NIEUWS- EN AI1ÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. JC iï j 1855. No. 3. WOENSDAG VERGADERING AAN DEN GEMEENTE-RAAD VAN SNEER 'd. 10de Jaargang; het O. B. Jelle BINNEN- EN BUITENLAND. particulier schrijven ontleent cle delingen het O. B. Weeshuis voor van zeker artikel VRIJDAG DEN 12 JANUARIJ 1855, voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Missive van den heer T. ten Cate, houden de aanneming van zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad. Onderzoek van den geloofsbrief en bijlagen van de benoeming van genoemden heer als zoodanig. Missive van den heer R. Gorter, houdende aanneming van zijne benoeming tot voogd van Weeshuis. Missive betrekkelijk het reglement en ta- een beurtveer tusschen Sneek en rief voor Dockum. Besluit tot verdaging der gemeente-begroo- ting voor 1855. Betrekkelijk het opnemen het reglement voor de Fransche jongens- aanslag maar de betaling belasting kiesbevoegdheid de bepaling noodzakelijkr' ben die door de betaling bevoegden geworden zijn yXTZïllr-»» L. 1. 1_ 1 1 21 1. hebben gebruik gemaaktgeene restitutie daar van mag worden ingewilligd.” Mevrouw Ida Pfeiffer, de beroemde rei zigster is dezer dagen in goeden welstand te Londen aangekomen nadat zij hare tweede reis om de wereld, in den tijd van 5'/2jaar, volbragt heeft. Zij houdt zich bezig met de bewerking van haar reisjournaaldat eerlang het licht zal zien. Eenige onzer dagbladen deelen wederom van Mazzini uitgegane stukken mede, waar- SNEEK., 9 Januarij. Uit het bij de tweede kamer der staten-generaal ingekomen ontwerp van wet, tot wijziging der wet van den 12 April 1850 (Staatsblad no. 15), houdende vaststelling van het briefport en regeling der brievenposterij blijkt o. a., dat van regerings wege wordt voorgesteld, het briefport voor een’ afstand van 50 Nederl. mijlen of daar beneden op 5 cent, en voor meer dan 50 mijlen op 10 cent te berekenen, en alzoo het port van 15 cent af te schaffen. Z. M. de koning heeft goedgevonden aan jhr. mr. W. E. Engelen op zijn ver zoek, eervol ontslag te verleenen als burge meester van Leeuwarderadeelen in zijne plaats als zoodanig te benoemen jhr. mr. J. Minnema van Haersma de With burgemees ter van Oostdongeradeelaan wien tevens eer vol ontslag uit die betrekking is verleend. Van den 50 tot en met den 51 Dec., zijn 40 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomen bedragende daar door het totaal dier gevallen sedert 1 Januarij 1854, 2955. Volgens opgave van het ministerie van financiën, is aan de verschillende kantoren van ’s rijks accijnsen over de maand December 1854, ontvangen aan suiker-accijns in hoofd som opcenten en collectief zegel, een bedrag van f 84,954.12'4. Naar wij vernemen, heeft de keizerlijke commissie voor de wereld-tentoonstelling te Parijs, op herhaald verzoek van de hoofd commissie voor de belangen der Nederlandsche nijverheid bij die tentoonstelling, de aanvan kelijk toegestane ruimte voor Nederland met 150 vierkante metres vergroot zoodat thans aan de Nederlandsche nijverheid in het paleis der tentoonstelling 750 vierkante metres zijn toegestaan. Aan een particulier schrijven ontleent de Amst. Ct. het volgende Het is niet onbekend, dat onlangs van re geringswege een oorlogsstoomboot naar Japan is gezonden, waarvan de kommandant in last had met het gouvernement aldaar onderhan- delingen aan te knoopen ten einde concessies in en meisjesschool. Begrooting van 1855. Rapport betrekkelijk de nalatenschap van den heer Jelle Siedsma. Adressen van Rouwe Rijpkema en Bouma. Besluit tot af-en overschrijving van ƒ150.57. Adres van B. Stellingwerf, om eene plek grond. Adres van A. Stam van Lankhorst, om eene plek grond voor een