NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER’ I I ld I j 1855. No. Z WOENSDAG T- SNEEKER I BINNEN- EN BUITENLAND. een den 8sten iO. I 8 en ek .0, 5, >na at- Y’s o() Vov. i W. et is ?n ze a a IQ 117 nter 3 or en ert en Z.I lier llo- lo- xij sir- or r 2 16 16 )0t 'gt 1 ES d- >1, in ns )e- ire en iet ?i- lie en •id ri ns in d. et mi e- en zui- opge- /.6 SNEEK25 Januarij. Z.'M.'heeft bepaald dat voortaan het tegoed der miliciens niet meer aan hen bij hun vertrek met groot ver lof uitbetaald, maar, even als de schuld, bij de corpsen in rekening zal worden gehouden tot op het ontslag der ligting, waartoe de man schappen behoorenom dan aan de daarop regthebbenden te worden uitbetaald. Bij besluit van den 8 dezer beeft Z. Exc. de minister van binnenl. zaken naar aanlei ding van art. 10 der wet 28 Junij 1854,'be paald, dat de besturen van al de instellingen van weldadigheid jaarlijks aan de gemeente besturen vóór of uiterlijk op 15 Maart de bij genoemd art. bedoelde opgaven zullen doen door de inzending van naauwkeurig ingevulde tabellen betreffende het verloopen dienstjaar, ingerigt in den vorm aangewezen in de mo dellen voor de onderscheidene soorten van in stellingen ten getale van 27bij voornoemd besluit gevoegd. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat ten kantore van den staatsraad, agent van het ministerie van financiën, te Am sterdam, zullen worden afgegeven nieuwe bla den en coupons voor 20 halfjaren rente der obligatiën ten laste van ’s rijks overzeesche be zittingen rentende 4 ten 100 in het jaar. De commissie van rapporteurs der tweede kamer, belast met het onderzoek van het voor stel van den heer Van Nispen en twee andere leden der kamer, tot afschaffing van den ac cijns op het gemaal der rogge, heeft dezer da gen haar rapport deswege openbaar gemaakt. Daaruit blijkt, dat de meerderheid der in de afdeelingen tegenwoordig zijnde leden verklaard heeft, dat zij de afschaffing van den accijns op het gemaalmaar dan ook van die belas ting in haar geheelals eene hoogst wensche- lijke zaak beschouwde, en daarop, zooveel in haar is, meende te moeten aandringen. Over tuigd echter, dat de schatkist de vier en een half millioen gulden, welke door dezen maat regel jaarlijks aan de gewone middelen tot dekking der staatsuitgaven zouden worden ont trokken nog geenszins geheel kon missen wilde diezefde meerderheid eene gedeeltelijke aanvulling van dat gemis door het invoeren eener nieuwe belasting, of het verhoogen van bestaande belastingen. H. M. de koningin heeft aan de commis sie voor de loterij, ten behoeve der kleeding en ligging van hen, die in het nieuwe R. K. oude mannen- en vrouwenhuis te ’s Graven- hage zullen opgenomen worden twee prach tige geschenken doen toekomen om te dienen als prijzen voor de aanstaande verloting. Het heeft H. K. H. mevrouw de prinses Frederik der Nederlanden behaagd, aan de vereeniging Dorcas te Assen een zeer prach tig bewerkt canapé-kussen te doen toekomen om te dienen als prijs in de te houdene lote rijten voordeele dier vereeniging. Van den 15 tot en met den 19 dezer zijn in deze provincie 52 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afgemaakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal se dert 1 Januarij dezes jaars 86. Reeds heeft het ijs ook nu weder, gelijk meest alle jarenslagtoftêrs geëischt; bekend zijn ons reeds het verdrinken, in het laatst der vorige week, van iemand bij de Oudeschouw, en van eenen bruidegom bij Steenwijk, op woensdag jl., die met zijne bruid door het ijs was gevallen. In den nacht van 12 op 15 dezer zijn te Koudum aan den timmerman H. M. Feenstra aldaar ontvreemd: twee bankbiljetten 1 aƒ200 en het andere a ƒ70; 4 muntbiljetten a ƒ10 ieder; 27 a 28 enkele guldens; p. m. 500 aan rijksdaaldersen een gekwiteerde wissel, groot ƒ29.50. Op den weg van Dragten naar Oudega werd in de vorige week een jongeling door drie manspersonen aangevallen en