EN ADTOINTIHLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- s ir I I ZATURDAG fl BINNEN-» EN BUITENLAND. 1854. was g Frankrijk lingen. AVerkum terwijl J .e zij den zeer il •p 15 oude zijnde en van van Vergeleken met het vorige jaartoen het fonds slechts ƒ800 bedroeg, verkreeg volgende uitkomst: 1855. men de 298.— het geheel geregeld plaats binnen den gestelden termijn van 40 weken zes leeningerf werden binnen 50 en negen binnen 20 weken afgelost. Ze ven leeners echter bleven gedeeltelijk in ge breke het verschuldigde af te lossen zoodat men daarvan de borgen moest aanspreken, en deze omstandigheid gaf het bestuur aanleiding om hen die verder door deze hunne onmis bare tusschenkomst de gunstige werking der Hulpbank willen ondersteunen, nogmaals on der het oog te brengen hoe noodig het is voor- zigtig te zijn met borgstellingen voor gelden alleen ter verbetering van toestand verstrekt en vooral met die, waarbij verscheidene bor gen ieder voor eene kleinesom geteekend heb ben daar de ondervinding heeft geleerd, dat de leener er alsdan minder zwarigheid in schijnt te vinden om in gebreke te blijven. Nadat verder door de overgelegde balans de vooruitgang, ook van eenen financiëelen kant beschouwd, gebleken was, werd de aftredende bestuurder, de heer S. K. van der Meulen, Weder herkozen. De elders aangekondigde hardrijderij op schaatsen werd alhier op den 51 Jan narij jl. gehouden, onder het genot van eene felle kou de. 9G rijders namen deel aan dezen wed strijd, zijnde de prijs (ƒ150) eindelijk behaald door F. Tuininga, van Sijbrandahuisen de premie (ƒ50) door O. van der Walvan J aan B. Haagsma, van Tjerk- SNEEK2 February. Den 29 Jan. jl. had de derde jaarlijksche vergadering plaats van de leden der alhier gevestigde Hulpbank. Wij zijn in staat gesteld, daarvan het volgende mede te deelen Uit het door bestuurders gegeven verslag bleek, dat deze Instelling in het afgeloopen jaar eenen gewenschten vooruitgang had onder vonden. In den loop daarvan waren de aan vragen zoodanig vermeerderd dat men zich genoodzaakt achttehet fonds te vergrooten door het plaatsen van nieuwe aandeelen bij en nieuwe leden. Deze poging gelukt waren 16 aandeelen a ƒ25 geplaatst kon dus gedurende het tweede semester dit jaar gewerkt worden met een kapitaal ƒ1200. 215.— 275.— 220.— Getal leeners 56, waaronder 20 nieuwe. 50 waaronder 27 nieuwe. Daarvan hebben 25 eenmaal, 51 eenmaal, 10 tweemaal, 19 tweemaal, 1 driemaal geleend, zoodat het getal der leeningen 48, 69, terwijl het totaal der uitgeleende sommen be droeg ƒ1717. ƒ2526. Volgens het door de leeners opgegeven doel der verstrekte gelden waren daarmede de vol gende bedrijven geholpen: Groente- en fruitverkoopershiervan waren 12 aanvragen gedaan gezamenlijk ten bedra- ƒ510.- 508.— 285.— ge van Kooplieden in kramerijenbont- goed enz., als boven 9 dito, Slagters, als boven 5 dito, Winkeliers in kruideniers- en an dere waren, als boven 8 dito, Idem in turf en houtals boven 6 dito Handelaars in vellenvoddenbon ken enz. 5 dito, Onder de verdere bedrijven behoo- ren te worden genoemddat der schoen-, kleèr-, mutsen-, paruik-, klok- en kagchelmakers, verders een leêrverkooper en kuiper, te zamen voor 10 dito, Terwijl eindelijk, alleen ter verbe tering van toestanden, voorschotten toegestaan zijn op 14 dito, De terugbetalingen hadden over 1 verdiende. Men verneemt uit Petersburg, dat al daar, ter viering van den verjaardag der grootvorstin Anna Paulowna onze geëerbie digde koningin-moederop het keizerlijk pa leis een groot gala-feest werd gevierd. De vooruitzigten op vrede, ontstaan se dert 7 Jan. jl., worden steeds minder. Al len die van den beginne aan weinig vredelie vende beteekenis