NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1835. No. 19. WOENSDAG den 7 Maart. 10de Jaargang, r - r I zy- i het SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. bereikte al- 4 met uitbrei- van dat van wet tot regeling verantwoording der ontwerpen van wet, als: 1) i perceelen voor het maken voor schepen in de Vecht, en 2) tot het verleenen van SNEEK, 6 Maart. In de zitting van de tweede kamer der staten- generaal van 28 Febr. zijn ingekomen twee koninklijke boodschappen ten geleide van tot onteigening van eener wisselplaats gemeente Utrecht; eenige naturalisation. Deze ontwerpen worden ter overweging ver zonden aan de afdeel in gen. Is ontvangen eene missive van den minister van buitenlandsche zaken, ten geleide van een afschrift der additionele overeenkomst, Sardinië gesloten, tot aanvulling en ding van het vroeger met de regering rijk gesloten handels-tractaat. Op eene in die vergadering door den heer Elout gedane vraag aan den minister van bui tenlandsche zaken, heeft die minister de ver zekering gegeven, dat de regering des konings vastelijk is gebleven en blijft bij haar besluit om in den strijd tusschen de oorlogvoerende mogendheden de gestrengste onzijdigheid te be waren en hij vindt zich ook verpligtdaar bij te voegen dat, van den aanvang af tot nu toe, geene enkele der oorlogvoerende mogend heden eenige de minste impressie op de Ne- derlandsche regering heeft uitgeoefend of pogen uit te oefenen, om daarvan af te wijken, maar de regten van Nederland, als neutralen staat, zijn en blijven geëerbiedigd, gelijk ook de Nederl. regering dit niet anders van den kant der oorlogvoerende mogendheden had verwacht. In de zitting dier kamer van 5 Maart is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp der wijze van beheer en koloniale geldmiddelen. Bij besluit van 23 Febr. heeft Z. M. de koningmet wijziging van het besluit van 26 October 1831, onder anderen bepaalddat het doel der koninklijke akademie van wetenschap pen wordt uitgestrekt tot de bevordering der taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerige wetenschappen; en dat het rijks-subsidie wordt verhoogd tot ƒ14,000. Z. M. heeft benoemd tot generaal-majoor, komm. van de 5de brig, inf., tevens belast met de functiën van prov. komm. van Fries land, Groningen en Drenthe, den koll. M. baron van Geen, Zr. Ms. adjudant in buiten gewone dienst, komm. van het reg. grenadiers en jagers. Aangaande het alhier op gisteren avond gegeven concert, door mad. Emilie Walter, kunnen wij melden, dat hetzelve zoo vele deel nemers vond, dat de zaal eivol kon genoemd worden, en dat de voortreffelijke zangeres, bij eene gevoelvolle slem eenen waarlijk in- drukwekkenden zang deed boorenterwijl me de de welwillende en voortreffelijke medewer king van het groot orkest, onder de leiding van onzen bekw’amen en verdienstelijken stads- muzijkmeesterden heer Knöth gewis allen lof verdient. Gaarne vermelden wij dat bij de heeren Van Druten en Bleeker alhier verkrijgbaar gesteld is een Winteravondliedje” van den vermaarden dichter Tollens, uitgegeven ten voordeele der algemeene armen, voor 23 cents. Dewijl in elke gemeente des rijks, waar dit gedicht verkocht wordt de opbrengst bestemd is voor de aldaar wonende armen, zoo twij felen wij nietof ook bier zal het edele doel dier uitgave bereikt worden, door eene grage en veelvuldige aanschaffing dezer pennevrucht van den gevierden dichter. Van den 24 Febr. tot en met den 2 Maart zijn in deze provincie 54 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afgemaakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal se dert 1 January dezes jaars 429. Omtrent den stand der rivieren leest men in de Staats-Courant dd. 2 Maart De Rijn stond heden morgen te 7 ure te Keulen op 19 voet 5 duim, en was dus se dert gisteren 1 voel 8 duim gerezen. Onder water kwam er