NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. yQ ZATURDAG VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER 1855. No. 8. VERGADERING V «BRIJ 1 4 SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. geschenken bezigtigd heeft, v4 den ver- 1 c v en nette werk der jonge over het keurige meisjes. Verhoort de Algoede de gebeden der dank bare Scheveningsche huisgezinnen, dan blijven hunne hooge weldoenster en al de leden van het dierbaar Huis van Oranje, welke in ons midden zoo vele weldaden verspreidenge spaard tot in lengte var. dagen. In het hoofdkiesdistrict Almelo is tot lid van de tweede kamer der staten-generaal in plaats van wijlen den heer mr. BI. J. de Man, gekozen mr. Gijsb. BI. van der Linden ad vocaat te ’s Hage en otld-lid der tweede ka mer. Hij heeft 702 stemmen bekomen. De heer G. graaf Schimmelpenninck had 540 stem men op zich vereenigd. De overige stemmen waren verdeeld op de heeren Groen van Prin- slerer Sonsbeek en Roessing Udink. Naar wij vernemen, is dezer dagen te Groningen eene jongelingsvereeniging opgerigt en wel door de ijverige bemoeijingen van hoogleeraar P. Hofstede de Groot. Deze eeniging stelt zich ten doel, om onder de jongelieden den zin voor ware beschaving aan te kweeken. Voorshands maken hare leden er werk van om zich te bekwamen in zang en muzijk en tevens in het voordragen van stukken in proza en poëzij terwijl er later, indien de opgewektheid, die thans zeer groot is, niet verflaauwt, nog het een en ander zal worden bijgevoegd.” Aanvankelijk telt deze vereeniging reeds een veertigtal leden. Blen schrijf t uit Hoogeveenden 18 Ja nuary «Heden morgen heeft in het naburi ge Nieuwer-Oord het volgende ongelukkig voor val plaats gehad. Daar de woning waarin de tuinier van den heer Rhader die tevens bak ker was, en de veenbaas van den heer Van der Sluis verblijf hielden, gesloten bleef, kreeg men al spoedig vermoeden dat daarvoor eene bijzondere reden zou bestaan. Men trachtte daarom door eene onderdeur in die woning te komen; dit gelukte, en nu bevond men, dat de beide genoemde personen nog te bed waren, dat de veenbaas reeds overleden en de tuinier, hoewel nog levende, geheel bewuste loos was; waarschijnlijk is dit onheil veroor zaakt door stiklucht, welke zich in het ver trek heeft ontwikkeld, dewijl men daarin een doofpot met kolen vond. [Later is ook de tui nier overleden.] Te Parijs zijn ontvangen de apostolische brieven van paus Pius IX, betrekkelijk tot de dogmatische beslissing der Onbevlekte Ont vangenis der maagd Blaria, gedrukt te Rome en beslaande 25 octavo bladzijden. Uit het Badensche verheffen zich op nieuw vele stemmen tegen de toenemende aanmati gingen des aartsbisschopsdie zich niet het minst bekreunt om de voorloopig tot stand gekomene schikking met den pauselijken stoel maar enkel bedacht schijnt te zijn om zijne magt en kerkelijk gezag, ten koste van de magt en het aanzien der regering, te vermeerderen. {Het blijkt hier ook weder uit, dat de R. K. geestelijkheidwaar het de vermeerdering van hare magt en aanzien geldt, zich door niets, zelfs door geene overeenkomsten gebonden acht). (Pr. Dr. en Asser Ct.) Te Florence is tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld zekere Eusebio Blattei, die de Protestantsche bijbelvertaling had vergeleken met de R. Katholieke en openlijk verklaarde, dat hij niet het minste spoor van bijbelver- valsching in de eerste vinden kon. Verder had Blattei gezegd, dat zindelijkheid in de woningen en op het ligchaam beter middel was tegen de cholera, dan de gebeden tot het heilige kruis van Pontedera. Natuurlijk, dat zulk een man moest gekerkerd worden. (ld'). Uit Rome verneemt men weinig. Het belangrijkste nieuws van den dag is nog altijd de verheffing van het leerstuk van Maria’s