hebben gehecht aan de op dien dag afgelegde verklaring van Gortscha- koff, worden thans meer dan ooit versterkt in hunne meening, dat alleen het lot der wa penen een einde aan de worsteling kan ma ken, en dat haar duur tot in het oneindige kan worden verlengd. Zij die zich met ee- nige hoop op vrede vleiden komen van lie verlede daarvan terug, omdat de kansen zeer slecht staan voor eenen gewenschten uitslag der te Weenen aan te knoopen onderhande- Die kansen stonden echter voor drie weken niet minder slecht, en daar er in den staat van zaken sedert den 7 Jan. geene ver andering gekomen iskan men bij het reeds toen geuit gevoelen blijven. De Morning Post verzekertdat keizer Nicolaas er op aandringt, dat Pruissen worde toegelaten tot deelneming aan de Weener con ferentie. Weigert Pruissen dus toe te treden tot het tractaat van 2 Dec. en houdt Rus land zijnen eisch vol dan zoo redeneert het Engelsche blad zal er geen congres ge houden worden. 415.— gaasteene gratificatie van ƒ10 werd uitge reikt. De alhier aangekondigde en op den 1 de zer door ingezetenen van Sneek gehoudene hardrijderij op schaatsen ging mede vergezeld van eene niet mindere felle koude dan de eerste; het getal rijders bedroeg 64, zijnde de prijs (een gouden horologie) behaald door W. van der Molenen de premie (eene zil veren tabaksdoos) door E. Bouwmeester, ter wijl aan G. Molenaar en K. Akkerman ieder eene belooning van ƒ2.50 werd uitgereikt. In de gemeente Barradeel is door eenen landbouwer eene proef genomen met het ver bouwen van Russische tarwe. Als resultaat hiervan wordt medegedeeld dat de twee uit gezaaide zakken hebben opgebragt 17 mudden per bunder, welke tarwe door genoemden land bouwer is verkocht voor ƒ14.50 de mud. Volgens de bij de regering ingekomene berigten heeft het ijs zich den 26 Jan. op de Waal bij Hulhuizen vastgezet. Op de overige rivieren had geene noemenswaardige verande ring in den stand der zaken plaats gehad. Te Keulen stond de Rijn maandag ochtend te 8 ure 6 v. 5 d.aldaar vertoonde zich bij voortduring weinig drijfijs. Het aantal der studenten aan de hooge- school te Utrecht op den 1 Nov. 1854 was als volgt: In de theologie 252; in de regten 169; in de letteren 7, in de geneeskunde 55; in de wis- en natuurkunde 10; totaal 471. De Tielsche Courant van zondag den 21 Jan. berigt het volgende: Op het naburige dorpje IJ. had onlangs het volgende voorval plaats. De fraaije poedelhond van den predi kantdie gedurende de godsdienstoefening op gesloten werd, had middel gevonden te ont- sanppen en begaf zich naar het bedehuis, om zijnen meester op te zoeken, hetwelk hij sta tig kwam binnentreden en zich vervolgens op den trap van den preekstoel nedervlijde na dat hij zijnen heer vriendschappelijk had toe geblaft. Alles ging goedtotdat het gemeen schappelijk gezang werd aangeheven, hetwelk door onzen poedel geaccompagneerd werd, zoo danig zelfs, dat zijne stem die van den voor zanger domineerde. Deze hierover verontwaar digd en in zijne eer aangetast, wildeden kar does buiten de kerk zetten waarop deze de tanden liet zien en er waarschijnlijk een ge vecht tusschen de twee voorzangers ontstaan zou zijn, indien de leeraarvoor ernstiger ge volgen beducht, niet de godsdienstoefening voor een oogenblik geschorst had en het ge trouwe beest zelf de kerk had uitgeleid eene eer, welke zeldzaam aan een’ van zijn ge slacht zal te beurt gevallen zijn maar die het goede dier toch wel door zijne trouw Het Britsche 59ste regement, dat met het schip the golden Fleece sedert eenige dagen in de haven van Balaklava lag, kon, blijkens eene dépêche van lord Raglan niet ontscheept worden, uithoofde van den toestand van het kamp door