NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1855. No. 9. WOENSDAG A A. 1 P 10de Jaargang* ■- A -- I c Gemeenschappelijke waarborg der vijf BINNEN- EN BUITENLAND. de edge- BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van de Stad SNEEK noodigtter voldoening aan art. 7 der wet tot regeling van het kiesregt enz., van den 4 Julij 1830 {Staatsblad no. 37), de inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij elders inde directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 13 der volgende maand Februarij te doen blijken. En zal deze worden afgekondigd, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 50 Janüarij 1833. De Burgemeester voornoemd WOITDA. ringen te vernietigen, die aan de monding be staan of zich daar later mogten voordoen. 5°. Herziening van het tractaat van 13 Julij 1841, om op meer volledige wijze het bestaan van het Ottomannische rijk aan het Europeesch evenwigt te verbinden. Ik weiger ■niet, mij bij de vredes-conferentiën [met de ge zanten] te verstaan over de middelen die de drie hoven zouden voorstellenom een einde te maken aan hetgeen zij Ruslands overwigt in be Zwarte Zee noemenop voorwaardedat bij de keuze dier middelen zich geen bevindt dat inbreuk kan maken op de souvereiniteils- regten van mijnen doorluchtigen meester in zijn rijk. 4°. r mogendheden (vervangende het uitsluitend pa tronaat, dat eenigen van haar tot dusverre bezaten) voor de bekrachtiging en naleving der godsdienstige privilegiën van de verschil lende Christen-kerkenzonderonderscheid van geloofsbelijdenis, op voorwaarde, dat de ver wezenlijking der plegtige beloften ten aanzien van de wereld door de groote Christen-mo- gendheden gedaan, een ernstig en gemoedelijk en dat de toegezegde bescherming werk en geen ijdel woord zij.” SNEEK, 50 Jannarij. Volgens de Staats courant zijn hier te lande in het jaar 1834 per post verzonden 11,138,313 binnenlandsche en 5,023,208 buitenlandsche brieventotaal 14,185,725. Heden voormiddag ontstond alhier brand in een’ schoorsteen van den heer ontvanger J. Rosier, die reeds een ernstig aanzien kreeg, doch echter, door spoedig en doelmatig aan- gebragte hulp, weldra bedwongen werd. In- tusschen moge dit voorval een nieuwe wenk zijn voor velen, om ook in dezen toch vooral voorzigtig te wezen en inzonderheid de schoor steenen bij tijds te laten vegen. Naar men verneemtis de weleerw. heer F. ter Vischa van Scheltinga, thans kapelaan te Sneek benoemd als pastoor te Ameland en is de weleerw. heer Brouwer, thans ka pelaan te Harlingen naar Sneek verplaatst. Van den 20 tot -en met den 26 dezer zijn in deze provincie 41 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afgemaakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal se dert 1 Janüarij dezes jaars 127. De Nederlander bevat de onverwachte maar nog altijd allezins bevestiging behoevende tijding: Men vermeent als zeker te kunnen melden, dat de werkzaamheden van den spoor weg door Groningen en Friesland, in verbin ding met dien naar Duitschland, reeds in dit voorjaar zullen beginnen daar alle zwarig heden van geld enz. uit den weg zijn ge ruimd.” Ten gevolge der werkzaamheden aan het kamp op het Loovinden thans bij voortdu ring 180 a 200 menschen arbeid, aan welke steeds tweemaal ’s weeks een goed middagmaal van soep wordt gegevenhetwelk voorzeker in den tegenwoordigen tijd als een groot voor- regt mag worden beschouwd. Het fort ko ningin Anna is reeds voltooid prins van Oran je ver gevorderd, en prins Hendrik in aan bouw; zijnde bij deze werken, behalve de onder-adjudant der mineurs, nog weder een serjant-majoor-vuurwerker geplaatst. De mr. timmerman Radstaak is voortdurend belast met het vervaardigen van affuiten en kruidwagens, waarvan reeds een stel door hem is afgeleverd en het derde onder handenwelke