NIEUWS- EN AöVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. L I 1834. No. 100. ZATURDAG den 16 December. s BINNEN- EN BUITENLAND. 1 de vrij - IIIMIIIIlimBHiiWIlilFii noemde kerk behoorende, der godsdienst heb- en die de gevaren niet bevroe den, waaraan de kerk op deze wijze wordt welke bisschop zich geregtigd hij zich uitdruktals een an- spreken en den paus te doen het hem niet geoorloofd is, vrije mededeeling te berispen van gevoe- men BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen bij deze ter kennis van de respective ingezetenen dezer Stad, dat bij art. 21 der wet van den 8 Jan narij 1817, omtrent de inrigting der Nationale Militie, is bepaald Dat zich jaarlijks vóór den 5 Januarij aan het Plaatselijk Bestuur in geschrifte moeten adresseren de bij de Nationale Militie voor zich zelven dienende manschappen, die, in den loop van het laatst verleden jaar, hetzij door overlijden van eenen vader, of wel moe der, weduwe zijnde, of door een plaats ge had hebbende regterlijke separatie of echt scheiding der ouderen, of eindelijk, door over lijden van eenen broeder of broeders, regt op vrijstelling, overeenkomstig de bepalingen bij art. 91 en volgens Zijner Majesieits decisie van den 50 Augustus 1817, ook die bij art. 94 gemaakt, hebben verkregen, en hun ont slag diensvolgens zullen verlangen. Dat bij deze verzoekschriften volgens ge zegde 21ste art., zullen moeten worden over gelegd de noodige bewijzen, ingerigt overeen komstig de voorschriftenbij de aangehaalde artikelen 91 en 94 vastgesteld. En Dat tot het doen der voorschreven jaarlijk- sche aanvragen om ontslag, evenzeer als de manschappen zelvenook derzelver ouders voogdencurators en gemagtigden bevoegd zijn. En opdat niemand eenige onkunde zal kun nen voorwendenzal deze worden afgekon- digd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 8 December 1854. Burgemeester en Wethouders voorn oemd HANS CIz. WOIDA. De Secretaris MACtA. SNEEK, 15 December. Door de eerste ka mer der staten-generaal zijn aangenomen 1°. Het wets-ontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1855; 2°. dat tot vaststelling der begrooting van uitgaven voor de algemeene lands-drukkerij voor 1855en 5’. die tot naturalisatie van G. Gerhards en negen anderen. Alle zonder beraadslaging met algemeene stemmen. De tweede kamer der staten-generaal heeft tot de in overweging neming van het voorstel tot afschaffing van den accijns op de rogge met algemeene stemmen besloten. Met 58 te gen 7 stemmen is besloten, om de voorstellen nopens de afschaffing van belastingen zoowel die der regering als van de vijf leden te be handelen na het reces. Door de tweede kamer, die zich thans bezig houdt met de beraadslaging der begroo- tingswet is hoofdstuk VIII (marine) met 56 tegen 25 stemmen verworpen hetwelk ten gevolge heeft gehad, dat de minister van dat departement, de heer Enslie zijn ontslag bij den koning heeft gevraagd. Men spreekt er Van dat de heer Rochusseu tijdelijk met de portefeuille van het departement van marine zou worden belast. Wij meenen het publiek te moeten her inneren dat de muntbiljetten, vervaardigd volgens de wet van 17 December 1849 Staats blad no, 46 nog gedurende den loop dezer maand December bij de ontvangers der belas tingen kunnen in betaling worden gegeven. De gemeenteraad van Amsterdam heeft beslotenzich bij adres tot Z. M. te wenden om wijzigingen in de gemeentewet aan te brengen. Den 11 dezer heeft te ’s Hage de treu rige ter aarde bestelling plaats gehad van de dienstmaagd des heeren Regouwde bloedver wanten van dien heer en vele vrienden volg den den lijkstoet; allen waren diep getroffen over den vroegtijdigen en smartvollen dood der overledene. Zoo men weetbevinden de echt genoot en twee kinderen van den heer