EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- 1855. No. 15. WOENSDAG SNEEKER péls 0. t. d id memorie aan om krachtig hunne stem te verheS'en te- het beruchte wonder van la Salette, als eene grove bedriegerij ontëerend voor om den loop der buitenland- is voornemens te negotiëren een kapitaal van Zestien Duizend Gulden, bij aarideèlen van vijfhonderd gulden, tegen eene jaarlijksche rente van vier ten honderd, te storten in ééns, in de maand Maart of April ek., naai-verkie zing der inschrijvers. In deze geldleening zal kunnen worden in geschreven van zaturdag den 24 February tót zaturdag den 5 Maartdes voormiddags van tien tot één uurter Secretary van de gemeente Sneekwaar inmiddels inzage van het plan dezer negotiatie zal kunnen worden genomen. Bijaldien echter niet tot het volle bedrag mogt worden ingeschreven, zoodal tot eené geldleening tegen 4'/2 pCt. zal moeten worden overgegaan zal aan heu die tegen vier ten honderd hebben ingeschreven de voorkeur worden gegeven, zoodanig, dat deze in de eer ste plaats zullen worden aangenomen. Sneek den 15 February 1833. Het Plaatselijk Bestuur voornoemd WOUD A De Secretaris 1IAGA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, gelet op het beslüit van heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 3 February 1833, no. 28 (Prov. blad no. 50), ter uitvoering van Z. M. besluit van den 24 January bevorens, no. vermeerdering van van 12 voor, en en omslag, De termijn voor de BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen door deze ter ken nis van de belanghebbenden, dat de alphabe- tische lijst van de lotelingen der Nationale Militie dezer gemeente, voor de ligling van 1833, op het Raadhuis ter visie zal liggen, van af dingsdag den 20 tot en met zaturdag den 24 February eerstkomende, des voormid dags van 9 tot 12 uur, en dat de loting zal plaats hebben, in de Concertzaal alhier, vrij dag den 2 Maart daaraanvolgendedes voor middags ten 11uur. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 18 February 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOITDA. De Secretaris HAftA. die talrijk was, moest gevolgd worden, en dus meer dan een uur gaans. Den 9 dezer is te Breda, in den ouder dom van bijna 61 jaren, na een langdurig en smartelijk lijden overleden de hoog ed. gestr. heer jhr. Joh. Karei ridder van Rappard, ge neraal-majoor der artillerie gouverneur van de koninkl. akademie voor de zee- en land- magt ridder der Mil. Willems-orde 4de kl. ridder der orde van den Ned. Leeuw kom mandeur der orde van de Eikenkroon. De Rijn vóór Keulen was op den 16 de zer tot 8 voet 1 duim gedaald. Op de Nederlandsche bovenrivieren blijft het water vallende en het ijs vast. Op de bene denrivieren had tot dusverre niets bijzonders plaats gehad het ijs bleef overal vast. Volgens de Semaine Religieusehebben onderscheidene R. K. priesters te Grenoble eene memorie aan den paus gerigtstrekken de gen zij nde de kerk. Eene door de Engelschen te Jeruzalem opgerigte Protestantsche universiteit is onlangs geopend. Twee leden van de Londensche geestelijkheid hebben er hunne lessen geopend in het Grieksch LatijnMathesis, Physiologie en Geneeskunde. In Pruissen zijn 40 vereenigingen werk zaam tot uitbreiding van het Christendom on der de Chinezen. Enkelen van die vereeni gingen hebben weder afdeelingen onder zich. De vereeniging te Stettin in Pommeren o. a. telt 28 dergelijke onder-afdeelingën. Uit een officiéél Russisch berigt blijkt dat de Russische vloot bij Sebastopol van 3/17 October 1834 tot 1/15 Jan. 1833 heeft verlo ren aan dooden: 1 generaal, 4 staf-officieren j 14 onderofficieren, 789 gemeenenen aan ge kwetsten: 2 generaals, 24 staf-officieren 104 onderofficieren 5725 gemeenen te zamen al- zoo 149 officieren en 5872 gemeenendie bui ten gevecht werden gesteld. Keizer Nicolaas heeft eene nieuwe ko- zakken-ligting bevolen in Klein-Rusland en in de gouvernementen Techernigoff en Pol- tawa. Zij moet in Maart en April volbragt worden. Het tusschen Rusland en Noord-Amerika gesloten tractaat wegens den handel der on- zijdigen is te Petersburg afgekondigd. De toetreding staat voor andere staten open. Behalve van de toetreding van de Beide Siciliën tot het verbond der Westersche mo gendheden spreekt men ook van die van ver scheidene andere Italiaansche staten o. a. Tos cane, Parma en Modena, die ieder 1000 man zouden léveren. Eene dépêche uit Weenen meldt, dat de czaar 500,000 man versterking zendt naar de Krim. Warschau is op onbegrijpelijke wijze ver sterkt. Daar het terrein geen’ steun aan de ver dedigingswerken kon bieden heeft men die des te geduchler gemaakt. Elf straten, in de dadelijke nabijheid van het fort, zijn omver- gehaald Warschau is thans eene der sterkste vestingen van Rusland Eupatoria is in goeden staat van verdedi ging gebragt, zoodat het, volgens de berigten uit de Krim, den aanval der Russen zal kun nen wederstaan. Tegen het laatst dezer maand verwacht men den aanvang der conferentiën te Weenen nadat twee maanden zijn noodig geweest, om de voorbereidende maatregelen te nemen: im mers reeds den 7 January heeft Ruslands ver tegenwoordiger te Weenen verklaard, dat zijne regering de vier waarborgpunten als grondslag of uitgangspunt der onderbandelingen aan neemt. Vorst Ghikahospodar van Moldavië, in wanhoop over het allerschandelijkste gedrag der Oostenrijksche soldaten tegenover de