I NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I I I lOdc 1855. No. 21. WOENSDAG ■ai I- mJ’ den 14 Maait. 1- 1 I Ik I I rd TIB Willij SNEEKER cri dingsdag il 1 I s 16 BINNEN- EN BUITENLAND. lei li en nd kt ler 1, in- lei 0- ;d ir >n n >t :e m i- ?e- n- le- te □- te t- COURANT. •in als :n- ;e- n- e ;n. e- a- i, ap ijl t- er 1- S i- f- ds d- sn k- n. van niet dan men menschen worden nit het naburige Asch huisvest en verzorgd. - heeft ijs en water schrik gerigtmet uitzondering al het vee verdronken. man, oud 17 jaren, werd op eene zonderlinge koning is op den 8 dezer te Tiel aangekomen en in een bootje naar Dreumel vertrokken om den hartverscheurenden watersnood in Maas en Waal in persoon op te nemen Hd. heeft aldaar aanzienlijke giften gedaan ter leniging van den oogenblikkelijken nood. Te Zoel- mond, in de Betuwe, werden in den nacht 4 op 3 dezer de laagst gelegene wroningen met moeite ontruimd aldaar heeft geene mënschenlevens te betreuren 500 er eclïter, gedeeltelijk ook en Ravenswaaijge- - Ook te Doorwerth en verwoesting aan- van 5 koeijen is er De zoon van een’ land- SNEEK15 Maart. In de zitting van de 2de kamer der staten-generaal van den 8 de zer is het wetsontwerp tot regeling en be perking der uitoefening van het regt van ver- eeniging en vergadering, gewijzigd, met 54 tegen 2G stemmen aangenomen. Van den 5 tot en met den 9 dezer zijn in deze provincie 71 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afgemaakt; bedragende daardoor bet gezamenlijk getal se dert 1 Januarij dezes jaars 500. De Staats-Courant meldt onder dagtee- kening van den 8 dezer: De heden (donderdag) bij de regering ont- vangene berigten van de punten, waar de ge- wijze gered. Hij wilde zijn’ vader en ouderen broeder, die elders waren, van het gevaar der overstrooming verwittigen want de boeren woning was om 5 ure geheel door den vloed omringden vele schotsen ijs dreven tusschen deze woning en den dijk, welke het kasteel Doorwerth insluit. Hij springt in èene boot, doch de stroom was zoo geweldig, dat hij daar tegen niet kon oproeijen en afdreef. Hij grijpt een’ tak van een boompje, om de boot tegen te houden doch de boot drijft onder zijne voeten weg. Eene ijsschots verlost hem uit zijne gevaarlijke stelling deze schots drijft naar onderen, doch hij springt op eene andere ijs schots en wordtna verloop van eenige uren strijdens met den vloed, met groot gevaar, door eenige moedige menschenvrienden gered. Te Heusden stond de Maas op den 8 dezer bijna 19 voet; de maasdijk liep groot gevaar; het Bossche Veld was losgegaan en kregen de overstroomde dorpen met het water geduchte ijsmassa’s waardoor reeds verscheidene huizen waren weggespoeld. Te Lith waren reeds 7 menschen omgekomenbehalve veel vee. Te ’s Hertogenbosch stonden op den 8 dezer meer dan drievierde gedeelten der stad onder water; alle handel en verkeer stond er stil; het water was echter vallende, doch de om streken leverden een hoogst bedroevend schouw spel op. Uit Alkmaar meldt men dd. 5 Maart Door een zevental dames is, op het voor beeld van andere plaatsen, een zoogenaamd armen-patronaat alhier opgerigt. Haar doel is, zich door persoonlijk bezoek van den toe stand der behoeftigen te overtuigen en dien zoo veel mogelijk te verbeteren door vrien delijke en deelnemende toespraak tot gods dienstzin, arbeidzaamheid, spaarzaamheid, orde en zedelijkheid aan te sporen gelooven zij langs dien weg de aanleiding tot armoede te zullen verminderen en op de zedelijke ont wikkeling eenen gunstigen invloed uit te oe fenen. De reis des keizers naar de Krim wordt, blijkens de jongste berigten uit Parijs, weder in twijfel getrokken. Aan ’s keizers voorne men om naar Lyon te vertrekken is ook geen gevolg gegeven. Men wil, dat Napoleon