NIEUWS- EN ABVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 11 f 17 «b 1 f’V*Z 1855. No. 1. den 3 January. WOENSDAG Bij de verschijning van dit eer ste nommer der Sneeker Courant in het jaar 1855, wenschen wij heil en vrede aan de gansche niensch- heidrust en welvaart aan ons dier baar Vaderland, en den besten ze gen aan ieder in zijne verschillen de betrekkingen 10de Jaarg‘$èv I I in de omstreken dier stad ■1)11111)1111 1 nield. liniën met spek en worst er overheerlijk uit- Katalonië en riep van Spanje uit. Hij van het stadje met Kolonel Manuel 1 h Ui co, aangeboden. Te Parijs en zijn in de jongste dagen verscheidene personen in hechtenis genomenwaaronder eene dame van voornamen stand. Deze maatregel is een gevolg eensdeels van het verspreiden van uit het buitenland ingevoerde oproerige geschrif ten, en anderdeels van het geregtelijk onder zoek in zake de oproerige beweging te Dreux. Een reeder te Duinkerken is, wegens anti-nationale uitdrukkingen over den oorlog in de Krim, tot eene maand gevangenis en 500 fr. geldboete, en een getuige in dit pro ces, die zich op soortgelijke wijze uitliet, tot gelijke straf veroordeeld. De 86jarige bisschop van Chartres, Clau sel de Montals, heeft een schrijven aan den paus openbaar gemaakt. In dezen brief be handelt hij in de eerste plaats de groote en heillooze verdeeldheid, die de ullramontanen in de Katholieke kerk van Frankrijk hebben doen ontstaan. Hij zegt daarvan o. a. het volgende: Een deel der geestelijke jeugd laat zich, met kinderlijke vreugde, op nieuwe en gevaarvolle wegen brengen. Vrije, doch vol komen godsdienstige uitingen zijn op den index gebragt, die toch maar alleen in Italië van kracht is. God heeft den paus het privilegie niet geschonken vrije meeningen te brand merkenDe paus is nogtans, even als véle zijner groote voorgangers, door indringers be drogen geworden. Aan de seminariën in Frank rijk heeft men eene ultramontaansche godge leerdheid opgedwongen, en ongehoorde be schimpingen worden der wahrachtig Christe lijke, en met het volkskarakter overeenko mende kerk van Frankrijk aangedaan.” Den 25 Dec. hebben de cortes in Spanje het wetsontwerphoudende vaststelling van het effectief des legers op 70,000 man, in zijn geheel aangenomen. Den 14 Dec. vertoonde zich het carlis- ten-hoofd Basquetas, aan het hoofd eener ge wapende bende, te Mola, het middenpunt der carlislische bevolking van er Karel VI tot koning werd door de ingezetenen welwillendheid ontvangen. Molsa, militaire kommandant te Falcet, rukte tegen de oproerlingen op de uitslag van het gevecht is nog niet bekend. Het leger der geallieerden in de Krim be staat thans uit 48,000 Franschen25,000 En- gelschen 14,000 Turken en 20,000 zeesolda ten, De verwachte versterking telt 24,000 Franschen en Engelschen en 55,000 Turken, waardoor het cijfer der krijgsmagt van de ge- alliëerden op 165,000 man zal worden gebragt. Uit Balaklava wordt, onder dagteekening van den 8 Dec,, het navolgende gemeld: i> Onze toestand heeft in de laatste dagen Deze Courant verschijnt Woensdags en Za- turdags. Abonnementsprijs voor 5 maanden is binnen deze stad ƒ1.40,- buiten de stad f ranco f .65. Advertentiën van 1 tot 4 regelsge wone letter 40 cents voor eiken regel daarbo ven 10 cents behalve 55 cents zegelregt voor iedere plaatsing. Bezorging der Adverten tiën Dingsdags en Vrijdags middags vóór 1 uur, en der Ingezondene Stukken uiterlljk Maandags en Donderdags. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 2 Januarij. De nieuwjaarsdag is ook hier wederom buitengewoon stil doorge- bragten kon men, de beweging op straat van vroegere jaren daarmede vergelijkende, bijna niét weten, dat het nieuwjaarsdag was. Naar wij vernemen zijn op den voormiddag van dien dagdoor bijdragen der ingezete nen 1400 behoeftige personen in vijf ver schillende localen op koffij met koek ont haaldterwijl op den middag 1700 portiën gekookte groene erwten met spek en worst werden uitgedeeld, die zagen. Terugkomende op hetgeen wij in ons laatstvoorgaand nommer meldden aangaande de alhier gepleegde inbraak, hebben wij na der vernomen dathoewel men gepoogd heeft tot het kantoor door te dringen zulks ech ter, ten gevolge eener accurate sluiting, niet geschied is; en voorts, dat eene daarnaast wonende dienstbode het gerucht vernemende, veroorzaakt door het breken van een glas- raamtje, daarvan buiten de deur wel gewag gemaakt heeftdoch dat ten gevolge daarvan echter, evenmin als tot nog toe, geen dader is ontdekt geworden. Van den 25 tot en met den 29 Dec., zijn 71 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomen bedragende daar door het totaal dier gevallen sedert 1 Januarij 1854, 2889. De eerste kamer der staten-generaal heeft den 27 en 28 December jl. de vier eerste hoofd stukken der staatsbegrooting aangenomen het 1ste, 2de en 4de met algemeene, en het 5de met 28 tegen 2 stemmen. Het Weekblad van het Regt meldt, dat ook in het vonnis der arrondissements-regtbank te Haarlem, in zake jhr. M. Salvador en S. Fongers, niet zal worden berust. De commissie van werkverschaffing, van wege het Algemeen Diaken-gezelschap te Gro ningen heeft aan ieder van hare arbeiders 1 pond spek en van 1 tot 5 kop beste groene erwten naar gelang van de grootte hunner huisgezinnen, uitgereikt, hoofdzakelijk met het doel, om hen voor het verzuim in de Kers dagen eenigzins tegemoet te komen. In eene landelijke gemeente der provin cie Groningen werd nu onlangs aan eene we duwe, die hare niet groote boerderij had moe ten verkoopen door eenen plattelands heel meester eene rekening, ter zake van gedane diensten en geleverde medicamenten,” overge geven en wel ten bedrage van duizend gul den. Die rekening bevatte een tijdsbestek van 20 achtereenvolgende jaren. De goedgunstige weduwe, bedenkende, dat er gedurende 20 jaren met dien plattelands heelmeester gedocterd was, dat haar overleden man nog al gesukkeld had en ook hare doch ter vaak ziekelijk was, en dat dit docteren dan toch jaarlijks niet meer dan ƒ50 gekost had heelt die duizend gulden betaald. In Pruissen laat de godsdienstige vrijheid nog veel te wenschen over. Zoo is te Maag denburg in Dec. het locaal der zoogenaamde Vrije Gemeente aldaar door de policie voorloopig en tot nader order gesloten. Vooraf was die gemeente of sommige barer leden reeds her haaldelijk door de policie uileengezondeno. a. den 6 Dec. de kerkeraaddewijl een der le denbij het bespreken van het woord Chris telijk, aan de verdrukkingen herinnerde, die de eerste Christenen onder de Romeinsche kei zers leden vervolgens dezelfde kerkeraad, op den 11 December; en eindelijk de gansche gemeente op den 17 December, toen de pre dikant Sachse eene zedekundige stelling onder anderen door voorbeelden uit de geschiedenis zocht te staven waarop reeds den volgenden dag alle openlijke godsdienstoefening voorloo pig verboden en het bedehuis der gemeente door de policie bezet werd. Een genootschap te Londen, dat zich den vriend der soldaten noemt, heeft berigt, dat twee Evangelisten van harentwege den 12 Dec. naar de gewonde Engelschen in de kazernen van Scutari zouden vertrekken. Deze maat schappij heeft sedert den oorlog in de Krim reeds voor meer dan 2 tonnén vrachts aan boeken en tractaatjes naar Konstantinopel af gezonden. De Globe berigt, dat de koningin van Engeland gew’eigerd heeft het Grootkruis der orde van Guadeloupe aan te nemenhaar door Santa Anna, president der republiek van Mexi- geene verandering ondergaan. Onze positie wordt meer en meer versterkthet aantal on zer batterijen en belegeringswerken