NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. «5^ 1854. No. 99. den 13 December. WOENSDAG EINNEN- EN BUITENLAND. den Donau sedert 1 Jan. de- BUITENLAND. is dezer F. Majeur, van diefstal beschul- van vol- 50 jaren toezigt der policie. 1.ft men de tijding ontvan- van de schroefstoom- van Liverpool naar Lon- A1 de reizigers, ten getale van vijftig als de veertig matrozen zijn omgeko- Onze lezers herinneren zichdat een on derzoek is ingesteld naar de gegrondheid der beschuldiging tegen eenen Russischen officier, dat hij zöu hebben bevel gegeven, de gekwet sten1 af te maken. Vorst Menzikoff heeft naar men zegt, in bewoordingen, vol veront waardiging, op de mededeelingen hem door lord .Raglan ten deze gedaan, geantwoord, dat die beschuldiging louter laster is. De Augsburger Allg. Zeit. berigtdat de keizer van Oostenrijk besloten heeft een kamp van 50,000 man met 200 stukken ge schut op te rigten te Tuhuaan digt bij Weenen. Men leest in de Parijsche Constitutionnel Den 2 December 1804 ontving Napoleon I de keizerskroon uit de hand van den paus den 2 December 1805 won hij den slag bij Austerlitz. Den 2 December 1851 is Europa door Napoleon III uit den afgrond der rege ringloosheid gered en drie jaren later heeft hij juist op denzelfden dag de vruchten van zijne diepe wijsheid en langdurige gematigd heid geplukt in de verbreking van hetgeen nog overig was van den bond, welke veer tig jaren geleden, uit haat tegen al wat Bo naparte heette, door de souvereinen van het Noorden tegen Frankrijk gevormd werd. Die bond bestaat thans alleen nog maar in de herinnering en in de geschiedrollen. Het te Weenen gesloten verdrag verandert niet alleen den stand van het Oostersche geschil; het verandert ook keizer Napoleons positie in Eu ropa; en terwijl het aan de zaak van het Westen nieuwe kracht voor den strijd tegen Rusland bijzet, vergroot het Frankrijks in vloed op het lot der wereld. Niet onbelangrijk is het berigt uit Pe tersburgdat de keizer het voorstel van den minister van eeredienst, om de aan de hoo- geschool aldaar bestaande afdeeling voor de Oostersche talen tot eene faculteit te verhef fen goedgekeurd heeften dat deze verande ring reeds in werking is getreden. De be doelde faculteit omvat de volgende talen Ara bisch, Perzisch, Turksch, Tartaarsch Mon- golisch Kalmuksch, Chineesch Hebreeuwsch Armenisch, Gruserisch en Mandschurisch. van Groningen gekomen te zijn. Na elkanders vertrouwen gewonnen te hebben, dat na het ledigen van een paar glaasjes onbepaald werd geschonken, kreeg eerstgenoemde grooten lust, om eens te zien hoe een militair costuum hem zou lijken, dat, naar het zeggen dessoldaats, overheerlijk moest wezen. Men verwisselde daarop van bovenkleederen terwijl de soldaat als burger, zich kort daarop onder een of ander voorwendsel naar buiten begaf en te vergeefs werd terug verwacht. Als middel tot desertie, zoo als men denkt, was het niet kwalijk ver zonnen, maar kan hellevens, in meer dan één opzigt, als waarschuwing dienen. Voor het geregtshof te Brugge i dagen behandeld de zaak van Kortrijk. Deze persoon, van digdlevert een treurig bewijs op harding in de misdaad. In 1810 stond hij voor het eerst teregt, en thans voor de drie ëntwintigste maal; hij telt 54 jaren, en is reeds veroordeeld geweest tot 66 jaren tucht huisstraf en Te Londen heeft gen van het verbranden boot Nilgaande den. even men. Een te Parijs ontvangen brief meldtdat de generaal Gaurobert ten gevolge van ont- vangene wonden, welke echter geenszins ge vaarlijk zijn in het gebruik van zijne beide armen belemmerd wordt, zoodat men hem steeds moet helpen bij het bestijgen van zijn paard. De berigten uit Amerika zijn zeer ge- wigtig. De vraag was, of de oorlogzuchtige politiek van het congres, onlangs te Ostende gehouden zou zegevieren over de vredelie vende staatkuude