NIEUWS- EN AIIVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN IIEÏ ARRONDISSEMENT SNEER. I I I 1855. No. 5. WOENSDAG SNEEKER der. - i den 6 dagen bij zijne L-.'.'g-i ijii- BINNEN-» EN BUITENLAND. aan een van er 11. li ra 3 5 derlandsche Hervormde kerkgearresteerd door de algemeene synode, bij besluit van den 50 Terstond werd geneeskundige hulp in geroepen doch te vergeefshij was aller- waarschijnlijkst door eene beroerte getroffen en reeds overleden. Men meldt uit Dalfsen, dd. 10 Jan.: Het water dat hiereven als elderseene buitengewone hoogte had bereikt, is nu se dert eenige dagen wederom sterk vallende. In het belang der wintervruchten verlangt men zeer naar droog weder, want de lande rijen zitten als het ware tot boven toe met water. Men meldt uit Coevordendd. 11 Jan.: Dezer dagen schreef eene weduwe uit ’s Her- togenbosch aan hare hier wonende dochter, dat zij hoop koesterde, zich eindelijk in bet bezit te zien gesteld eener kleine erfenis, na gelaten door haren oom lord Hamilton voor- maals generaal in Engelsche dienst, een som metje van 4,400,000 pond sterling of tweeën vijftig millioen en achtmaal honderd duizend gulden bedragende. Reeds voor omstreeks 5 jaren zou het tijdstip daar geweest zijn, waar in zij het in ontvangst zoude nemen toen zich weder een ander met eischen zou hebben opgedaan; deze zwarigheid zou thans uit den weg geruimd zijn, en onomstootelijk zou het thans zijn uitgemaakt, dat zij de eenige erf genaam is. Wij hopen voor de weduwe en de dochter zeer, dat het aldus moge zijn. Jacobus de Groot, oud 25 jaar, in het dorp Besoijen eene gemeente van het arron dissement ’s Bosch woonachtig, bevond zich dezer dagen te Burgerhoutde voorstad van Antwerpen. Hier poogde hij zijne wettige huisvrouw, met wie hij nog geene 10 maan den gehuwd was, door phosphorus van het le ven te berooven. Naar alle waarschijnlijkheid had hij haar getrouwd om in het bezit van haar geld te komen en zocht naar de eerste gelegenheid de beste, om zich van haar te ontdoen. Dit middel echter mislukte. Door spoedig aangebragte geneeskundige hulp werd de vrouw behouden, en de schuldige zocht vei lige schuilplaats in zijn geboorteland, Neder land. Zoodra de officier van justitie te’sBosch kennis der zaak had bekomen, beval hij ech ter zijne arrestatie, en de schuldige zal thans weldra voor den regter verschijnen. Uit naauwkeurige opgaven blijkt, dat er in het afgeloopen jaar in de gemeente Moer gestel ruim 50 vaten jenever zijn verbruikt. Neemt men daarbij in aanmerking, dat zij nog geene 1500 zielen telt, dan mag deze hoe veelheid, helaas! aanzienlijk genoemd worden en wekt treurige gedachten op. Waarlijk de klagten over armoede en broodgebrek zijn in menige streken onzes vaderlands niet te ver wonderen, als men op de hoeveelheden sterke dranken let, hoofdzakelijk verbruikt door min gegoeden die bij onthouding daarvan dubbel belang zouden hebben. In de stad Meppen (Hannover) heerseben thans de zenuwzinkingkoortsen zoo erg, dat het ambt aldaar het noodig heeft geoordeeld, aan onderscheidene huizen bordjes aan te slaan, waardoor het ieder wordt verboden die hui zen binnen te gaan. Voor eenige dagen was aldaar eene jonge- dochter naar men meende gestorven. Vriendenburen en bekenden kwamen om het lijk in de kist te leggen. Vervolgens kniel de men bij de kist neder, om voor de afge storvene te bidden, doch weinige oogenblikken daarna zag en hoorde men dat ook zij die in de kist lag, bad. Zij was ontwaakt uit haren doodslaapen thans is zij reeds weder volkomen hersteld. In het oostelijk gedeelte van Pruissen is veel sneeuw gevallen. Daardoor zijn zeer bruikbare sledebanen met de Russische grens plaatsen geopenden is het vervoer van Rus sische voortbrengselen van verschillenden aard niet gering. Bij Dirschau is het ijs op de Weichsel be reids zoo sterk, dat bespannen postwagens daarover heenrijden. Uit Philippevillein Algiers, verneemt men, dat, ten gevolge van sneeuw en koude, de leeuwen panters en andere roofdieren uit het gebergte in de dalen zijn gejaagd, alwaar zij echter geene schade aanrigten. Tweeleeu- wen hebben de diligence van Constantine een half uur lang vergezeld, zonder dat zij de paar den aanvielen, hoew’el de passagiers bij ua ver stijfd waren van schrik en angst. In Spanje zijn niet minder dan 1684 amb tenaren buiten betrekking geraakt door de af schaffing der verbruiks-belastingeu, De staats inkomsten hebben in November j'i". 