NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1855. No. 23. WOENSDAG den 21 Maart. BINNEN- EN BUITENLAND. eene wijlen H. M. de koningin-moederal het Russische gezantschap en de a- d- en met den 16 dezer aan de in Belgie gevestigde Nederlandsche onderdanen en anderen, ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood. De Nederlandsche ge zant te Brussel is voorzitter dier commissie. Lijsten van inschrijving zijn nedergelegd te Brussel: in het hotel der Nederlandsche lega tie; bij den Nederlandschen consul; bij den ridder du Bois, Nederlandsch raad van lega tie bij ds. Van Maasdijk; in het Evangelisch en bij den heer Schmidt consul Chili; voorts te Antwerpen, Gent, Ost en Luik, bij de Nederlandsche consuls arme en behoeftige draagt in volgaarne zijnen penning bij tot den ramp die een groot gedeel- -2De kinderen der naar het ongelukkige Veenendaal op de plaats van het ongeluk, te midden van den vlieten den waterstroom. Wij hebben menig woord van SNEEK, 20 Maart. In de zitting van de 2de kamer der staten-generaal van den 16 de zer is het ontwerp van wet, betrekkelijk het stichten van een stoomgemaal tot ontlasting van Rijnlands boezem op den IJssel, aange nomen met 50 tegen 5 stemmen, en het ont werp van wet, strekkende tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1855, met algemeene stemmen. De kamer is vervolgens tot nadere bijeen- roeping gescheiden. ’sRijks belastingen hebben indetweeeer- dit jaar opgebragt f 8,221,825 van 1854 was de op- kerkgebouw, van ende aldaar. Uit ’s Hage meldt men dd. 16 Maart: Aanstaanden maandag zal in de Grieksche kapel alhier eene plegtige lijkdienst gevierd worden voor wijlen Z. M. Nicolaas Ikeizer aller Russen, de leden van zich hier bevindende Russische onderdanen zullen die plegtigheid bijwonen. Er is sprake van velerlei bijeenkomsten, die te Parijs bij gelegenheid der wereldten toonstelling zullen gehouden worden. Uit Berlijn wordt als zeker gemeld, dat er alsdan ook vertegenwoordigers van alle Protestantsche kerkgenootschappen uit alle deelen der wereld zullen vergaderen. Volgens eene telegrafische dépêche uit Weenen, zijn de conferentiën tot herstel van den vrede, na nog een’ dag te zijn uitgesteld aldaar op den 15 dezer geopend en hebben daaraan de gevolmagtigden van Engeland, Frankrijk Oostenrijk en Turkije eenerzijds eq. die van Rusland anderzijds deelgenomen. Met de meest gespannene verwachting houdt Euro pa daarop de aandacht gevestigd. Intusschen loopen de meeningen over den vermoedelijken uitslag dezer conferentiën vrij wat uiteen en is de hoop die men daarop vestigtvoorshands nog niet zeer groot. Ditzelfde geldt voortdu rend van de vredelievende beteekenis, die men aanvankelijk aan de troonsbeklimming van kei zer Alexander II heeft willen hechten. Men verneemt, dat de vertegenwoordi gers der verbondene mogendheden zijn over eengekomen, aan Pruissen nog gedurende den loop der vrede-conferentiën gelegenheid te la ten zich er bij aan te sluiten en dat eene verklaring ten deze bereids aan graaf Arnim, den Pruissischen gezant bij het Oostenrijksphe hof, is toegezonden. De Morning-Postdie verondersteld wordt het best onderrigt te zijn met de bedoelingen van het Fransche gouvernement, beweert op nieuw, dat de overgave en het verlaten van Sebastopol geëischt zal wordenen dat Rit het struikelblok wezen zal in den voortgang der onderhandelingen te Weenen. De grootvorsten Nicolaas en Michaël kee- ren naar Petersburg terug. Vorst Menzikoff vertrekt naar Moscou. Bij gelegenheid dat al de vertegenwoor