veel ijs voorbij. Tot Mainz was de Rijn geheel vrij van ijs, met wassend waler. den 6 Julij (23 Junij) 1796, en zoo den ouderdom van 58 jaren7 maanden en 24 dagen. Hij w’as gehuw'd sedert 15 (1) Julij met Frederika Louisa Charlotte Wilhel mina, geb. 15 (1) Julij 1798, dochter van wijlen Frederik Willem III, koning van Pruis- sen. Hij laat zes kinderen na: 1) Alexan der, grootvorst-troonopvolger (Alexander Ni- colaewitsch Caesarewitsch)geb. 29 (17) April 1818, gehuwd met Maria Wilhelmina, van Hessen; 2) grootvorstin Maria; 5) grootvorstin Olga; 4) grootvorst Kopstantijn5) grootvorst Nicolaas; 6) grootvorst Michael. De czaar regeerde, als keizer en alleen- heerscher aller Russen, van 1 December 1825 en alzoo 29 jaren5 maanden en 1 dag. Uit Londen meldt men dd. 5 Maart: Consols openen twee percent hooger; eu uit Weenen dd. 2 Maart: De fondsen zijn gerezen. Noordbaan-actiën 192'/2. Nieuwe loten 1O8'/4. Aan eenen brief uit ’s Hage ontleenen wij het volgende, aangaande de gebeurtenis van den dag: Ik meen te mogen veronderstellen, dat, in het algemeen gesproken er w^einig of geen verandering in den loop der zaken in het al gemeen en in de groote oorlogskwestie in het bijzonder zal komen en dat het bekende le roi est mort! vive le roiook hier van volle toepassing zal zijn. Ik geloof mij niet te be driegen dat wat men ook in sommige binnen- en buitenlandsche tijdschriften enz. heeft gezegd, nu eensdat de troonopvolger met zijnen vader in gevoelen fiptrekkelijk de aengelegenheden van den staat verschilde; dap eensdat hij zeer tegen de door den czaar gevolgde gedragslijn in hetgeen men de Qos- tersche kwestie verkiest te noemengestepM zou zijn dan weder, dat hij om deze en an dere redenen niet in het vertrouwen van zü- nen vader en vorst zou gedeeld hebben, en wat men al meer heeft goedgevon4en aan zoo geduldige papier toe te vertrouwen;pp het geloovig publiek op de mouw te spelden men het er integendeel voor mag houden, dat de grootvorst Alexander steeds en onafgebro ken in het vertrouwen des keizers heeft ge deeld dat hij bij alle, zelfs de meest intime, raadsvergaderingen, op binnen-of buitenland sche staatkunde betrekking hebbende, heeft geadsisteerd en de daarin genomene besluitep ten volle heeft goedgekeurd.” Een andere particuliere brief pif de Resi dentie meldt het volgende: Grootvorst Alexander heeft bereidsvol gens alhier ontvangen telegrafisch berigtde regering aanvaard, na vóór ’s keizers overlij den zich met dezen verscheidene malen te hebben onderhouden. Heden (zaturdag) is aan de Russische le gatie alhier eene dépêche ontvangenmelden de, dat alles op den bestaanden voet moet blijven, en bevattende bepalingen betrekkelijk tot den rouw enz. Een en ander is verordend op bevel van keizer Alexander II.” Uit ’s Gravenhage wrordt gemeld dat er brieven van rouwbeklag van de koninklijke familie naar Petersburg zijn afgezonden, ep tevens van gelukwensching voor Z. M. dep keizer Alexander II. Aan de gemeente-besturen en militaire raden in de provincie Noord-Holland is dezer dagen kenbaar gemaakt, dat de heer J. Zwij- sen aartsbisschop van Utrecht, gevolg heeft gegeven aan het koninklijk besluit, bij het- welk openbare erkenning is verleend aan het aartsbisschoppelijk seminarie, zoodat nu de eene afdeeling dezer instelling te Driebergen en de andere te Culemborg is gevestigd, en deze beide de eenige instelling, onder de be naming van seminarie te Driebergen uitma ken, bij uitsluiting bestemd tot opleiding van kweekelingen voor den geestelijken stand. Te vens is aan deze besturen medegedeeld, daf de heer F. J. van Vreebisschop van Haar lem eenige verandering heeft gebragt in het zegel van dat bisdom. Men meldt uit Huizen, dd. 1 Maart: De havenwerken houden zich goed, en onze verarmde dorpgenooten vinden in dezen ban gen winter, die ons nu, Goddank! voor goecj Op de Nederlandsche