16 millioen realen minder opgebragt dan in Nov. 1855. Op 50 Nov. w'as het deficit 45 mill, realen. Te Tortona (Sardinië) hebben ongere geldheden plaats gehad, welke geëindigd zijn met ettelijke arrestatiën. De aartsbisschop had bij eene proclamatie het dogma van de Onbe vlekte Ontvangenis afgekondigd en door een Te Deum gevierd en des avonds al de kerken laten verlichten, tevens verlangende, dat de burgers hunne huizen zouden illumineren. Dit gebeurde ook, maar op verscheidene huizen, welke verlicht waren prijkten groote borden met het opschrift: Leve de wet op de ophef fing der kloosters! De poging, om deze bor den weg te nemen veroorzaakte eene hevige vechtpartij waaraan eerst door de gewapende magt een einde gemaakt werd. Met den Thabor zijn berigten ontvan gen uit Konstantinopel van 1 Jan. en uit de Krim van 50 Dec. Al de strijdbare man schappen van de gealliëerde legers, die zich in de Turksche hoofdstad bevonden, waren naar de Krim ontboden, om deel te nemen aan de hervatte operatiën. Het bemagtigen van 600 paarden door de Turken bij Eupa toria wordt bevestigd. Deze paarden vormden een convooi levensmiddelen. Den 25 Dec. heeft de bezetting van Sebastopol eenen nieu wen uitval volbragt. De Russen hebben eeni ge Engelschen gevangen gemaaktdoch wer den met een verlies van meer dan 100 man teruggedreven. Op genoemden dag werd de Zwarte Zee weder dooi’ eenen verschrikkelij ken storm beroerd. Het Fransche schroef- stoomschip Napoléon, dat zich ter reede van Karaiesch bevond, verkeerde in groot gevaar, doch werd gelukkig gered zonder avarij te on dergaan. Twee andere bodems verloren hun roer, doch men heeft geene schipbreuk te be treuren. Na het bedaren van den storm werd het weer beter en de luchtsgesteldheid zelfs warm. In Azië was het Russische corps, dat eene poging tegen Redout-Kalé had on dernomen te Erivan teruggeslagenalwaar geheel het Russische leger wordt zaamgetrok- ken. De Russen maken eene brug, die de stad Sebastopol met de noorder-forten verbindt. De Franschen van hunnen kant leggen eenen weg van Kamiesch naar hun kamp. Blijkens berigt uit Odessa, was er, ten gevolge den regengedurende eenige dagen schaarschte aan levensmiddelen te Sebastopol. Toen den 19 Dec. het reserve-corps der 10de divisie (van generaal Osten-Sacken, vroe ger van generaal Dannenbrug) Perecop verliet, om naar de Krim te vertrekken hield de aarts bisschop eene toespraak tot de troepenwaar uit de volgende zinsneden vermelding verdie nen Gij gaat naar de streken alwaar de in zijne boosheid volhardende vijand van goddelijken toorn is bezocht, door vernieti ging van een groot aantal zijner schepen doch desniettegenstaande, in plaats van in demoed zich te onderwerpen aan de magtige hand Gods, in ons regtgeloovtg vaderland vasten voet zoekt te erlangen om er zich tot den zomer te kunnen staande houden, en nieuwe scharen zijner spitsbroeders herwaarts te ontbie den. Daarom zijn wij genoodzaaktop dezelf de wijze te handelen en daarom vertrekt gij naar de Krim. Weet, dat de vijand de driest heid niet meer bezit, waarvan hij aanvanke lijk blijken gaf; hij waagt het niet meer, ons aan te tasten, maar wendt al zijne krachten aan, om zich, als een gevangene, in denklei nen uithoek van onzen bodem te verschansen. Doch wat zal hem dit baten daar de toorn Gods hem vervolgt? Met God aldus, Chris- tus-lievendeonoverwinnelijke