NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, .r I p vLw 1855. No. 22. ZATURDAG VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK I VERGADERING n- de JWijiWiftllM^ r- SNEEKER in BINNEN- EN BUITENLAND. ”7 r 6 6 f 16 de j' 2t 11 te ne Bij de eene talrijke bare deelne- n n it el’ pd« ver O, el le et et 9 et le te ie il k «’ff- in ert «g er in r- o- ‘j- 1- 1- tls m ?n ?n ik rt le o- e- u id 6 6 16 6 het O. B. Weeshuis, eene commissie van beheer de nalatenschap van wijlen J. Siedsma. 1833. Adres van Veldhuizen den tot schipper van Adressen van Heslingaom houw van buizen. Reglement voor het beurtveer van Oldeber- koop op Sneek. Begrooting van Benoeming van over Rapporten. huisvesting en aankomst dier ongelukkigen schare bijeengestroomd ming te doen blijken ZATURDAG DEN 17 MAART 1853, voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Rekening van den waagmeester. Aanmerkingen op de gemeente-rekening van om benoemd te wor- Sneek naai’ Noordwolde. A. Prins en H. S. a S. van grond op grondpacht, tot aan wen, ouden van dagen en kinderen, en man nen in kracht huns levens. Al deze personen behooren tot diegenen, welke in de kerk te Veenendaal waren opgenomen en die letter lijk van alles zijn beroofd en in de laatste dagen groot gebrek hadden geleden. Diepe droefheid teekende zich op aller gelaaten was in aller houding en handelingen merk baar. Onder hen zag men hier eene moeder met haren dooden zuigeling in de armen ge klemd; daar een’ grijsaard, die door twee lot— genooten ondersteund werd elders een’ man die aan zijne smart moest lucht geven en door luide jammerklagten de omstanders tot tranen bewoog, enz. enz. Tegen 7 ure in de Geer- tekerk aangekomen, vonden zij aldaar eenen maaltijd toebereid van zuurkool met spek die zeer zeker zal gestrekt hebben em hun lig— chamelijk lijdenwaaraan zij sedert eenige dagen ter prooi waren eenigermate te leni gen. Zoo als bereids is medegedeeld, zijn die ongelukkigen op last van Z. M. den koning naar Utrecht gezonden. In Maas en Waal zijn, volgens particuliere berigten duizend huizen verlaten in de burgerlijke gemeente van Wamel alleen 400. Vele huizen zijn al dadelijk ingestort en weggespoeld, telken dage vallen er meer. De bewoners hebben in den regel alles verloren. De nood is groot! Wat aan eetwaren nog gereed wasis bevroren fourage voor het vee is in den regel wegge spoeld enz. enz. Uit Amersfoort wordt ge meld, dat op den 9 dezer in den Slaperdijk, nabij Renswoudetwee duikers zijn bezwe ken waardoor in die gemeente en te Scher penzeel Woudenberg en Leusden het water op den weg en de landerijen staaten stond het water aan de Breevoortsche barière meer dan een voet op den straatweg; in de stads grachten te Amersfoort was het water van den Tlden op den 12den 2 voet gewassen, zoodat het lage land rondom de stad geïnundeerd was. Te Zutphen was het maandag jl. zoo ver men zien kan alles water en was het ijs wel een huis hoog opgestapeld de weg naar Deventer was doorgebroken, en overal zag men bootjes met menschen en vee aankomende dorpen Warnsveld, Leeten en Vierakker ston den geheel onder water men kon het nood geschrei hooren. ’s Avonds had men aldaar een ontzettend schouwspel; schotsen, bijna niet te overzien, kwamen met ontzaggelijke vaart aan en namen de IJsselbrug, eene stee nen brug van 40 ellen lang, als een rietje mede; donderslagen maken zulk een geweld niet als die schotsen de huizen aan den kant werden oogenblikkelijk medegesleeptterwijl het af komend ijs bedekt was met boomenta fels, stoelen enz. Later werd de rivier geheel vrij van ijs, maar de dienst van Zutphen op Deventer was gestremd; voor de stad zelve bestond geene vrees. Te ’s Ilertogenbosch trachtte zich een schipper, de doorbraak van den dijk tegemoet ziende, met zijn huisgezin in een schuitje te redden toen plotseling de dijk