NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 17. WOENSDAG den 28 Februarij. 10de Jaargang. I, BINNEN- EN BUITENLAND. :t •f g het- - lagneder eene uren en 1 le e d :t r Man. gehad van dat onderzoek zullen overweging nemen: 1) het van den accijns en 2) dat betrekkelijk het ka naar den Amer. wij beijveren ons een feit publiek 1 in ons oog, zeer grooten luis de bals welke onlangs bij Z. M. de volgende beschrijving van zijne uniform Als ge mij in het tegenwoordige leger-tenue zaagt, zoudt gij niet weten te zeggen of ik een Rus, Turk, Griek of een Franschmap was. Stel u het heerlijke effect voor, dat wij Reformatie, 48,955,000 en schismatieke Grie-- ken 53,888,400. Te Liverpool hebben verleden week ern-> stige onlusten plaats gehad onder den naaip van brood-rumoeren. Aangevoerd door een hoop dieven en vagebonden bestormde het gepeupelmeestal uit Ieren en opgeschoten jongens bestaande, verscheidene bakkerswin-=: kels sommigen werden geplunderd in ande ren weérstond men de menigte. De policie kon dadelijk niet overal tegenwoordig zijn, doch tegen het einde van den dag was de rust hersteld. Er schijnen werkelijk menschen |e Liverpool van gebrek omgekomen te zijn. De onderhandelingen met Pruissen over het sluiten van een verdrag met de Western sche mogendheden, schijnen zeer langzaam tp vorderen. Het berigt, dat bedoeld tractaat reeds is geteekend, is gebleken voorbarig ge-, weest te zijn. Uit al de brieven, die betref fende dit gewigtig punt ontvangen zijn en uit de jongste diplomatieke stukken dienaangaan de, blijkt echter ten duidelijkste, dat de Wes- tersche mogendheden op dezen oogenblik gee-: nerlei vrees meer aan den dag leggen voor het gedrag van Pruissen in den verderen loop der gebeurtenissen en dat, zoo zij al dezen staat nog niet als bondgenoot beschouwen, zij ech-> ter zeker zijn in hem geenen vijand te zien, Met betrekking tot de toetreding van de Skandinavische mogendheden tot het verbond der Westmagten verneemt men het volgende: tot aan de Neder-’ De Deensche geheimraad graaf Reventlow-CrL mimil, die zich eenige dagen te Weenen op hield is stellig naar Konstantinopel vertrok ken. Generaal von Mannsbachde Zweed-, sche gezant te Weenen, heeft dezer dagen aap graaf Buol eene nota van zijne regering ovpt*- handigdwaarin, naar men uit goede bron verneemt, de voorwaarden nahuwkeurig om schreven zijn, waaronder Zweden geneigd is zich bij de coalitie tegen Rusland aan te slui ten. Ook heeft de Toscaansche minister-presi dent, de heer Baldasseronieene nota naar Weenen gezonden, houdende officiëele aan kondiging van de toetreding van Toscane tot het Anglo-Fransch verbond. Ten aanzien van de Beide Siciliën vermeent men dat de toe treding van dien staat niet spoedig zal zijn te verwachten daar, blijkens de mededeelingep van den Napolitaanschen gezant, vorst Petrul-r la, aan graaf Buol, de invloed van Rusland te Napels nog steeds krachtig werkt. De grootvorsten Michaël en Nicolaas her vonden zich den 4 dezer in het hoofdkwartier van vorst Menzikotf. De krijgsmagtdie al daar, aan de Belbekis geslationneerdbeloopt 50,000 man. De opperbevelhebber heeft het terrein tusschen de Belbek en Katscha ver sterkt, en dekt in deze voordeelige stelling de gemeenschap tusschen Sebastopol en Simphero- pol. Generaal Osten-Sacken heeft in last, de gemeenschap met Perecop en de zuidwestkust der Krim open te houdenterwijl generaal Liprandi Balaklava bedreigt. Aan de Engel- sche troependoor lord Raglan thans georga niseerd, is de taak opgedragen de hooge vallei van de Tchernaïa te verdedigen en Balaklava voor eene overrompeling van de Russen te be-r waren. Het gros des Turkschen legers vol brengt verkenningen naar den kant van Sack alwaar de Russische generaal Korff met 55,000 man staat. De eigenlijke belegerings-troepen zijn de Franscheu. De Russische spion, waarvan vroeger ge waagd werd, heeft zich in de loopgraven voor gedaan als een officier van gezondheid, en