ongunstig weder. De Moniteur de la Flotte berigtdat het eskader in de Zwarte Zee op aanvrage van generaal Canrobert, wederom negen 56ponders kanonnen en twintig 80ponden houwitsers, met 166 man ter bediening van het geschut, heeft geleverd. Naar men verneemt, heeft keizer Frans Jozef in zijnen jongsten eigenhandigen brief aan keizer Napoleon geschreven dat Oosten rijk vast besloten is met de Westersche mo gendheden ééne lijn te trekken hetzij dat Pruissen en het Duilsche verbond hem al dan niet volgen. Mogten tot den 1 Maart de po gingen tot herstel van den vrede met Rusland tot geen resultaat hebben geleid, dan is Oos tenrijk bereid, zijn leger te laten in het veld rukken. Het nieuwe leger, dat Frankrijk vormt, zal, naar men verneemt, 80,000 man tellen, in twee corpsen verdeeld en is bestemd, om te land de Russische grenzen te bestoken, en des noodig in die streken slag te leveren. De weg derwaarts zal over Piemont, door Milaan en Venetië en over het Oostenrijksch gebied genomen worden. Oostenrijk verbeidt met ver langen het oogenblik waarop het aan de Maz- zinisten zijne vanen met die van Frankrijk vereenigd zal kunnen toonen. Hoewel nog geen opperbevelhebber dier nieuwe krijgsmagt benoemd is, houdt men het er voor, dat ge neraal Schramm daartoe zal worden gekozen, tenzij de keizer zelf het opperkommando op zich neme. De Moniteur meldt, dat de regeringen van Frankrijk en Engeland ter beschikking van de Russische regering hebben gesteld al de kerksieraden en andere bij de godsdienst- verrigtingen gebruikte voorwerpen die van Bomarsundof aan boord der prijsgemaakte schepen, naar Frankrijk en Engeland zijn overgebragt. Bijzondere brieven maken steeds gewag van eenen meer en meer toenemenden geest van wrevel en ontevredenheid onder de Fransche troepen, die telkenmale, als de generaal Can robert zich vertoont, luide aandringen op de bestorming van Sebastopol, te kennen geven de, dat zij lievei’ door het staal van den vijand willen omkomen dan door gebrek en ellende. Volgens berigten van Odessamedege deeld door den Timeszou het verlies van het Russische leger in de Krim sedert 28 Sep tember tot 27 December (dus zonder den krijg van de Alma) bedragen 7501 gesneuvelden of aan hunne wouden overledenen 15,826 gewonden, 1617 gevangenen, 4019 gestorven aan ziekte, totaal 26,765. 174 Russische soldaten, meestal Polen., behoorende tot de krijgsgevangenen van Bo marsund zijn ingelijfd bij het vreemden-le- gioen dat de Fransche regering organiseert. Het jongste berigt uit de Krim is van 22 Januarij waarin vorst Menzikoff gewag maakt van eenen voordeeligen uitval der be legerden op den 19/20 tegen den linkervleugel en het centrum der Fransche loopgraven. In zijne dépêche meldt de Russische opperbevel hebber, dat de gealliëerdenom in hun ge brek aan brandstoffen te voorzienzelfs den ouden tempel van Chersonesus niet hebben ge spaard. Eene particuliere dépêche van vóór Sebastopol, van den 19den gewaagt van de vele overloopers uit het leger der gealliëerden naar dat der Russen. In de Champs Elysées te Parijs zag men dezer dagen eene zeer smaakvolle slede heen en weder rijden die de algemeene aandacht in hooge mate wekte. Zij werd namelijk door twee groote honden getrokken die door een met verlof uit de Krim wedergekeerd officier van daar mede gebragt zijn. Deze dieren heb ben lange ooren even als de Deensche, een" spitsen bek en groote levendige oogenterwijl i kop hoog in den wind houden en leerzaam schijnen te zijn. SNEEKER u I I. 1 Sffi N ‘O 2- aar oen ZOQf eer ijn i n- ds- igd rde om te 'er- 'he rdt in •tid lor ?e- de tr ?or V’ an jn zij )in nd rte en Ier lo an COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1