van den minister Marcy! Gebe’urde het eerste dan zou door de ver meestering van Cuba, door de magtige repu bliek aan Europa de handschoen worden toe geworpen. Men zegt, dat, ten gévolge van het slui ten van het verbond met Oostenrijkde keizer en de keizerin van Frankrijk dit saizoen niet zoo in afzondering zullen doorbrengen als aan vankelijk hun voornemen was. Verledene week toch zou het keizerlijke echtpaar de opera voorstelling bij wonenvoor het eerst sedert de veldtogt in de Krim is aangevangen. De toetreding van Pruissen tot het Oos tenrij ksch-Anglo-Fransch tractaat wordt te Berlijn als zeker tegemoet gezien. Welligt kan deze toetreding in eenen vredelievenden zin worden uitgelegd. Wat de aanneming van de vier punten van waarborg door Rusland betreft, wordt verze kerd, dat eene nieuwe nota daaromtrenthou dende die verklaring, uit Petersburg te Wee nen ontvangen is. De rampen door de stormen op de Zwar te Zee veroorzaakt, zijn in vele opzigten op merkelijk. Het verlies van hét schip the Prin ce is in geld ongeveer 700,000 p. st. (ruim 8 millioen gulden). Het kostte 150,000 p. st., en had eene hoogst noodige1 lading in voorliet leger, die op 500,000 p. kt. geschat wordt, als bestaande in 40,000 stel winterkleederen eene menigte levensbehoeften en krijgsvoorraad. Alles is verloren schip lading en beman ning behalve ongeveer een half dozijn, die op de klippen klauterden. Het schip the Resolute ligt thans met eene lading van 900 tonnen buskruid op den bo dem der Zwarte Zee. De waarde van het geheele verlies der ge allieerden, in de Zwarte Zee, wordt berekend op bijna twee millioen p. st. (24 mill. Holl.). De geallieerden ontvangen bij voortdu ring versterking aan troepen en materieel. Het Pesther dagblad Lloyd meldt, dat, ten gevolge der aanvallende houding van Omer- pacha te Odessa vrees is ontstaan voor eenen aanval der Turken en dat de kommandant dier stad geweigerd heeftnieuwe troepen van daar naar de Krim te zenden. In den Sol- datenfreund van Weenen leest men, dat de vele regens sneeuw en stormwinden de ge meenschap tusschen Odessa en Sebastopol bij pa onmogelijk maken. DENEMARKEN. De koning heeft het ont slag zijner ministers aangenomen en aan ge neraal Krogh, die tevens tot minister van oorlog is benoemd, de zamenstelling van een nieuw kabinet opgedragen. BUCHAREST 6 December. F.en legercorps van 40,000 Turken, met 100 stukken geschut zal in de volgende week te Baltschik en Varna worden ingescheept naar de Krim. Een re- gement Turken blijft slechts te Bucharest. Danisk-bey vervangt Mussa-pacha als kom mandant der stad. Aan laatstgenoemde is de betrekking van hoofdopzigter bij de inscheping opgedragen. Binnen weinige dagen vertrekt ook Omer-pacha. KONSTANTINOPEL, 27 November. De terugtogt van generaal Liprandi van Balaklava en de ongesteldheid van den hertog van Cam bridgedie aan eene zielsziekte lijdt, worden bevestigd. Bij voortduring gaan troepen naar de Krim. Uit de Zwarte Zee loopen veel be schadigde schepen in de haven van Konstan- tinopel binnen. ATHENE, 1 December. De Fransche troe pen alhier in bezetting hebben bevel gekregen naar de Krim te vertrekken. Ten gevolge van het verschrikkelijk heer- schen der cholera, is de stad bijna geheel ver laten. Het hof, de ministers, de militaire autoriteiten bevinden zich echter steeds hier; doch de meeste ambtenaren van minderen rang hebben naar elders de wijk genomen. De dag bladen kunnen niet verschijnen, bij gebrek aan het noodige personeel. LONDEN, 5 December. De oorlog oefent, ondanks de bemoedigende artikelen der mi- nisteriëele bladen in onderscheidene deelen des lands een’ onmiskenbaar nadeeligen in vloed uit, want behalve dat in de laatste da gen vele faillissementen hebben plaats gehad, ’verminderen ook de fabrijken den werktijd j SNEEK12 December. Maakten wij in ons laatstvoorgaand