NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. r ra W 1855. No. 2. ZATURDAG den 6 January. 1 u/2 i V BINNEN- EN BUITENLAND. I 1 I l gekondigd lijk is. wijk 1 2, 5, 4. 8. - 6, 7, 8 9. 10. 10 «o?, 11 117, 12 en aangeplaktzoo als gebruike- Sneek den 20 December 1854. Burgemeester en JVethouders voornoemd WOUDA De Secretaris f JIAGA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op, alle manspersonen, binnen deze gemeente hunne wettige woonplaats of domicilie heb bende, die op den 1 Januarij 1855 hun 19de jaar zijn ingetreden, en gevolgelijk allen, die in den jare 1856 geboren zijn ten einde zich te doen inschrijven in het register voor de Nationale Militie van deze gemeente, zullende daartoe door en namens Heeren Burgemeester en Wethouders op den Raadhuize worden ge vaceerd Maandag den 8 Januarij 1855, ’s morgens om uur voor die van gelsch of Amerikaansch driemastschip op de banken totaal verbrijzeld; van de equipage, 18 man zijn slechts 4 gered waaronder 2 Ja vanen en een uur bezijden Zandvoort is’s rijks stoomvaartuig Cycloop vrij boog op strand ge worpen friet uitzondering van 4 schepelingen te vroeg over boord gesprongen, is de beman ning gered. Men meldt uit Amsterdam, dd. 2 Jan.: De in den afgeloopen nacht alhier gewoed hebbende storm heeft aan den Westerdoksdijk eenige schade toegebragt. Het water op het IJ heeft eene sedert 1825 niet gekende hoogte bereikt en de dijk heeft op sommige plaatsen aanmerkelijk geleden. Voor het oogenblik be staat er echter geen gevaar en zijn thans reeds de meest doeltreffende middelen aangewend, en voorzorgen genomen om grooter onheil ie voorkomen. Een groot aantal Werklieden is onvermoeid bezig, om de geledene schade te herstellen. Ook is de Buiksloter Ham onder water geloopen. Heden namiddag te 4 ure vernemen wij dat de Westerdoksdijk door de genomene maat regelen niet in gevaarlijken toestand verkeert en dat, blijft het weder gunstig, men geene ernstige gevolgen van den hoogeu waterstand te duchten heeft. Men meldt uit Helder, dd. 2 Jan.: Gedurende de laatste dagen woedt op deze kusten een geweldige stormdie gisteren avond een toppunt bereikte, hetwelk een ieder angst en vrees aanjoeg. Op het meteorologisch observatorium van den heer C. van der Sterr.teekende de windweger gisteren avond te 9 ure 10 min. 76 Ned. pd. op de vierk. el. De windrigting was W. N. W. met vliegende regen- en hagelbuijen. Ook het water had eene onrustwekkende hoogte bereiktgisteren middag te 5 ure 40 min. bereikte de vloed eene hoogte van 2.086 el boven Amst. peil. De stand van den Aneroïde-barometerop bedoeld observatorium aanwezigstond te 8 ure des morgens 749.4 mm.te 2 ure des na middags 749.1 mm., te 8 ure des avonds 750.1 mm. Dingsdag jl. zijn bij het dorp Edens drie jongelingen die zich te Wommels voor de na tionale militie wilden laten inschrijvenen zich door eenen schipper met eene schouw over de vaart lieten zetten, door het omkantelen der schouw, met den schipper in het water geraakt en jammerlijk verdronken; alleen den schipper gelukte het, zich te redden. Men meldt uit Hasselt, dd. 1 Jan.: De waterstanden in de rivieren de Vecht en het Zwarte Water zijn in de laatste dagen buitengewoon hoog ook de omliggende uitge strekte groenlanden worden geheel door het wa ter overstroomd en gelijken naar eene barre zee. Uit Steenwijk meldt men dd. 2 Jan. Twee kanonschoten verkondigden ons in den voorleden nacht het berigt, dat het buiten water te Blokzijl tot boven peil was gewas sen blijft de wrind N. W.dan is bij de volle zee, ingeval van verdere stormvlagen uit dien hoek, het ergste