NIEUWS- EN ADVERTENTJE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, I0dé Jaargang. 1855. No. 18. ZATURDAG den 3 Maart. 1 BINNEN- EN BUITENLAND. wilillimii llllillWIIIIIDIIIIIlilllWil r* had hebben. een’ prijs van Friesland van 20 (Prov. Blad tegen Rusland, zonder oorlogsverklaring, hof van Sardinië heeft de gebruiken van volkenregt geschonden. Keizer Nicolaas zal niet zoo handelen en verklaart mitsdien den oorlog aan Sardinië. Op deze mogendheid al leen rust de verantwoordelijkheid van dien oorlog voor dat land en voor geheel Europa, daar Sardinië een’ aanvang heeft gemaakt met de vijandelijkheden, op hetzelfde tijdstip, dat de staten van Midden-Europa, in hunne lof felijke onzijdigheid, het aanwerven van man schappen voor vreemden-legioenen verbieden en de czaar zelf, door zich bereid te verkla ren tot deelneming aan de Weener conferen- tiën blijk geeft, den vrede te wenschen. Sardinië wordt wijders in dat belangrijke stuk gezegd strijdt niet voor de Christen heid het plaatst zijne troepen onder Enge landhet is te hopen, dat Engeland ze niet bezoldige. De Sardinische onderdanen en hun ne bezittingen zullen in Rusland geëerbiedigd worden; zij zullen vrij zijn en onder de be scherming der wetten staan. De prerogatie ven der onzijdigheid zijn thans voor de Sar dinische vlag verloren. Aan de onder die vlag varende schepen zal een uitstel worden ver leend om de Russische havens te verlaten. Het exequatur der consuls in den Sardinischen staat, te Genua en Nizzawordt ingetrokken. Sedert de toetreding van Sardinië tot het ver bond der Westersche mogendheden, zijn alle betrekkingen van Rusland met dien staat af gebroken. Eene Russische dépêche, gedagteekend uit Sebastopol 18 Febr.meldt, dat vorst Men- zikofl' ziek is. Dezelfde dppêche deelt mede, dat Omer-pacha zijn hoofdkwartier heeft ge vestigd aan boord van een stoomschip, gean kerd in de haven van Eupatoria. De Engel- schen zouden gedeeltelijk hunne stellingen ver laten hebben om ze in te ruimen aan de Franschen die dadelijk de werken gingen voltooijen. Tot den 20 Febr. was vóór Sebastopol niets van belang voorgevallen. Het Engelsche BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen door deze ter ken nis der ingezetenendat door den Raad dezer Gemeente, in zijne vergadering van den 26 February jl.zijn vastgesteld: 1°. Het kohier van omslag voor het jaar 1855, strekkende ter gedeeltelijke vergoeding der kosten, besteed aan het vervloeren van een gedeelte van het Zuidënd of de zoogenaamde Parkshaven te Sneek. 2°. Het kohier van omslag, strekkende tot restitutie der kosten voor het onderhoud van sommige straten binnen de stad Sneek, over het jaar 1854. 5°. Het kohier van belasting op de binnen de gemeente Sneek gehouden wordende Honden voor den jare 1855; en dat deze, gedurende 8 dagen, ter Secretary dezer gemeente voor een’ ieder ter lezing zijn nedergelegd. En zal deze worden afgekondigd, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 5 Maart 1855. Burgemeester en HEethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris 1IAGA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEKgelet op het besluit van heeren Gedeputeerde Staten den 19 February 1855no. no. 43)ter uitvoering van Z. M. besluit van den 5 daarbevorensno. 