NIEUWS- EN AIHERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1854. No. 101. WOENSDAG den 20 December. 9de Jaargang, cjc' W& V SNEEKER af- BINNEN- EN BUITENLAND. loochening het bureau van policie lIlJllIBWtIliDliri Piusis Hoe de trekken de moeder wordt steeds meer COURANT. (tegen betaling van eene duidelijk zigtbare 9. Overtreding van policie van daar Het laatste lid passelijk. 6. Het is verboden, in de huizen bij art. 1 bedoeld sterken drank te schenken aan ken nelijk beschonken personen aan jongelieden beneden 16 jaren en aan hen, die bekend zijn te behooren in gestichten van liefdadigheid. 7. De houders dierzelfde huizen zullen gee- ne muzijk- of danspartijen of andere voor het publiek tegen of zonder betaling toegan kelijke vermakelijkheden, ten hunnent mogen geven of toelatendan op schriftelijke vergun ning van den burgemeester, vertoond aan den commissaris van policie. 8. In de gelagkamers der in art. 1 bedoelde huizen zal een in plano gedrukt exemplaar dezer Verordening, aan het bureau van policie 10 ct.) verkrijgbaar, op plaats voorhangen. eenige bepaling dezer Verordening zal worden gestraft met eene geld boete van één tot vijfentwintig gulden. 10. Met de zorg voor het nakomen dezer Verordening worden belast de commissaris en de agenten van policie van de 1ste en 2de klasse, welke tevens, ter verzekering der daar in vervatte bepalingen, gemagtigd wordenom ondanks de bewoners, ten allen tijde de in art. 1 bedoelde huizen binnen te treden, be houdens de inachtneming der formaliteiten voorgeschreven bij art. 3 der wet van den 51 Augustus 1835, Staatsblad no. 85. 11. Alle vroegere bepalingen op de onder werpen in deze Verordening geregeld zijn in getrokken. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeer de Staten van Friesland, volgens hun berigt van den 11 December 1834, no. 59, in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort. Snoek den 20 December 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris HAGA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat, uit hoofde de tweede Kersdag dit jaar invalt op eenen Dingsdagde Weekmarkt te Sneek zal gehouden worden in plaats van dien dag op Woensdag daaraanvolgende. Sneek den 18 December 1834. Burgemeester en J-Eethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HAGA. De toestand van zorgwekkend. Men spreekt er van dat de benoeming van eenen burgemeester van Amsterdam thans ophanden is, en noemt als zoodanig den heer griffier der staten van Noord-Hollandjhr. mr. H. H. Roëll. (’s Grav. Nieuwsb.) De raad der stad Utrecht heeft in zijne zitting van 28 September jl. eene commissie benoemd tot beraming van maatregelen tegen de ontucht en hare verderfelijke gevolgen voor het ligchaam. Deze commissie bestaat uit de heeren prof. Mulderdr. Visscher en mr. C. L. Schuller. Men schrijft uit Indië, dat de oorlog tegen de oproerige Chinezen op de westkust van Borneo heviger dan ooit dreigt uit <e barsten dewijl onze magt te gering is om met kracht en zonder tusschenpoozen de voor- deelen door te zetten, die wij behaald hebben. Een brief uit Rome deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent de vergaderin gen der bisschoppen over de kwestie der On bevlekte Ontvangenis: De beraadslaging duur de bijna twintig uren, verdeeld in vier zit tingen, op het Vaticaan gehouden op 20, 21 25 en 24 Nov. Vijftien godgeleerden van de wereldlijke en kloosterlijke geestelijkheid wa ren als consultatores tegenwoordig. Er ont brak geen enkele bisschop. Het geloof open baarde zich met zoo veel eenstemmigheid van geest uit het hart en van de lippen van het