NIEUWS- EN AIWEIITENTIE-IILAD VOOR DE STAD EN HET AIIRONDISSEMENT SNEER. den 14 February. 1855. No. 13. WOENSDAG BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK 15 Februarij. harddraverij met paard in o. den wedstrijd. De prijs, be- fraai Belletuig, werd behaald 1 van Hendrik Sijbrandi, van de premie, zijnde een Pikeurs van den heer Jan Het PLAATSELIJK BESTUUR van SNEEK is voornemens te negotiëren een kapitaal van Zestien Duizend Guldenbij aandeelen van vijfhonderd gulden, tegen eene jaarlijksche rente van vier ten honderd, te storten in ééns, in de maand Maart of April ek.naar verkie zing der inschrijvers. In deze geldleening zal kunnen worden in geschreven van zaturdag den 24 Februarij tot zaturdag den 5 Maartdes voormiddags van tien tot één uurter Secretary van de gemeente Sneekwaar inmiddels inzage van het plan dezer negotiatie zal kunnen worden genomen. Bijaldien echter niet tot het volle bedrag mogt worden ingeschreven, zoodat tot eeue geldleening tegen 4'/, pCt. zal moeten worden overgegaan zal aan ben die tegen vier ieu honderd hebben ingeschreven de voorkeur worden gegeven, zoodanig, dat deze in de eer ste plaats zullen worden aangenomen. Sneek den 15 Februarij 1853. Het Plaatselijk Bestuur voornoemd WOITDA. De Secretaris HU.A. Er vertoonden zich ook reeds enkele schaat senrijders op de rivier. De arrondissements-regtbank te Arnhem heeft in de vorige week twee echtelieden tot gevangenisstraf veroordeeld, wegens verregaan de verwaarloozing en mishandeling van hun nog zeer jeugdig dochtertje, dat zij o. a. in dit gure jaargetijde met niets meer dan een jurkje gekleed in weder en wind hadden la ten loopen en gedurig, zonder aanleiding, sla gen toegebragt en honger hadden laten lijden. De moeder, als de meestschuldigeontving de zwaarste straf. Men meldt uit Assen, dd. 10 Febr. Men hoort meermalen dat vrouwen smok kelarij drijven door verbodene waren om of op het lijf te verbergen en daardoor zich het voorkomen van zwangerschap te geven, en dik wijls reeds zijn de rijks-ambtenaren geroepen geworden om de rol van vroedmeesters te ver vullen nog nimmer echter hoorden wij van eene wijze van smokkelen, als onlangs te Coe- vorden is gepleegd, en waarvan de bedrijfsters jl. woensdag door de regtbank alhier zijn ver oordeeld; twee vrouwen nl. verlieten voor ee- nige dagen Coevordens poorten terwijl hare borsten plat, immers alles behalve gevuld wa ren toen ze echter na verloop van eenige uren weerom kwamen had bij beiden dit lig- chaamsdeel eene ongehoorde vergrooting on dergaan; in plaats van platte, hadden zij nu uitpuilende borsten gekregen. De aandacht der commiezen aan de poort van Coevorden gestationeerd, was dadelijk op dezen zoo plot seling verworven borslrijkdom gevestigd; zij noodigden daarom de beide dames in het wacht huis en gingen, hoe onbescheiden zulks ook was, over tot het onderzoek, of ze beide met eigene dan wel met geleende veêren pronkten zij bevonden het laatste, en bragten beide vrouwen, door het wegnemen bij ieder van 2 a 5 pond zout op de hoogte der borsten, op eens terug tot de klasse van platborstigen waartoe ze oorspronkelijk behoorden. In den laten avond van den 2 dezer vond een courant-ombrenger te Brussel in de voor stad Anderlecht twee kinderen op eene stoep zitten die ingeslapen schenen. Hij trachtte de arme kleinen te wekken riep ze eerst met luider stemme toe, schudde hen vervolgens, doch te vergeefs, zij waren doodgevroren. Door zijnen zoon geholpen bragt hij de ontzielde ligchamen der beide ongelukkigen in de na- bijgelegene woning van eenen veldwachter. Na den brand die den schouwburg op de Place de la Monnaie te Brussel vernielde heeft de directeur der opera te Parijs, voor onderstellende, dat al de artisten van dien Brusselschen schouwburg van hun bestaanmid del beroofd zijn, aan den tenor Wicart eene zeer voordeelige verbindtenis aangeboden. De heer