NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. IJ Bi |7 1855. No. 12. ZATURDAG 7. 7» 7. 7. 10de 1 t sggj /'UB vf SNEEKER een’ BINNEN- EN BUITENLAND. den financiën f- 16 Tn-g lier ;n agt val □en ker tijd len ge- 'gs- van •nst ge len ge- □n- igd irel- van ing •om van clit ker de jo den tot ge na ken oe- ,er- ar- ge- 1 pd. aan laad d. Vlieg. Voor dat Het corps geschat het an- oge eer en de de ?n- van de den 16 nog in de Krim i en sir R. De eerste kan natuurlijk niet ver en de laatste verwacht, in geval van het bevelvoeren hem op te Het leger lijdt steeds zeer door de 7.6 de behoefte aan levensmiddelen. Bij de ge allieerden is volslagen gebrek aan brandstof. Derhalve heeft admiraal Bruat bevel gegeven dat alle van Konstantinopel komende schepen zoo veel hout moesten medebrengen als zij slechts bergen konden. Den 17 Januarij be gon het eindelijk goed weder te worden, de zon scheen liefelijk en hare stralen waren koesterend, en den 20sten zelfs scheen het als of de winter bereids voor goed had afscheid genomen. Den 25sten stond de thermometer in de baai van Kamiesch op 4 graden warm te. Niet onmogelijk is het, ten gevolge dezer gunstige verandering in de weérsgesteldheid, dat Menzikoff last heeft gekregen Eupatoria en Balaklava aan te tastenwaarvan het be- rigt per telegraaf uit Weenen reeds is aan gekomen. Een divisiën 7.6 aan jeugdige die door de ouders in hunne wonin- onze stad leverde een voorbeeld op t van achteloos- heid, maar tevens doet zien, hoe een moeder hart alle liefde voor haar kroost kan afleggen. Zekere vrouw, even builen deze stad woon achtig, moeder van 2 nog jonge kinderen, en BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat voorloopig is vastgesteld* het kohier van belasting, op de binnen de gemeente Sneek gehouden wordende honden, voor den jare 1853, waarvan de heffing is goedgekeurd bij Z. M. besluit van den 4 Julij 1855, no. 26, en dat hetzelve van heden af, gedurende 14 dagen, ter Secretary dezer gemeente voor ieder ter inzage is nedergelegd. En opdat zulks kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en in de Sneeker Courant geplaatst. Sneek den 10 February 1855. Burgemeester en IVet houders voornoemd WO lBA. De Secretaris 1IAGA. ;il- ’ij- ter- met hap n. da, id eil- i in aar □en ge- ór :tal een het un het de Weener dagblad berigt, dat twee Russische grenadiers, 13,000 man scherpschutters uit Siberië en 15 reserve-ba- taljons Perecop hebben bezet. Een ander blad meldt, dat eene Russische krijgsmagt van 150,000 man onder vorst Paskiewitsch in Po len zal post vatten. Volgens berigten uit Petersburg van 25 Januarij dacht men aldaar, dat de groot vorsten Nicolaas en Michaël reeds te Perecop zouden doorgereisd zijn, naardien zij zich on verwijld naar Sebastopol begeven moesten, en hoopte men dat Menzikoff terstond na hunne aankomst den gealliëerden zijnen tweeden veld slag zou aanbieden van welke men vertrouw de, dat hij beslissend wezen zou. Een der officieren bij het Fransche le ger in de Krim werd onlangs op de aange naamste wijze verrast. Zijne zuster en zijn zwager, die in de voorstad Saint Germain te Parijs wonen, wilden namelijk de zorg, om zich wegens den staat zijner gezondheid te verzekerenaan niemand anders overlaten en zijn in de Krim aan land gestapt, waar zij met even veel vreugde als verbazing ont vangen werden. Trots het ongunstige weder, heeft de jeugdige vrouw een gedeelte van het kamp te paard doorgereden. Deze uit belang stelling ondernomene reis is gewis een der zon derlingste bijzondere voorvallen van den zoo merkwaardigen veldtogt. De jongste officiëele Fransche berigten van het oorlogstooneel melden, dat de Russen hun ne aardwerken te Sebastopol hebben hervat, en het bastion Malakoff met de stad in ver binding trachten te brengen. In dep nacht van den 25 Jan. deed de bezetting van Sebas topol eenen uitval, die teruggeslagen werd. Den 22sten en 