NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. J Ode Jaargang» 1855. No. 6. den 20 January. ZATURDAG T de zitting SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. L L BUITENLAND. 6 I 6 G e: den een van van de w or- houdt op 1 w. COURANT. z'1.. swsss dat bet zich naauw aan den Heili- eu door dezen krachtig Bij koninklijk be- om een bedrag Ned.-Indië was den 51 aan 1tgul- ƒ355,000 aan stukken van ‘/l0 gulden. j kelijken Sardinië den 5 Jan. uit Rome vertrokken. In de Sardinische kamer van afgevaar digden zijn de belangrijke discussiën over opheffing der kloosters aangevangen en den dezelve voortgezetgeheel Europa daarop de oogen gevestigd. In de Russische gezantschapskapel te Ber lijn is den 6 Januarij (volgens de Grieksche tijdrekening 25 Dec.eerste Kersdag) een Te Deum gezongen, ter herinnering aan Ruslands bevrijding van de Franschen in 1812. Men begint het er meer en meer voor te houden, dat de on voorwaardelijke aanne ming van de vier grondslagen door Rusland weinig afdoende zal worden bevonden op grond, dat het spoedig zal blijken, dat die mogendheid ook ditmaal weder niet ter goe der trouw is te werk gegaan. Bij deze gelegenheid wordt echter van eene onpartijdige zijde aangemerkt, dat men thans inderdaad ten onregte het Russische kabinet van onopregtheid beschuldigt. Zelfs veroor- looven zich sommigen de vraagof de gealli eerde mogendheden wel in opregtheid zijn te werk gegaan toen zij aandrongen op de on voorwaardelijke aanneming der vier grondsla gen zoo als zij door haar waren toegelicht nu het thans meer en meer schijnt te blijken, dat de onverwachte toegeeflijkheid van het Russische kabinet niet in allen deele strookt met de oogmerken van Frankrijk en Engeland. Lord John Rnssell heeft Parijs verlaten en is naar Engeland teruggekeerd. Tot zelfs op het oogenblik van zijn vertrek, sprak de Britsche minister in zeer oorlogzuchtigen geest, beschouwende hij de bemagtiging van Sebas topol als volstrekt onvermijdelijk. Volgens Daily-Neivs verlangt men te Pe tersburg zeer naar vredeen worden zelfs in de kerken gebeden daarvoor uitgesprokenhet geen als het feit waar isdes té opmerke lijker mag genoemd worden daar de eeredienst onder onmiddellijk toezigt der regering staat. De gezanten van Frankrijk en Engeland zijn gemagtigd, over den vrede te onderhandelen. La Patrie maakt hare lezers bekend met de groote maatregelen, door de Russische re gering genomenom gedurende den winter rengeb. De Jong van Beek en Donken jonkvr. Van Brienen van Ramerus eene loterij van dames-handwerken bijeenbrengen, ten ein de op deze wijze in de kosten voor de bih- nenbetimmering van hef kerkgebouw te voor zien en vermeenen deze zaak aan onze Pro- testantsche landgenooten te mogen aanbevelen. Men meldt uit Rouveen dd. 14 Jan.: Dagelijks, gedurende de geheele afgeloopene week, zijn hier aanzienlijke koppels schoone paarden doorgetrokken, komende .voornamelijk uit Oost-Friesland en bestemd voor Frankrijk. Te Raalte zijn aangekomen uit Amster dam drie geestelijken van de orde der paters redemptoristen, tot het houden van e( ne mis sie, welke dingsdag avond een’ aanvang heeft genomen. Het ruime kerkgebouw was reeds bij deze eerste predikatie opgevuld met men- schen. Den 5 dezer heeft te Rome op het Va- tikaan ouder voorzitting van den paus zel- ven eene algemeene vergadering van leden der liefdadige leeken-vereeniging van St. Vin- centius de Paulo plaats gehad nagenoeg acht honderd werkelijke en honoraire leden waren tegenwoordig. Uit het daarbij uitgebragte rapport blijkt, dat het genootschap op 1 Ja nuary jl. uit meer dan vijftien honderd con- ferentiën of plaatselijke vereenigingen bestond waarvan ruim de helft in Frankrijk gevestigd zijn en cl 1..1 gen Stoel aansluit ondersteund wordt. Volgens de jongste officiëele statistieke opgaven bestaat de bevolking van