voor onze dijken te duch ten loopt de wind noordendan gaat het water naar den zuiderwal. In den afgeloopen nacht woedde hier een hevige storm uit het N. W. Het dak van de groote kerk der Hervormde gemeente, alsmede eenige daken en schoorsteenen van particuliere gebouwenhebbeu daardoor nog al schade ge leden. Men verneemtdat op het verzoek van dr. E. J. Kiehlbenoemd hoogleeraar aan het Athenaeum Illustre te Deventer, aan de cu ratoren dier inrigting gedaan om het onder wijs in de Grieksche letterende historie en de Logica te mogen geven in de moedertaal, is geantwoord, dat z. h. gel. zich zal kunnen bedienen van die taalwelke hij verkiest. Dr. Kiehl zal alzoo de eerste zij ndie de Grieksche letteren in de moedertaal doceert. In den tijd van één jaar zijn niet min der dan 50,000 Britsche onderdanen uit de Vereenigde Staten naar hun vorig vaderland teruggekeerd, doordien voor het oogenblik al thans in de Unie te veel handen en diens- volgens de werkloonen verlaagd zijn. SNEEK, 5 Januarij. In het jaar 1854 zijn aan het bureau van den burgerlijken stand alhier aangegeven: Geborenen, 151 van het mannelijk en 121 van het vrouwelijk geslacht zamen 252, waaronder 2 tweeling- en 12 on echte geboorten gehuwden 68 paren over ledenen 91 van het mannelijk en 80 van bet vrouwelijk geslacht, zamen 171, Waaronder niet begrepen zijn 4 kinderen, die dood ter wereld gekomen of als levenloos geboren aan gegeven zijn. Onder de overledenen wraren 66 beneden 5 jaar, 5 van 5 tot 10 jaar, 16 van 10 tót 20 jaar, 14 van 20 tot 30 jaar, 8 van 50 tot 40 jaar, 10 van 40 tot 50 jaar, 8 van 50 tot 59 jaar, 25 van 59 tot 71 jaar, 10 van 71 tot 81 jaar, 10 van 81 tot 91 jaar, en 1 van 91 tot 100 jaar. In het jaar 1854 zijn, volgens de weke- lijksche opgaven, aan de waag alhier de vol gende hoeveelheden boter en kaas gewogen 49,775 en 5541 vat boter, makende, met een gemiddeld overwigt van 2 Ned. pon den per 1 4 vat, 2,202,711 Ned. ponden; en 740,494 Ned. ponden kaas; zijnde 25,551 Ned. ponden boter meer en 51,755 Ned. ponden kaas minder dan in 1855. Volgens gedane telling is gebleken dat de Friesche veestapel thans bestaat uit 197,556 stuks (oud en jong) hebbende gemiddeld per stuk eene waarde van ƒ67.15, en dus geza menlijk van f 15,255,060.00. In het vorige jaar was het getal 195,954, met eene waarde van ƒ57.451/, per stuk, en dus gezamenlijk f\ 1,255,509.25. Hieruit blijkt, dat de vee stapel in deze provincie, niettegenstaande den grooten uitvoer naar Engeland en het woeden der longziekte, ook nog al in dit jaar even als in vroegere jaren vrij wat is toegenomen. Z. M. heeft bij een dezer dagen genomen besluit, het bedrag van het reisgeld voor al- leenreizende onder-officieren en manschappen van het leger, over 1855, met twee cents per uur afstands verhoogd alsmede aan de mili tairen eene verhooging van soldij (2 cents daags per man) toegekend en wel bepaalde lijk voor de dagen, dat zij de gewone dien sten verrigten. De eerste kamer der staten-generaal heeft al de hoofdstukken der staatsbegrooting voor 1855, benevens de wet op de middelen, aan genomen. - Als een bewijs, welke uitbreiding het vervoer van brieven, zoo binnen- als buiten- landschesedert de invoering der nieuwe postwet heeft erlangdkan strekkendat het aantal brievenhetwelk in de maand Mei 1850 515,075 had bedragen, in Augustus 1854 tot 1,220,946 is geklommen; dat reeds in 1851 zijn vervoerd 10,791,245 brieven en in 1855 een bedrag van 15,549,855. Het Nederlandsche zendelinggenootschap heeft in 1854 aan giften en legaten ontvangen, de aanzienlijke som van ƒ40,886.59. De