25sten hebben de Russen hevig gevuurd op de Engelsche batterijen. Volgens eene telegrafische dépêche uit Bucharest van 50 Jan.wordt bij Reni op nieuw een zeer talrijke Russische krijgsmagt zaamgetrokken en vreest men eenen nieuwen overtogt van den Donau door de Russen. Za- dik-pacha is met zijne troepen van Maximeni naar Galacz opgerukt. De bezetting van Sebastopol en het Rus sische leger in het veld, nabij die vesting, heb ben dezer dagen wederom belangrijke verster king ontvangen. Bovendien is Perecop van meer garnizoen voorzien geworden, en zijn 8000 man ter versterking der garnizoenen van IsmailKilia en Bender afgezonden. Uit officiëele bescheiden blijkt, dat het cijfer der gealliëerden vóór Sebastopol 155,000 man beloopt, aldus verdeeld: Engelschen 27,000; Franschen 80,000; ontscheepte mariniers 6000 Turken en Egyptenaren 22,000. Uit Sebastopol wordt van den 28 Jan. berigt, dat generaal Ulrich met Fransche ver- sterkingstroepen voor de vesting aangekomen is; dat de weérsgesteldheid niets te wenschen overlaat, en dat de troepen eene onverflaauw- de geestdrift aan den dag leggen. Van de Engelsche generaalsdie met do expeditie aankwamen, zijn i aanwezig lord Raglan lord Lucan England, trekken verwisseling in volgen, koude. De jongste berigten uit de Krim melden SNEEK, 9 February. De tweede kamer der staten-generaal zal hare werkzaamheden her vatten op dingsdag den 15 Febr. aanstaande, des middags te twee ure. Z. M. heeft benoemd tot verificateur der comptabiliteit van de directe belastingen voor Friesland, Overijssel, Groningen en Drenthe den heer C. C. van Vloten. Van wege het ministerie van is het navolgende bekend gemaakt Tot wegneming zoo veel mogelijk vertraging, waaraan, ten gevolge van slechten toestand der wegen, de briefwisseling met de nachtpost uit Rotterdam, Delft,’sGra- venhageLeyden en Haarlem naai- Utrecht, Gelderland, Overijssel en Limburg, alsmede naar Duitschland en verder gelegene staten thans is blootgesteld, zullen die brieven voorl- aan in plaats van met de evengernelde post door middel van den laatsten spoortrein in de rigting van Rotterdam naar Amsterdam worden verzonden, en mitsdien zoo veel vroe ger op de postkantoren moeten worden be zorgd. Deze maatregel is echter van geheel tijdelijken aard, en zal weder worden opge heven zoodra de middelen van gemeenschap op den ouden voet zijn hersteld.” Gepasseerden nacht heeft een jongen al hier, leerling op de Stads Armenschool, zijnen ouders eenen niet geringen schrik aangejaagd, ’s Namiddags van school niet te huis komen de, werd er rondom, doch te vergeefs, on derzoek naar hem gedaan en meende meu voor zeker, dat hij tijdig met anderen de school had verlaten. Intusschen vond men hem heden morgen, geheel verstijfd van kou de, nog in de school, alwaar bij zich, ook onder de avondschool, verborgen heeft gehou den, zoo men meent uit vrees voor straf, die hij te huis verwachtte. Het provinciaal geregtshof van Noord- Holland heeft den 5 dezer arrest gewezen over de door jhr. M. Salvador en S. Fongers voor gestelde exception in het door hen ingesleld hooger beroep tegen een vonnis der arr. regt- bank te Haarlem, dd. 21 December 1854. Het hof heeft al de aangevoerde exceptiën verwor pen en gelast, dat met de zaak ten principale zal worden voortgegaan, bepalende daartoe de teregtzitting van 26 February 1833. Naar wij vernemen, hebben de lieeren jhr. M. Salvador en S. Fongers van dit arrest zoo wel als van dat van schorsing van 17 Junij 1854 van hetzelfde hof, dadelijk ter griffie cassatie aangeteekend. Door de Nederlandsche Handelmaatschap pij zijn wederom 15 schepen bevracht. Men meldt uit Tiel, dd. 5 Febr.: Vinden wij nu en dan in de dagbladen mel ding gemaakt van ongelukken, kinderen overgekomen terwijl deze afwezig waren, gen worden achtergelaten deze week mede hiervan I dat echter niet alleen getuigt handel drijvende in oude lompen enz. zou