NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, ■■HMM 1855. No. 16. ZATURDAG den 24 February. r, VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 26 FEBRUARIJ 1853, voormiddags ten tien uur. n r )t g BINNEN- EN BUITENLAND. 1 le n le n IS van dit jaar 1853 bedrag van 4,593,551 van de maand Januarij 1854 is geweest eene en geplaatst het toon eel des oorlogs eenen hevigen uit' Sebastopol in den 5 Febr. zou hebben onderno- niet bevestigd, hoewel reeds Wethouders voornoemd, 1VOIÏUA. De Secretaris, 1IAGA. dagen eene nieuwe brug bij de BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat bet contingent voor de Nationale Militie, dit jaar door deze gemeente te leveren, bedraagt vier entwintig man. En zal deze worden afgekondigd in de Sneeker Courant. Sneek den 25 Februarij 1855. Burgemeester en een groot aantal meergevorderden en zelfs grijsaards, de school bezoe- naar het lezen en vooral naar bet over gesproken wordt te luisteren. van onzen onderwijzer PUNTEN TER BEHANDELING. Beëediging van W. van Druten, overeen komstig art. 55 van het reglement van orde voor den Raad. Beurtveer van Oldeberkoop op Sneek. Omtrent de benoeming van ondermeesters in openbare scholen. Besluit betrekkelijk de herziening der plaat selijke belastingen. Kohieren wegens het onderhond van som mige straten vervloering van de Parkshaven en de belasting op de honden. Voorstel tot tijdelijke geldopneming. Missive, houdende aanmerkingen op de ge- meente-begrooting van 1853. Voorstel ter beantwoording. Adressen van A. J. U. de JonghJ. W. van de Wetering, A. Rijpkema, K. J. Wie- linga en J. H. Smidts. Missive, betrekkelijk het nemen van maat regelen tot het verschaffen van onderwijs aan meerdere leerlingen. Plan en bestek van voormalige Oosterpoort. Acht rapporten. Onder de menigte, die zich op den 19 dezer op den Hofvijver te ’s Hage met schaats- rijden vermaakte, merkte men op Z. K. H. den prins van Oranje vergezeld van Hd. gou verneur jhr. Casembroot. Wij vernemendat de leden van den gemeenteraad van Leeuwarderadeel een zilve ren blad ten geschenke hebben aangeboden aan den heer jhr. mr. W. E. Engelen die onlangs zijne betrekking van burgemeester dier gemeente, ten gevolge zijner benoeming tot lid der gedeputeerde stalen van Friesland, heeft nedergelegd. (Friesch Weekhl.) De aangekondigde hardrijderij op schaat sen te Leeuwarden, door mannen en vrou wen heeft op den 22 dezer plaats gehad. Het volking van 7000 zielen gedurende dien tijd in de registers van den burgerlijken stand 44 personen ingeschreven maar vooral was de sterfte aanzienlijk gedurende de laatste acht dagen, als zijnde alleen in dat korte tijdsver loop 17 sterfgevallen aangegeven. Groot is ook het aantal zieken, waaronder velen vrij ern stig. Men meldt uit Meppeldd. 17 Febr.: Heden morgen had hier eene gebeurtenis plaats, die ontzettende gevolgen had kunnen hebben, zoo zij niet tijdig was ontdekt en verholpen. In eene sigaren-fabrijk alhier had het werkvolk potten met gloeijende kolen, om de handen bij het fabriceren van sigaren te beter te kunnen roeren; de werklieden had den daarbij de onvoorzigtigheidook hetaan- gezigt er boven te houdenwaardoor zij eene groote hoeveelheid kolendamp inademden. Het gevolg daarvan was, dat een 14tal hunner al len in bewusteloozen toestand geraakten. Men kan denken, hoe de heeren fabrikan ten die zich des morgens tijdig naar de fa- brijk begaven, gesteld waren bij het aanschou wen van zulk een tooucel waartegen zij en hun meesterknecht het werkvolk reeds zoo dikwijls te vergeefs hadden gewaarschuwd, terwijl er in de fabrijk voor eene goede ver warming werd gezorgd. De