doorluchtige congresdat men die alleen door eene buitengewone aandrijving van den Hei ligen Geest kan verklaren. Het was in de laatste der zittingen het was twaalf uur allen knieldenom den Angelus te bidden toen eene plotselinge vlam in alle harten ont brandde; een kreet van toestemming deed zich hooren Petre doce nosConfirma f 'ratres tuos (Petrus, onderrigt ons, bevestig uwe broeders). Daarop volgde in de gansche vergadering eene plotselinge uitbarsting van tranen eene ver hevene verzuchtingwelke geene pen vermag te beschrijven.” Men leest in de Prov. Dr. en Asser Ct.: Rome, dat in jaren geenen vrolijken dag beleefde, omdat er steeds aan de orde van den dag is moord of poging daartoe, plundering, gebrek en ontevredenheidwas nu eens uit gelaten blijzoo als sommige ultramontaan- sche bladen in allen ernst vertellen. Op den 10 jl. werd het leerstuk van Maria’s onbe vlekte ontvangenis officieel afgekondigd. Dat geschiedde in de H. Petrus kerk door Pius IX zelf en in tegenwoordigheid van meer dan 200 prelaten. Die dit ontkent zegt de verstandige Pius is een ketter. Protestanten zich dat zullen aan- SNEEK, 19 December. Door Z. M. den koning is benoemd tot procureur bij de arron- dissements-regtbank te dezer stede de heer mr. P. Feenstra Kuiper, advocaat alhier. Van den 9 tot en met den 13 dezer, zijn 22 gevallen van besmetlelijke longziekte in deze provincie voorgekomenbedragende daar door hel totaal dier gevallen sedert 1 Jan. de zes jaars 2782. Naar wij vernemen heeft het Z. M. be haagd bij een dezer dagen genomen besluit magtiging te verleenen, om, ook over 1833 aan alle officieren van het Nederlandsche le ger, voor zooveel de belangen van de dienst dit gedoogen verlof met 2/5 activiteits-trac- tement te verleenen, en voor hen, die tot het houden van paarden zijn geregtigd, onder be houd der fourages waarop aanspraak kan ge maakt worden; zullende dit verlof in den re gel niet langer dan voor zes maanden bui tengewone gevallen uitgezonderd genoten kunnen worden. De koning heeft het ontslag van den heer Enslie, als minister van marine, aangenomen, onder dankbetuiging voor goede diensten door den minister bewezen, en ad interim benoemd den minister van oorlog. Uit eene officiëele opgaaf ten aanzien van de opbrengst der middelen, gedurende de elf eerste maanden van dit jaar 1834, blijkt, dat deze middelen in dat tijdvak hebben opgele verd f 35,985,808 en alzoo ƒ1,142,882 meer, dan in gelijk tijdsverloop van het jaar 1835. Wij vernemen dat Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken onlangs ter kennis van de heeren commissarissen des konings, in de verschillende provinciën, heeft gebragt, dat, volgens bekomene magtiging van Z. M. den koning, thans door Z. Exc. is ingetrokken de circulaire, dd. 18 April 1830, no. 144, 7de aid., waarbij tot het doen van collecten, ten behoeve van het fonds voor noodlijdende ker ken en personen aan de huizen van de leden der Hervormde gemeente, de schriftelijke ver gunning van de burgerlijke autoriteit was voorgeschreven. Bij gelegenheid der gehoudene beraadsla gingen, heeft de minister van financiën te ken nen gegeven, dat de wet op de posterijen vóór het einde van dit jaar aan eene herzie ning zal worden onderworpen. De voordragt van wet, daartoe strekkende, is reeds door den raad van state onderzocht. Men kan de aan bieding van dit belangrijk ontwerp eerstdaags tegemoet zien. Op den 15 dezer is het jongste kind, oud 5 jaren, van wijlen den heer Regouw over leden. De moeder en eene dochter van 17 jaren bevinden zich nu nog in het gasthuis. De paus vergat, dat zij ook buiten de ver- van