Mol- daviërs, heeft aan generaal Coronini verklaard dat hij al de feiten onder de oogen van keizer Frans Jozef zal brengen. Coronini heeft den vorst echter weten te overreden vooreerst nog niet tot dien stap over te gaan, en hem be- 28 (Prov. blad Z. M. besluit van 39, houdende goed keuring van het besluit der Staten, tot wij ziging en aanvulling van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven van Friesland voor de dienst van 1833, en magtiging tot het aangaan eener geldleening van ƒ10,000, ten laste der pro vincie. Brengen ter kennis der ingezetenen dat voorschreven wijziging en aanvulling van ge dachte begrooting afzonderlijk gedrukt en voor de belanghebbenden verkrijgbaar is gesteld bij de weduwe M. van den Bosch, te Leeuwar den tegen den prijs van 8 cents. En zal deze op de gebruikelijke wijze wor den afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 18 February 1833. Burgemeester en PEethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris HAftA. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK 20 February. De financiële voor stellen der regering, op den 14 dezer bekend geworden, strekken tot afschffiing van belas ting op het gemaal, met January 1836, als mede tot die van het tonnegeld. Daarentegen stelt de regering eene verhooging van accijns op de suiker en vermeerdering van opcenten op het gedistilleerd van 12 voor, en eene hef fing, bij boofdelijken omslag, van anderhalf millioen. De termijn voor de uitvoering der afschaffing, door de regering gesteld, biedt de post over Southampton en de andere maand brieven verzenden. In de plaats daarvan zal de gemeenschap tusschen Engeland en Australië regtstreeks worden onderhouden door middel van zeil-pa- ketbootendie geregeld op den 4den van elke maand of daaromtrent uit eene Engelsche ha ven zullen vertrekken. Tevens wordt bij deze gelegenheid ter ken- nisse der belanghebbenden gebragtdat de brieven, bestemd voor het eiland Mauritius, voortaan ééns in de maand met de Indische landpost over Ceylon kunnen worden verzon den en wel met de post, welke in de tweede helft van elke maand uit Europa vertrekt. De brieven bereiken verder hunne bestemming door middel van eene stoomboot, welke tus schen Ceylon en Mauritius vaart. Van den 10 tot en met den 16 dezer zijn in deze provincie 67 runderen aan de besmettelij ke longziekte gestorven of afgemaakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal se dert 1 January dezes jaars 515. Volgens het Kerkelijk Jaarboekje voor Katholieken, telt het aartsbisdom Utrecht 253 pastorijen en 277,741 zielen het bisdom van Haarlem 198 pastorijen en 274,135 zielen het bisdom van ’s Hertogenbosch 225 p. en 540,000 z. het bisdom van Breda 78 p. en 123,181 z.het bisdom van Roermond 184 p. en 196,132 z. te zamen 918 pastorijen en 1,215,227 zie len. Men meldt uit den Helder, dd. 14 Febr. Het ijs brengt aan deze gemeente bij het fraaije weder, eene groote levendigheid. Van allerwege komen arresleden langs het groote Noord-Hollandsche en Heldersche kanaal naar deze plaats. Ook van het eiland Wieringen zijn reeds sedert eenige dagen arresleden over de zee langs de Van-Ewijcksluis naar hier ge komen. De vorige week had in den polder van Mastenbroek eene begrafenis plaats van eene vrouw, over het ijs op eene ijssledehet heugt bijna niemand dat de landerijen zoolang mei ijs bezet waren en de wegen evenzeer; alles liep gelukkig af, niettegenstaande het lijk naar het kerkhof in Mastenbroek door den lijkstoet, Het PLAATSELIJK BESTUUR van SNEEK gelegenheid aan sche aahgelegenheden af te wachten. Bij koninklijk besluit is bepaald dat aan de serjant-majoors bij de corpsen zonder on derscheid nu en voor altijd de toestemming tot het aangaan van huwelijken zal worden ge geven. Het heeft Z. M. tevens behaagdde disci plinaire straffen voor de militairen bij het le ger op eene aanzienlijke wijze te verligten. Bij aanschrijving van den minister van oorlog, van den 6 dezer, zijn eenige maatrege len voorgeschreven om het vrijwillig dienst nemen van oude soldaten te bevorderen. Onder anderen is bepaald, dat in de dagelijksche dienst eenig onderscheid gemaakt moet worden tusschen oudete en jongere soldaten door het vrijstellen van gewone theoriën propreteits-ap- I péls en sommige exercitiën; door aan hen, bij goed gedrag, 14 dagen verlof te geven, met behoud van soldij en met vergunning, om hun zijdgeweer of bajonet-koppel mede te ne men door aan de serjant-majoors en opper wachtmeesters vergunning te geven om te trou wen door de soldij der op werving uitgaande onderofficieren en soldaten te verhoogen enz. De minister van financiën heeft, bij re solutie van 8 dezer, vastgesteld de 226ste Staats-loterij. Zij zal bestaan uit 20,000 lo ten, 10,000 prijzen en 2 premiën. De collecte zal geopend worden op maandag 12 Maart en gesloten op zaturdag 24 dier maand. De trek king van de eerste klasse zal aan vangen 10 April 1833. De laatste 100 nommers zullen op zaturdag den 50 Junij 1833 getrokken wor den. Naar wij vernemen mag er binnen kort eene belangrijke reorganisatie bij de marine worden tegemoet gezien. (Arnh. Cour.) Volgens berigt van de Britsche post-ad- ministratie, zal er vooreerst, en tot nadere bekendmakinggeene gelegenheid meer be staan om door middel van de Indische land- Singapore, en om naar Australië te COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1