ongelukkigeu wer den dadelijk naar hunne woningen vervoerd sommigen herstelden spoedig doch anderen bij wien eene geweldige braking ontstond, lij den nog zeer. Men meldt uit Erm, dd. 12 Febr.: Om de stichtelijke viering van den dag des Heeren te bevorderenen tevensom meer godsdienstige kennis bij de jeugd aan te kwee- kenis de onderwijzer alhier begonnen, ei ken zondag avond in de school met jongens en meisjes boven de twaalf jaren bijbellezing te houden. Meer dan 70 jongelieden nemen aan dit heilzaam onderwijs deel, terwijl nog daarenboven in jaren ken om geen er Mogt het voorbeeld door velen zijner ambtgenooten worden ge volgd dan zou de jeugd van menig kwaad worden teruggehoudenen zaden van deugd en godsvrucht in hunne harten worden ge strooid die met den tijd heerlijke vruchten kunnen opleveren. De kavalerie en artillerie van het Lim- burgsche bondscontingent zullen te Roermond en omstreken worden bijeengetrokken om al daar op voet van oorlog te worden gebragt. Reeds is er onderhandeld voor de leverancie van fourages voor 700 paarden. Men leest in den Times den volgenden brief uit Parijs: De toetreding van de Na- politaansche regering tot het verbond der West- magten wordt als een fait accompli beschouwd. Zij wil echter haar tractaat met Oostenrijk, en niet, zoo als Sardinië, met Frankrijk en Engeland sluiten. Het door de Beide Siciliën te leveren contingent wordt nog niet ge noemd.” Een brief uit Napels zelf aan ge noemd blad meldt, dat de koning een’ kabi netsraad heeft gepresideerdwaarin over de toetreding van Napels tot het verdrag der Westersche mogendheden met Turkije werd beraadslaagd. Ten aanzien van een Pruissisch-Wes- tersch verbond verkeert men nog in het on zekere. Te Berlijn Weenen en Parijs zijn de gevoelens daarover zeer uiteenloopende. Oostenrijk heeft, naar men verzekert, den 1 dezer aan Beijeren eene nota doen toeko men houdendedat de maatregel van het op voet van oorlog brengen der bondscontin- genten alleen te beschouwen is als een maat regel van voorbereidingom gevolgd te wor den door de mobielverklaring dier troepen waartoe een nader voorstel zal worden ge daan. Het nieuws van is schaars. Geruchten van valdien de bezetting van nacht van 2 op men, zijn nog bijzonderheden dienaangaande worden mede- getal mededingende paren beliep 27. De prijs (ƒ130) werd behaald door Jakob Klazes Schou- stra oud 24 jaren en Gerbrig Klazes Schou- stra, oud 19 jaren, beide van Sijbrandaburen en de premie (ƒ30) door Klaas Edzers Wes- traoud 24 jaren, en Hinke Edzers Westra, oud 19 jaren, beide van Hardegarijp. Bij de aanhoudende vorst is in de ijsbe zetting der rivieren geene verandering ont- Het water bleef vallende. Op den 20 op 5.01 el o. n. uren de Rijn te n. p.met 25 duim val. dien morgen sedert de laat- staan. 1 dezer stond de Waal te Lent p., met 19 duim val in 24 Arnhem 5.71 el o. Te Gorinchem was ste 24 uren 15 duim val. Men schrijft uit Amersfoort, dd. 10 Febr. Donderdag jl. heeft er in de naburige ge meente Hoogland eene treffende opeenstapeling van treurigheden plaats gehad. Zekere Ger rit Pasker, aldaar woonachtigop sterven liggende, verwachtte zijnen zoon, die als boe- renkrecht te Nijkerk diende, bij zich, om voor het laatst hem nog te zien. In stede van zijnen zoon, komt echter de boer, bij wien hij diende, en wel met het berigt, dat zijn knecht, Pasker’s zoon, van eenen hooiberg wil lende komen met de ladder was uitgegleden en zich aan de beenen ernstig had bezeerd zoodat hij onmogelijk huiswaarts kon komen. De 70jarige vrouw van den huize, uitgaande, om voor den boodschapper een’ borrel te ha len valt door de gladheid en breekt