NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. j I 1855. No. 14. ZATURDAG n den 17 Februarij. BINNEN- EN BUITENLAND. :n de is ft F, r, r rf <„l f- f- r- e- V zer 12 1 bij vriezend weder. den loop Art. 77 der grondwet bepaalt in de tweede kamer één lid iedere 45,000 zielen. De het rijk is, sedert 1850, met Er zal Het PLAATSELIJK BESTUUR van SIS EEK is voornemens te negotiëren een kapitaal van Zestien Duizend Gulden, bij aandeelen van vijfhonderd gulden, tegen eene jaarlijksche rente van vier ten honderd, te storten in ééns, in de maand Maart of April ek., naar verkie zing der inschrijvers. In deze geldleening zal kunnen worden in geschreven van zaturdag den 24 Februarij tot zaturdag den 5 Maart, des voormiddags van tien tot één uurter Secretary van de gemeente Sneekwaar inmiddels inzage van het plan dezer negotiatie zal kunnen worden genomen. Bijaldien echter niet tot het volle bedrag mogt worden ingeschrevenzoodat tot eene geldleening tegen 4'/2 pCt. zal moeten worden overgegaan zal aan hen die tegen vier ten honderd hebben ingeschreven de voorkeur worden gegeven, zoodanig, dat deze in de eer ste plaats zullen worden aangenomen. Sneek den 15 Februarij 1855. Het Plaatselijk Bestuur voornoemd WOUDA. De Secretaris 1IAGA. SNEEK, 16 Februarij. De tweede kamer der staten-generaal heeft den 15 dezer hare werkzaamheden hervat. Behalve de reeds be kende ontwrerpenzijn nog ingekomen een wetsontwerp tot regeling van de uitoefening der veeartsenijkunde, benevens ontwerpen tot afschaffing der belasting op het gemaal en ge deeltelijke vervanging door eenen hoofdel ij ken omslag. De heer Van der Linden heeft als lid zitting genomen. Van regeringswege is eene voordragt van wet ingediend, waarbij ƒ200,000 worden ver langd voor de stichting van een stoomgemaal van de Gouwe op den IJsselachter de Hane- praai-sluisbij Gouda, in het belang van droogmaking van het Haarlemmermeer. Ook is ingediend een ontwerp van wet waarbij wordt voorgesteld, om het koloniaal batig slot van 1855, ten bedrage van ƒ4,769,509, toe te voegen aan ’s rijks inkomsten van ge noemd jaar. De kolonjale remises hebben opgeleverd een bedrag van 46,608,607. Daarvan is in de koloniale behoefte voorzien; is afgezonderd een bedrag van ƒ9,800,000 voor renten van de Oost-Indische schuld een bedrag van ƒ9,500,000 voor het herstel van het muntwe zen in Indië, en is het bedrag van ƒ4,769,599 overgebleven waarover nu wettelijk behoort te worden beschikt. Naar men verneemt, zullen er dit jaar, even als in vorige jaren bij gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den koning, op het door Hd. te kennen gegeven verlangen, geene plegtigheden plaats hebben maar zullen die worden vereenigd met de feesten welke op 17 Junij aanstaande, den verjaardag van H. M. de koningin, zullen worden gehouden. Er zullen diensvolgens den 19 dezer geene feesten ten hove plaats hebben. Gisteren had alhier het volgende treurige voorval plaatsZeker? Pieter K. de Jong zijnen schoonvader, die gevaarlijk ziek is, in het Armhuis willende bezoeken had het on geluk, van boven van den trap te vallen en verscheidene yvonden aan het hoofd te beko men. Niettegenstaande dadelijk geneeskundige hulp werd verleend, is men voor het behoud van zijn leven bevreesd. De man is gehuwd en verkeert in armoedige omstandigheden. Men meldt uit ’s Hagedd. 12 Febr.: Ten gevolge der strenge koudedie in den laatsten tijd heeft gebeerscht, zijn aan de mi litairen, die op schildwacht staan, hooge op slaande kragen verstrekt, die bijna het geheele hoofd bedekken, waardoor zij tegen den scherp snijdende!! wind en de koude eenigermate be schut zijn. Men meldt uit Scheveningendd. 