doorbrak en de schuit werd omvergewor- pen. De schipper zelf kon zich nog in eenen boom redden doch van daar moest hij zijne vrouw, zijne drie kinderen waarvan het jong ste nog geene 10 maanden telde, benevens zijne blinde moeder, in den vloed zien om komen. Daar komt het ijs opzetten werpt zijn toevlugtsoord omver en geeft ook hem op nieuw aan het woedende element ter prooi. Andermaal redt hij zich op eenen boomwaar hij den morgenstond verbeidt, om, beroofd van de zijnen aan het leven te worden te ruggegeven. Volgens later berigtwas de stad ’s Hertogenbosch geheel vrij van water; behalve met Utrecht, waren de communica- tiën alle hersteld. Volgens de Staats-Cou- rant was het water op de Nederlandsche ri vieren allerwege vallende. Men zal zich herinneren dat ten vori- gen jare voor de door watersnood ongelukkig gewordene bewoners van Silezië in onderschei dene oorden van ons vaderland is bijeengebragt eene som van f 1800. Deze gelden zijn naar Breslau opgezondenen dezer dagen is bij de daarvoor bestaan hebbende commissie te Am sterdam een zeer vleijend schrijven ontvangen van den opper-president der provincie Silezië. In genoemden brief betuigt die overheidsper soon zijne erkentelijkheid voor het door Ne derland gegeven bewijs van deelneming, met het berigt, dat de beweldadigden het ontvan gen blijk van Nederlandsche liefdadigheid op hoogen prijs stellen. Het is, volgens uit de hoofdstad ontvan- gene berigtenaan heer J. P. Dudok van Heel thans in Egypte, mogen gelukkenvoor de firma Paul van Vlissingen en Dudok van Heel te Amsterdam, door tusschenkomst en ijverige bemoeijingen van den consul-generaal der Nederlanden, den heerS. W. Ruijssenaers, te Alexandria, een contract met den pacha van Egypte te sluiten voor de levering van sleepbooten en ijzeren liggers tot de daarstèl- ling eenei’ stoomsleepdienst op den Nijl. Door het bestuur der afdeeling Zwolle van de Nederlandsche vereeniging tot afschaf fing van sterken drank is aan het gemeente bestuur van Zwolle het verzoek gedaan dat er wettelijke bepalingen worden gemaakt, om het misbruik van sterken drank tegen te gaan of te doen ophouden. Vóór de loting der Nat. militie heeft zich te Staphorst een gezelschap gevormd van 15 tot 20 lotelingendie ieder j'~O hebben uit gelegd, ten bate van hen, wien het lot tot de dienst mogt verwijzen. Men zegt, dat drie van hen aangeloot zijn deze ontvangen dus hierdoor eene belangrijke tegemoetkoming, zoo zij soms zich van eenen plaatsvervanger wil len voorzien. In allen gevalle zou zulk eene zamenwerking de ongelegenheid der loting aan merkelijk kunnen lenigen. Te Varel had voor eenige dagen het vol gende ongehoorde voorval plaats. Bij den al daar wonenden assessor Reiners, nl.werd des avonds door een venster eene blikken trom mel in de slaapkamer van dien heer gewor pen. Aan de trommel bevond zich eene bran dende lont, die door eene opening in verband stond met het binnenste van de trommel, waarin zich eene aanzienlijke hoeveelheid bus kruid en een aantal stukken gehakt lood be vond. Gelukkig is deze inderdaad afschuwe lijke toeleg nog in tijds verijdeld. Te Parijs is een geschrift uitgekomen getiteld: Mededeelingen van hen, die zich ver zetten tegen de nieuwe leer der Onbevlekte Ont vangenis en tegen de bul ineffabilisdoor den abt Laborde. In eene inleiding schetst de schrijver den waren en den valschen Katho liek en betoogt de noodzakelijkheid van verzet tegen de profane nieuwigheden dèr bul. De Katholieken in Groot-Brittanje doen het dagblad l'Univers een proces aan naar aanleiding van het deel dat dit blad geno men heeft in een regtsgeding tusschen kardi naal Wiseman en een’ der priesters. Te Triëst is op den 10 dezer in 67jari- gen ouderdom overleden de Spaansche infant don Carlos Maria Isidor de Borbon-Borbon de als don Carlos, graaf de Molina, bekende