buiten de deur haar been, wordende, terwijl het been der vrouw werd gezet, door den man de laatste adem uitgeblazen. Men meldt uit Deventer, dd. 12 Febr.: Gisteren en heden werden alhier eenige voorwerpen ten toon gesteld, welke door in- dustriëelen uit deze stad naar de Parijsche tentoonstelling zullen worden gezonden. Een schoon Smyrna’s tapijt uit de koninklijke fa brijk alhier trok vooral de aandacht, terwijl eene kolossale Deventerkoek van 42 oude pon dendoor den beer Klopraan Baerselman in gezonden, die bekende tak van de nijverheid dezer gemeente te Parijs zal vertegenwoordi gen. Men meldt uit Blokzijl, dd. 14 Febr.: Gisteren had in deze gemeente een waar volksfeest plaats. De sociëteit Sebastopol al hier, voerde op den havenkblk eene gemasker de vliegende ijssledevaart uit. Reeds in den vroegen morgen wapperden de vlaggen van vele gebouwen en vaartuigen en was ook de plaats der sledevaart met vlaggen versierd. In den voormiddag werd er een optogt door de plaats gedaan. HH. commissarissen openden den trein, gevolgd door trompet- en trommel- muzijk en de gemaskerden ten getale van 42, terwijl de trein door eenige miliciens werd gesloten. Vóór de huizen van den burgemees ter, de wethouders, de leden van den raad en aanzienlijken werd rust gehouden en loste men eereschoten. Ten één uur nam de vlie gende ijssledevaart eenen aanvang, welke ten ongeveer 5 uur was afgeloopen. De uitvoering was zeer goed en de gemaskerden vervulden hunne rollen uitmuntend. Na de sledevaart werd andermaal een optogt door de plaats gehouden. Groot was het getal der toeschou wers, ook uit naburige plaatsen. De opbrengst die vrij aanzienlijk is, zal ten behoeve der armen worden besteed. Men meldt uit Zierikzee, dd. 14 Febr.: Ook alhier mag de sterfte sedert 1 Jan. jl. buitengewoon heetenals zijnde op eene be- SNEEK, 25 Februarij. Van regeringswege wordt medegedeeld, dat de rijksmiddelen ge durende de maand Januarij hebben opgeleverd een terwijl de opbrengst van het vorige jaar som van 4,056,570. Bij de tweede kamer is het onderzoek in de sectiën van de wet op het lager en mid delbaar onderwijs voorloopig uitgesteld. In de zitting van de tweede kamer, op den 20 dezer, zijn de discussiën over art. 5 van hel wetsontwerp tot regeling der minis- teriëele verantwoordelijkheid en de op dat ar tikel voorgestelde amendementen, nog niet af geloopen. Woensdag zou de regering eene nieuwe redactie van dat art. voordragen. In de zitting van de 2de kamer der sta- ten-generaal van den 20 dezer is ingekomen eene koninklijke boodschapten geleide van een ontwerp van wet, tot het afstaan van rijks- gebouwen aan de gemeente Leeuwarden. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. M.zijn de weezen in de verschillende gods dienstige gestichten te ’s Hage, op ’skonings verlangen wel bedacht. Ook de ouden van in het Hervormde diakonie-gesticht werden feestelijk onthaald. H. M. de koningin, vergezeld van eenige hofdames en kamerheerenheeft den 19 dezer, toen de weezen in het Evangelisch-Luthersche weeshuis aan tafel gezeten warenhet gesticht met Hd. tegenwoordigheid vereerd. De ko ningin werd door heeren regenten ontvangen en op het bepaald verzoek van H. M. werd Hd. door al de zalen rondgeleid. Zij onder hield zich allerminzaamst met de weezen en ouden van dagen. Door de weezen werden eenige toepasselijke dichtregelen aangeheven. H. M. verliet zeer voldaan het gesticht. Haar bezoek zal nog lang in aangename herinnering Lij de weezen blijven. COURANT. SNEEKER 1- L6 16 05 en- N in >n- 14 'its in- ?er ve ler 'e, ‘en nd ds 72 ?r ■11

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1