on bevlekte ontvangenis, tot een leerstuk der R. Katholieke kerkeen leerstuk datzoo als de paus zeide, zal bijdragen tot herstel van den wereldvrede.” Ieder begrijpt dat geloof aan de woorden den zoogenaamden gen. Eene andere zaak, die Rome’s bevolking be de rivieren over het geheel met Op den IJssel zat het bij te Kampen sedert den 20 dezer vast. Ook de Lek te Krimpen was se dert den nacht van 19 op 20 dezer digt T passeerd. ijs sedert den 18den vast. De regtsgeleerde faculteit der hoogeschool te Leyden heeft aan den heer B. C. E. Proes, kandidaat in de regten aan die hoogeschool, de gouden medaille toegekend voor zijne be antwoording der door haar uitgeschrevene prijs vraag Eéne vergelijking van de Nederland- sche en Engelsche wetgeving omtrent vennoot schappen van koophandel." Blen meldt uit Scheveningen dd. 20 Jan. Gisteren werd alhier voor de 25ste maal een feest gevierd, dat als het ware uitsluitend voor de. armen is bestemd en dat dubbel welkom mag heeten ten gevolge van de strenge koude, welke sedert een paar dagen heerscht. H. M. onze hooggeschatte koningin-moeder deed we der bij gelegenheid van hare geboorte-ver- jaardagniet alleen aan een zoo groot aantal behoeftige huisgezinnen van onze plaats spijs en brandstoffen uitdeelen dat daarmede nog heden moet werden voortgegaan maar vooral ook is en wordt er nog uitgereikt eene zeer aanzienlijke hoeveelheid kleedingst ukken voor mannen vrouwen en kinderen welke allen vervaardigd zijn op de naaischool door Hare Blajesteit in 1851 gesticht en welke sedert die reeks van jaren enkel uit hare fondsen wordt in stand gehouden. Overbodig zal het wel zijn te vermeldendat al die kleederen, wat betreft de hoedanigheid der stoffen, niets te wenschen overlatenmaar wij mogen tot eer van de directricemevr. Blaas, geb. Van Renessedie thans aan het hoofd van deze zoo nuttige inrigting staat, niet verzwijgen, dat een ieder, die de armen- verbaasd stond MAANDAG DEN 29 JANUARIJ 1855, voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Beëediging van den heer T. ten Cate, als lid van den raad. Betaling uit de onvoorziene uitgaven. Afschaffing van de plaatselijke belasting op de rogge. Verificatie van de gemeen te-kas. Adressen van C. T. Haagsma en K. J. Wie- linga. Verordening op de melk. Beurtveer op Deventer. Rekening van de kamer van koophandel. Jaarwedden van burgemeesters enz. Verpachting van eenen tuin. Boomen langs de harddraversbaan. IJsbanen. Rapporten. nu wel nietmaar het van den zondaar op Heiligen Stoel” verzet ber- zig houdt, is de vraag: hoeveel vreemde ba jonetten er wel noodig zouden zijn, om de rust in den zetel der Roomsch-Katholieke we reld en het leven van den zich noemenden stedehouder van Christus te beschermen En het leerstuk der Onbevlekte Ontvangenis zou den wereldvrede herstellen?! Die vraag zou Pius IX zeggen is al weder een gevolg van het Protestantse!» be ginsel: protesteren tegen alles wat onwaar is. De kerk dwaalt niet!” (ld.) Blijkens brieven uit Romë van den 15, is de ongenade van den eersten ministerkar dinaal Antonellite verwachten. De Turyn- sche üpinione voorspelt van dit feitindien het mogt gebeuren eene algeheele verande ring in de staatkunde van het pauselijk kabinet. De Pruissische gezant te Parijs heeft aan den Franschen minister van buitenlandsche zaken een weigerend antwoord gegeven op eene gedane vraag van dezen of des noodig gealli eerde troepen over Pruissisch grondgebied mo gen trekken. Met betrekking tot Pruissens bemoeijingen bij de Weener conferentiën ver neemt men, dat die niet ten voordeele der Westersche mogendheden zullen strekken. Uit Berlijn wordt het volgende geschreven: Oostenrijk, Engeland en Frankrijk zullen de onderhandelingen met Rusland te Weenen niet eerder openen dan wanneer