergeworpen. De belegeringswerken zijn tot 80 Nederl. ellen der vesting vooruitgeko men thans echter zullen zij worden geschorst. Men verwacht zeer spoedig eenen slag. De Russen hebben zich naar den Belbeck terug getrokken. Naar aanleiding eener uit Parijs ontvangene dépêche, verhaast Omer pacha zijne beweging in de Donau-vorstendummen. Slechts twee regementen heeft hij van zijn leger ge detacheerd, om ze naar de Kriiü te zenden. Daarentegen zullen de geallieerden nog 10,000 m:;n versterkingstroepen uit Konstantinopel ontvangen. In die stad komen bij voortdu ring de troepen aan die de onderkoning van Egypte ter hulpe der porte zendt. De oorlog, meent de Timeszal in de Krim thans niet worden voorlgezet. Alles wordt nu door de Westmagten geregeld, om het leger in het Russische schiereiland, zoo sierk mogelijk en goed van alles Voorzien ie doen overwinteren. Ten aanzien der krijgsbedrijven in het hooge noorden verneemt men, dat het En- gelsch-Fransch eskader aldaar, nadat de schade, aan zijne schepen toegebragt bij de beschie ting van Petropolowskazal hersteld zijn, voornemens is, eene nieuwe verkenning te vol brengen van de Russische havens Sitka, Ko- diab en Ochotsk. Vier schepen van het Rus sische smaldeel moeten, naar men zegt, on der admiraal Pertiason ten noorden der Amor- rivier gestationneerd zijn. Rusland heeft zelfs de uiterste punten, de meest verafgelegene be zittingen van zijn groot gebied niet vergeten in staat van verdediging te brengen de ge allieerden hebben de forten in de baai Arrft- scha in voortreffelijken staat van tegenweer gevonden. Door de aansluiting der Russische aan de Pruissische telegraaflijnen, is het telegraaf kantoor te St. Petersburg met de Nederland- sche kantoren in verbinding gesteld. Voor- loopig worden echter alleen regeringsberigten langs dien weg overgebrngttegen later mede te deelen en te verrekene prijzen. Zaturdag jl. is te Weenen door de ge zanten van Oostenrijk, Frankrijk en Engeland een tractaat geteekend. Naar men verneemtis de per telegraaf ontvangene tijding van eene verandering in het Deensche kabinet slechts gegrond geweest op een los gerucht, dat den 26 Nov. te Kopen hagen was verspreid. SNEEK, 8 December. Bij de tweede ka mer der staten-generaal is ingekomen eene mis sive van de heeren Van Nispen, Storm van ’s Gravesande en Van Akerlaken, ten geleide van een voorstel van wet tot afschaffing van den accijns op het gemaal der rogge. De staten dezer provincie hebben, bö eene tweede vrije stemming, met 52 van de 39 stemmen tot lid der gedeputeerde staten gekozen jhr. mr. W. E. Engelen tevens lid van de tweede kamer der staten-generaal, ter vervanging van jhr. mr. C. van Eijsinga, die zijn ontslag had genomen. Z. WelEd. heeft zich deze verkiezing laten welgevallen. Men verneemt, dat de verkiezing van een lid in den gemeenteraad alhier zal plaats hebben op woensdag den 20 December ek. Men verneemtdat het H. KK. M. de koningin-moeder heeft behaagd, een fraai ka- napé-kleed te doen toekomen aan de Anna- Paulowna-Vereenigingals bijdrage tot de ver loting van dames-handw’erken, welke ten voor- deele der Anna-Paulowna-bewaarschoolop den verjaardag van hare beschermvrouw, 19 Jan. 1855, zal worden gehouden. Men meldt uit ’sGravenhage, dd. 28 Nov.; Hier ter stede heeft zich eene associatie ge vormd, om den bouw' van maïs, ook wel Turk- sche tarw’e of rogge genaamdte bevorderen. Men wil in het volgend jaar eene proef ne men op een of twee bunders grond in de na bijheid dezer residentie, om later bij eene ge lukkige uitkomst aan deze cultuur meerdere uitbreiding te geven. Het doel der associatie is, een meer versterkend en min kostbaar voe dingsmiddel dan brood en aardappelen te ver krijgen. Den 18 dezer zal der examen gehouden worden ten voor de dienst der telegraaf in ons land ten einde deze als telegrafisten-leerlingen in het volgende jaar in dienst te nemen, en ver der tot ambtenaren voor de telegrafie op te leiden. Uit onderscheidene oorden des lands hebben zich personen aangemeld, onder welke wijlen den heer Jelle Siedsma. Besluit betrekkelijk het aanleggen van een beurtveer tusschen Sneek en Almelo. Taux van