van de nieuwste constructie zijn en allezins des ko- nings goedkeuring wegdragen. Uit een statistiek overzigtvoorkomende in de Nederl. Stoompostblijkt, dat gedurende den jare 1834 van den Hollandschen ijzeren spoorweg hadden gebruik gemaakt 1,021,699 reizigers, waarvan de opbrengst heeft beloo- pen ƒ972,429.73; dat bet vervoer van goede ren heeft bedragen ƒ185,419.311/,, en dat de gezamenlijke opbrengst bedroeg 1,133,849.26'/,. Bij de Nederlandsche Rij nspoorweg-maatschap- pij bedroeg het aantal reizigers 439,682; de opbrengst van reizigers 397,231.10 de op brengst van goederen 65,088.28en de to tale opbrengst ƒ760,559.58. Men heeft de tijding ontvangen van een verschrikkelijk voorval op het Britsche schip Berenice. De kapitein van dien bodem, zijne vrouw de eerste stuurman en verscheidene andere personen zijn vermoord geworden door de bemanning, die daarna het schip verbrand de opdat geen spoor barer misdaden mogt overblijven. De Berenice had den 13 Julij 1832 Shangbae verlaten met eene lading thee, voor Sydney bestemd. De bemanning bestond geheel uit lieden van de verschillende oorden der Nederlandsche bezittingen. Eenigen der matrozen vermoedden dat eene aanzienlijke hoeveelheid goud aan boord was en maakten met hunne makkers een complot, om al de Europeanen, die zich op het schip bevonden, om te brengen. Dit voornemen werd ook wer kelijk volvoêrd en toen de moordenaren daar na de gehoopte schatten zochten vonden zij niets meer dan 100 gulden en 40 Spaansche matten. Na verdeeling van den buit, werd besloten naar Tauban te zeilen en daar hel schip te verlaten na bet vooraf te hebben aan de vlammen prijs gegeven. Door een’mis slag kwam de bodem echter te Tagal, in plaats van te Tauban het schip werd daar ver brand en de booswichten reddeden zich met boo ten aan land, met achterlating evenwel van verscheidene personen die in de vlammen omkwamen. Verschillende omstandigheden wek ten den argwaan van de gezaghebbers te Ta galeen streng onderzoek volgde, negen der moordenaars werden in September jl. in hech tenis genomen en daarvan ondergingen vier den 15 Oct. de doodstraf, terwijl de vijf ove rigen tot veertigjarige ballingschap werden veroordeeld. Onlangs is men eene kleine bende val- sche munters, die in September van bet vo rige jaar van de vesting Konigstein in Saksen uitgebroken waren, weder meester geworden. Zij hadden sedert eene hoogst romaneske le venswijze geleid, terwijl zij den Pfaffenstein (eenen rotskegel van 1500 voeten hoog, in de Saksische Schweiz) tot hunne woonplaats had den gekozen. De nachten bragten zij op den bijna ontoegankelijken top doorterwijl zij ge durende den dag in een rotshol 60 a 80 voeten diep onafgebroken valsch papieren geld maakten. Het noodige voedsel werd aan leden der bende door eenen hunner m< zeilen aan een sterk touw omtrent 40 ellen lang, in het hol naar beneden gelaten. Het gefabriceerde papieren geld werd door inge wijde bewoners der naburige plaatsen, die se dert ook gevangen zijn genomen in omloop gebragt. Men zegt, dat eene commanditaire ven nootschap wordt gevormdmet een kapitaal van 10 millioen fr. om den bodem van Pa rijs tot op eene diepte van 4000 Ned. ellen te doorboren; ten einde 1) de zamenstelling van dien bodem te kennen, en 2) eene bron van ziedend water te hebben, waarmede men uiterst goedkoop de badplaatsen, waschhuizen en werkplaatsen zou kunnen voorzien, en te vens de spijzen bereiden. Lord John Russell heeft zijn ontslag ge vraagd en verkregen de op zijn verzoek eer vol ontslagen minister zou aan het parlement nadere ophelderingen aangaande zijne aftreding geven. De arbeidende klasse te Madrid wordt aanhoudend aangehitst, om op eene bijna drei gende wijze van het gemeentebestuur werken brood te vragen. Onder dë oproermakers heeft de policie verscheidene