10, houdende goed keuring van het door de Provinciale Staten vastgesteld reglement van beheer en bestuur voor de zeedijken-contributie van Oostdon- geradeel. Brengen bij deze ter kennis der ingezete nen, dat voorschreven reglement afzonderlijk gedrukt en voor de belanghebbenden verkrijg baar is gesteld bij de weduwe M. van den Bosch, te Leeuwarden, tegen den prijs van 55 cents. En zal deze op de gebruikelijke wijze wor den afgekondigd en in de Sneeker Courant ge plaatst. Sneek den 5 Maart 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOIDA. De Secretaris HAGA. SNEEK, 2 Maart. De minister van bin- nenlandsche zaken brengt ter kennis van be langhebbenden dat voor de dienst van den waterstaat, na vergelijkend onderzoekzes op- zigters van de 4<Ze klasse benoemd zullen wor den op eene jaarlijksche bezoldiging van ze venhonderd gulden, en in de aan te wijzen districten in dienst gesteld. Voor het verge lijkend onderzoek moet men zich vóór of ui terlijk op 1 April 1855 hij het departement van binnenlandsche zaken hebben aangemeld, ■met een op zegel geschreven adres, bevattende naauwkeurige opgaaf van naam, voornaam en woonplaatsen, alsmede de noodige bewijsstuk ken alles naauwkeurig omschreven in de Staats-Courant van 27 February jl. Naar men verneemt zouden de bezwa ren die door de heeren Heemstra c. s. ge maakt waren, in het aan vaarden der hun aan gebodene concessie voor spoorwegen indenoor delijke provinciën, door de regering zijn uit den weg geruimd, zoodat binnen korten tijd deze belangrijke zaak baar beslag zal krijgen om de voorloopige werkzaamheden te kunnen aanvangen. Naar wij vernemen heeft het harmonie- concert, alhier jl. maandag avond door het muzijk-corps der dd. schutterij gegeven eene som opgebragt van ruim ƒ200. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben zich den 26 Febr. bezig gehouden met het onderzoek van de ontwer pen van wet: 1) nopens het onderwijs; 2) wegens de afschaffing van den accijns op het gemaal3) ten aanzien van het kanaal op Grave, en 4) ten opzigte van den afstand van gebouwen ten behoeve der gemeente Leeu warden. Volgens eene dispositie van Z. Exc. den minister van financiën, is de bevoegde autori teit aangeschreven, alle klagten welke om trent de niet of niet geregelde ontvangst der couranten en dagbladen verder mogten ont staan met ernst te onderzoeken. Den 26 Febr. jl. zoude het appèl van de heeren jhr. M. Salvador en S. Fongers bij het provinciaal geregtshof van Noord-Holland be handeld worden en wel de zaak ten princi pale. Daar aan het hof echter door één’ der verdedigers werd overgelegd expeditie van de acte van cassatie, heeft het hof, overeenkom stig het requisitoir van het O. M.de behan deling tot nader uitgesteld. De broeders der vrijmetselaars-loge de Noordstarte Alkmaar, hebben dezer dagen een treffend bewijs hunner menschlievende be doelingen gegeven door het verspreiden van een aantal van 2500 bons van 10 cents on der de behoeftigen te Alkmaar. Bij de regtbank van ’sBosch is eene soort van opligting behandeld, uitgeoefend worden de door middel van dobbelsteenen welke zoo danig aan sommige kanten waren rondgesle pen dat daarmede nooit hooge nommers op prijzen konden geworpen worden. Het schijnt dat deze industrie hier en daar op jaarmark ten of kermissen meer wordt in toepassing ge- bragten op vrij groote schaal opgevoerd. Een ieder wachtte zich voor dergelijke bedrie gerijen. Ingevolge magtiging van Z. H. den paus, heeft mgr. Zwijsen ten aanzien der verplig- ting om de mis te hooren hierin eenige ver andering gemaakt en die verpligting opgeheven voor de navolgende dagen: 24 Febr., 1 Mei, 5 Mei, 24 Junij 25 Julij 10 Aug.24 Aug. 21 Sept., 29 Sept., 28 Oct., 11 Nov., 50 Nov.21 Dec. en 27 Dec. Verder berigt de aartsbisschop, dat hij van den paus nog eene andere gewigtige gunst verzocht en ver kreeg, namelijk, Willebrordus als bescherm heilige van het aarts-diocees de feestdag van Willebrordus zal gevierd worden, als eender hoogste feesten, op den 7 November van elk jaar. In de N. R. Ct. leest men Een particuliere brief uit St. Thomas aan een geacht handelshuis hier ter stede, dd. 50 January, meldt: Het