moet eene bijzondere koelbloedigheid en kennis der Engelsche taal bezeten hebben daar hij eene menigte vragen deed omtrent belangrijke pun ten en zulke inlichtingen verkreeg, dat men het later noodig achtte, eenige veranderingen te maken in de batterijen. Een jong menschte Metz te huis be- hoorende en op dit. oogenblik als korporaal der genie in het kamp vóór Sebastopolgeeft SNEEK, 27 February. H. M. de koningin- moeder heeft aan het genootschap van moe derlijke weldadigheid alhier weder eene gift van ƒ50 geschonken. H, M. de koningin-moeder heeft aan de inrigting voor moederlijke liefdadigheid te Arn hem, waarvan H. M. beschermvrouw is, we der doen toekomen eene gift van ƒ200. Bij den heer burgemeester der stad Ley den is van Z. K. H. den prins van Oranje eene aanzienlijke gift ingekomen bestemd ter uitreiking aan heeren bestuurderen van het weeshuis. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik hebben dezer dagen Hd. ondersteuning ver leend aan de vereeniging tot bevordering van ambachten onder de Israëliten te ’s Hageen wel Z. K. H. door het toekennen van eene geldelijke bijdrage en H. K. H. door het in zenden van een fraai geschenk voor de loterij dier inrigting, die in de maand Maart aan staande zal worden gehouden. Het harmonie-concertop gisterenavond door het muzijk-corps der dd. schutterij alhier gegeven ten voordeele der armen dezer stad was buitengewoon talrijk bezocht, en heeft zoozeer aan de verwachting van het kunstmin nend publiek voldaan, dat het eene algemeene en soms daverende goedkeuring mogt verwer ven. Eere zij de ontwerpers en uitvoerders van zulk een voortreffelijk en weldadig plan en werk, maar ook de deelnemers aan zelve door hunne geldelijke bijdragen Van den 17 tot en met den 25 dezer zijn in deze provincie 62 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afgemaakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal se dert 1 Januarij dezes jaars 575. In den nacht van vrijdag op zaturdag jl. is te Leeuwarden overleden de heer T. M. W. baron van Asbeck zu Bergen und Munster hausen ridder der Militaire Willems-Orde 4de klasse, kamerheer des konings in buiten gewone dienst, en militie-commissaris over de kantons 9 16 in deze provincie; en te Gro ningen is overledenin den nacht tusschen zaturdag en zondag jl., de heer G. Menningh, ridder der beide Ned. Orden generaal-majoor, provinciale kommandant van Friesland Gro ningen en Drenthe, residerende te Groningen. Bij kon. besluit van den 5 February jl., no. 55, is bepaald, dat de miliciens van 1850 den 15 Mei ek. ontslagen zullen worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft, bij missive van 29 Jan. jl., als zijne zienswijze te kennen gegeven dat de gemeen teraad en niet burgemeester en wethouders de bevoegde autoriteit is, om ondermeesters in openbare scholen te benoemen. In de zitting van de 2de kanier der sta ten-generaal van den 21 dezer is het wets ontwerp tot regeling der verantwoordelijkheid van de hoofden der ministeriëele departemen ten met 41 tegen 12 stemmen aangenomen. De kamer beeft achtereenvolgende aangeno men 1) bet wets-ontwerp lot afschaffing van de regten op den uitvoer van gemunt en on gemunt goud en zilver in Nederlandsch Indië, zonder beraadslaging, met algemeene stemmen en 2) de conclusie van het rapport op de re kening wegens den arbeid der gevangenen over 1832, zonder hoofdelijke stemming. Op den 22 dezer is in de afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal een aan vang gemaakt met het onderzoek van het ont werp vau wet tot regeling van het lager en middelbaar o n d e r w ij s De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben het onderzoek over het wetsontwerp, nopens het onderwijs, voortge zet. In twee afdeelingen is dat onderzoek reeds afgeloopen. Na het houden de afdeelingen in wetsontwerp tot afschaffing op het gemaal naai van Grave Ook 1 te maken, dat, ter bij zet aan den koning plaats hadden. Terwijl