Rome op dit oogenblik uit 52 bisschoppen 1245 we reldlijke geestelijken, 2107 monniken en orde- geestelijkep1787 nonnen, 665 geestelijke se minaristen en collegialen 589 niet-Katholie- kenzonder de Joden. De geheele bevolking bedraagt 178,052 inwoners. De Fransche dragonders, die den Ker- Staat verlaten, om over Toscane en naar Frankrijk terug te keerenzijn SNEEK, 19 Januarij. sluit is magtiging verleend van ƒ5,025,000 aan pasmunt voor te doen aanmunten. Daarvan December vervaardigd ƒ2,865,000 den en t Door Z. M. den koning is ook aan pastoor der R. K. gemeente te Deventer jaarlijksch inkomen uit ’s rijks schatkist ƒ600 en aan elk der beide kapellanen ƒ100 toegekend. Gisteren avond vond F. d. J.wonende even buiten het Hoogënd alhier, bij zijne thuiskomst, zijne woning gesloten. Niet we tende, waar zijne vrouw, welke hij aldaar had achtergelaten, zich bevond, had hij eerst hier en daar al eens rondgezien, zonder haar echter te ontdekken eindelijk met anderen besloten hebbende, om zich eenen toegang in de woning te verschaffen, vond men aldaar bij den eersten opslag alles in de beste ordedoch bij nader toezien de vrouw dood op den grond liggen zij had zich door middel van ophan ging of verworging van het leven beroofd. Ofschoon men de ware oorzaak van deze vrees- selijke daad niet stellig kan opgevenvermoedt men nogtansdat geldelijke behoeften haar tot dezelve gebragt hebben. Als een teeken van gezondheid aan den eenen en van vruchtbaarheid aan den ande ren kant, kunnen wij vermelden, dat in de gemeente Wijmbritseradeeltellende eene be volking van 8455 zielen, in de laatste zes we ken slechts 2 personen zijn overleden, terwijl in hetzelfde tijdsbestek 26 kinderen werden geboren. De nieuw aan te leggen puinweg van Wolvega over den zeedijk naar de Lemmer werd voor eenigen tijd aanbesteed voor eene som van 75,000 gulden. Reeds is men begon nen op onderscheidene plaatsen de aardebaan in orde te brengen door het uitrooijen van boomen het ophoogen met aarde, als ander- zins. Aan vele handen wordt daardoor werk verschaft, zoo noodig in dit saizoen bij den duren prijs der levensmiddelen. In de residentie is overleden de heer W. A. W. graaf van Limburg Stirum Noordwijk vroeger kamerheer-ceremoniemeester des ko- nings, lid van de eerste kamer der staten-ge neraal vóór 1849 ridder der orde van den Nederlandschen Leeuwridder der orde van den Witten Valk, tweede klasse, enz. Men meldt uit Rotterdam, dd. 15 Jan.: Er heeft zich hier ter stede eene commissie gevormd, ten einde gedurende dezen winter eenige tegemoetkoming in de prijzen der le vensmiddelen en brandstoffen te verschaffen vooral aan dat gedeelte onzer mede-ingezete- nendie, gewoon, zonder den onderstand van stad of kerk, hun dagelijksch brood te ver dienen, thans den druk dezer dure tijden diep gevoelen. Deze commissie stelt zich ten doel, bons ten verkoop te stellen die alsdan bij alle leveranciers alhier, in mindering der prij zen van de eerste levensbehoeften en brand stoffen, zullen worden aangenomen. Deze prijs vermindering zal bestaan als volgtop een Ned. pond brood 5 cent; twee Ned. kop gort 5 cent; eene maat aardappelen 10 cent; een Ned. mud steenkolen 55 cent; een emmer dito 5 cent, en honderd turven 15 cents. Ieder, die deze bons wenscht uit te reiken zal ze bij elk lid der commissie, tegen betaling der daarop aangeduide korting, kunnen bekomen. Mogten er mede-ingezetenen zijn, die, liever dan zelven zich met de uitreiking dezer bons te belasten dit aan de zorg der commissie wenschen over te laten, zoo wordt hun hier toe de gelegenheid aangeboden, terwijl alsdan de commissie zich beijveren zal, de haar toe vertrouwde gelden zoo doelmatig mogelijk tot bovenstaand einde aan te wenden. Men leest in het Goudsch Kronijkske Sedert eenigen tijd is hier ter stede eene commissie, onder leiding van