dat leerstuk ketters zijn, en hij weet tevenshoe weinig zij zich dien naam tot oneer rekenen. Hoe het zijde Jezuiten-bladenzoo als de Parijsche VUnivcrs en de Amsterdamsche Tijd en de Haagsche Echo Universel zouden ons nu wel wijs willen maken, dat de bevolking te Rome, over de verklaring, dat «Maria’s on bevlekte ontvangenis” voortaan een kerkelijk leerstuk is,’ buiten zich zelve van blijdschap is maar men is hier wel wijzer en gelooft nietdat eene stadwaar de zoogenaamde stedehouder van Christus slechts in veiligheid woont tusschen vreemde bajonetten, zoo tee- der gestemd zou wezen over de verzekering van dien zoo weinig gevierden Opperherder dat Maria geboren is zonder zonde Men lacht er medelijdend om.” Uit goede bron verneemt mendat de Jezuiten, wegens deelneming aan eene zamen- zwering, uit Napels verbannen zijn. In de zitting der Spaansche cortes van den 7 dezer was merkwaardig de verklaring van den heer de la Serna, dat, toen het twee- daagsche kabinet aan het bestuur kwam, het niet meer dan 14,000 realen in de schatkist vond. De Hamburgsche Börsenhalle deelt mede, dat de verklaring, den 29 Nov. door vorst Gortschakoff te Weenen overgelegd, in deze AFKONDIGING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te weten dat door den Raad dezer Gemeente, in zijné ver gadering van den 27 November 1834, no. 8, is vastgesteld de navolgende Verordening: VERORDENING op de Logementen, HerbergenKojjij- en Bierhuizen, Tapperijen Kroegen en alle Huizen waarin men gelagen zet, te Sneek. De RAAD der Gemeente SNEEK beeft be sloten vast te stellen de navolgende Verorde ning: Art. 1. Geen Logement, Herberg, Koffij- of Bierhuis, Tapperij, Kroeg of eenig an der huiswaarin men gelagen zetzal mo gen worden opgerigt, of, reeds bestaande, door een’ ander mogen worden overgenomen en voor het publiek opengesteld dan nadat de oprig- ter of overnemer van dit zijn voornemen schrif telijk kennis zal gegeven hebben aan het bu reau van policie. 2. Vóór ieder dier huizen zal, ter verant woording van den houder, de aard van het daarin uitgeoefend bedrijf, op eene in het oog vallende plaats, duidelijk uitgedrukt moeten staan. 3. De houders dier huizen zijn verpligt, die ’s avonds te elj' ure te sluiten, tenzij de bur gemeester eene latere sluiting schriftelijk hebbe toegestaan, en hij, aan wien die vergunning is verleènddie zal vertoond hebben aan den commissaris van policie. Het is hun verboden na dat tijdstip van sluiting, en van den 1 April tot den 50 Sep tember vóór ’s morgens 4 uuren van den I October tot den 51 Maart vóór ’s morgens 6 uur, gelagmakende personen bij zich aan huis te laten vertoeven of te ontvangen. Onder gelagmakende personen zijn niet be grepen in Logementen Herbergen of Slaap steden zij die aldaar hunnen intrek genomen hebben of aldaar nachtverblijf verzoeken. 4. De houders dierzelfde huizen zijn ver pligt, vóór het uur van sluiting aan de bij hen aanwezige gelagmakende personen aan te zeggen, dat zij op dat tijdstip behooren te vertrekken. Bij weigering of verzuim van deze, van zich op het uur van sluiten te verwijderen, zal de houder van het huis van alle verdere aanspra kelijkheid ten dien opzigte ontheven zijn, wan neer hij hiervan dadelijk kennis zal gegeven hebben aan de policie. 3. Gelagmakende personen, door de policie gedurende den verboden tijd aanwezig gevon den in eene der huizen bij art. 1 bedoeld, wor den gestraft met de boete in art. 9 dezer Ver ordening vastgesteld. Zij zullen bovendien des noodig, door de verwijderd worden. van art. 5 is ten dezen toe-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1