vermeer dert dagelijks en onze soldaten zien reikhal zend de ontknooping van dit alles tegemoet. De ontwerpen der bevelhebbers blijven geheim. De Russen zitten inmiddels in geenendeele stil, en men mag zonder overdrijving verze keren dat hunne verdedigingswerken volko men in verhouding staan tot het dreigende gevaar. Het zou kinderachtig zijn, om zulks langer te ontveinzen. Sebastopol is thans vrij wat vollediger gewapend, vrij wat krachtiger ter verdediging toegerustdan ten tijde van onzen eersten aanval. De eerste liniën van defensie hebben wel is waar veel geleden doch de laatstelijk door de Russen aangelegde retranchementen en werken wegen ruimschoots op tegen de geledene nadeelen. De eigenlijk gezegde stad heeft niet veel ge leden maar de voorstad der marine en het zoogenaamde Tartaarsche kwartier zijn ver- Deze gedeelten zijn echter buiten de van defensie gelegen. Van de door de Engelschen bezette hoogten bespeurt men dui delijk, wat er in de stad omgaat. Uit alles blijkt, dat er hoegenaamd geene verwarring heerscht en eene volkomene orde gehandhaafd blijft. De bevolking beweegt zich vrij in de stratenen de troepen gaan en ko men naar het schijnt, zonder eenige bekom mering hoegenaamd. Óp verschillende punten worden lange liniën waargenomen van gewe ren, aan rotten gezet. Vrouwen en kinderen ziet men niet.” Volgens de Breslauer Zeilung doen de tijdingen uit Rusland de hoop op eenige con cessie van den kant van keizer Nicolaas ge heel verdwijnen. Met het oog daarop hebben de vertegenwoordigers der drie mogendheden, die het tractaat van 2 Dec. onderteekenden te Weenen eene bijeenkomst gehoudenen naar aanleiding van hetgeen daarin besloten isheeft vorst Gortschakoff zich genoopt gevoeld, aan zijnen broeder, den generaal, eene uitnoodi- ging te zenden, om de vijandelijkheden, waar mede Bessarabië wordt bedreigd, te keeren. De betrekkingen tusschen Zweden en Rus land hebben sedert de tegenwoordige crisis niet de minste verandering ondergaan, en zijn even als vroeger zeer vriendschappelijk. De uitvoer van gezouten vleesch, vee, touw en touwwerk, zeildoek, Vlaamsch lin nen alle soorten van fabrijkaten van vlas, is, tot nader order, uit de havens der zee van Azof, der Zwarte Zee en van den Donau ver boden. Een zeer oorlogzuchtig artikel in den Constitutionnelwaarin ook de oorlogsgeest geschetst wordt, die in Engeland heerscht, eindigt met deze woorden Berigten uit Pe tersburg en Warschau melden, dat keizer Ni colaas groote strijdkrachten zamentrekt en zij ne onderdanen fanatiseert. Hij bedenke ech ter wel, dat, daar hij aan het Frankrijk van Napoleon III de wapens in de hand geeft het die niet zal nederleggen totdat het wraak genomen heeft voor het Frankrijk van Napo leon I.” De Constitutionnel berigtdat de gezond heidstoestand van prins Napoleon niet de min ste ongerustheid baart. De ziektedie hem had aangetast, is geheel gewekenen de prins lijdt thans aan eenen aanval van jicht. De Moniteur berigt, dat Omer-pacha van de porte in last heeft gekregenhet opperbevel te aanvaarden van het Turksche legercorps, dat van Varna naar de Krim is vertrokken. Als een terugblik op het verledenele vert de N. Preuss. Zeit. een artikelwaarvan het slot aldus luidt: Zij hebben Rusland willen vernederen en verzwakkenen de toekomst heeft getoond dat dit rijk, hoewel van Kola tot Alexandro- pol en van Libau tot Petropolowski aangeval len overal wel is verzekerd en ten strijde toegerust. Drie verbondene mogendheden heb ben Rusland tot heden nog op geen enkel punt de wet kunnen stellen, hoewel nog bo vendien eene vierde magt een kolossaal leger op de grenzen heeft bijeengetrokken die het tot eene in verhouding gelijke krachtsontwik- SNEEKER C' I i 1’ f ‘fgnai.’ COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1