vroegere pretendent naar de kroon van Span je, en vader van don Carlos, graaf de Mon- temolin wiens partij thans sterk aan het gis ten is. Het manifest van keizer Alexander II, bij zijnë aanvaarding van het bewind, luidt woordelijk aldus Manifest van Z. M. den keizer. Wij Alexander II, bij de gratie Gods, keizer en alleenheerscher aller Russenkoning van Polen, enz. enz. enz. Doen te weten aan al onze getrouwe on derdanen Het heeft aan God in Zijne ondoorgron delijke raadsbesluiten behaagd, ons met een even verschrikkelijken als onverwachten slag te treffen. Aan de gevolgen van eene kort stondige, maar ernstige ziekte, die in de laat ste dagen met eene ongehoorde snelheid toe nam, is onze welbeminde vader, de keizer Nicolaas Paulowitsch, heden 18 February (2 Maart) overleden. Geene woorden kunnen de uitdrukking geven van onze smart, die ook de smart zal zijn van al onze getrouwe on derdanen, Terwijl wij ons gelaten aan den ondoor- dringbaren wil der Goddelijke Voorzienigheid onderwerpen, zoeken wij alleen troost bij Haar, SNEEK, 16 Maart. In de zitting van de 2de kamer der staten-generaal van den 9 de zer zijn, na eenige discussie, met algemeene stemmen aangenomen de ontwerpen van wet: 1) tot regeling van het koloniaal batig slot van 1852; 2) tot afstand van rijks-gebouwen aan de gemeente Leeuwarden5) tot ophef fing van het fonds wegens de bakengelden 4) tot ontëigening van perceelen voor het ma ken eener wisselplaats voor schepen in de Vecht, gemeente Utrecht, en 5) tot verkla ring van algemeen nut van de voltooijing van den aangelegd wordenden grindweg van Wil lemstad naar Steenbergen en van daar lot den grooten weg onder Halsteren. In de zittingen der 2de kamer van 12 en 15 dezer zijn aangenomen: 1) het ontwerp van wet, strekkende tot aankoop van 2'/, of 5 pets, nationale schuld, tot vervanging der schat kistbiljetten in het dépot der muntbiljetten; 2) de voordragtbetreffende de koperen pas munt in Indië, en de aanwijzing der verdere middelentot regeling van het muntwezen daar te lande. In de zitting dier kamer van den 14 dezer heeft de minister van oorlog, naar aanleiding eener vraag van den heer Thorbecke geant woorddat het Limburgsch contingent, vóór dat er een bondsbesluit tot mobilisering besta niet buiten onze grenzen kan worden gezonden. De minister van oorlog heeft bepaald dat de miliciens en plaatsvervangers der ligting van 1855 niet met verlof zullen worden gezonden op het tijdstip der opkomst van die der ligting van 1854; doch dat evenwel alle miliciens en plaatsvervangers der ligting 1855 vóór of ui terlijk op den 5 Jultj as. in het genot van groot verlof moeten worden gesteld. Men meldt ons uit Oppenhuizen, dd. 13 dezer: In den loop dezer week had in het na burig Uitwellingerga het zeldzaam schouwspel plaats, dat, tegelijkertijd, terwijl men met zeilscheepjes een pleiziertogtje te water maak teschaatsrijders en iemand met paard en sle de zich op het ijs vermaakten. Dit lokte vele nieuwsgierigen uit, om het misschien nooit te voren geziene tooneel te aanschouwen en te bewonderen, hetgeen niet weinig bijdroeg, om het genot te vermeerderen van hen die zich daarmede bezig hielden. De berigten uit verschillende plaatsen aangaande den watersnood zijn steeds bedroe vend. Uit Utrecht meldt men o. a. dd. 12 MaartGisteren middagomstreeks 6 ure zijn alhier per spoortrein van Veenendaal aan- gebragt ruim 400 personen die door de jong ste overstroomingen van alles zijn beroofd ge worden, en alsnu in de Geertekerkdie daar toe in zeer korten tijd doelmatig is ingerigt verpleging erlangen. was om van en het zal wel niet behoeven gezegd te yvorden dat alle omstan ders diep bewogen waren, en bij weinigen fiet oog niet vochtig werd op het zien van die «harp behoefligen zoowel mannen als vrou- COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1