EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1854. No. 103. den 27 December. WOENSDAG BINNEN- EN BUITENLAND. voorstel op de algemeene vergadering den naar en het corps di van de gezanten de Porte, genoo- van. elkander, en het wilin duigen geval- op de Pruissische ministers plomatique, met uitzondering van Engeland, Frankrijk en digd werden. De minister-president von Man teuffel stelde een’ toast in op den keizer, ter wiens eere ook den volgenden dag een diner ten hove werd gehouden. Van het tooneel des oorlogs in de Krim zijn dépêches ontvangen van den 15den, mel dende, dat tot dien dag niets van belangvoor Sebastopel was ondernomen en de Weersge steldheid beter was geworden. Den 6 dezer, den naamdag van keizer Nicolaas, waagde de bezetting der vesting Oenen uitval op de Engelsche divisie, die den Rus sen op 1100 gevangenen en het verlies van een fort te staan kwam. Eene poging der Rus sen, om met twee stoombooten de in de bui tenhaven van Sebastopol liggende Fransche kor vet Mégère te overvallen bleef vruchteloos. Blijkens een officieel nader verslag van het gebeurde bij Petropolowski in Kamschatka, hadden de Russen bij die gelegenheid een ver lies van 57 dooden en 78 gekwetsten. Onder de officieren werd vorst Maksutolf II doode lijk gekwetst. Hoewel de Franschen in de baai van Ka- musch (biezen-baai) en de Engelschen in de baaijen van Balaklava en Kasatschaja (kozak ken-baai) geschikte havens tot berging van een deel hunner vloten gevonden hebben, ge looft men toch, dat de meeste Engelsche linie schepen der gealliëerde eskaders in de wateren van Konstantinopel zullen overwinteren. Prins Napoleon zal, blijkens eene in den Moniteur opgenomene dépêche uit Pera van den lOden naar de Krim terugkeerenhoewel hij nog niet geheel hersteld is. Sir Napier is onder luide toejuichingen te Spithead aan land gestapt. De kaaijen wa ren vol met menschen. Na een dejeuner te hebben gebruiktis de admiraal naar Londen vertrokken. Het voorstel der Engelsche regering aan gaande de oprigting van een vreemden-legioen is in het lagerhuis met eene meerderheid van 58 stemmen aangenomen. De Christian Times heft luide klagten aan, omtrent de handelwijze van de zusters der liefdadigheid in de hospitalen van Kon stantinopel. Op zekeren dag,” zegt dit blad, had zich een der colporteurs, verzeld van den Engelschen predikant M. Turinnaar een der hospitalen begeven, dat met Russische ge wonden was gevuld. Zij verzochten den al daar met de geestelijke verzorging belasten Griekschen priester N. Testamenten aan de lij ders te mogen uitdeelen, hetwelk hun ook ge reedelijk werd toegestaan. Naauwelijks ech ter hadden 9 of 10 dier ongelukkigen het kost bare geschenk ontvangen of dit werd door de aldaar aanwezige Fransche zuster van lief dadigheid” opgemerkt; terstond ijlde zij toe, rukte den kranken de Testamenten uit de han den, en dwong, door schelden en misbaar ma ken de Evangeliedienaars, het hospitaal te ver laten.” Sedert het begin van den oorlog heeft de sultan in zijn leger opgenomen 42,000 Egyp- tenaren en 20,000 Tunezen. Deze troepen worden door hunne respectieve regeringen be zoldigd terwijl Turkije in hunne voeding voorziet. De hospodars Ghika en Stirbey hebben besloten tot de oprigting van een Molda-Wal- lachijsch corps, dat ter beschikking van den sultan zal worden gesteld. Voorloopig zal dit corps 20,000 man sterk zijnwaarvan het grootste gedeelte kavalerie. Het Athenaeum vermeldt als een opmer kelijk teeken des tijdsdat, terwijl beroemde veldoversten van vroegeren tijd en zelfs nog Wellington, het niet als eene wenschelijke zaak beschouwden, dat hunne krijgslieden zich met lezen en schrijven bezig hieldennu daar entegen door de regering niet alleen kogels, granaten en kruid, maar ook boekentijd schriften en dagbladen naar de Krim worden gezonden. Men voldoet hiermede aan een al gemeen gevoeld en herhaaldelijk geuit verlan gen van de expeditionnaire troepen en er is in de Egyptian Hall te Londen een bureau SNEEK, 26 December. Volgens eene mede- deeling van Z. Ms. gezant te Londen is aldaar van regeringswege bekend gemaakt, dat, te rekenen van den 8 Dec. de blokkade is op geheven van de Russische havens van Libau Windau Riga en Pernau BaltischportRe- valHelsingfors en Sweaborg, Aro en Abo, en van Helsingfors tot Kronstadt en Petersburg ingesloten. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden is door aankoop eigenaar geworden vftn de uit gebreide goederen, gelegen in de gemeente W as senaar, van de hofstede Grout Hazebroekvan no. 5 tot en met 9, voor de aanzienlijke som van f 118,000. De algemeene synode der Nederlandsche Hervormde kerk, voornemens, zijnde een ver volg te bezorgen op den bundel der Evange lische gezangen, voornamelijk met betrekking tot onderwerpen en tijdsgelegenheden, die in den bestaanden bundel óf geheel niet óf zeer schaarsch gevonden worden heeft de algemee ne synodale commissie gemagtigd, in vereeni- ging mede met de commissie tot toezigt over den druk en de uitgave der gezangen den tweeden bundel te verzamelen, en worden dien ten gevolge de vaderlandsche dichters uitge- noodigd, tot het bovengenoemd oogmerk bij dragen te leveren, óf oorspronkelijk van hun nen geest, óf van andere natiën in onze taal overgebragten alzoo tot verhooging der Gods- vereering mede te werken. Te Rotterdam heeft men in bet departe ment van de maatschappij Tot Nut van’ t Al gemeen bijna eenstemmig aangenomen om een voorstel op de algemeene vergadering van 1855 ter tafel te brengen ten einde art. 4 van de wet der maatschappij aldus te wijzigen: Al wie het doel der maatschappijzoo als het in art. 1 omschreven iswil helpen bereiken kan, tot welk Christelijk kerkgenootschap hij ook behoore, als gewoon lid der maatschappij worden aangenomen, met inachtneming van de huishoudelijke bepalingen, door de departe menten voor het verkiezen en toelaten van hunne leden vastgesteld.” De arrondissements-regtbank te Haarlem heeft uitspraak gedaan in de zaak van jhr. M. Salvador en S. Fongers. De beide beklaagden zijn schuldig verklaard aan de hun ten laste gelegde feiten, en veroordeeld: de eerste, tot eene gevangenisstraf van vier maandentwee geldboeten van ƒ500 en ƒ500, en verlies der burgerregten gedurende zeven jaren en de tweede, tot eene gevangenisstraf van driemaan den twee geldboeten van ƒ100 en 50, en verlies der burgerregten gedurende vijfjaren; voorts beide in de kosten. Men meldt uit Dedemsvaart, dd. 17 Dec. De vaart der turfschepen gaat nog onafge broken voort, even als in den druksten tijd, dit geeft hier eene om dezen tijd ongekende levendigheid en verschaft aan menig arbeider het brood. Door deze willige scheepvaart zul len de sluis- en afvaartsgelden in dit jaar eene som bereiken, welke de Dedemsvaart in de 44 jaren van haar bestaan nog niet heeft opgeleverd. Deze zal vermoedelijk dit jaar be dragen nagenoeg tachtig duizend guldenwaar van dus de helft wederom op het aankoops- kapitaal hij de provincie zuiver kan afgeschre ven worden. Te Nijeveen, in de nabijheid van Mep pol zou zaturdag den 9 dezer een paar zich in het huwelijk begeven doch wie voor den ambtenaar van den burgerlijken stand ver schenen, de weduwnaar-bruidegom met zijne bruid niet; zij waren het oneens geworden toen zij gereed stonden zich derwaarts te be gevenhaalde de bruidegom huwelijks-voor- waarden te voorschijn waarmede de bruid tot op dat oogenblik onbekend was gelaten en die zij met schrik en verbazing vernemen de, volstrekt niet toestemmen wildede brui degom dit wel verwachtende, had ze juist zoo lang achter gehouden, in de verwachting, dat hem dit oogenblik gunstig kon zijn voor zijn doel, te meer, daar bij hetzelfde op