NIEUWS- EN ADVERTENT1E-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, I L| 1855. No. 4. ZATURDAG BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. te vestigen. Nimmer echter zal Rusland bewilligen, dat Sebastopol geslecht, of en ongeluk. naamd de geelkuip van den 5 Dec. jl. gebeur- van de heeren Eykmans WEENEN, 7 Januarij. Tusschen den ko lonel von Manteuffel, buitengewoon Pruis- sisch gezant bij het Oosten rij ksche hof, en vorst Gortschakoff, buitengewoon Russisch gezant bij datzelfde hof, is gisteren alhier eene over eenkomst geteekendwaarbij Rusland zich i tegenover Pruissen verbindtOostenrijk niet aan te vallen. WEENEN, 9 Januarij. Naar men ver neemt, heeft vorst Gortschakoff volkomene vol- magt ontvangen om over den vrede te on- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken aan derzelver inge zetenen bekend, dat, ingevolge raadsbesluit van den 6 November 1834, goedgekeurd bij Z. M. besluit van den 25 December daaraan volgende no. 36wordt afgeschaft de ge- meente-belasting op de Rogge; en zulks te rekenen van af maandag den 15 Januarij aan staande. Sneek den 15 Januarij 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HA CA. De Hervormde gemeente te Montfoort werd na het houden der avond-godsdienst op oudejaars-avond zeer verrast, toen de kinde ren uit het opvoedingsgesticht Montfoortna den zegen eene hymne aanhieven zoo wel luidend en indrukwekkend, dat velen hier door geroerd waren. Men meldt uit Arnhem, dd. 8 Jan.: De overstroomingdoor den storm in den nacht van 1 en 2 dezer, langs de Geldersche kust van de Zuiderzee teweeggebragtblijft, niettegenstaande den val des waters, nog voor een groot gedeelte van Oosterwolde bestaan. Een groot gedeelte der inwoners is in de kerk en het schoolgebouw opgenomen. Vijf run- derbeesten zijn in het water omgekomen. De schade, door het vloedwater veroorzaakt, kan vooralsnog niet nagegaan worden. Men meldt uit Dedemsvaart, dd. 5 Jan. De afvaartsgelden op dit kanaal beneden sluis no. 6 hebben in het afgeloopen jaar be dragen de aanzienlijke som van 67,189.91'/2 zijnde ƒ15,148.44 meer dan in 1855. Het aantal afgevaren schepen in 1854 bedroeg 8685 zijnde 1979 meer dan in 1855. Uit deze belangrijke cijfers kan men eenigzins de be drijvigheid afleiden die in den afgeloopen zo mer in deze streken heeft plaats gevonden. Men meldt uit Groningen, dd. 8 Jan.: Men verneemt, dat door eenige leden der Nederd. Hervormde gemeente alhier aan ds. L. S. P. Meijboom te Amsterdam is toegezon den een zilveren schenkbord met toepasselijke inscriptie, tot aandenken als herder en leeraar dezer gemeente. Alen meldt uit Groningen dd. 4 Jan. Heden voormiddag is door de arrondisse ments-regtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak van den heer mr. d. B. M.beschuldigd van op den 1 Nov. jl. aan mr. v. R. advo caat alhier, ter voldoening eener pretentie groot ƒ44.50, te hebben overgegeven een cer tificaat van ƒ225 wegens inschrijving in de negotiatie tot deelneming in het grootb. der Nat. Werk, schuld gearresteerd bij de wet van den 22 Nov. 1822 en betaalbaar in de heffing bij wijze van don gratuit, welke hef fing niet ten uitvoer is gelegd, waarom dit certificaat geene waarde meer had of althans niet meer dan ƒ2.55 vóór Febr. 1854 met verzoek, om het meerder bedrag aan hem te rug te geven waarna mr. v. R. tot de te ruggave overging en aan beklaagde eene kwi tantie voor bovengemelde pretentie en eene som van ƒ210.50 in contanten ter hand stel deonder korting evenwel van ƒ5.50, welke beklaagde beweerde aan mr. v. R. verschul digd te zijn. De beklaagde is veroordeeld tot gevangenisstraf van 18 maanden, ƒ25 boete en vijf jaren ontzetting van de regten vermeld bij art. 8 der wet van den 29 Junij vermeld bij art. 8 der wet 1854 {Staatsblad no. 2). De heer mr. d. B. M. is in hooger beroep gekomen van het tegen hem uitgesproken vonnis. Men schrijft uit Meppel De kinderziekte (pokken) heeft zich thans in deze gemeente vertoond. Het huisgezin van den landbouwer A. A. alwaar ze vrij erg heerschende is, levert wederom een treffend bewijs, hoe verkeerd het is, de kinderen niet te laten vaccineren; immers de vader van dit huisgezin, benevens zijne bij hem inwonende zuster en zijn dienstknecht, die allen ingeënt zijn, blijven van deze ziekte geheel verschoond terwijl zijne huisvrouw en zes kinderen, die niet gevaccineerd zijn, er allen op erge wijze door aangetast zijn. Dit huisgezin behoort tot die soort van menschenzoo als er nog zeer velen zijn, welke nog altijd van meening zijn de inenting hunner kinderen niet te kunnen overeenbrengen met hunne godsdienstige denk wijze en bijzondere leerbegrippen en bijge volg de kinderen in het geheel niet laten in enten. Door eene zeldzame overeenstemming, wel ke in vele jaren niet zal plaats hebbenis bet jaar, dat wij zijn ingetreden, ten aanzien van de dagen der week en de datums der maanden volkomen gelijk aan 1849. Maar zonderlinger is op twee zoo nabij zijnde tijdvakken de Zon dagsletter dezelfde, en alle veranderde feestda- i gen zonder uitzonderingvallen op dezelfde datums en dagen. Alzoo komen Septuagesi ma, Aschdag, Paschen, Hemelvaartsdag, Pink- steren de H. Sacramentsdagde Advent en de Ontvangenis in 1855, zonder eenige ver andering, gelijk in 1849, alsmede de Quater temperdagen. Alzoo zouden, wat de bereke ning des tijds betreft, de almanakken van 1849 voor 1855 kunnen dienen. De Berlijnsche National Zeitung van 4 dezer {dag vóór de aanneming der vier punten door Rusland) berigt uit Weenen het volgen deWij ontvangen tijdingen uit Peters burg, volgens welke de keizer van Rusland zich zeer geneigd zou toonenom den weg der onderhandelingen te betredenmits de uitlegging der waarborg-punten gematigd zij en de waardigheid van zijn rijk niet kwetse. Des noodig zal Rusland zijne toestemming ge ven tot de intrekking van het tractaat van 1841, en de Turksche mogendheden veroor loven, vloten in de Zwarte Zee te onderhou den en zich te Sinope of in eene andere ha ven er in bewilligen, dat Sebastopol geslecht, of dat de Russische zeemagt in de Zwarte Zee verminderd worde. Wat het protectoraat over de vorstendommen en over de Christenen in het Oosten betreftis Rusland bereid dit te deelen met de vier groote mogendheden.” Volgens een’ brief uit Weeneu aan de Augsb. Allg. Zeit. zou vorst Gortschakoff aan graaf Buol verklaard hebbendat de czaar zal gedoogen dat de geallieerden den terug- togt over Balaklava vrijgelaten worde; doch dat men geene verdere concessiën eischen kan in een oogenblik, waarop het Russische leger tegenover de gedecimeerde vijandelijke krijgs- magt staat en deze van de landzijde ingeslo ten houdt. Den 25 Dec. hield keizer Nicolaas te Pe tersburg eene groote wapenschouwing, waar bij hij zich zeer opgeruimd toonde en zich bij herhaling zeer levendig met zijne zonen onderhield. Van eene half-officiëele zijde worden bij zonderheden medegedeeld, nopens de hoeveel heden levensmiddelen en kleedingstukken die naar den Levant zijn, of nog worden gezon den. Daarbij wordt aangemerkt, dat thans vrij wat meer dan vroeger aan den soldaat wordt verstrekt, te wetendagelij ks per hoofd 550 grammen (Ned. wigtjes) vleesch, in plaats van 250; 1000 gr. brood, in plaats van 730, en 150 gr. rijst, in plaats van 60. Voorts ontvangen de werklieden in de loopgraven bij Sebastopol buitengewone uitdeelingen van brandewijn en andere versnaperingen. Suliman-pacha en Halet-bey, schuldig verklaard aan lafhartigheid en schandelijke nalatigheid, waardoor de bekende vlugt der Turksche