geneesmiddelen ten behoeve van de armen-administratiën voor het jaar 1835. MAANDAG DEN 11 DECEMBER 1854, voormiddags ten elf uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Benoeming van eenen wethouder. Vaststelling van het maximum van den on derstand voor 1855, bedoeld bij art. 25 der armenwet. Benoeming van leveranciers van geneesmid- aan de stads algemeene armen, van eenen chirurgijn. Idem van eenen doctor, chirurgijn en apo theker, ten behoeve van de R. K. armen. Idem van twree leden en tw'ee plaatsvervan- in het stem-bureau, ter benoeming van lid in den gemeenteraad. Rapport betrekkelijk de nalatenschap van gasthuis bevinden, allen in hoogst zorgelijken toestand verkeeren inzonderheid het dochter tje Marie, oud 8 jaren en de dienstmaagd, voor wier leven men zeer beducht is. Allen lijden verschrikkelijken ipdien de vrouw' mogt herstellen, vreest men, dat zij blind zal blijven. Met genoegen verneemt; mendat de ver zameling van roofdieren in het koninklijt zoölogisch genootschap te Amsterdam op nieuw werd uitgebreid door de aankomst van eenen reusachtigengestreepten tijger, door den wel- ed. heer G. J. L. van der Hucht, te Batavia, honorair lid van het genootschap, aan de dier gaarde toegezonden, en door den heer II. Wi - tebolgezagvoerder van het schip Java's Wel varen der reederij van mevr. wed. B. \V. van Starckenborg van Straten behoorende, naar Amsterdam overgebragt. De achtste verkooping van de gronden in den Haarlemmermecrpolder heeft op den 29 Nov. jl. plaats gehad. De 1269.55 in veiling gebragte bunders zijn verkocht gezamenlijk voor ƒ582,600, en al- zoo gemiddeld voor 439 per bunder. In het geheel hebben de tot dusverre ver kochte 12,654.77 bunders opgebragt ƒ5,975,900. of gemiddeld 475 per bunder. De gemeenteraad te Vlaardingen heef'., bij de behandeling der policie-verordeningen met algemeene stemmen besloten een artikel daarin op te nemen, waarbij verboden W’oru in herbergen, koffijhuizen, slijterijen, tappe rijen of huizen, waar men gelagen zet,.sterken drank te tappen aan kennelijk beschonken personen, en aan allen, die in of van wege liefdadige instellingen der gemeente of van de onderscheidene godsdienstige gezindheden wor den verpleegd of bedeeldop eene boete van ƒ5 tot ƒ6. Te Meppel W'endt men alle pogingen aan, om den weleerw. heer Uden Masman te be wegen, om voor het beroep van Groningen te bedanken. Naar men verneemt, heeft men eene aanzienlijke som bijeengebragtmet het doel, om daaruit een fonds te stichten, waar uit jaarlijks den leeraar een voordeel zal kun nen te goed komen, ongeveer gelijk staande met de meerdere inkomsten, te Groningen aan eene predikants-plaats verbonden. Van het tooneel des oorlogs is een berigt ontvangen van generaal Canrobert van den 22 Nov., meldende, dat sedert den 17den niets merkwaardigs vóór Sebastopol is voorgevallen en dat de belegeringshatterijen niet opgehou den hadden te vuren op den vijand, die on bewegelijk bleef in zijne verschanste stellingen. Klagten uit de Krim schijnen den inhoud der brieven tot 15 Nov. uit te maken. Het weder is nat, het leger heeft weinig beschut sel de soldaten-vrouwen (want velen dezer W’aren medegegaan) en soldaten-weduwen ge droegen zich zoo slecht te Balaklava dat zij weggezonden werden. De Turken w’illen nil aan de verschansingen werken, en men ver kiest ze niet tot iets anders te bezigen na hunne vlugt van 25 October. Generaal-majoor Bentinck, gekw'etst in den slag bij Inkerman is te Londen aange komen alwaar ook verwacht wordt de insge lijks gekw'etste luitenant-kolonel lord Charles Fitzroy. De hertog van Cambridge en sir de Lacy Evans hebben, blijkens eene dépêche uit de Krim in den Times, uithoofde van ziekte, het leger moeten verlaten. De Russische krijgsmagt in de Krim be liep op den 5 Nov. 108,500 man met 484 stukken geschut. Sedert dien dag zijn aan zienlijke versterkingen bij het leger van vorst Menzikoff aangekomen. Het aantal manschappen dat de gealli eerden van den 10 tot den 20 November ter versterking ontvangen heeft, moet omstreeks 15,000 man bedragen. Uit berigten van de Russische zijde blijkt,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1