der- gelijke wijze met zijne eerste vrouw met goed gevolg had beproefd; du echter zag hij zich bedrogenzij gingen huwelijk is, naar men len. Uit Almelo meldt mep dd. 20 Dec.: In den namiddag van den 17 dezer hebben eenige personen een’ opziener der jagtin de buurschap Abergen, aangevallen (die hen we gens overtreding der jagtwet wilde bekeuren) eu hem van een gedeelte zijner kleederen be roofd een’ dier personen, zijnde een jonge ling, gelukte het den opziener vast te houden en mede te nemen naar Almelo waar laatst genoemde, beroofd van jas en hoed, in den avond van 17 dezer aankwam. Het ongeluk wilde echter, dat, bij een’ oploop of zamenloop van eenige personen, de jongeling ontvlugtte zonder dat de opziener koude opgeven wie de ontvlugtte was of wie hem hadden aaugerand. Men verneemt echter, dat de justitie onder zoek doet naar de daders. Men meldt uit Elburg, dd. 20 Dec.: De winterstormen veroorzaken in dit najaar vele ongelukken. Gisteren zijn voor de reede van Harderwijk twee vaartuigen vergaan, waar van het eene met turf en het andere met graan was geladen. Het vaartuig, hetwelk toebehoorde aan Zwolschen schipper W. van der Sluis, is, wij vernemen door de hooggaande zeeën ge heel weggeslagen en vergaan. Uit Groningen wordt gemeld Voor een jaar deelden wij mede, dat alstoen in de provincie Groningen op stapel stonden 101 zeeschepen. Thans kunnen wij berigten dat er op dit oogenblik een 90tal in aanbouw zijn. Het getal is dus dit jaar kleinermaar de tonnenmaat grooter dan verleden jaar. Dit toont aan dat men hier al meer en meer begint grootere schepen te bouwen, het welk met nog vrij wat meer kracht zal ge schieden als onze kanalen zullen verbeterd zijn.” Er zijn onlangs aan de akademie te Bre da wanordelijkheden voorgevallenveroorzaakt door de bestraffing van een’ kweekelingdie naar men zegt, niets misdreven had wat straf verdiende. Zijne kameraden moeten met ge weld hebben willen verkrijgen dat hij weder in vrijheid werd gesteld, doch ziende, dat hunne poging vruchteloos was zij n zij tot open bare insubordinatie overgeslagen, daarbij vin- nigen wederstand biedende aan de met het toe zigt belaste onderofficieren. Uit Hamburg wordt berigtdat aldaar nog veel vrees heerscht nopens de gevolgen, welke de voortzetting van den oorlog tegen Rusland voor den handel en de scheepvaart in het noorden van Europa zal kunnen na zich slepen. Bij velen bestaat zelfs de vrees, dat behalve de Russische havens, ook zooda nige andere in de Oost- of Noordzee geblok keerd zullen worden, wier regeringen geen deel aan den wortelstrijd tegen Rusland zou den willen nemen. Reeds hebben de voor naamste Hamburgsche reeders hunne vaartui gen, ter waarde van vele millioenenbij bui- tenlandsche assurantie-maatschappijen verze kerd als biedende deze hun thans meer borg aan dan de Hamburgsche. Door Frankrijk en Engeland is aan de regering van Noorwegen medegedeeld, dat, in geval van weder-aanvang der blokkade, in het aanstaande voorjaar, de in dit jaar toe- gestane voortzetting der handelsbetrekkingen tusschen Finmarken en de Russische havens aan de Witte Zee niet zal veroorloofd worden. Men verwacht in Rusland het verbod van uitvoer van huiden en wol. De Fransche Moniteur berigt, dat de blok kade der Russische havens in de Oostzee is opgeheven. Hoewel de cholera reeds sedert vijftien maanden te Parijs heerscht, en haar ophouden reeds bij herhaling is berigt, schijnt zij deze stad niet voor goed te kunnen verlaten. Da gelijks eischt die ziekte nog offers. Het aan tal gemeenten in Frankrijk tot heden door de cholera bezochtis 4893 gemeentenen dat der overledenen 125,725. Gepasseerden zondag gaf de Russische ge zant te Berlijn, bij gelegenheid van den ver jaardag van Ruslands keizer, een diner, waar- Bi.' COURANT. SNEEKER I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1