plotseling van besluit veranderd is en eerst den uitslag der Weener conferentiën wil af wachten, alvorens den grooten togt te onder nemen. Zoo veel althans meent men met ze kerheid te wetendat de keizerin haren ge maal niet vergezellen zal, ingeval hij werkelijk vertrekt. Het Fransche leger in de Krim zal met 50,000 man worden versterkt. Aangaande de vervanging van generaal vorst Menzikoff, als opperbevelhebber.der Rus sische troepen in de Krim door generaal Os- ten-Sacken verneemt men dat het daartoe strekkend besluit een der laatsten isdie de overleden czaar teekende. De ongenade, waar in vorst Menzikoff gevallen is, wordt toege schreven aan den raad van maarschalk Paskie- witsch, in wien keizer Nicolaas een onbeperkt vertrouwen steldeen bij wien hij altijd in lichtingen over de aangelegenheden van den oorlog inwon. De maarschalk keurde bij her haling de operatiën van vorst Menzikoff zeer af, en verheelde niet, dat hij weinig waarde hechtte aan de militaire bekwaamheden diens opperbevelhebbers. Men zegt ook dat vorst Paskiewitsch zich verklaard zou hebben tegen de algemeene wapening der lijfeigeneneen steldheid der rivieren den vorigen dag nog be denkelijk was, luiden iets meer geruststellend. De N. Nijmeegsche Courant deelt in een particulier schrijven uit Druten van jl. het volgende mede: Wij zijn hier tot heden nog geheel buiten gevaar, hoewel het rondom alles onder water staat. Naar beneden te Leeuwen Wamel en Dreumel ziet het er ellendig uit. Men ziet nergens land meer, behalve hier en daar een enkel strookje dijk, dat soms nog huizenhoog zoodanig met ijs bedekt is dat alle gemeen schap afgesneden is. De ijsprop blijft te Hoe renwaarde nog steeds in de rivier zitten, zoo- dat al het water en ijs, dat de Waal af kom t door het gat te Dreumel binnenkomt en geheel Maas en Waal overstroomt. Men gaat hier met groote moeite naar Leeuwen en Wamel daar is de dijk overdekt met vlugtende men schen en vee. Alles is aan het bergen en red denhet is één gejoel, geschreenw en gekerm. Te Dreumel echter ziet het zeer treurig uit. Er is veel vee verdronken ook verscheidene menschen zijn omgekomen, en zonder over drijving zijn meer dan 100 huizen te Dreumel en Lith vernield. Akelig was het om te zien hoe vrouw’en en kinderen op daken van huizen rondzwalp ten, een gat door het dak maaktenom er uit te kruipen en heen en weer door het ijs geslin gerd werden (want van binnen is niet alleen water maai- ook al het ijs drijft er mee door, zoodat het één ijsveld is binnen in het land). Menschen zitten in hoornen sedert 24 uren en kunnen niet gered worden, men kan door het veldijs niet bij hen komen. Elk oogenblik komen nieuwe berigten aan, de eene treuriger dan de andere. Het is een schrikkelijke toestand. Ongelukkig Maas en Waal! Als alles eens weer weg is, zal men het groote verlies kunnen overzien. Te Zwolle heeft de waterhoogte den 7 dezer, bij het losgaan van het ijs in Ren IJs- van 1784 met ruim een KEN NIS GE VIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEKvoldoende aan eene des wege ontvangene missive van den Commissaris des Konings, brengen door deze ter voorloo- pige kennis der hierbij belanghebbenden, dat tegen den 5 April aanstaande in werkelijke dienst zullen worden opgeroepen de miliciens der ligting van 1834, die in reserve gesteld zijn, ten einde gekleed en in den wapenhan del geoefend te worden en wel diewelke tot het wapen der kavallerie en de regementen veld- en rijdende artillerie behoorenin het algemeen, voor den tijd van één jaar en die, welke bij het wapen der infanterie de drie regementen vesting-artilleriehet corps ponton niers en het bataljon mineurs en sappeurs zijn ingedeeld, voor den tijd van zes maanden. En zal deze op de gebruikelijke wijze wor den afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 14 Maart 1833. Burgemeester en TVethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris 1IACA. dezer, bij het losg; selde waterhoogte voet overtroffen. Te Kampen zijn ijsschotsen met stukken van daken kisten enz. de Zuiderzee inge dreven. Eene ijsschots passeerde, waarop zich drie levende hazen bevonden, waarvan één werd gevangen. Uit ’sHertogenbosch meldt men dd. 6 dezer: Zoo als gisteren voorzien werd, is in den nacht van verschrikking, welken wij laatst doorleefden, de dijk te Orthen niet alleen overstroomd, maar is daarin ook een groot gat geloopen ook de Hennesdijk, tusschen Gerwen en Rosmalen bezweekhet water stroomt met donderend geweld en met een verval van 1 Ned. el stadwaarts de geheele stad staat, met uitzondering van het kleinste hoogste gedeelte, onder waterde ellende is groot. Ook de gemeenten St. Oedenrode en Boxel zijn overstroomd; van hier tot aan Eindho ven is het land eene zee. Nog eene enkele gemeenschap blijft ons over dat is die van hier naar Hedel (weg van Utrecht), doch ook deze raakt, nog eer de avond valt, onder, en dan zijn wij van alles afgesneden. Ook de dijk te Pouderoijen is bezweken, waardoor dat dorpalsmede Brakel en het Monnikenland, onder water zijn gezet. Uit Amersfoort meldt men, dd. 8 Maart, dat de officiëele watertijdingen aldaar gunstig luiden dat het er in Veenendaal echter el lendig uitzieten te Renswoude onderschei dene huizen tot aan den nok van het dak in het wrater staan. Te Wageningen stond toen het lage gedeelte der stad reeds een paar voet onder water; het water bleef wassende en Z. M. de koning werd er verwacht. Heilaag ste punt van het dorp Veenendaal had 10 a 12 voet water; op de markt stond 6 voet; de kerk was opgevuld met mannen vrouwen en kinderen. Te Renkum stond het water eene el boven den straatweg. Uit Wamel, dd. 0 Maart, meldt men, dat geheel Dreumel en Wamel diep onder water staan en de ellende onbeschrijfelijk groot is men had er 6 men- schenlevens te betreuren de dijk was bezet met menschen en vee, en 22 huizen waren reeds door het water vernield. Z. M. de BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ler kennis der in gezetenen dat door hen op den 12 dezer maand zijn vastgesteld de lijsten, aanwijzende de per sonen die in deze gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van leden voor den Gemeenteraad voor de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal dat deze lijsten zijn aangeplakt en van nu af, gedurende 14 dagen, op de Stads Secretary voor een’ ieder ter inzage nedergelegd. Wijders wordt be kend gemaakt, dat bij de herziening der lijs ten daarvan zijn geschrabd de navolgende na men als van die voor den Gemeenteraad A. H. Ages, M. Ankringa, H. Beekkerk H. Bergsma, A. de BlaauwU. Boelens, A. E. de Boer, B. de Boer, F. Boschma, D. J. Bouma Sr. S. ten CateJ. A. Frijda, H. Kingrna Jz. L. MetzH. F. OswaldM. J. Peeters, Jelle Prins, A. Radsma Jan H. van Reen, jbr. H. RepelaerP. Schuil Pz. J. Simons, H. S. Tjalsma, W. E. Wilteveen D. van Wijhe Heere van Wijk, W. Zijnen wartel, J. Rosier. Voor de Provinciale Staten en Tweede Kamer. A. H. Ages, D. J. Bouma Sr., H. Breeuws- maS./ten Cale, J. A. Frijda, H. Kingrna Jz. T. S. van der Meulen P. van Os, M. J. Peeters, jhr. H. Repelaer, J. Simons, F. Sijbrandij, J. A. Visser, R. Visser, M. O. Wagenaar, F. de Wit, W. E. Wilteveen. Allen personen, die ééne of meer der inde kiezers gevorderde vereischlen hebben verloren of die overleden zijn. En opdat zulks kome ter algemeene kennis zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 14 Maart 1833. Burgemeester en TVethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris 1IA6A.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1