Regouw zich nog in hel gasthuis; zij zijn naar om standigheden vrij wél en men koestert de hoop op derzelver herstel. Uit Leyden meldt men, dd. 9 Dec.: Men verneemt alhier, dat gisteren avond of dezen nacht onder de gemeente Lisse een vrees- selijke moord zou gepleegd zijn aan eenen pol derwerker die zich met eene som gelds, uit verdiend arbeidsloon bestaande, naar zijn huis terug begaf. Nadere bijzonderheden ontbreken op dit oogenblik. Het openbaar ministerie heeft zich met den regter-commissaris onmid dellijk van hier naar de plaats van het voor- eindigde. Toen de bul geheel gelezen was en men den geest daarvan door de ontwikkelin gen en uitleggingen der gedelegeerde kardina len en godgeleerden volledig koude kennen bleek hetdat in de vergadering slechts ééne en dezelfde meening, slechts één en hetzelfde gevoelen bestond. De meening van den paus was die van al zijne broederen in de bisschop pelijke waardigheid, en eene eenparige toe juiching heeft het decreet begroet, hetwelk door den stedehouder van Jezus Christus was in gereedheid gebragt, om aan de Wereld het roemrijkst voorregt van de koningin der maag den te doen kennen en het algemeen geloof aan hare onbevlekte ontvangenis op eenen leerstelligen grondslag te vestigen. Eene hei lige vreugde vervulde aller harten tranen van godsvrucht en verteedering vloeiden uit aller oogen en de vergadering ging te midden der zoetste” aandoeningen uiteen. Iszoodanig de uitslag der vereeniging van de bisschoppen geweestdan kan men van nu aan zeggen welke die der vereenigingen zijn zal, die het H. Collegie houdt. Gewis zal ook daar de zelfde kreet van liefde voor Mariadezelfde toejuiching van bet decreet opgaan dat de leerstellige bevestiging van hare onbevlekte ontvangenis zal doen kennen. Laat ons dus den dageraad van den 8 December’ begroeten en bereiden wij ons op de hoogste vreugde voor die hier beneden den dienaren en verknochte kinderen van Maria toeven kan.” Geen gering opzien heeft, betreffende dit feitgebaard een betoog van den hoogbejaar den bisschop van Chartres, den heer Clausel de Montals, die zich steeds als een moedig verdediger van de regten van het Katholiek kerkgenootschap hééft doen kennen en die ditmaal is opgetreden als een ijverig voorstan der van de beginselen der Gallicaansche kerk tegen de overheersching en de kabalen der ultramontanen die zich geroepen acht om den paus onder het oog te brengendat Rome beheerscht wordt door den overmoed van et telijke jonge en onervarene lieden welke de diensten miskennen, die de prelaten, tot ge- ben bewezen, i waaraan blootgestelden acht, om zoo dere Paulus te opmerken dat de lensdie men ten allen tijde en alom heeft mogen verkondigen. Dit laatste heeft ook inzonderheid betrek king tot de theologische werken van twee hooggeachte godgeleerden j welke sedert eenen geruimen tijd op de seminariën in Frankrijk als allezins regtzinnig zijn aangemerkt en ge volgd, en die laatstelijk op eenmaal op den index, of de lijst der gevaarlijke en alzoo verbodene boeken zijn gebragt. Indien (dus laat de bisschop Clausel zich uit) ons de vrij heden onzer kerk aldus w'orden ontroofd, zal het karakter van ons Frankrijkof ten minste van het godsdienstig deel van hetzelve, wor den miskend en vernietigd.” Volgens l’Univers is het nieuwe dogma wegens de onbevlekte ontvangenis den 10 dezer officiéél te Rome afgekondigd. De onbevlekte ontvangenis is verklaard te zijn: geloof der kerk en wie haar ontkentis een ketter. Brieven uit die stad spreken van de aftreding van den kardinaal Antonelli als staatssecreta ris. Of deze aftreding vrijwillig, dan wel een gevolg is van ongenadeis niet bekend. De Fransche Moniteur deelt mede, dat Z. M. onze koning den heer P. Dupontaf gevaardigde tot ridder van de Eikenkroon