zij onder ling overeengekomen zijn over gemeenschappe lijke militaire maatregelen te nemen ingeval die onderhandelingen niet tot den vrede lei den. Zoo lang dit geval niet feilelijk bestaat, zal hun aanvallend en verdedigend verbond niet in werking treden; het is derhalve niet onjuist een eventueel verbond genoemd. Al leen met vertrouwen op de uitwerking dier militaire bepalingen tusschen de drie mogend heden, kon te Weenen sprake geweest zijn van vredelievende uitzigten waaraan hier (Berlijn) niemand geloof hecht. Integendeel zien wij steeds grootere verwikkelingen tegemoetten gevolge van Oostenrijks voorstel bij den bonds dag welk voorstel óf het bestaan van den bond twijfelachtig maakt, óf de toetreding van Pruissen tot de politiek der drie mogend-* heden door middel eener meerderheid in de bondsvergadering, moet bewerken.” Dat ook te Weenen de aanvankelijk ge koesterde hoop op vrede verflaauwt, blijkt uit de volgende regelen uit die stad, in de Kosn. Zeit. voorkomendeDe krijgstoerus- Ungen worden met allen ijver voortgezet: een wijs, hoe weinig men zich hier laat mis- ztden door de bedriegelijke uitzigten op her stel des vredes jaik geloof zelfs zeer goed onderrigt te zijn, als ik er bijvoeg, dat de onderhandelingen wegens verandering van het defensief karakter des verbonds, door onze re gering met de Westersche mogendheden ge sloten in een offensief karakter haar einde nabij zijn, en dat waarschijnlijk vroeger en meer onverwachts dan velen gelooven een diplomatieke handeling hiervan het bewijs zal leveren.” Oostenrijk heeft bij eene nieuwe nota van den IGden bij herhaling op de mobilisatie van een deel des Pruissischen legers aangedrongen. Uit onderscheidene brieven van Konstan- tinopel schijnt het te blijken, dat de hervat ting der vijandelijkheden op groote schaal vóór Sebastopol vooreerstin het gure jaar getijde, niet te verwachten is. Eene over Triëst ontvangene dépêche meldt zelfs, dat generaal Canrobert, eene opeenhooping van troepen willende voorkomen wanneer hij door sneeuw en vorst toch belet is iets tegen de vesting te ondernemen reeds bevel heeft gegeven het zenden van versterking te staken. De Russen van hunnen kant zijn bereid, den oorlog met kracht door te zetten. Het is niet twijfelachtig, dat men zich in Rusland op eenen langdurigen en hardnekkigen oorlog voorbereidt. De werken, die te Odessa aan gelegd worden, bewijzen, dat men niet alleen voorzorgen neemt tegen eene overrompeling maar dat tevens alles gedaan wordt, om, bij eenen geregelden aanval der vijandelijke vlo ten weèrstand te bieden. In de haven van Kamiesch liggen zoo veel schepen met koopwaren dat afzonder- SNEEK, 26 Januarij. De aangekondigde hardrijderij op schaatsen te Leeuwarden heeft op gisteren plaats gehad. Niet minder dan 80 rijders namen deel aan den wedstrijd. De prijs 00) werd ten slotte behaald door Freerk Tuininga, oud 25 jaren, van Sijbran- dahuis, terwijl de premie ten deel viel aan Jacob Dirks Talsmaoud 55 jaren, van Oud- kerk. Aan Wopke Kastelein oud 29 jaren van Suawoude, die een der laatste drie rijders waswerd voorts door de directie eene gra tificatie van ƒ10 uitgereikt. Naar wij vernemen is het laatstelijk door de prov. staten vastgesteld nieuw reglement, ter voorkoming der verspreiding van de besmet telijke longziekte onder het rundvee in dit ge west, dezer dagen door Z. M. goedgekeurd. Door de Ned. Handelmaatschappij zijn wederom 8 schepen bevracht, als: 4 voor Am sterdam 2 voor Rotterdam en 2 voor Dord recht. Volgens bij de regering ontvangene berig- tenwaren drijfijs overdekt, het Katerveer en Ook de Lek te Krimpen en het ijs werd den 20sten door voetgangers ge- Op de Heusdensche Maas zat het {Dy O V. -> COURANT. «f--

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1