NIEUWS- EN ADI'ERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER'. r 1834. No. 102. ZATURDAG den 23 December. 9de Jaargang. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER ZATURDAG DEN 25 DECEMBER 1854, voormiddags ten elf uur. SNEEKER tot de aan- lid in de directie over de locaal voor eene t pretentiën uit de onvoor- BINNEN- EN BUITENLAND. aan maanden van den zoo als die voor en de op- 21 kreut- van Jelle Bouma, om eene plek gronds op grondpacht. Voldoening van ziene uitgaven. coüranF PUNTEN TER BEHANDELING. Benoeming van een’ voogd in liet O. B. Weeshuis. Idem van een muzijkschool. Missive betrekkelijk een meisjesschool. Besluit omtrent de verordening op de her bergen, koffijhuizen enz. Idem over de slatting van de Sneeker-Fra- neker zeilvaart. Idem betrekkelijk de voorgestelde geldleening. Missive over de subsidie aan de spijs-com- missie. Adres BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat, uit hoofde de tweede Kersdag dit jaar invalt op eenen Dingsdag, de Weekmarkt te Sneek zal gehouden worden, in plaats van dien dag, op Woensdag daaraanvolgende. Sneek den 18 December 1834. Burgemeester en JVethouders voornoemd WOUD A De Secretaris 1IAGA. SNEEK, 22 December. Tot lid van den gemeenteraad alhier, ter vervulling der vaca ture, door het overlijden van den heer S. ten Cate ontstaan, is verkozen de heer Teunis ten Cate met 175 van de 231 geldige stem men terwijl op den heer Roelof van Driessen 71 J. ten Cate van Gonggrijp en G. Hou- wink ieder 2, R. Gijlstra, J. Camming en C. J. Jorritsma ééne stem is uitgebragt. Door «den minister van financiën wordt nogmaals herinnerd dat de muntbiljetten van duizend gulden en van vijfhonderd gulden uitgegeven krachtens de wet van 17 September 1849 {Staatsblad no. 46), en waarvan het tijd stip van intrekking bij art. 4 dier wet is be paald op 51 December 1832, met den laatsten December aanstaande zijn verjaard; dat die muntbiljetten van ƒ1000 en f 300 daarna gee- ne waarde hoegenaamd voor den houder heb ben en alleen tot evengemelden dag bij de Ne- derlandsche Bank te Amsterdam worden aan genomen. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal hielden zich op den 19 dezer bezig met het onderzoek van het voorstel der drie leden tot afschaffing van den accijns op de rogge. De crediet-wet, die de afgestemde be groeting van marine zal vervangen en reeds het departement werd opgemaakt, strekt tot eene verlenging van zes werkkring der begroeting, het loopeude dienstjaar bestaat, en vrage der som daartoe benoodigd. In de zitting van de 2de kamer der sta ten-generaal van 20 dezer, is aangenomen een wetsontwerp tot wijziging van sommige bepa lingen der wet van 12 April 1830, nopens de brievenposterij Tot rapporteurs zijn benoemd wegens het voorstel betrekkelijk den rogge-accijns, de hee- ren Strens Schimmelpenninck van der Oije DonkerHoffman en Van Rappard. De vergadering heropend zijnde, was aan de orde liet ontwerp van crediet-wet voor de marine, hetwelk vervolgens is aangenomenge lijk mede de wet op de middelen. De staatsbegrootingdoor de 2de kamer aangenomen zijnde, is thans aan de eerste ka mer onderworpen. De regering heeft verklaard, dat, als de politieke omstandigheden met betrekking tot ons land dezelfde blijven als op lieden, de re gering na het reces de verklaring van 17 No vember jl.omtrent het gemaal, zal verwezen lijken. De kamer is op reces gescheiden tot 15 February ek. Het staatsblad bevat de verklaringen van toetreding van Hanover, Oldenburg en Schaum- burg-Lippe tot het tractaat van handel en