NIEUWS- EN ADI'EliTENTIh-üL STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1854. No. 104. ZATURDAG den 30 December. i A -J 9de Jaargap^^*<j I i 1 S3 b SNEEKE t BINNEN- EN BUITENLAND. wetsontwerp tot conversie bepaaldelijk inhoudende onze bladen eval heeft den 22 dezer, «e, onder de gemeente Dui- iad. Twee welgestelde land- a' behuwdzoon en een’knecht, na afloop 1DP: zoogenaamde kloetschuit. Zij deden dien wegen dat alhier in den nacht en donderdag jl. inbraak huize van den heer daar vertrek- naar Frankrijk stelling waarvan bond en dra opdroeg bouwmeester te Meppel. eene den Haarlemmermeerpolder i de delging de gronden van schuldde van den Haarlem- die op sommige dagen 50 man te min hebben op het appèl. Manschappen van alle wapenen loopen naar de Fransche grenssteden over, worden onverwijld naar het dépot van het vreemden-legioeu in Afrika gezonden en van daarzoo men gelooftingescheept naar de Krim. De Courrier de Marseille zegtdat de maire dier stad eene commissie gevormd heeft, om de meest geschikte middelen te beramen, ten einde eene verlaging in de prijzen der levensmiddelen te weeg te brengen. Op ad- Deze Courant verschijnt THoensdags en Zn- i turdags. Abonnementsprijs voor 5 maanden is binnen deze stad f'1.40; buiten de stad franco ƒ1.65. Advertentiën van 1 tot regelsge wone letter 40 centsvoor eiken regel daarbo ven 10 cents, behalve 55 cents zegelregt voor iedere plaatsing. Bezorging der Adoerten- tiën Dingsdags en Vrijdags middags vóór 1 uur, en der Ingezondene Stukken uiterlijk Maandags en ^Donderdags. vies dier commissie is beslotendat er eene maatschappij met een kapitaal van 100,000 francs zal gevormd worden, met het doel, om in de stad magazijnen op te rigten waar aardappelen rijst en groenten goedkooper dan in de andere magazijnen verkocht zullen wor den. Het kapitaal zal bij inteekening worden verkregen terwijl het bestaan der maatschappij slechts tijdelijk zal zijn. Het te Rome in bezetting liggende Fran sche regement dragonders, benevens een deel der artillerie, zal eerlang van ken. Reeds is de doortogt door Piemont door de Sardinische regering veroorloofd. Naar luid der laatste berigten uit Rome, zouden die troepen in tweeafdee- lingen aftrekken, en op marsch vernemen, welken weg zij zouden moeten volgen. Men hield het in Rome voor niet onmogelijk dat deze troepen in stede van naar Frankrijk te trekken, den weg naar Oostenrijk zouden in slaan om over Oostenrijkschen bodem naar de Donau-Vorstendommen te marcheren. De Russische gezant te Rome, graafSka- riatine, heeft die stad verlaten, als kunnende het met den paus niet eens worden over de bestaande verschillen. De zittingen der Spaansche cortes geven ons het volgende nieuws: De regering heeft verklaard, dat Cuba niet aan N. Amerika zal worden verkocht, omdat zulk een verkoop zou zijn, de verkoop van Spanje’s eer. In overweging is genomen een voorstel volgens hetwelk Spanje zal openstaan voor uit gewekenen van alle natiën. Het budget voor 1855 zal op de uitgaven eene besparing aanbieden van 15 millioen gul dens. Aangeboden een wetsontwerp tot conversie van de vlottende schuld. «Ingekomen en verdedigd een voorstel, om de geestelijkheid het kiesregt te ontnemen.” In de Gaceta de Madrid leest men een schrijven van den generaal Espartero van 14 December, waarin ieder minister uitgenoodigd wordt, om de vroegere handelingen van zijn departement te toetsen aan de eeuwige voor schriften der zedewet, wier strikte naleving elk gouvernement behoort te verzekeren,” en indien hij sporen van bedrog, knevelarij of omkooping vindt, daarvan kennis aan den ministerraad te geven. De heer von Manteuffelbroeder van den Pruissischeu president-minister, is den 24steu te Weenen gearriveerd, komende van Berlijn j met eene bijzondere zending van het Pruissi- sche kabinet