EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1855. No. 20. ZATURDAG den 10 Maart* BINNEN- EN BUITENLAND. t a le BUITENLAND. het e n e t om pogingen tot red- Vele huizen zijn reeds 1848 tot 1831 ver ordeloosheid der andere landen altijd strekte zijn bijstand ter gunste zaak van orde en vrede. zer Nicolaas, gedurende die gedenkwaardige en gevaarvolle jaren van heft hem hooger dan ooithij werd beschouwd als een der verstandigste en magtigste sou- vereinen van Europa, en zelfs zij, die zijn despotiek bewind verfoeiden konden zijne gematigdheid en zijne vurige begeerte naar den vrede niet ontkennen.” De nieuwe Russische keizer Alexander II heeft in een openbaar staatsstuk verklaard de staatkunde zijns vaders te zullen volgen. Het officieel dagblad van Turyn behelst een koninklijk manifest, waarbij de oorlog, aan Rusland verklaard, en het verwijt van on dankbaarheid van zich afgeworpen wordt. Sar dinië, wordt daarin gezegd, heeft den oorlog begonnen tot bescherming der belangen van Europa. Russische eigendommen zullen alle beschermd worden en aan de Russische sche pen is een uitstel tot vertrek toegestaan. Met betrekking tot de onderhandelingeU met Pruissen verneemt men uit Parijs, dat dg reden van het vertrek van generaal von We- dell naar Berlijn daarin gelegen is, dat da Pruissische regering bepaald geweigerd heeft het te Parijs ontworpen tractaat goed te keu ren maar een tegeu-ontwerp heeft ingezon den waarin o. a. geëischt worden eenige wij zigingen in het memento van 7 Jan., houden de uitlegging der vier punten van waarborg uit het gezigtspunt der Westersche' mogend heden. De Augsb. Alig. Zeit. berigtdat dezer dagen de Jezuiten bepaald uit het groother togdom Baden zijn verdreven. De aartsbis schop van Freiburg had twee Jezuiten ontbo den om gedurende de vaste te prediken en hiervan kennis gegeven aan den minister van binnenlandsche zaken die deze kennisgeving beantwoordde met een bevel tot uitzetting. Een beroep op den prins-regent zou geen ver andering in het besluit hebben te weeg ge- bragt en de paters hebben zich weder- moeten op weg begeven. geene mogelijkheid is, ding aan te wenden, weggestoken en veel vee is verdronken. De Betuwe mag zonder nieuwe ongevallen als gered beschouwd worden. De communicatie tusschen Deventer en Zut- phen schijnt gestremd te zijn. De diligences uit Zutphen komen alhier wel, doch die uit Deventer niet aan. Heden zijn de diligences naar Nijmegen we der geregeld vertrokken. Heden morgen is per spoortrein van Utrech t naar Veenendaal vertrokken een detachement mineurs, ten einde den dijk welke den spoor weg beschuttegen het aandringend water te helpen verdedigen. Uit Almelo meldt men dd. 2 Maart: Naar men verneemt, zou door de raadkamer van de arrond.-regtbank alhier, op grond van art. 109 strafwetboek, luidende: Wanneer één of meer burgers, door middel van zamen- rotting, dadelijkheden of dreigementenver hinderd zullen zijn hunne burgerschapsregten uit te oefenen zal ieder der schuldigen ge straft worden met eene gevangenzetting ten minste voor zes maanden en ten hoogste voor twee jaren en met ontzetting van het regt van stemgeving en stembaarheidgedurende ten minste vijf en ten hoogste tien jaren,” regtsingang verleend zijn tegen den heer T. t. K.fabrijkant alhier. De vervolging heeft betrekking tot de verkiezing van den heer mr. G. M. van der Linden, tot lid van de tweede kamer der staten-generaal. Te Elburg heexschte onlangs de kinder ziekte zoo sterk, dat er huisgezinnen werden gevonden waarin géén enkele volwassene vrij bleef. Van degenen die zich bij vernieuwing hebben doen vaccineren, werd niemand aan getast, en op de stads-burgerschool werden van de 170 kinderen slechts 4 in ligten graad aan getast. Naar men verneemtheeft het provinciaal geregtshof van