lijnbaanhuis. Missive betrekkelijk het reglement voor het beurtveer tusschen Sneek en Bolsward. Onderhandsche verhuring van een’ tuin ach ter het gasthuis. Besluit omtrent de subsidiëering van het stads algemeen armbestuur. onder een nieuw manifest van het zoogenaamd nationaal comité van werkzaamheid, aan welks hoofd die volksmenner staat. Daarin wordt als eenig middel tot bevrijding van Italië, de onverwijlde algemeene opstand in dat land aangeprezen. Thans is de officiëele tekst bekend der Pruissische dépêche van den 19 December, reeds zoo vele malen besproken. De inhoud beves tigt de juistheid der vroeger daaromtrent ge- gevene berigten. Pruissen verklaart in dat stuk, dat zij den tegenwoordigen toestand uit het zelfde algemeen gezigtspunt beschouwt als de drie andere mogendheden doch voegt er bij dat het niet kan toetreden tot een tractaat (dat van 2 Dec.), waarvan het den omvang niet kan berekenen. Pruissen vraagt derhalve ophelderingen van de uitlegging der vier pun ten van waarborg, en verklaart zich bereid, om met de Westerste mogendheden eene bij zondere overeenkomst aan te gaan, gelijk aan die den 2 Dec. te Weenen gesloten. Het Engelsch dagblad Daily New» be weert dat prins Gortschakoff tegenwoordig was bij de conferentie van 28 Dec. jl.doch niet éénstemmig zijnde met de andere gezan ten omtrent de uitlegging der vier hoofdpun ten zoo werd vastgesteld, dat de prins veer tien dagen uitstel zou ontvangen om een ant woord van Petersburg te kunnen mededeelen. Dit uitstel zal 12 Januarij ek. vervallen en men zal dus geen besluit nemen vóór dien dag, ofschoon het tractaat van 2 December den 1 Januarij bepaalt. De Deensche diplomatieke agenten bij de verschillende Europesche hoven zijn dezer da gen uitgenoodigd gewordenaan die hoven kenbaar te maken het besluit van het nieuwe Deensche kabinet, om in alle opzigten streng vast te houden aan het beginsel van strikte onzijdigheid tusschen de oorlogvoerende par tijen, ingeval in 1855 de Oostzee wederom het tooneel van den krijg mogt worden. De in Frankrijks hoofdstad algemeen heer- schende meening is, dat er weinig hoop op spoedig herstel des vredes, maar veeleer uitzigt op hardnekkig oorlogvoeren in 1855 bestaat. Men twijfelt er niet aan, dat, wanneer het oorlogstooneel oenen grooteren omvang krijgt, de keizer zelf zich aan het hoofd zijns legers zal plaatsen. In het arsenaal op Malta worden thans holle kogels vervaardigd, bestemd om de ge- zonkene Russische schepen te doen springen. Deze kogels hebben eenen sferischen vormen bestaan uit twee deelen die ieder afzonder lijk gevuld en daarna vastgeschroefd worden. Zij w’orden in verschillende grootte gemaakt de kleinsten kunnen 250, de grootsten 1100 pond buskruid bevatten. De duikers zullen deze kogels in de gezonkene bodems moeten brengen en ze dan door middel van een ge- leidingsdraad met eene galvanische batterij in verbinding stellen. Blijkens de laatst ontvangene officiëele be rigten van generaal Canrobertweerden er in de Fransche hospitalen te Konstantinopel 5794 lijders verpleegd, waarvan 1587 gekwetsten; 266 Russen waren onder dat cijfer begrepen. In de Krim, nabij de Karatch-baai heeft de generaal een dépot van convalescenten doen inrigten. De heer Frossard, predikant bij de Pro- testantsche gemeente van Bagnères de Bigorre (in het zuidwesten van Frankrijk)heeft zich op last van het Fransche gouvernement, naar het Oosten begevenom aldaar de noodige be schikkingen te maken ter voorziening in de godsdienstige behoeften der Protestanten, die in het Fransche leger dienen. De Constitutionnel meent te weten dat vóór of op 15 Januarij óf Rusland de vier punten van waarborg, zoo als de Westersche mogendheden ze