10 Febr.: Zijn wij wel onderrigtdan is het gisteren nacht aan de reddingsboot van Ter Heyden gelukt, de equipage van het aldaar in den namiddag gestrande scheepje te redden. De ven eene verandering zullen ondergaan, door dien ook de vergoeding der oorlogskosten zal moeten wrorden geregeld. Uit de Krim verneemt men, dat generaal Osten-Sacken verlangd heeft een onderhoud met generaal Canrobertdat dit onderhoud heeft plaats gehad en de staven der beide ge neraals op eenen afstand er bij tegenwoordig zijn geweest. Twee derden der Óttomanni- sebe versterkingstroepen zijn te Eupatoria ont scheept. Een deel der Russische troepen is gelegerd op de wegen en in de dorpen langs de rivieren Alma en Belbeken een ander gedeelte is te Simpheropol en in de omstreken gekantonneerd. De Russische batterijen te Se bastopol vuren den ganschen nachtde geal lieerden beantwoorden dat vuur door hunne tirailleurs, die vele artilleristen dooden. Aan de Börsen-Halle wordt uitWeenen geschreven: Uit echte bron verneemt men de volgende zeer belangrijke mededeelingen over het resultaat der tusschen generaal von Hess en den Franschen generaal Létang ge- houdene militaire conferentiën en over de zen ding van graaf Fiolliot-Crenneville naar Pa rijs. Naar aanleiding van het thans in wer king beginnende te treden offensief verbond tusschen Oostenrijk en de Westersche mogend heden met name Frankrijk, heeft laatstge noemde mogendheid de verpligting op zich ge nomen een corps van 80,000 man naar Oos tenrijk te zenden om den rug en de flank van het Oostenrijksche observatie-leger in Gal- licië te dekken. Aan generaal Crenneville is de last opgedragenmet den Franschen mi nister van oorlog de wijze van uitvoering te regelen. In de militaire kringen te Weenen wordt gezegddat het Fransche leger deels door Zwitserland en Tyroldeels door Piemont en Oostenrijksch-Italie naar het Oostenrijk- sche grondgebied zal oprukken. De Fransche krijgsmagt zal verdeeld zijn in twee kolonuen ieder van 40,000 man beide zullen zich voor- loopig in Boheme en Moravië vereenigen. Aan den Franschen opperbevelhebber wordt een Oostenrijksche generaal, benevens een burger lijke commissaris toegevoegd, op dezelfde wijze als de generaal baron von Hessdie voorloo- pig zijn hoofdkwartier te Weenen vestigt, den Franschen generaal Létang ad latus bij zich houdt.” Het berigt, door de meeste binnenland- sche dagbladen en qok door ons medegedeeld als zou de Russische grootvorst Michaël, op zijne reis van Petersburg naar Sebastopol, on der weg wegens ziekte zijn achtergebleven wordt in een particulier schrijven uit ’sHage als onjuist opgegeven. De beide grootvorsten zijn te zamen in volmaakten welstand en wel volgens dien berigtgever op den 27 January te Sebastopol aangekomen. De Parijsche Patrie berigt uit Weenen dat maatregelen zijn genomen om binnen ee- nige weken een nieuw legercorps te vormen, dat ingeval van oorlog, bestemd is de hoofd stad te dekken en onder het opperbevel van eenen prins van het keizerlijke huis zal staan. Sedert eenige dagen is het paleis der Rus sische legatie te Konstantinopel in een Fransch hospitaal herschapen. De gezondheidstoestand wordt beter; de typhus verdwijnt. Meu verzekertdat de Russen tot op het gebied van den khan van Kbiva zijn doorgedrongen. Het Journal de Francfort schat Oosten rijks krijgsmagt (ongerekend de gendarmes, de mariniers en de dépots) op 650,0(10 man en meent, dat vijf zevende gedeelten van die raagt zonder bezwaar tegen Rusland zouden kunnen gebezigd wordendaar twee zevende gedeel ten toereikend zouden zijn, om de rust in Italië te verzekeren en om de aanhangers van Rusland in Servie en Montenegro van iederen aanslag af te schrikken. Aan de Frankf. Postzeit. wordt uit Pa rijs dd. 8 Februarij het volgende geschreven: Dépêches, zoo even door de regering uit Ber lijn ontvangen, melden, dat Pruissen besloten heeft, eene strikte neutraliteit te handhaven.” Een officierbehoorende tot de legeraf- deeling van prins Napoleon schrijft aan eenen vriend het volgende belangwekkende voorval uit het gevecht aan de Alma. Haarlem van den 6 dezer, is ter kennis de R. Kath. in dat