schijnt, dat de gouvernementen zich aan het eiland Aves (hetwelk aan Holland be hoort) laten gelegen liggen. Gisteren is van hier vertrokken Z. M. korvet Lynxom ge noemd eiland, door de Amerikaansche vrij buiters in bezit genomen, te doen ontruimen.” De commissie voor de algemeene tentoon stelling te Parijs heeft in hare laatst gehou- dene vergadering geadviseerd, om de opening der tentoonstelling niet te doen plaats hebben op den eersten Meimaar op den eersten Ju nij. Dit uitstel is het gevolg van den slech ten toestand, waarin, door de vorst geduren de de zes laatste weken alle wegen van ge meenschap gebragt zijn. Men is in de vol strekte onmogelijkheid geweestsommige voor werpen te verzenden waarvan de verzending toch ten laatste in January moest plaats ge- Het gouvernement heeft besloten van 28,000 francs te schenken aan den vervaardiger van het merkwaardigste kunst- voorbrengseldat ten toon gesteld zal worden. Lord John Russell volbrengt, niettegen staande zijne benoeming van minister van ko loniën zijne zending naar Weenen. Hij heeft aan de kiezers te Londen, die hij in het par lement vertegenwoordigt, en bij welke hij thans aan eene herkiezing onderworpen is, een schrij ven gerigtwaarin hij de hoop uitdrukt, dat de hem opgedragene zending naar Weenen moge leiden tot een eervol einde van den tegen- woordigen oorlog. Hij zegt vervolgens, dat, toen lord Palmerston zich tot hem wendde om zijnen bijstand in te roepen in de netelige omstandigheden van het oogenblik, nu ieder burger, pp geheel de natie verpligt is de ko ningin te ondersteunen hij genoopt was (e beantwoorden aan het op hem gedane beroep. Hij zal zijne parlementaire werkzaamheden hervatten, zoodra de onderhandelingen, waar aan hij moet deelnemen, afgeloopen zullen zijn. De Times bevat brieven uit Scutari van 12 February. Daarin wordt de gezondheids toestand van den Engelschen soldaat nog als zeer ongunstig voorgesteld. Omtrent het leger in het algemeen zegt de briefschrijverna ver meld te hebben, dat men nog niet weet, wan neer de eerste en gemakkelijkste helft van het belegeringswerk volbragt zal zijn Het le ger is nu een bloot hulpleger geworden en men behoort te weten, dat de Engelschen niet langer een gelijk deel aan de belegering nemen als de Franschen; zij zijn om kort te gaan eene divisie onder generaal Canrobert en blijkbaar niet geregtigd, om die onderscheiding te ge nieten die wij er aan zouden wenschen toe te schrijven, bij de vermelding van krijgsbe wegingen in de Krim. Het is volstrekt nood zakelijk,” dus gaat de schrijver voort, dat men te huis begrijpe, hoe de zaak in elkander zit, zonder omwegen of verbloeming te bezi gen. De soldaten zijn ware helden in den strijd, en zijn bijzonder dienstig geweest als eene bescherming voor het groote Fransche le ger daar zij het schild vormden, waarop de Russen hunne zwaarste slagen deden vallen doch die kampende magtwelke het eigenlijke werk verrigten moeten die voorzigtiglijk en behendiglijk voor hare krachten tot dat einde zorgde de soldaatdie eenmaal Sebastopol tot prijs zal ontvangendeze behoort en moet noodzakelijkerwijze aan onzen bondgenoot ver blijven." Het Journal de Saint-Pétersbozirg bevat eene circulaire dd. 17 Febr., van graaf Nes selrode, den staatskanselier, aan de Russische vertegenwoordigers in hel buitenland, ter zake van Sardinië. In dat stuk wordt gezegd, dat de czaar het er voor houdtdat de door Sar dinië gevolgde politiek algemeen zal worden afgekeurd. Hij kan zich niet verklaren hoe Sardiniëmet welken staat Rusland tot dus verre in vrede leefdehulptroepen kan zenden tegen Rusland, zonder oorlogsverklaring. Het het te J 1 SNEEKER Y' COURANT. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1