scheepvaart, tusschen Nederland en Pruissen op den 51 December 1831 gesloten. Uit een ministeriëel rapport blijkt het, dat door den leeraar der Rijks-Veeartsenij- schoolnaar Friesland gezonden, ter inënting van het vee tegen de longziekte, bereids 600 runderen zijn ingeënt, en, voor zoo verre men thans reeds kan nagaanmet het beste gevolg. Men meldt uit Utrecht, dd. 20 Dec.: Betrekkelijk den te dezer stede gevondenen schat, bij het graven der overdekte riolen in de Korte Nienwstraat (in de nabijheid alwaar van ouds de St. Paulus-abdij stond), kunnen wij met zekerheid vermelden dat hij bestond uit 558 stuks, allen gouden munten van Ne- derlandschen Spaanschen Engelschen Fran- schen en anderen oorsprongde oudste van omstreeks het jaar 1450, de jongste van het jaar 1568; meestal zeer gave exemplaren, waar van onderscheidene in de keurige verzameling van jhr. Rethaan Macaré zijn overgegaan. De kwestie tusschen de stad Utrecht, als eigenares van den grond, en den vinder, is tot wederzijdsch genoegen bij minnelijke schikking ten einde gebragt. De heer D. van Frankenhuijzenlid van den gemeenteraad te Montfoort, heeft gepro testeerd tegen de goedkeuring door den raad van de rekening der gemeente, waarop een aanzienlijke post voorkwam voor zielmissen. De Berliner Kirchenzeitungen na deze de Zeit. berigten het volgende uit Ofen De (Protestantsche) aartshertogin Dorothea weduwe van den laatst overledenen Palatijn van Hongarije, had voor de kleine Protestant sche gemeente te Ofen eene kerk laten bou wen, en aan den daarbij aangestelden predi kant eenige bijbels voor arme ledematen ge schonken. Andere Protestanten waaronder ook Engelsche zendelingen hadden mede eeni ge bijdragen tot dat einde geleverd zoodat de kerk in het bezit van 121 exemplaren der Hei lige Schrift was. De directeur van policie heeft deze exemplarenmet uitzondering van één enkel, waaraan, volgens zijn zeggen, de predikant genoeg had, doen verscheuren en naar den papiermolen gezonden brengst daarvan ten bedrage van zer, aan de Protestantsche gemeente doen toe komen, waarvoor de predikant eene kwitantie heeft moeten afgeven. Die kwitantie voegt het blad er bij is een veelbeteekenend stuk.” {Staats-Courant.) De Augsb. Allg. Zeit. verzekert, dat het gerucht bevestigd wordtdat de paus ver klaard heeft, niet te kunnen goedkeuren de door de Hessische regering en den bisschop van Mainz geslotene overeenkomstter zake van de verhouding der Katholieke kerk in het groot hertogdom omdat die overeenkomst niet vol doet aan de in het belang dier kerk onver mijdelijke eischen. Men leest in de Echo du Luxembourg Al de berigten Welke wij ontvangen van onderscheidene punten van het arrondissement van Marche, getuigen, dat den 2 dezer, bij de verkiezingen, de clericale saturnaliën opnieuw alle palen zijn te buiten gegaan. Men is be gonnen de gemeenten te overstelpen met mis siën die met eene buitengewone pracht van personeel waren zaamgesteld. Er Waren erdie 10, 13 priesters telden, en zoo als altijd heb ben die apostels van vrede en liefdein plaats van de zedekunde en de godsdienst te predi ken, zich slechts met staatkunde en dé ver kiezingen bezig gehouden. Er is niet éPn kie zer die niet met de verdoemenis is bedreigd indien hij niet vóór den clericalen kandidaat stemde; niet één, wien men geeue vrees heeft zoeken aan te jagen door het vooruitzigt van weigering der sacramenten, vooral in het oo- genblik des doods niet ééne vrouw, die men niet heeft trachten te overtuigen, dat het heil van het geheele gezin vorderde, dat het hoofd vóór