Wicart heeft echter geantwoord, dat hij zijne collega’s in deze hagchelijke oogenblikken niet wilde verlaten, en dat, al bood men hem 50,000 fr.hij zijnen directeur getrouw zou blijven. Te Bergen (Belgie) heeft eene ontzettende gebeurtenis plaats gehad. De heer Carman een zeer verdienstelijk acteur van het théater van Douai bragt namelijk een bezoek aan zijne daar verblijf houdende schoonzuster, me vrouw Carman eerste zangeres van den schouw burg te Bergen. Des avonds bleven beiden alleen en toen men hen den volgenden morgen niet weder zag te voorschijn komen brak men de kamerdeur open en vond hen op het lede- kant levenloos uitgestrekt. In eene laatste omarming hadden zij elkander wederkeerig door een gelijkelijk gelost pistoolschot gedood. Me vrouw Carman was 22 jaren en haar schoon broeder 25 jaren oud. Te Parijs is uit Rome berigt ontvangen dat de Sardinische regering baren gezant bij den pauselijken Stoel, graaf PraJormoheeft teruggeroepen. Een brief uit Warschau meldtdat de Russische regering het Britsche genootschap tot bekeering der Joden heeft ontbonden. De aan deze instelling verbondene zendelingen zijn uit het rijk gezet en hunne goederen verkocht. Te Parijs is berigt ontvangen, dat het Fransche toonjeelgezelschap te Petersburg aan- kolonnen verliezen. soldaten werden gevangen genomen. Aan de zijde der Russen vielen 18 dooden (waaronder twee officieren)en werden 74 man gekwetst (waaronder drie officieren). De werking der vijandelijke batterijen van 17 tot 20 Jan. heeft Sebastopol bijna geene schade toegebragt. De gevallene sneeuw belet den voortgang der be- legeringswerken. Volgens bijzondere brieven uit St. Peters burg heerscht aldaar eene uiterst sombere stemming, die zich zelfs tot het hof en den hoogen adel uitstrekt. Men is zeer op Oos tenrijk verbitterd. Men koestert aldaar niet de minste hoop op een spoedig herstel van den vrede en voorziet integendeel eenen lang- durigen en bloedigen oorlog. Volgens de Preuss. Zeit.is te Warschau bevel ontvangen uit Petersburg, om onver wijld naar het binnenste des lands te doen terugtrekken al de troepen, die in de omstre ken van Krakau en op de Oosten rij ksch-Gal- lidische grenzen hebben post gevat. Men verzekert, dat de Fransche generaal Niel naar de Krim is gezonden, alleen met het doelom zich te vergewissen omtrent de mo gelijkheid van de bemagtiging van Sebastopol, De generaal zou bereids op de terugreis naar Frankrijk zijn. Uit Konstantinopel wordt onder datunr van 23 Jan. jl. gemeld, dat de Turken niets liever wenschen dan het sluiten van den vrede, doch dat het schijnt, dat zij hunnen wensch niet zullen vervuld zien. In een’ brief aan den Times uit de Krim leest men Welk een onderscheid is er iu de betrekkelijke stelling der beide legers, ver- geleken bij die waarover zoo veel gesproken werd op den avond van 17 October, toen hef kanonvuur der Franschen bijna uitgedoofd, en het onze met kracht voortgezet werdonder des vijands batterijen! Wij geven onzen grond van lieverlede aan onze bondgenooten over, eu de frontlijn, wier handhaving zoo vele krach ten en gezondheid kostte, wordt trapsgewijze overgelaten aan het talrijker en minder afge matte leger.” De brief besluit met het berigt dat er in de laatste week duizenden zieken wa ren ingescheept, en dat den volgenden dag drie schepen met zieken zouden vertrekken, Te Scutari bevonden zich op 16 Januarij 4611 man in het gasthuis, en de doodenlijst bevat ditmaal 171 namen. Niettegenstaande de tijdingen vanhetle^ De aangekondigde harddraverij met paard en slede heeft alhier op gisteren plaats gehad. Veertien paarden namen deel aan den wedstrijd. De prijs, be staande in een door het paard Rauwerden Hoofdsteldoor het paard Wouters, van Sneek. Van den 5 tot en met den 9 dezer zijn in deze provincie 56 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afgemaakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal se dert 1 Januarij dezes jaars 246. De opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de twaalf maanden van 1834, is geweest als volgt Directe belastingen f 19,247,551.05, in 1855 19,142,548.26 in- en uitgaande regten en scheepvaartregten 4,601,712.45'/,in 1855 ƒ4,856,758.92'/,; accijnsen ƒ20,577,508.99, in 1855 ƒ20,592,048.17'/,; waarborg en be lasting der gouden en zilv. werken ƒ251,020.24, in 1855 ƒ212,406.48 indirecte belastingen ƒ11,644,445.97'/,, iu 1835 10,419,782.12'/, poster ij en 1,507,554.44, in 1835 1,440,810.94; staats-loterij 415,795.50, in 1855 ƒ415,866.50. Totaal 58,225,184.61in 1855ƒ57,058,021.40'/,. De regering heeft twee wetsontwerpen openbaar gemaaktwelke eerlang bij de her opening van de zittingen van de tweede ka mer zullen ter tafel gebragt worden 1) tot regeling van de koperen pasmunt in Neérl. Indië, en 2) tot voorloopige voorziening in sommige waterschapsbelangen. Eene ligte ongesteldheidwaaraan de president van den Hoogen Raadde heer Donker Curliusdezer dagen aanvankelijk leed, is spoedig van meer ernstigen aard ge worden, zoodat hij thans in zorgelijke omstan- digheden verkeert. Men meldt uit Ter Heyden dd. 8 Febr. Alhier is zoo even 4 ure ’s namiddags, eene kof gestrand welke, geene vlag hebbende, meu dus niet weet tot welke natie zij behoort. De reddingsboot der Zuid-Holl. maatschappij doet ijverige pogingen, het schip te bereiken doch te vergeefs. Men zal trachten door een mor tier een’ kogel met eene lijn aan boord te bren gen. Het water is wassende; men vreest, dat de equipage er niet van gered zal kunnen wor den. De reddingsboot van Scheveningen was ook ter redding toegesneld, doch kon door hel ijs de hoofden niet passeren. Op den 9 dezer stond de Rijn te Keulen 15 v. 9 d.en was de vloed alzoo weder 1 voet gewassen aldaar vertoonde zich veel nieuw ijs. Hooger op was het Rijn-ijs in beweging geweest, doch had het zich weder vastgezet. Op de Nederlandsche rivieren zat het ijs over al, met wassenden waterstand, vast. De Maas vóór Rotterdam werd weder te voet en met gejadene ijsschouwen gepasseerd. schrijving heeft bekomen, dat het ook na 1 Maart ongehinderd kan blijven spelen. Op een gastmaaldat onlangs de leden van dat ge zelschap hielden en waarbij ook eenige Rus sische ambtenaren tegenwoordig waren, werd een heildronk op den vrede” ingesteld. Uit Weenen wordt gemeld: Sederteeni- gen tijd wordt de menagerie van Kreutzberg alhier door het noodlot vervolgd, want do meeste en schoonste dieren worden eene prooi des doods; zoo stierf niet lang geleden een tij ger van 5000 thaler, kort daarop een tqger en twee panthers. Een fraaije arend rukte zich los en werd door een’ hyéna geworgd, in wiens nabijheid hij was gekomen. Ook twee zeldzame papegaaijen bezweken en nu op 24 Jan. stierf een leeuwdie 6000 fl. c. m. had gekost; daarenboven zijn de apen bedlegerig en drie giraffen ziek. De sterfte onder deze dieren wordt toegeschreven aan de gasverlich ting en het stoken met steenkolen. Het uitvoerig berigt van vorst Menzikoff, over den uitval der bezetting van Sebastopol den nacht tusschen 19 en 20 Jan., bevat a. de volgende bijzonderheden, De uitval was gerigt tegen den linkervleugel eu het cen trum der Fransche loopgraven. De Russen waren in twee kolonnen verdeeldwaarvan de regter uit 250 vrijwilligers der derde com pagnie grenadiers van het infanterie-regement Minsk, onder bevel van majoor Rudanowski, en de linker uit vijf compagniën van het re- gement Tobolsk, onder bevel van kapitein La- punowbenevens 100 matrozen, aangevoerd, door de luitenants Titorow en Zawalischiq bestond. De vijand verdedigde zich hardnek kig kon echter het voorwaarts dringen der kolonnen niet weèrstaan en leed beduidende Twee Fransche officieren en eenige „.JLu gevangen genomen. - T 1 t 1 1 i I SNEEKER COUR

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1