van eene som van p. m. ƒ70 benevens nog eenige voor werpen van waarde beroofd de drie daders bevinden zich echter reeds in handen der jus titie en voorloopig te Heerenveen in arrest. Men leest in de 'sGravenh. Nieuwsbode Een merkwaardig en schoon voorbeeld van de juiste opvatting der wet op het armbe stuur, van den edelen en krachtigen geest, waarmede men haar weuscht na te leven werd onlangs door het diaconie-bestuur der Nederd. Herv. gemeente te ’s Gravenhage ge geven. Dit bestuur, vroeger rijkelijk gesub sidieerd, heeft den moed^gehad, den $aad der stad voor eene jaarlijksche' subsidie van onge veer ƒ18,000 te bedanken. Het begreep te regtdat de nieuwe wet voor de liefdadig heid een eigen en onafhankelijk veld wil ope nen maar dat zij ook trachten moetdat voor- regt deelachtig te worden. Het begreep, dat de opbrengsten der burgerij aan de sledelijke kas, op deze wijze met ƒ18,000 kunnende verminderd worden, toch even goed in ver meerderde liefdegiften den armen kunnen ten beste komen. Wij hopen van harte, dat de uitkomst de verwachtingen van HH. diakenen moge overtreffen, en dat hun voorbeeld alge- meenen weerklank moge vinden bij alle ge subsidieerde armen-instellingen in ons vader land. Laten deze allen trachten vrij en zelf standig te worden van knellend toezigt ont slagen te geraken een nieuw en eigenwerkend leven te erlangen. Wij zouden daarmede reeds het onberekenbaar voordeel erlangen, dat het gebrekkige en jammerlijke subsidiestelsel lang zamerhand uit ons midden zou verdwijnen.” Betreffende de grondslagen en regelen voor de vertaling van het Nieuwe Testamentont worpen in de zamenkomst der benoemde me dewerkers in April 1854, te ’s Gravenhage deelt de Prov. Dr. Cl. nog de volgende bij zonderheden mede: De hoofdstukken blijven maar bij voorgaand of volgend hoofdstuk zal men voe gen, wat daarvan onafscheidelijk is; de ver zen blijven ook, met verbetering daar waar de zamenhang dat eischt. Het getal der ver zen wordt vermeerderd noch verminderd en het cijfer der afzonderlijke verzen blijft on veranderd. De verzen loopen door, maar elke nieuwe rede begint met eenen nieuwen regel. Eigenlijke inlasschingen van woorden, noodig tot regt verstand van den zin worden op eenigerlei wijze aangeduid (b. v. door Alle onw’elvoegelijke en onkiesche uitdrukkingen, alsmede zulke, die aanleiding kunnen geven tot spotternij, zullen in de vertaling zooveel mogelijk worden vermeden. Taal en spelling van Siegenbeek worden I gevolgd, behoudens de latere zorg, als het werk wordt herzien, daaraan door één’of meer bevoegde taalgeleerden te besteden. De schriften des Nieuwen Testaments wor den verdeeld in 4 gedeelten en elk gedeelte opgedragen aan een drietal geleerden, bestaan de uit: a. de heeren Blom Harting en Prins; b. de heeren Kist, Niermeijer en Scholten; c. de heeren Pareau Spijker en Vissering; en d. de heeren Hofstede de GrootVan Her werden en Muurling. De hoogleeraar Van Hengel is algemeen adviseur. Van elk drie tal is één weder als vertaleren de beide anderen als adviseurs of coadjutoren werk zaam. De revisie voor de eenparigheid verheid der Nederduitsche taal wordt opge dragen aan dr. De Jagergeadsisteerd door prof, des Amorie v. d. Hoeven. Binnen twee jaren zal het werk der ver taling, zoo mogelijk gereed zijn dan volgt de revisie, en eindelijk de taalrevisie.” De heer P. J. F. de Geest, gewezen Roomsch priester, thans zendeling in Neder land, heeft weder Zwolle bezocht en jl. vrij dag avond eene redevoering gehouden over het vagevuur en het laatste oliesel" der Roomsch- Katholieke kerk, getoetst aan de leer van den Bijbel. Uit Zwolle meldt men, dd. 18 Jan.: Nadat gisteren de Friesche post, welke cir ca te 7 ure ’s avonds alhier aankomt, langen tijd te vergeefs gewacht was, vernam men eindelijk, dat er met de kar, die in de route van Zwolle op Meppel rijdt, een ontzettend ongeluk was gebeurd. Ongeveer 1uur van Hasselt, tusschen de Riesebosch