den kandidaat stemdegeene bloedver wanten, die niet gedreigd zijn hunne kinde ren van de communie te zien verwijderen indien zij niet in den geest der geestelijkheid stemden.” De raad van state in Frankrijk zal eer lang worden bijeengeroepenom een geheel ongewoon gebruik te maken van zijne prero gatieven. Den 15 dezer werd bij den pause- lijken nuntius de bul verwachtter zake van de Onbevlekte Ontvangenis. Krachtens de or ganieke artikelen van het cancordaat, kan die bul in Frankrijk niet afgekondigd worden dan nadat de raad van state daartoe geadvi seerd heeft. Het gerucht looptdat de heer De Cormenin, die zich veel met godsdienstige aangelegenheden bezig houdt, eene redevoering tegen het visa zal uitspreken. De heer Isam- bert, raadsheer in het hof van cassatie, zal een geschrift uitgeven waarin naar men zegt, zal worden gestreden voor de regten van het gezag der leekendat hij de bisschoppen bijna niet geteld wordt. Volgens de Clamor Publico zal de konin gin van Spanje aan den paus eene kostbare kroon ten geschenke gevenrijk bezet met paar- len robijnen, smaragden en saffieren, en eene waarde hebbende van 2 millioen realen. De kist, waarin deze kroon ligt, is van gedreven zilver, rust op een blaauw fluweelen voet, en is voorzien van gouden handvatsels. Een telegrafisch berigt uit Turyn van jl. zondag avond luidt als volgtTe Carrara zijn onlusten uitgebroken. Verscheidene moor den zijn gepleegd, waaraan een staatkundig karakter wordt toegeschreven. Op de grenzen van het hertogdom Massa is een militair cor don getrokken. De staat van beleg is afge kondigd.” De rijke, door den kardinaal Maï nage- latene, bibliotheek is door de pauselijke regie ring aangekocht, om, overeenkomstig het ver langen van dien beroemden geleerdein het collegie der propaganda geplaatst te worden. De boekhandelaars Agazzi en Bonifazidoor den kardinaal Altieri met de schatting dier boekerij belast, hebben haar op ongeveer 90,000 francs gewaardeerd. De zevenduizend deelen waaruit zij bestaat, zijn grootendeels oude en zeer zeldzaam gewrordene uitgaven. De verdrijving der Jezuiten uit Napels zou haren grond daarin gehad hebbendat zij de leer verkondigden en aan hunne leer lingen inprenttendat alle wereldsche sou- vereinen onder het gezag van den paus staan. De Fransche Moniteur bevat berigten uit Konstantinopel van den 6den volgens welke prins Napoleon wreder ingestort wras. Omer- pacha had zich met een deel des Turkschen legers naar de Krim ingescheept. De naar dat oorlogstooneel vertrokkene O ttomannische krijgs- magt bestaat uit 18 bataljons, die te Eupa toria zullen worden aan land gezet, van waar zij naar men zegtnaar Perecop zullen wror- den gezonden om op dat punt den doortogt van nieuwe Russische versterking te beletten. Berigten uit de Krim van den 5 Dec. over Odessa ontvangenschilderen den toe stand van de gealliëerden als geenszins gun stig. Hunne batterijen waren door den regen onbruikbaar gemaakt en de loopgraven geleken BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend, dat door den Gemeenteraad, in zijne vergadering van den 11 dezer maand, tot Wethouder is benoemd de Heer Antoni Veen; en zulks in plaats van den Heer Hans Clz. Wouda, ten gevolge diens benoeming tot Burgemeester de zer Gemeente. En opdat zulks kome ter algemeene kennis- sezal deze worden afgekondigd en aange plakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 20 December 1854. Burgemeester en IVethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris 1IAGA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1