ds. J.E. Voogt, werkzaam tot het bijeenbrengen van gelden, voor den bouw eener Prolestantsche kerk te Erp, in Noord-Braband. Wij kunnen tevens met genoegen vermelden, dat mevr. Van Vee- WEENEN, 15 Januarij. Eene deputatie der nationale bank heeft van den keizer de verklaring ontvangen, dat hij hoop heeft op het herstel van den vrede. Acht Russische bataljons zijn den Donau overgetrokken en hebben bij Matchin de Turken verjaagd en hunne bende verstrooid. Vorst Menzikoft’ heeft eene versterking van 40,000 man aangevraagd. Te Presburg hebben den 7 dezer de Je- zuiten weder plegtiglijk bezit genomen van de Salvator-kerk welke zij voor 81 jaren onder keizer Joseph moesten verlaten. SPANJE. Zeer belangrijk was der cortes van den 4 Jan. Daarin werd door don Mariano Battles een voorstel gedaan strekkende: 1) nu reeds op te schorten de werking van het concordaat, in 1851 gesloten met het hof van Rome, met betrekking tot het aan de geestelijkheid toegestane regt van bezit of verkrijging, en 2) dat de cortes on middellijk zouden besluiten tot den verkoop van alle goederen, behoorende, onder welken vorm en op welken grond ookaan de gods dienstige vereenigingen. De redenaar verde digde zijn voorstel met zeer veel nadruk, en wees voornamelijk op de schandalen waar door de meeste testamenten, doorzieltogenden ten behoeve der geestelijkheid gemaakt, het aanzijn hebben gekregen. De minister van justitie deelde de aanmerking van den voor de gemeenschap tusschen Petersburg en Kroon stad en de nabijgelegene punten te onderhou den. De hoofdofficieren die het Britsche le ger in de Levant mist, zonder dat zij nog vervangen zijn, zijn: de luitenant-generaals sir G. Brown (te Scutari), de Lacy Evans (te Londen)hertog van Cambridge (op Malta) sir G. Cathcart (gesneuveld), de generaal-ma joors Bentinck (terug gekomen)Torrens (id.) lord de Ros (id.), graaf Cardigan (id.), Pen- nefather (op weg huiswaarts), Adams (gesneu veld) Goldie (overleden)Tylden (id.) Slrang- ways (id.). Van al de luitenant-generaals is sir Richard Eyland de eenige in activiteit. Van de 16 generaal-majoors zijn .negen buiten dienst. Het maken van pluksel in Frankrijk is thans algemeen en geschiedt overal, van de voornaamste salons tot op de stads-scholen alwaar de meisjes, op hoog bevel, zich alleen daarmede moeten bezig houdenen geene vrou welijke handwerken mogen verrigten. Het Journal des Débats bevat de volgen de opmerking: Het aantal wetten in Frank rijk, die sedert de eerste constituerende en wetgevende vergadering in 1789 tot 1854 zijn uitgevaardigd, bedraagt niet minder dan 87,550. Tot dit verbazend getal behooren nog niet de decreten, ordonnantiën en bloot reglementaire wetten, evenmin zulke, die slechts bijzondere personen of corporatiën aangaan en wier aan tal op 32,000 geschat wordt. Daarenboven zijn er nog vele wetten en ordonnantiën, van de oude monarchie vóór de omwenteling af komstig, van verbindend gezag. De onderhandelingen over het sluiten van een verdrag tusschen Turkije en Griekenland zijn haar einde nabij. Men gelooft echter niet, dat nu reeds een definitief tractaat zal tot stand komen en verwacht veeleer de vast stelling der grondslagen voor een verdrag, dat gesloten zal worden zoodra Griekenland een’ commissaris naar Konstantinopel zal afvaardi gen bekleed met een officiéél diplomatiek ka rakterovereenkomstig de billijke eischen der porte. De tijdingen uit Noord-Amerika behel zen dat de heer Chase in den senaat te Washington eene bill zal voorstellen strek kende tot afschaffing der slavernij in geheel de uitgestrektheid der Amerikaansche bezit tingen. Volgens uit China ontvangen berigten hebben de opstandelingen een groot gedeelte van het keizerlijk eskader bemagtigd. Te Can ton verkeerde men onder den indruk eener verschrikkelijke paniek.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1