krijgers, tegen den arglistigen snooden vijand Neemt het beeld van den heiligen hemelbode Michaël als uw begeleider mede! Ziet, aan zijne voeten ligt de draak van het kwaad neêrgeveld. Moge SNEEK 16 Januarij. Met den 1 Januarij van dit jaar is in werking getreden een nieuw reglement op het examen ter toelating tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk gearresteerd door de algemeene synodebij besluit van den 50 Augustus 1854. Naar wij vernemenis de weleerw. heer N. Kamps, R. K. priester en pastoor te Doc- kum dezer dagen naar Sneek overgeplaatst. Volgens de Leeuwarder Courant, is de dezer dagen in onderscheidene dagbladen me degedeelde getalssterkte en waarde van den Frieschen rundveestapel niet die van het te genwoordige oogenblik, maar die van de maand Mei des vorigen jaars (na de telling en waar dering voor de provinciale belasting op de run deren)ontleend aan een berigt in haar nom- mer van 15 Junij 1854. Van den 1 tot en met den 12 dezer zijn in deze provincie 54 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afgemaakt. Te Leeuwarden is aangebragt het lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht, hetwelk bij een’landbouwer te Tzum in een heimelijk gemak is gevonden, en waar van bij onderzoek is gebleken moeder te zijn zijne bij hem inwonende dienstbode. De on gelukkige heeft des avonds, onmiddellijk na de bevalling, haar werk als naar gew’oonte verrigt, en is zelfs daarna aan tafel versche nen alsof er niets buitengewoons was voor gevallen. Tusschen Dragten en Opënde hebben, naar men zegt, bij de herberg te Nietap twee boeren jl. donderdag avond met elkander ge vochten waarvan de gevolgen zijn geweest, dat de een, wonende op Zwarlveenreeds zaturdag morgen overleden is. Het lijk is naar Dragten gehaald en geschouwd nek en rug- gegraad moeten gebroken zijn. De dader is gearresteerd en vervolgens naar Heerenveen getransporteerd. Voor het examen van rijks-telegrafisten hadden zich 56 aspiranten aangemeld. Daar van zijn 20 leerlingen toegelaten. Het gevor derde getal, om in de dienst, die steeds meer uitbreiding verkrijgt, behoorlijk te kunnen voorzien beliep 56. De Staats-Courant van den 12 dezer deelt de benoeming mede van den heer mr. C. H. B. Boot, officier van justitie bij de ar- rondissements-regtbank te Amsterdam, tot bur gemeester dier stad. Die benoeming gaat in met den 1 February as. Uit Amsterdam meldt men dat het te genwoordige locaal, waarin het Instituut voor Blinden is geplaatst, voor de behoefte te klein is gewordenen dat het zal worden overge- bragt naar een ander gebouw binnen gemelde staddat ten dien einde is aangekocht. De kosten van dien aankoop en van de te maken vertimmeringen worden op ƒ80,000 geschat. Ook de duinen te Ter Heyde hebben door de den 1 en 2 dezer gewoed hebbende stormen aanmerkelijk geleden. Onder de daar door weggespoelde duinen zijn brokken van muren, eene stookplaats en een gedeelte van een regen- of waterwelput te voorschijn ge komen. De redactie van de Kerkelijke Courant en van het Kerkelijk Weekblad hebben hunne dagbladen tot één blad vereenigd, dat thans onder eerstgenoemden titel wordt uitgegeven als het officiéél kerkelijk orgaan der Ned. Herv. kerk onder redactie van de hh. H. M. C. van Oosterzee en G. P. Kits van Heijningen. No. 1 behelst het reglement op het examen ter toe lating tol de Évangelie-bediening in de Ne- V.,.H'OW.hZ1C( W! HVW& /ICZ IV 11 i de algemeene synode, bij besluit Augustus 1854. Den 7 dezer had te Arnhem een treffend ongeval plaatsEen ingezeten der gemeente Neerijnen zich voor weinige dagen bij zijne bloedverwanten aldaar bevindende, woonde namelijk des avonds eene godsdienstige zamen- komst in de Kortestraat bij, en op uitnoodi- ging van het aanwezige gezelschap zullende voorgaan in het gebed viel hij bij het aan roepen van het Opperwezen bewusteloos ne-> COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1