belast. Hij zou den volgenden dag door den keizer in een gehoor ontvangen worden. Op het ontvangen der tijding van de tee- kening van het Weener verdrag, heeft het garnizoen van Warschau bevel ontvangen naar de grenzen op te rukken het zal vervangen worden door andere uit de binnendeelen van Rusland aangekomene troepen. De Britsche generaal sir de Lacy Evans heeft te Parijs als zijne meening te kennen gegeven, dat, wil men in de Krim met eenige hoop op goeden uitslag oorlog voeren150,000 man noodig zijn (100,000 Franschen en 50,000 Engelschen). Brieven uit de Krim zeggen, dat, wan neer men ten koste van een ontzettend ver lies van menschenlevenser al in mogt slagen Sebastopol stormenderhand te bemagtigen (daar het zich niet laat aanzien, dat de vesting door beschieting tot overgaaf zal zijn te dwingen), de Russen naar het noordelijk gedeelte der stad, aan de overzijde der baaide wijk zullen nemenen van daar op hunne beurt Sebasto pol bombarderen. Uit Weenen wordt gemeld, dat sterke afdeelingen Engelsche troepen de kruinen der bergen, welke zich van Sebastopol naar Sim feropol uitstrekken bezettenen dat zij zich daar geducht hebben verschanst. Van die hoogten af kunnen de Engelschen gemakkelijk met hunne Lancaster-kanonnen de Russische schepen in de haven van Sebastopol bereiken. Het schijnt evenwel, dat de bevelhebbers der geallieerde mogendheden uit Frankrijk de be- COURANT. begaven zich van Brouwershaven, der markt aldaar, naar hunne hofsteden, eene togt te water, omdat de wegen aldaar in he. tegenwoordige saizoen in eenen slechten staa. zijn. Door den hevigen wind sloeg de schub om met het noodlottige gevolg, dat de drie eerstgenoemde!! zijn verdronken en slechts de knecht zijn leven heeft kunnen redden. Uit Zalt-Bommel meldt men, dd. 25 Dec. Door den hevigen storm, welke gisteren avond en heden nacht alhier uit het W. N. W. gewoed heeft, zijn al de booten van de gierpont vol water geloopen en 2 of 5 door den storm van de ketting afgerukt en de ri vier afgedreven. Ook heeft de storm door hei hooge water vele gaten in den dijk aan den Tuilschen Kant geslagen. Het water is hier thans langzaam vallende. Te Wanneperveen had jl. zondag avond het volgende voorval plaats: Een zoon van de wed. H.te Zwartsluis, had liefdesbetrek king aangeknoopt met eene boerendochter al daar, tot spijt van eenen vroegeren minnaar van het meisje, die voor hem had moeten wijken. Deze daarover verbolgen, zocht zich te wre ken, achtervolgde daartoe zijnen mede-minnaar van Zwartsluis, toen deze zich van het meisje huiswaarts begaf, viel hem op den eenzamen weg onverhoeds aan en loste eene met hagel geladene pistool op hem, ten gevolge waarva o hij ter aarde viel en zijne reis niet kon ver volgen de ongelukkige werd «eindelijk door anderen te hulp gekomen, die hem in eeoe nabij zijnde woning bragtenen onderschei dene hagels uit de bloedende wonden haalden. Tegen den verstoorden minnaar te Kolde.•- veen is, naar wij vernemen, onmiddellijk pro- ces-verbaal opgemaakt. In eene vergadering van het departement tot Nut van ’t Algemeen te Meppel, in Maar1 van het vorige jaar gehouden werd door eenen geachten spreker het voorstel gedaan totdaar- stelling van eene reddingsbootten gevolge men zich onmiddellijk daartoe ver- de bouwing van zoodanige boot wel- aan den heer H. Broek, scheeps- Deze boot nu die van eene schoone bouworde is en zeer goed in alle opzigten aan de verwachting voldoet is voor eenige dagen van Meppel naar de plaats harer bestemming te Vollenhove overgebragt, alwaar ze op die kusten zal geplaatst worden om daarmede ongelukkige schepelingen te red dendie zich op de Zuiderzee in gevaar be vinden, wegens feilen storm, sterken ijsgang enz. Het is voor de bewoners van Vollenho ve, die daartoe ook hebben bijgedragen, een waardig geschenk, waarvan