pëïsonen herkend die reeds bij herhaling die Vraag tot de regering hadden gerigt. Opmerkelijk is hetdat 12 en 14 gouden Napoleons gevöhden zijn in de zak ken van hen die het hardst honger en hon gersnood! schreeuwden. De bevolking der hoofd stad vertrouwt op de krachtige maatregelen der overheid, en vreest niet, dat de onder de arbeiders heerschende gisting tot ernstige on geregeldheden zal aanleiding geven. De Augsb. Allg. Zeit. berigtdat de Russische uitlegging der vier punten zoo als vorst Gortschakoff ze indiende bij het Wee ner kabinet, vervat was in deze bewoordin gen 1°. Afschaffing van het uitsluitend pro tectoraat van Rusland in Moldavië en Wal- lachije, zijnde de door den sultan erkende voorregten dier provinciën onder den waar borg der vijf mogendheden geplaatst. 2°. Vrije vaart op den Donauvolgens de beginselen, aangenomen bij de protocollen van het Weener congres, in het artikel be treffende de rivier-gemeenschap. Toezigt van eene gemengde commissiedie met de noodige volmagten bekleed zal zijn, om de belemme- werk dadig De grootvorsten Nicolaas en Michaël be vinden zich waarschijnlijk thans weder in de Krim. De Russische opperbevelhebber heeft luker- mann laten verschansenwelke vesting met kracht 2al worden verdedigd; immers het ver lies van Inkermann zou Sebastopol’s val na zich slepen. Te Berlijn houdt men het voor zeker: 1) dat de oorlog met alle kracht zal worden doorgezet2) dat de onderhandelingen ter zake van Oostenrijks deelneming aan den oorlog haar einde naderen 5) dat in de laatste da gen geene nieuwe onderhandelingen met vorst Gortschakoff’ zijn gevoerd; en 4) dat de vre delievende gevoelenstot dusverre op eene te algemeene w’ijze door het Petersburgsche ka binet betuigd, niet van dien aard zijn, om tot het werkelijk sluiten van den vrede te ge raken. De geringe hoop op vrede,” schrijft men uit Warschau van den 19den, is door een officieus artikel in een der Petersburger bla den zoo diep geschokt, dat niemand meer aan het herstel des vredes kan gelooven. Behalve de reeds zoo dikwijls en tot vervelens toe her haalde vertoogen, dat Rusland de eenige groote mogendheid is, die Europa in 1812 van den overweldiger, en in 1848 van de regeringloos heid Oostenrijk tweemaal in Italië en een maal in Hongarije van den ondergang redde, onttrekt Rusland zich geheel van het Wes ten, omdat het met dat door den geest der nieuwigheid besmette werelddeel niets gemeens heeft. De tegenwoordige oorlog zal Rusland te eenenmale vrijmaken van de betrekkingen met het ondankbare buitenland, en door niets zal het belet worden, op den weg zijner groote toekomst voorwaarts te schrijden. Alle po gingen, om Rusland in dien vooruitgang te belemmeren, zijn vergeefs, en wie het waagt, het in den weg te treden handelt in strijd met de bedoelingen der Voorzienigheid Het aannemen van geneeskundigen voor de dienst des Russischen legers is in Pruissen gestaaktnaar men zegtingevolge de daar tegen ingediende vertoogen der gezanten van Engeland en Oostenrijk. Men zegt, dat te Londen en te Parijs door hooggeplaatste personen onder den in vloed van het Pruissische kabinet, ijverige po gingen worden gedaanom een’wapenstilstand te bewerken. Men leest in la Patrie: Uit Konstan- tinopel schrijft men ons, dat, krachtens het hem toegezonden keizerlijk bevelprins Na poleon den 11 dezer maand zich aan boord heeft begeven, om naar Frankrijk terug te keeren. De prinswiens gezondheidstoestand steeds ongunstig is, zal de vermoeijenissen ee- ner lange reis bezwaarlijk kunnen doorstaan, en waarschijnlijk genoodzeakt worden in eene der havens van de Middellandsche zee binnen te loopenalvorens te Marseille te ontsche pen.” U SNEEKER 6 1.50. s 4 O. i9 >6 IG 16 8 f 8 'crige April 1. stad nnep- COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1