en Kijk in de Vegt, moet, zoo als men zegt, genoemde post kar door een kleed- of huifwagen ontmoet en alstoenwelligt te ver hebbende uitge haald, van den hoogen en steilen dijk gestort zijn, met het noodlottig gevolg, dat daarbij twee menschen het leven verloren. De toe gesnelde bewoners uit den omtrek vonden de kar omgekeerd aan den voet van den dijk lig gen, met de wielen in de hoogte; onder de kar een’ der passagiers, een jeugdig zeeman, welke, door het gewigt er van, het borstbeen heeft gebroken, en digt daarbij den postiljon met verbrijzelde hersenpan; de eerste schijnt nog eenigen tijd geleefd te hebben. De derde zich in het karretje bevindende persoon heeft zich, na den val, door eene opening in het bekleed sel eenen weg kunnen banen zoodat hij er gelukkig met eenige kneuzingen is afgekomen. Nog denzelfden avond zijn de beide lijken en de gewonde met de brievenpaketten op ee nen boerenwagen alhier aangebragt. Jl. dingsdag namiddag had het bankiers huis Fould te Parijs (rue de la Bergère) in eene handkar goudharen van de bank laten halen. Toen de overbrengers bij den heer Fould kwa menwerden de baren geteld en er ontbraken vijf, ter waarde van ongeveer 125,000 fr. die waarschijnlijk onder weg gestolen moeten zijn. Men is den dader nog niet op het spoor. De Spaansche leening van 40 mill, realen levert een vreemd contrast met de Fransche leening van 500 millioen francs. Terwijl de laatste meer dan dubbel volteekend is, heeft men moeite het cijfer der eerste te bereiken. Slechts 21 millioen realen waren volgens de jongste berigten ingeschreven, en onder de in schrijvers bevinden zich velen, die vervallene bons der vlottende schuld in betaling hebben gegeven. Voorwaar! geen fraai vooruitzigt voor de schatkist. Men wil dan ook dat de heer Sevillauo de portefeuille van financiën verklaard heeftdat geen zich er mede zal willen be- zal nederleggen, en verstandig man lasten. Van het tooneel des oorlogs in de Krim zijn geene tijdingen ontvangen. Alleen be vestigt eene dépêche uit Konstantinopel van den 8stendat de vele sneeuwdie in de Krim valt, de voltooijing in de paralel der Engelschen belet. Dezelfde dépêche meldt dat op het laatst dezer maand de Turksche krijgsmagt in genoemd Schiereiland 60,000 man zal sterk zijn. Een brief uit Balaklava meldt, dat de cholera zich weder onder de troepen heeft ge openbaard, sedert de komst der Franschen onder generaal Mayran uit Griekenland. In denzelfden brief leest men, dat twaalf duizend werklieden te Sebastopol onophoudelijk bezig zijn met het herstellen der bressen. In de Schles. Zeit. leest men het volgende uit Odessa: Men verhaalt hier de ongeloofelijkste din gen over den toestand der geallieerden vóór Sebastopol. Al wat verteld wordt, moge nu overdreven zijn, doch het is een feit, dat de bemagtiging van Sebastopol nog steeds meer dan twijfelachtig is. Sebastopol,” zeide mij een Russisch kolonelheeft geene stad meer de straten, de staande gebleven huizen zijn kleine vestingen. De Zwarte Zee zouden de Engelschen met hunne stoommachines welligt kunnen droog maken Sebastopol kunnen zij ons niet ontnemen.”” Daily News meldt, dat te Weenen en Berlijn alle mogelijke pogingen worden aan gewend, om een’ wapenstilstand te verkrijgen. Men verneemt uit goede bron dat Pruis- sen aan Rusland op zeer ondubbelzinnige wijze den raad heeft gegeven, vrede te sluitendaar elke vertraging van het herstel des vredes on dragelijk is voor die staten welke nog niet in den oorlog betrokken zijn. Generaal Canrobert heeft eene verster king van 60,000 en 50,000 paarden aange vraagd zonder welke hij geenen veldtogt kan beginnen. Het standpunt, waarop de Donau-vor- stendommen zich voortaan tegenover de porte zullen bevinden, moet, zoo als men weet, nog worden bepaald. Men verneemt, dat de onderhandelingen daarover nog in den loop dezer maand zullen aanvangenom ze zoo

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1