Groningen, bij arrest van den 3 dezer, het vonnis, door de arrondissements- regtbank te Groningen, van den 4 Januarij jh, tegen mr. de B. M.advocaat te Zwolle, ge wezen, bevestigd, met veroordeeling van den beklaagde in de kosten van het hooger beroep. Uit Assen meldt men dd. 2 Maart: Er is welligt geene zaak, waarin de oorlog zuchtige toestand van dezen tijd meer is op te merken dan in het koopen of verkoopen van remplacanten. Terwijl men die verleden jaar voor twee a driehonderd gulden kocht wordt er thans ƒ800 a ƒ1000 voor betaald. Er is te Meppel iemand, die zelfs meer dan duizend gulden voor een remplacant heeft ge boden doch nog te vergeefs. Bij de arrond.-regtbank te Assen wordt behandeld de zaak van een’ debitant der staats loterij houder eener acceptatie van ƒ10,000 ten laste van een’ landbouwer, voor geleverde loterijbriefjes. De erven van dien landbouwer, die intusschen overleden is, ontkenen de echt- schrijft men o. a. uit Arnhem dd. G Maartheid der handteekening. Wie ook overwin naar den J zij in deze zaak in elk geval zal ze eene waar- 1dige bijdrage zijn tot de geschiedenis van loterij-spel in Nederland. Op den 4den dezer is van wege de wedu we van keizer Nicolaas, bij hare vorstelijke zuster, prinses Frederik, per telegraaf berigt ontvangen dat zij ofschoon naar ligchaam en ziel geschokt, naar tijdsomstandigheden wel varende was. De ontsteltenis, die de dood van keizer Nicolaas te Berlijn heeft te weeg gebragt, is onbeschrijfelijk. Een diner ten hove, waar toe lord John Russell genoodigd was, werd on middellijk na het ontvangen der treurmare afgezegd. In den Times vindt men een artikel aan gaande het afsterven van den czaar, overvloei-1 jende van hatelijkheden en beschuldigingen doch waarin erkend wordt, dat nooit vóór Nicolaas I een souverein er in geslaagd was, om aan zijne Moskovische onderdanen een meer dweepzieke gehechtheid aan zijn’ persoon in te boezemen en dat het ontegenzeggelijk waar is dat overal waar de edele gedaante des czaars zich vertoonde, hij als een halve De volgende zinsnedevooral merkwaardig om hare laatste woorden nemen wij uit het Tzmes-aftikel over: «Toen in 1848 die troon- beving ontstond, die de helft der souvereinen van Europa schokte, verscheen keizer Nico laas alleen volkomen bereid, om den schok bet hoofd te bieden. Zijne verdraagzaamheid evenaarde zijne raagt. Hij zocht geen voor wendsel, om zich te mengen in de aangele genheden der andere staten, hoewel bij zijne hulp niet weigerde, wanneer die gevraagd werd. Hij trok geen onbillijk voordeel van de zwak heid en ordeloosheid der andere landen en van de Het gedrag van kei- SNEEK, 9 Maart. Gisteren en heden heb ben alhier schoorsteen-branden plaats gehad die echter gelukkiglijk spoedig ontdekt en ge- bluscht zijn, doch anders welligtalthans wat den eersten betreft, bij den toen waaijenden harden wind groote onheilen hadden kunnen teweegbrengen. Eene waarschuwende herin nering voorzeker, om toch vooral tijdig aan het vegen der schoorsteenen te denken. De opper-cerraoniemeester heeft bekend gemaakt, dat het Hof den rouw zal aanne men wegens het overlijden van Z. M. Nicolaas I, keizer aller Russen voor den tijd van tien dagen geheele rouwdrie weken middelbare en twee weken lichte rouw, met ingang van maandag den 3 Maart. De toestand onzer rivieren, schrijft de Staats-Courantis sedert den 5 dezer van be- denkelijken aard geworden. Uit Arnhem meldt men dd. 5 Maart Heden morgen 8 ure was de waterhoogte G.78 el, A. P. 15.72 el; dus in de laatste 24 uren gewassen 78 duim. In den afgeloopen nacht zag men, op groote ijsmassa’sdeze stad voorbij drijven stukken van daken boomen met wortel en takkeneene ladetafel en eene wieg. Men zegt, dat de Angerlosche dijken doorgebroken en geheel Lathum overstroomd is. Men zou aldaar