zich voor hare negotie naar het naburige stad je Buren begeven. Daar zij het noodig achtte, hare kinderen te huis te laten, bond zij het eene zeer vast met een streng touw op eenen stoel en zette het bij den kagchel neder, ter- terwijl zij het andere den dikken haardket- ting onder de schouders bevestigde, en het in dien toestand, met niet andere kleeding dan een dun hemdje, in den schoorsteen vasthaak te en ter nederhing. Hierop verliet de onna tuurlijke moeder hare woning. Een der bu ren, die op het geschrei der kinderen de wo ning binnendrong, gaf den commissaris van policie van het voorval kennis die zich ge haast heeft, het ongelukkige kind uit dezen pijnlijken toestand te verlossen en alle midde len aanwendde, die hij tot behoud noodig achtte. Was er geene spoedige hulp komen opdagen dan had het kind zeker op deze wijze den dood gevonden. Immers, toen het door de policie werd bevrijd, gaf het nog maar weinige teekenen van leven meer. Daar enboven vertoont het ligchaam van de kleine onderscheidene verwondingen en vele blijken van ondergane mishandelingen. De officier van justitie bij de arrond.-regt- bank alhier, van het gebeurde onderrigt, heeft bevel tot gevangenneming verleend jegens de schuldige, die voortvlugtig is. Men meldt uit Apeldoorndd. 5 Febr.: De persoon van H. Beekman die in het afgeloopen jaar gevankelijk van hier naar Arn hem is gevoerd, beschuldigd van moedwillige brandstichting, waardoor 17 menschenlevens in gevaar zijn gebragt is door het hof van Gelderland jl. donderdag ter dier zake veroor deeld tot de straffe des doods. Het hof heeft het noodig geoordeeld, met afwijking van den gewonen vorm, te bepalen, dat die hoogste straf zal worden voltrokken ter plaats waar het misdrijf is gepleegd, en alzoo zal, indien Z. M. de koning de straf niet wijzigt, deze gemeente voor de eerste maalsedert de af schaffing der voorouderlijke landgerigtenbin nen hare grenzen *een schavot zien verrijzen, opdat een ieder het wete, dat brandstichting zulk eene verfoeijelijke misdaad is, dat hij, die haar pleegt, niet meer in de maatschappij mag worden geduld. Mogen allen, die tol heden daarin niets meer zagen dan een niet zeer ongeoorloofd middel, om zich te verrijken ten koste van de eene of andere brandwaar- borg-maatschappij door het op te rigten tee- kenvan hunne dwaling worden teruggebragt. Door het admiraliteits-hof te Londen zijn den 5 Febr. voor goeden prijs verklaard de aldaar wegens schending der blokkade opge- bragte Nederlandsche schepen Vrouw Alida, kapt. H. J. Lever, van Riga naar Zwolle, en Annegina Jantina kapt. S. G. Oostra, van Riga naar de Maas beide met de vracht, doch zijn de ladingen vrij gegeven tegen vergoeding der kosten van neming. Krachtens het concordaat, is de Spaan- sche regering er op bedacht, de nonnenkloos ters, die niet de opvoeding der jeugd ofeenig openbaar liefdewerk ten doel hebben, te slui ten. Onder de klagten van den Times behoort ook die, dat de stoomboot Simla, gelijk ook de Himalaya, voor eene som van 90,000 p. st. (ruim één millioen Holl.) ’sjaars gehuurd is door het gouvernement en te Konstantinopel stil ligt. Het Russische observatie-leger in de Krim onthoudt zich steeds van alle operatiën. De divisie Liprandi die sedert eene maand hare stelling aan de Tchernaja verliet, heeft post gevat op eene hoogte tegenover de ruïnen van Inkermann, alwaar zij, met den linkervleugel tegen een bosch steunende, een front van drie kwartier uurs in omvang vormt, front zijn schansen opgeworpen, van Liprandi wordt op 80,000 man waaronder 4 escadrons ruiterij en verscheidene batterijen artillerie. De soldaten wonen in holen, die zij in de aarde gegraven en met dunne takken belegd hebben. In deze holen zijn kleine schoorsteenen aangebragten daar de Russen geen gebrek aan hout hebben, lij den zij minder van de koude dan wel door

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1