bisdom gebragt een eerw. op den 22 January jl. vastge- mieen reglement voor de besturen der en andere Katholieke instellingen van liefdadigheid, en zulks ten einde in wer king te treden op den 21 Februarij ek. De Evangelie-dienaar Hölzel, te Gablonz (Boheme), is van zijne bedieqing ontzet, met een’ pas naar Engeland gezonden en alzoo ver bannen dewijl, gedurende zijne vijfjarige ambtsbediening, 70 personen op zijne stand plaats en omstreken tot het Protestantismus zijn overgegaan, zonder dat het bewezen was, dat hij de oorzaak was van deze overgangen. Het getal krankzinnigen in het gesticht te Londen is in de laatste jaren verdubbeld, ofschoon de bevolking op dezelfde hoogte bleef. Als redenen daarvoor worden opgegeven: over spanning van geest in het najagen van beroeps bezigheden of in studiën; verder de wijze van leven in sommige gevallen en ook het veel vuldig gebruik maken van spoorwegen. Ten aanzien van de vier punten,” waar van in de jongste dagen niets werd gehoord zegt de Hoss. Zeit. dat tusschen hunne uit legging door Frankrijk, Engeland en Oosten rijk aan den eenen kant en die door Rusland aan den anderen kantnog altijd zulk een groot wezenlijk verschil blijft bestaan dat zelfs in de verte aan de mogelijkheid eener overeenstemming van gevoelens niet te den ken valt; en daar de eisch eener onvoorwaar delijke aanneming van de eerstbedoelde dier uitleggingen zoo uit Parijs als uit Londen bij herhaling is gedaan, zonder dat tot dus verre van wege Rusland eenig antwoord is gegeven beschouwt men volgens de Eoss. Zeit. te Weenen de gedane pogingen, om de partijen tot elkander te brengen als geheel afgebroken. Zal de oorlog echter met vernieuwde kracht weder zijn begonnen, dan is het te verwach ten dat bij het handelen over eene algemee- ne aanneming der vier punten de eischen zel- schipbreukelingen moeten zich niet minder dan 6 uren in het want hebben vastgeklemd ge houden. Het scheepje, zijnde eene Groninger kof, was gevoerd door kapt. Top komende van Tralenburg, bestemd naar de Maas en ge laden met garst. Men vreestdat van de la ding niets of slechts weinig zal gered worden. Ingevolge art. 99 der kieswet, wordt om de vijf jaren herzien de tabel bij die wet ge voegd houdende regeling van de verdeeling des rijks in kiesdistricten waarbij tevens be paald is het getal der in elk district te kiezen leden van de tweede kamer der staten-gene- raal. Daar de kieswet in den jare 1850 is vastgesteld, zal de eerste herziening van be doelde tabel in den loop van 1855 moeten plaats hebben, wijders, dat er zitting heeft voor bevolking van meer dan 45,000 zielen toegenomen. dus een nieuw kiesdistrict zamengesteld, of de omschrijving en indeeling der bestaande kies districten zullen veranderd moeten worden. Ingenieurs van den waterstaat zijn be zig, zoo meldt men, met het ligten van plan nen tot daarstelling van een kanaal in Noord- Braband en Limburg, ten einde de Maas met het kanaal van Herenthals te verbinden. Door dit kanaal zou eene dadelijke gemeenschap ont staan tusschen Amsterdam, Rotterdam, Dordt en Antwerpen, zonder den gevaarlijken en moeijelijken togt door de Zeeuwsche stroomen. Brusselsche ondernemers van openbare werken zouden de eerste gelden willen verleenen; in het voorjaar zou men concessie vragen. Te Keulen stond de Rijn op den 12 de- voet 11 duim met weinig drijfijs en Daar het water in de beneden-rivieren niettegenstaande de vorst aanhoudt bij af wisseling wassende blijft en hier en daar eenige beweging in het ijs werd waargeno men, is de buitengewone rivier-corresponden- tie geopend. De ambtenaren van den water staat zijn naar hunne aangewezene posten ver trokken. Bij herderlijk schrijvem van den bisschop van van door Z. steld alge, parochiale SNEEKER H- 06 16 8 4 4 8 16 re in 16 8 16 an li- de or ■ij in on- n, 5w. Mei 7— en le- "i- lis >k- 3- COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1