uitleggen, aangenomen, óf Oostenrijk zijn tractaat met Frankrijk en En geland in een aanvallend en verdedigend ver bond veranderd zal hebben. De in het Engelsche parlement gebezigde uitdrukkingRusland moet een groote en magtige staat blijven, is te Petersbnrg tot het referein van een volkslied gemaaktgetiteld De druiven zijn zuur” Een couplet van dat ten voordeele van den Ned. handel te ver krijgen. Uit eene bron, waarop ik meen te kunnen staat maken verneem ik, dat alhier met de mail particuliere berigten zijn ont vangen uit Riouw, in Oost-Indië, waar ge melde boot geankerd lag op hare terugreis van Japan. Zijn de berigten juist, dan zouden de aangewende pogingen tot bereiking van het doel, hierboven vermeld, met den besten en meest geweuschien uitslag bekroond zijn. De naarn van het schip is Soembingkapitein- luiteuant ter zee Fabius. Het Britsch- en buitenlandsch bijbelge nootschap heeft dezer dagen een belangrijk verslag openbaar gemaakt, omtrent de uit komsten van zijnen arbeid met betrekking tot de bijbelverspreiding in Italië, waaraan wij het slot ontleenen: Onderwedersprekelijk zijn de feiten, dat de Italianen het Evangelie willen en dit al leen.De Italianen begeeren het Evangelie te hooren zij hebben behoefte aan eene ze delijke godsdienst, welke ontdaan is van'bij geloof en mirakelen waarmede zij spotten zij hebben liefde voor priesters die voor het volk een hart hebbenbraaf levenen waar heid en liefde prediken. TurynGenua en Nice leveren de heerlijkste voorbeelden op van de gezegende gevolgen der bijbelverspreiding. Daar zijn kerken en scholen tot stand geko men, worden leeraars begeerd, werken Evan gelisten in den wijngaard des Heeren. De nieuw gestichte gemeenten nemen toe in ge talsterkte en breiden zich uit, waardoor bet licht, door hetwelk zij bestraald worden, ook anderen uit de duisternis trekken zal. Er worden zelfs Italiaanscbe tractaatjes gedrukt en verspreid. Priesters zelfs omhelzen het Evan gelie in de hoofdstad des koningrijks waar vroeger geen Protestant geduld werd, maar in de gevangenis geworpen of omgebragt moest wordenbestaat nu een Evangelische boek handel waarvan het opschrift met gouden letters vrij en openlijk in den gevel prijkt. Dooi' de bijbelverspreiding zal Italië zich van het pausdom losscbeuren. De velden zijn al- reede wit, om te oogsten.” Alen leest in de Amst. Cour. dd. 6 Jan.: De Tijd N. H. C. geeft heden zijne erger nis lucht over de door ons medegedeelde bij zonderheden, ontleend aan het belangrijk ver slag dezer dagen door het Britsch- en bui tenlandsch bijbelgenootschap openbaar gemaakt. Om een staaltje te geven van de wijze waarop de Tijd spreekt, die onder het motto: God en mijn Regt" geschreven wordt, diene, dat hij bijbelvertalingen’ eene soort van vogel- drek” noemtwaarmede men thans vele lan derijen bemest.” Gelukkig voor de Tijd, dat wij beden zijn opstel niet geheel kunnen overnemen. Ver laagt de redactie zich zóó diepen wil zij ons door dergelijke artikelen die, wij zijn er ze ker vangeen barer redacteurs zou durven teekenen van verslagen als het bedoelde te rughouden zij wete dandat zij zich vergeefs te schande maakt.” Te Assen circuleert bij de kiesbevoegden tot de keuze van leden der tweede kamer van de staten-generaal, der prov. staten en van den gemeente-raad, een adres aan den koning, om eene wetsvoordragt aan de staten- generaal aan te bieden tot wijziging van ali nea 6 van art. 2 der kieswet van 4 Julij 1850 (Staatsbl. no. 57), opdat voortaan niet de van de aangeslagene geve, terwijl tevens voorkomt, dat aan J der belasting kies- en ten aanzien van welke het blijkt, dat zij van die bevoegdheid SNEEKER 4 ANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1