Protestantsche gemeente en de Evan- gelisch-Luthersche gemeente te Batavia zijn, onder goedkeuring van Z. M. den koning, tot ééne gemeente vèreenigd, grader den naam van Evangelische Gemeente. Hare godsdienstleer zou zijn die van het Evangelie, overeenkom stig het beginsel van het Protestantisme, en de leden zouden hunne geloofsbelijdenis niet behoeven op te gevenmaar aan haar getrouw kunnen blijven. In onderscheidene oorden van ons vader land heeft men dezer dagen door storm en wa tervloed in groot gevaar verkeerd en is hier en daar aan dijken en zeeweringen nog al ee nige schade veroorzaakt. In het algemeen ech ter heeft onze provincie daardoor gelukkiglijk niet bijzonder veel geleden. Tusscheü Katwijk en Noordwijk is een Eu- ’s middags ’s namiddags 12‘/2 1 Wordende wijders bekend gemaakt Dat zij die hun verblijf binnen het Rijk hebben komen vestigen en als ingezetenen moe ten worden beschouwd, voor zoo verre zij oog in de jaren der Militie vallen verpligt zijn zich insgelijks vóór het gemelde tijdstip aan te geven in dat registerwaartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat de inschrijving en loting moet geschie den zoowel door hen, die gehuwd zijn, of om welke redenen ook regt op vrijstelling ver- meenen te hebben als door de afwezenden in dienst zijnde en alle andere in de termen vallende personen. Dat de ouders, voogden of regenten verpligt zijn, hunne kinderen of pupillen in persoon, of iemand, daartoe door hen schriftelijk ge- magtigd, te doen inschrijven, zullende de na- latigen verbeuren eene boete van niet meer dan honderd, doch niet minder dan vijfen twintig gulden, of, ingeval van volstrekt on vermogen gestraft worden met eene gevange nis van ééne tot twee maanden. Dat zij wrelke zich vóór den 20 Januarij niet hebbeu laten inschrijven, verwezen zul len worden tot eene boete van niet minder dan vijf gulden en niet te boven gaande de som van honderd gulden, of, ingeval vao volstrekt onvermogen, tot eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. Dat het inschrijvings-register finaal zal wor den gesloten op den 28 Januarij ek.en de zulken welke zich dan nog niet hebben la ten inschrijven dadelijk zullen worden ge arresteerd en naar de hoofdplaats der provin cie worden overgebragten na voor de dienst geschikt bevonden te zijn aan den provincia len kommandant ter inlijving worden overge geven, terwijl zij bovendien in het dubbel der boeten en straffen hierboven genoemd zul len worden verwezen. Voorts wordt ter kennisse der ingezetenen gebragt, dat van af den 2den tot den kaat sten der maand Januarij aanstaande, ter Se cretary dezer gemeente, van 's morgens 9 tot ’s middags 12 uur, zal openliggen een regis ter, bestemd voor de inschrijving van Vrij willigers, en dat mitsdien worden uitgenoo- digd alle zoodanige ingezetenen, welke op den 1 Januarij 1855 ongehuwd, hun 19de jaar zijn ingetreden en hun 30ste nog niet hebben volbragtten ware zij reeds in dienst der Nederlandsche Armee of Nationale Militie hebben gestaan, in welk geval zij tot den ouderdom van 35 jaren worden toegelaten de lengte hebbende van 1 el 570 strepen en de bij de wet gevorderde vereischten bezitten deom zich bij de Nationale Militie vrij wil lig te verbinden en zich te dien einde in voormeld register te doen inschrijvenzullende aan een’ ieder hunner daarvoor eene belooning of premie van 50 gulden worden gegeven zoodra zij door den Militie-Raad goedgekeurd zullen zijn. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden af- Jb COURANT SNEEKER II 9 i 97, t t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1