heeft benoemd. In den Moniteur leest men, dat de Fran sche troepen Rome niet zullen verlaten voor dat aldaar de rust volkomen hersteld isde Fransche bezetting dier stad zal alleen eenige vermindering ondergaan, In de Times leest men Rome is een forteresmoeijelijker dan Sebastopol stormen derhand in te nemen. Zij heeft de midden eeuwen getrotseerd maar zij zal niet de Eu- ropesche publieke opinie trotseren, die door dellijk van hier val begeven. Uit Middelburg wordt onder dagtéeke- ning van 11 dezer gemeld: Volgens heden gedane waarneming, ont waart men van den toren hier den romp van een schip op de Zeehondenplaat (noordelijk deel van den Banjaard); oogen?chijnlijk is die romp op zich zelven in goeden staat. Nog kunnen wij berigten dat op verschil lende punten van de kustonder anderen te Wassenaar, Diï'ksland en Westschouwenvoor werpen van meerderen en minderen omvang zijn aangespoeld, door de merken kennelijk tot het bij Brouwershaven verongelukte fregat schip Hendrika behoorende. Lijken zijn wel tot een drietal drijvende gezien, maar niet aan de stranden gevonden of onder bereik ge komen om ze op te visschen.” Hoever de zucht, om alles aan te be steden, wordt gedreven, lezen wij in deProv. Drentsche Cour, in het navolgende berigt: «Naar wij vernemen, zijn gepasseerden dings- dag avond te Rolde weder de diaconie-wees- kinderen ten huize van den logementhouder H. Robbers, onder eenig voorbehoud, aan den laagstbiedende door de diaconie voor één jaar uitbesteed. Niettegenstaande alles zoo duur is,zijn de kinderen nog goedkooper aange nomen dan in vroegere jaren en dat meest nog wel door menschen die zelven weinig of niets verbouwen en dus bijna alles koopen moeten. Wij hopen van harte, dat deze uit besteding de laatste van die soort is welke wij zullen hebben te vermelden. Het kan bijna niet anders dan dat bij dengenedie deze kinderen aanneemt voor eenen prijs, waar voor men bijna geenen hond kan onderhou den natuurlijk de winst moet gezocht wor den in hetgeen aan de kinderen wordt ver strekt; ieder cent dus, die de diaconie wint wordt aan den mond der kinderen ontnomen, voor wie voedsel nog meer noodig is dan voor volwassenen omdat ze moeten groeijen en bij gebrek aan voedsel, ligchamelijk en dik wijls ook geestelijk stumpers blijven.” Men meldt uit Heusden, dd; 10 Dcc.: De stand van het water is aanmerkelijk ge rezen. Rondom ’s Bosch is alles eene blanke zee; dien ten gevolge is ook de overlaat gis teren overgeloopenen Waalwijk, benevens het andere gedeelte ten westen der Langstraataf gescheiden van het oostelijke deel, alsmede van het land van Heusden. De communicatie is dien ten gevolge gedeeltelijk gestremd. Het Water is echter in den afgeloopenen nacht 5 duim gevallen. Volgens Weener dagbladen heeft Frank rijk tegenover Oostenrijk zich verpligt, in alle deelen van Italië voor de handhaving der orde te zorgen, en heeft de zending van twee Fran sche diplomaten die in den jongsten tijd zich te Turyn ophielden, ten doel gehad, aan het Sardinische bewiud opheldering te geven aan gaande den tegenwoordigen staat van zaken in Europa, en het te waarschuwen voor ge beurlijke omstandigheden, als een gevolg der staatkundige verwikkelingen. De aartsbisschop van Olmutz heeft den 22 der vorige maand den ban uitgesproken over de barones De Bress, geboren barones Van Sedlnitzkiwegens ketterij daar deze dame tot de Protestantsche godsdienst is over gegaan. Het dagblad lUnivers behelst eenige me- dedeelingen uit Rome, van den 50 November, waarvan de eerste zinsneden woordelijk aldus luiden De bisschoppen hielden den 24 dezer hun ne laatste conferentie, die in de aandoenlijk- ste Én roémrijkste manifestatie voor den H. Stoel CODRANT. SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1