rivieren was heden morgen het ijs nog vast; echter begonnen zich dooigaten te vertoonen. De waterstand wees sedert gisteren morgen aan te Hulhuizen 58 duim was (5.07 el o. N. P.) te Leut (waar men begonnen is met het stellen van nood- weringen op de dijken) 53 duim was; tePan- nerden 55 duim was te Arnhem 45 duim was; te Westervoort 43 duim was; te Vrees wijk 25 duim was; te Gorinchein 24 duim was; te Maastricht 45 duim was; te ’s Her togen bosch 20 duim w’as.” Naar, wij vernemen is het departement van oorlog door den koning gemagligd gewor den om de miliciens der ligting van 1854, die bij de verschillende corpsen van het leger in reserve zijn gesteld, tegen den 5 April aan slaande in werkelijke dienst op te roepenten einde gekleed en in den wapenhandel geoe fend te woorden, en wel die, w’elke tot het W’apen der kavallerie en de regementen veld en rijdende artillerie behooren in het alge meen, voor den tijd van éénjaar, en die, welke bij het wapen der infanterie, de drie regementen vesting-artilleriehet corps pon tonniers en het bataljon mineurs en sappeurs zijn ingedeeld, voor den tijd van zes maanden. Nadat jl. zaturdag alhier het berigt werd ontvangen, dat keizer Nicolaas gevaarlijk ziek was en het Handelsblad deszelfs dood reeds meldde, leest men in een later telegrafisch berigt uit Petersburg, dd. 2 Maart: De keizer is overleden. Geheel de stad is in rouw gedompeld. De houding der troepen laat niets te wenschen over.” En daarna De keizer was niet lang ongesteld. De oorzaak der ziekte lag in eenen aanval van griep. Toen hij daaraan leed, ontzag hij zich niet, zijne gew'one werkzaamheden te verrig- ten. Hij inspecteerde de dagelijks aankomen de en vertrekkende troepen. Later sloeg‘de griep den doorluchtigen lijder op de long {pneumonie'), en zijn toestand werd plotseling gevaarlijk. Anderhalf dag voor zijnen dood was de keizer van dat gevaar volkomen be wust. Hij stierf kalm en gelaten.” Terwijl eene dépêche van 5 Maart het vol gende bevat: Donderdag voormiddag had de overleden vorst verscheidene bijeenkomsten met hooge personaadjen die hij achtereenvolgens bij zich had laten ontbieden. Voornamelijk onderhield hij zich geruimen lijd met graaf Orloff en graaf Adlerberg. Hij maakte verscheidene schikkingen en ging daarbij met eene bewen- derenswaarde kalmte te. werk. Omgeven van al de te Petersburg aanwezi ge leden van het keizerlijk geslacht, blies keizer Nicolaas den laatsten adem uit.” In de Amst. Cour. dd. 5 Maart leest men De onverwachte tijding van den dood des czaars, gisteren namiddag te ’sHage en alhier bekend gewordentreft te meer én door het plotselinge van dat overlijden, èn door de omstandigheden waaronder het den Almag- tige behaagde een’ der magtigste vorsten op aarde tot zich te nemen. Dat de dood van keizer Nicolaas waarschijnlijk van invloed zal zijn op de gebeurtenissen, die Europa sedert twee jaren schokten op den oorlogdie tus- schen de grootste staten van dat werelddeel reeds bijna een jaar gevoerd w’ordt, zal wel geen betoog behoeven. Wat die invloed zijn zal, ligt nog met den sluijer der toekomst be dekt wat Rusland zelf ten gevolge van den dood zijns regeerders zal ondervinden, is nog onzeker; doch zooveel is waar, dat niet zon der eenige grond eene w’ijziging in den tegen- weordigen staat van zaken te verwachten is. Donderdag avond laat ontving de koningin- weduwe, te ’sHage, zuster van keizer Nico laas, het eerste berigt uit Petersburg, dat haar broeder ernstig ongesteld W’as. De groot meester Boreel werd bij H. M. ontboden, en daar de tijding aan de vorstin te onbepaald toescheen, werd op haren last nog in den nacht naar Petersburg geseind om nadere bijzonderheden, in antwoord waarop gisteren morgen het berigt van het overlijden kwam. Keizer Nicolaas I Paulowitsch was geboren COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1