de aan zienlijke gasten in de prachtige salons werden onthaald, werd aan de koetsiers en bedienden behoorende bij de koetsen die en file de ei genaars buiten wachtten, op last van Zijne Majesteit warme wijn geschonken. Evenzoo kregen de muzijkanten van het regement gre nadiers en jagers welke vroeger gratis het orkest voor de bals ten hove uitmaakten en thans daarvoor betaald worden te twaalf ure een uur verlof, om in eene voor hen in- gerigte zaal te souperen. In dien tusschentijd werden zij door burger-muzijkanten vervan gen die daarna eveneens in die zaal werden onthaald. Het ware wel te wenschen dat deze echt vorstelijke handelwijze meer alge meen navolging vond. De 's Grav. Nieuwsbode beweertdatvol gens welingelichte personen, op onze neutrali teit niet de minste lastige aandrang wordt, uit- geoefend. Verder berigt hetzelfde blad uit Almelo dat aldaar tegen een voornaam fa- brijkant eene geregtelijke vervolging zal wor den ingesteld ter zake van gedane bedreigin gen met betrekking tot de te doene keuze van een lid van de tweede kamer der staten- generaal in plaats van wijlen den heer De Die bedreigingen zouden hebben plaats in het belang van het gekozen lid mr. Van der Linden.” De Rijn stond den 22 dezer te Keulen 6 voet 6 duim, bij 9 graden vorst. Van Neu stadtboven Dusseldorf, 1 landsche grenzen beeft het ijs (een enkel open vak uitgezonderd) zich overal vastgezetop on derscheidene plaatsen zoo als te Verdingen Ruhrort, Wesel, BieslichVijnen en omstreeks het Grietsche kanaal hebben zich sterke ijsbe zettingen gevormd waardoor de toestand in die streken bij plotseliugen dooi zeer zorgelijk zou kunnen worden. Op de Nederlandsche rivieren wordt een aan houdende val van den waterstand opgemerkt. Te Zwolle heeft in de vorige week het volgende droevige voorval plaats gehad. Zeke re F. G. een oppassend jongeling, kamerbe- hangcr van beroep, had verkeering met eene dochter van H. V. V., veerschipper van Zwol le op ATen gevolge van eenig misver stand tusschen de jongelieden ontstaan werd de verkeering door het meisje afgebroken. Zon dag den 11 den dezer, na de avondgodsdienst oefening, wachtte F. G. zijne voormalige be minde op en trachtte hij de zaak weder bij te leggen, doch het meisje bleef dit weigeren, en hij verliet haar, bij het afscheid nemen zeggende, dat zij hem nu voor het laatst bad gesproken. Hij begaf zich vervolgens naar huis, sloot zijne kamer, schreef eenen brief aan zijn meisje en aan zijne betrekkingen legde dien op zijn kerkboek, dat op de tafel en schoot zich vervolgens met pistool door het hoofd. Nog ruim 24 bragt bij in de hevigste smarten door, gaf toen den geest. Men meldt uit Nieuwe Stads-Kanaaldd. 19 Febr.In den nacht van den 17 op 18 dezer wilde zekere arbeider, L. D.denkelijk aardappels stelen uit een ^schuurtje van den landbouwer N. O. mede wonende te Stads- Kanaal, gem. Wildervank. O. had voor eeni ge dagen, toen hem ook ’s nachts aardappelen ontstolen waren, een touw vóór den aardap pelkuil gespannenen dit met den trekker van een met zwaren hagel geladen geweer in verband gebragt, zoodat men niet bij den kuil kon komen of het geweer moest afgaan. De zen nacht viel er een schoten toen men verschrikt onderzoek deed, vond men D.vrees- selijk gewond in den onderbuik, op den grond liggen. Er is terstond heelkundige hulp in geroepen doch te vergeefs; hij is heden over leden de man laat eene vrouw en 7 kinde ren in kommervolle omstandigheden achter. De Scientific Miscellany een Protes- tantsch dagblad, gaf onlangs de volgende sta tistiek van bet Christendom dat volgens zij ne opgaaf, over het geheel 224,404,000 zielen zoude tellen, waarvan 154,444,000 in Europa, 40,000,000 in Azië, 12,000,000 in Afrika, 54,000,000 in Afrika, en 5,450,000 in Oscanië; Protestantenpiet inbegrip van alle secten der •tl SNEEKER T n te c 6 .er is. iO. 1 6 G n n i, 5, 3 5 'i t- s :o CODRAN

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1