ze bij de aankomst dezer boot dan ook veel blijk hebben gegeven. Uit Coevorden schrijft men van den 21 Dec.Heden nacht brak de dijk aan de lin kerzijde der Vecht, bij Eckenhorst, op Han- noversch grondgebied door de gansche om trek van Gramsbergen tot aan den Hardenberg is geïnundeerd; te Holdheeme en in het Hold- heemer Broek stroomt het water op eene aan merkelijke hoogte door de huizen, zoodat men hier en daar met het vee de vlugt heeft moe ten nemen geladene schuiten varen over het land. Men schrijft uit Belgiedat de lust tot deelneming in den Oosterschen oorlog veel le vendigheid verwekt onder het Belgisch leger en de desertie uit de grens-garnizoenen op vrij groote schaal plaats vindt. Er zijn regementen SNEEK29 December. De eerste kamer der staten-generaal heeft zaturdag jl. eenstem mig aangenomen de wetten op de begrootiog voor den arbeid der gevangenen de ont eigening voor den spoorweg te Arnhem het pensioenfonds voor 1855 de vermin- dering der regten op den uitvoer van levens middelen; de provinciale belastingen; de kosten van i’ den inkoop en indeeling van mermeerpolder. Wij vernemen tusschen woensdag heeft plaats gehad ten ontvanger der directe belastingen en accijnsen, en dat men zelfs tot in het kantoor is door gedrongen dochdaar ter plaatse geen geld vindende, heeft moeten vertrekken zonder het beoogde doel te bereikenmaar tevens ook zonder ontdekt te worden. Bij de herstemming van een lid der pro vinciale staten van Friesland, in het hoofd kiesdistrict Leeuwarden zijn uitgebragt ge worden 589 stemmen, waarvan 4 van onwaar de. Gekozen is de heer M. Manger Cats met 541 stemmen. Op jhr. mr. F. H. van Beijma thoe Kingma waren 244 stemmen uitgebragt. Van den 16 tot en met den 22 dezer, zijn 52 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomen bedragende daar door het totaal dier gevallen sedert 1 Jan. de zes jaars 2814. Door de regering is bekend gemaakt, dat zich in de entrepots te Amsterdam Rotter dam, Schiedam, Dordrecht en Middelburg o. a. bevinden 171 last tarwe, 586 last rogge, 601 last gerst, 2,212,917 ponden koffij, 5,428,471 ponden rijst, 19,215,054 ponden suiker enz. Volgens de Leydsche Studenten-Almanak voor het jaar 1855, is het getal studenten aan die hoogeschool* 574, van welke 472 aldaar studeren, namelijk: in de geneeskunde 84, in de regten 212, in de godgeleerdheid 128, in de wis- en natuurkunde 18 en in de letteren 50, en aan de Athcnaea en elders 102, na melijk in de geneeskunde 51 in de regten 29, in de godgeleerdheid 55, in de wis- en natuurkunde geen, en in de letteren 7. Te Groningen bedraagt het aantal stu denten in het geheel 248, en wel over de verschillende vakken verdeeld als volgt: 50 in de godgeleerdheid, 8 in de wijsbegeerte en letteren, 65 in de regten, 56 in de genees kunde, 4 in de wis- en natuurkunde, en 85 in de voorbereidende wetenschappen. Men meldt uit Nijmegen, dd. 22 Dec.: Heden ochtend overleed alhier in den ou derdom van ruim 66 jaren onze hooggeachte stadgenoot de heer M. J. de Man, ridder der orde van den Nederl. Leeuwlid van de twee de kamer der staten-generaalwelker verga dering door Z.E.G. nog tot voor weinige we ken geleden werd bijgewoond. De overledene had in de tweede kamer zitting voor het kies district Almelo. Naar wij vernemen, zal het Zondagsblad met Januarij ek. nog worden vergroot, en ten gevolge daarvan het getal zijner rubrieken worden vermeerderd, onder anderen met ééne aan het Onderwijs gewijd ééne, een Overzigt der polemiek door over verschillende belangrijke on derwerpen gevoerd ééne behelzende Mededee- lingen betreffende den tuinbouwgeleverd door een practisch hovenier; ééne, over Huishou delijke zaken enz. Tevens vernemen wij, dat de abonnements prijs niet zal verhoogd worden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1