troepen in de Krim op 23 Oct. jl. werd veroorzaakt, zijn veroordeeld geworden tot degradatie en zeven jaren galeistraf. Den 25 Dec. jl. werd het eerste gedeelte van het vonnis aan hen voltrokken in tegenwoordig heid van het garnizoen van Konstantinopel en van eene talrijke volksmassa. Onmiddellijk daarna werden zij naar het eiland Cyprus in gescheept, om daar de galeistraf te ondergaan. De gevaren waaraan de Turksche gren zen in Azië zijn blootgesteld, hebben de porie doen besluiten bij de generaals der geallieer den aanvrage te doen, om eenige Engelsch- Fransche stoomschepen af te zenden ten ein de de aan de kust liggende steden te bescher men. Naar men verzekert, wordt aan dit aanzoek gevolg gegeven. SNEEK, 12 Januarij. Men meldt uit Til burg, dd. 5 Januarij, aan de N. Brab.: dat aan Z. Exc. den minister van de Roomsch- Katholieke eeredienst, Mutsaers, van wege den pauselijken stoel eene medaille en eene gou den rozenkrans zijn ter hand gesteld.” Z. M. heeft aan den heer mr. A. J. L. Luyben bij gelegenheid van zijn vijfentwin tigjarig lidmaatschap der tweede kamer, het kommandeurskruis der orde van de Eikenkroon met de Ster geschonken. Te Leeuwarden is uit Tilburg gearri veerd een detachement van het regement ja gers te paard, gekommandeerd door den 2den luitenant Siemerinksterk 2 wachtmeesters, 6 brigadiers en 26 manschappen ten einde het kavalerie-garnizoen aldaar te versterken. De minister van marine ad interim heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt dat door de laatste stormen zijn weggeslagen de noordelijkste der twee groote kapen op de bank de Noordvaarder, bewesten Terschelling, en het schermbaken van de zuidpunt dier bank. Zoodra het saizoen het zal toelaten zal de noodige voorziening ten deze genomen en daarvan nadere aankondiging gedaan worden. Bij de jongste stormen hebben de duinen langs de kusten van Zuid-Holland op onder scheidene plaatsen aanmerkelijk geleden en zijn zij belangrijk afgenomen. Inzonderheid is dit het geval aan den Hoek van Holland, alwaar de toestand van deze natuurlijke zee weringen inderdaad zorgelijk wordt. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Hol land heeft Cornells Koning schuldig verklaard aan vadermoord en hem veroordeeld tot de straffe des doods. Wij vernemen, dat hetUtreclitsche boek- verkoopers- collegie zich bij adres gewend heeft tot de Utrechtsche kamer van koophandel, ten einde hare medewerking in te roepen, om een onregt, dat sedert jaren den boekhandel wordt aangedaan, te helpen tegengaan: de portvrije verzending voor postdirecteuren. In eene grofsmederij te Leyden is een werkman door zijne onvoorzigtigheid verminkt. Een stuk ijzer willende afknippen met de groo te schaar, waarvan het gebruik aan hem, even als aan ieder ander, die er niet bij gesteld is, verboden was, geraakte zijne hand er tus schen, met dat gevolg, dat al de vingers wer den afgeknipt. In den avond de in de brouwerij Van Renesse te Gorinchem een vreesselijk Een der knechts, J. Tromp ge- na de tonning schoon willende maken begaf zich te vroeg daarin en werd zoodanig door de gist stikstof bevan gen, dat hij de magt niet meer hadde daarin staande ladder te bereiken. J. de Graaff, die hem ter hulp snelde, onderging hetzelfde lot. Eenige oogenblikken later, toen meer hulp opgedaagd was, slaagde men er in, hen uit de kuip te halen maar alle geneeskundige hulp mogt niet meer baten. Men meldt uit Helder, dd. 7 Jan.: In het afgeloopen jaar zijn uit deze haven gezeild 914 schepen, terwijl er 1151 zijn bin nengekomen; daaronder zijn er 95, die hier gelost of geladen hebben terwijl op dit oo genblik ruim 70 schepen zeilree in deze haven liggen die allen reeds zijn uitgeklaard. SNEEKER t COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1