heden voormiddag de noodklok hebben gehoord. Het dorp Wester- voort zit geheel onder water. Het water in het Arnhemsche broek was heden om 5 ure in den tijd van 6 uren 1 voet gevallen en aan den Rijn is het. stilstand. Naar men ver neemt, zijn de oude kavallerie-slallen alhier ingerigt, om huisgezinnen, die hunne wonin gen hebben moeten verlateneen onderkomen te bezorgen. Uit Zutphen meldt men dd. 3 Maart: Door het kruijen van het ijs zijn heden mor gen een gedeelte van de schipbrug en de draad van den telegraaf, onlangs over die brug ge- hragtverbrijzeld. Uit Amsterdam meldt men dd. G Maart: Wij ontvangen heden morgen het bedroe vende berigt, dat gisteren namiddag, te 5‘/2 ure, de Grebsche dijk is doorgebroken. Gis teren avond bevond het water zich reeds te Veenendaal. De nood is onbeschrijfelijk; al les is eene zee gelijk. De ramp is allervrees- selijkst, en de schade nu reeds onberekenbaar. Van het verlies van menschenlevens is geluk kig nog niets vernomen. De toestand van Wageningen is zeer zorgwekkend. Heden namiddag te ruim 3 ure is Z. M. de koning met eenig gevolg, ennaar wij ver nemen vergezeld van eenige ingenieurs, de stad gepasseerd, zich vervolgens per extra trein naar het tooneel van den watersnood begevende. Van Doetichem vernemen wij, dat, door liet doorbreken van den Reessendijk, de ge heele omtrek onder water staat. De latere dijkberigten zijn allertreurigst, ZOO Te Dreumel is de breuk gevallen aan afweg naar Heerewaarden. De huizen daar aan den dijk gelegen, zij n allen door den vloed verzwolgen en de huizen aan den Ouden Maasdijk storten allen in. De drang van den vloed met de ijsmassa is op den Bandijk van de Maas gerigt, en deze is ook reeds tusschen Alem en Maren doorgebrokeu waardoor een groot gedeelte van de provincie Noord-Braband mede overstroomd wordt. De Broekdijk tusschen Arnhem en Wester- voort, waarover de groote weg naar Duitsch- land loopt, is in den afgeloopen nacht boven het Malburgsche veer op twee plaatsen door gebroken. De eene opening zal ongeveer 53 ellen lang, de andere, meer naar beneden, ongeveer 6 el lang zijn. Het rivierwater stroomt nu met een verval van 11 el den Broekpolder binnen. In het Ooslelijk Singel dezer stad (Arnhem) worden de noodkeeringen verhoogd en versterkt, om hel doordringen van het vloedwater tegen te gaan. Hoezeer men nog geen verlies van menschen- levens te Dreumel vernomen heeft, vreest men er echter sterk voor, daar bij voortduring eene groote massa ijs naar binjiep stroomt KONSTANTINOPEL, 2GFebruarij. De ijze ren spoorweg te Balaklava is thans geheel ge reed en wordt reeds bereden. Men verneemt hierdat de Engelsche consul te Aleppo ver moord is. WEENEN, 3 Maart. Het regement kuras- siers bij het Oostenrijksche leger, dat den naam van Nicolaas draagt, zal, blijkens eene keizerlijke dagorder aan dat leger, dien naam behouden, om daardoor een blijk van Oosten rijks erkentelijkheid te geven voor de belang rijke diensten, door den overleden czaar in tijden van rampspoed belangeloos bewezen. Aartshertog Willem is naar Petersburg vertrokken, om namens keizer Frans Jozef en de keizerlijke Oostenrijksche familie aan keizer Alexander IIde keizerin-weduwe van Rusland en de grootvorsten en grootvorstin nen de betuiging van leedwezen en deelne ming in het geleden verlies over te brengen. ZWITSERLAND. De tijdingen uit het kanton Tessino gewagen van eenen staatkundi gen moord aldaar gepleegd, en van de ontdek king eener uitgebreide zamenzwering, met het doel, om al de liberale gezaghebbers om te bren gen. Te Locarno hebben zich de liberalen ge wapend en is een comité van openbaar wel zijn gevormd, WARSCHAU, 6 Maart. Men wil hier we- 1 SNEEKER t r 5 16 lieg, len- i I I 6 I I 16 19, Jvc- s in COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1