noramer melding van de opneming van een artikel in de policie-ver- ordening te Vlaardingen waarbij het verbo den wordt, aan beschonken personen, als mede aan hen, die in of van wege liefdadige instellingen verpleegd of bedeeld wordenster ken drank te tappen, thans kunnen wij daarbij voegen dat ook alhier door den ge meenteraad in de vorige week een dergelijk besluit is genomen waarbij het bovendien verboden wordt, aan jongelieden beneden 16 jaren oud, sterken drank te schenken. Van den 2 tot en met den 8 dezer, zijn 19 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomen bedragende daar door bet totaal dier gevallen sedert 1 Jan. de zes jaars 2760. Uit Vlieland meldt men, dd. 6 Dec.: Velen zullen zich ongetwijfeld het noodlot tige voorval herinneren, den armen ouden schulpenvisscher Jan Boelingzijne vrouw en knecht voor eenige dagen op deze kust we dervaren. Naauwelijks van deze ramp beko men of die zelfde oude lieden die op hun zeventigste jaar nog het schamele brood op eene ontrouwe zee moeten zoeken was nog zwaarder ramp beschoren, die bun eenen wis sen dood voor oogen deed zien. Met hunne tjalk met eene lading zuur bijeengezochte schulpen bevracht, alhier ter reede liggende, sloeg het vaartuig gisteren avond, omstreeks 8 urebij het woeden van eenen hevigen storm voor het anker weg en strandde op den Riggeleene bank in zee. Al spoedig sloeg de tjalk vol water, zoodat de arme schepelin gen in doodelijken angst op de luiken en wa tervaten hun leven moesten bergen. Terwijl woedende zeeën over het vaartuig stormden stonden Boeling, zijne vrouw en knecht, aan elkander geklemd in stille onderwerping ge reed, den hun aangrijnzenden dood in de armen te vallen. In dien toestand bragten zij een onbeschrijfelijk bangen nacht door; doch ein delijk was de maat van hun lijden vol; door koude en angst in schier verdoofden toestand gebragt, werden zij bij het eerste daglicht van het strand ontdekt. Het gerucht: een schip in nood!” was genoeg, om vijf wakkere zee lieden naar hunne schuit te doen ijlen en zonder een oogenblik aan eigen gevaar te den ken in zee te doen steken om het hopelooze wrak, het kostte wat het wilde, te bereiken. Het doel steunt hunne krachten en spoedig hebben zij het wrak bereikt thans nemen zij de meer dood dan levende schipbreukelingen in hunne schuit en varen met hen naar de toevallig in de nabijheid liggende Zwolsche stoomboot, alwaar zij door den kapitein lief derijk werden opgenomen en door het toedie nen van verwarmende middelen tot bewust zijn werden teniggebragtwaarna zij vervol gens door hunne edele redders naar Vlieland werden overgebragtalwaar zij door het arm bestuur op het liefderijkst werden verpleegd. De menschlievende daad der edele redders is ver, zeer ver boven onzen lof verheven; het gevoel, hunnen pligt te hebben gedaan, is hun de kostbaarste belooning; toch willen wij hunne namen aan de vergetelheid ontrukken zij zijn de loodsschipper Pieter Koudenburg en zijne gezellen, Pieter de Boer, Jarig Mo lenaar, Rijk Visser en Maarten de Gorter. Men meldt uit Katwijk aan Zee, dd. 7 Nov. De toestand der visschers is dezen win ter ellendig, daar vele schuiten nog niet eens zijn aan geweest, terwijl de vangst daarenbo ven slecht is. De ziekte, vooral onder de geringere klasse, is zeer drukkend zoodat armverzorgers steeds de milddadigheid van de met het lot der on- gelukkigen bewogenen ootmoedig inwachten. Te Schiedam in den polder den vetten oord zullen 4 nieuwe branderijen en eene mouterij worden opgerjgt. Dit vak van nij verheid verkeert thans in ongekenden bloei. In de vorige week had te Uithuizen het volgende voorval plaats Een landbouwer, zich in een logement aldaar bevindende, geraakte in gesprek met een’soldaat, die zeide, met verlof COURANT. SNEEKER 4 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1