digers der met Rusland bevriende vreemde mogendheden zich op het keizerlijk winterpa leis te Petersburg vereenigdenom keizer Alexander II hun rouwbeklag te betuigen en hem geluk te wenschen met zijne troonsbe-.. stijging, zeide de keizer o. a.dat de jnzigten van keizer Nicolaas niet altijd goed begrepen waren gewordenen dat men zich in den jongsten tijd dikwijls vergist had ten aanzien van zijne politiek dat deze politiek was een politiek van behoud. Bestaat het Heilig Ver bond niet meer,” sprak Alexander II, ik hoop echter, dat de beginselen, waarop het berustte, nog zullen kunnen de bovenhand behouden en tot band tusschen de verschillen de staten dienen. Ik voor mij ben geneigd aan Europa den vrede te hergeven, indien aan Rusland eervolle voorwaarden worden ge daan maar mogt men het voorwaarden aan bieden die niet eervol zijn, ik zon liever willen sterven dan ze aannemen.” Na deze woorden wendde de keizer zich achtereen volgens tot graaf Esterhazy, Oostenrijksch ge zanten tot den heer von Werther, Pruis- sisch gezant, en betuigde, zeer erkentelijk te zijn voor het besluit van keizer Frans Jozef, om het vijfde regement Oostenrijksche kuras- siers den naam van Nicolaas te doen behou den, en voor de welwillende genegenheid, die ste maanden van in diezelfde maanden brengst ƒ8,148,274. Van den 10 tot zijn in deze provincie 69 runderen besmettelij ke longziekte gestorven of afgemaakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal se dert 1 Jan ua rij dezes jaars 569. Naar wij vernemen heeft de alhier op gisteren avond gegevene voorstelling in de Hoog- duitsche Opera eene algemeene goedkeuring weg gedragen zoodat wij geenszins twijfelen of de thans aangekondigde laatste voorstelling (zie advertentie) zal niet minder ruimschoots be zocht worden. De ’s Gravenhaagsche Nieuwsbode behelst onder het opschrift: de koning bij den nood zijns volks, een met warmte en in vaderlands- lievenden geest geschreven artikel waarin met het oog op de rampen die het vaderland en grootmoedige blij en deelneming, door van den staat in het vele ongeinkkigen zijner onderda- den dag gelegd o. a. de volgende treffen, en de hartelijke ken van belangstelling het geëerbiedigde hoofd lot van zoo nen aan regelen voorkomen Te dikwerf wordt het onschatbare voor- regt voorbijgezien, wanneer een land een stamhuis aan zijn hoofd heeft, hetwelk door historische herinneringen eenig is in zijne soort, een stamhuis, onder hetwelk het lapd onafhankelijk en zedelijk groot werd, en in voorspoed gelukkig en tevreden zijn bestaan kon handhaven. Allerwege klinkt de mare, dat een aan zienlijk deel van onze landgenooten in kom mervolle omstandigheden verkeert; dat de wa termassa’s buiten hare grenzen treden en have en goed maar ook het leven van Nederlan ders bedreigen, en niemand is er, die niet met weemoed vervuld wordt bij zoo vele ram pen. Degeen die zich geen oogenblik laat wach ten om dat gevoel in daden te laten spre ken, is het geëerbiedigd hoofd van den staat. Naauwelijks is liet berigt van den eensklaps opgekomen vijand naar ’sGravenhage doorge drongen of de koning spoedt zich om de uitgestrektheid van het leed te onderzoeken om door zijne hooge tegenwoordigheid liet ver band der magten die hulp kunnen aanbren gen, te versterken en te bevestigen, maar ook om de ongelukkigen te troosten en te bemoe digen en door koninklijke liefdadigheid te helpen naar vermogen. Dat is u tot bescha ming, die bij uwen haard u verwarmt, om onderwijl met een on-Nederlandsch ijskoud hart de liefde te ondermijnen die vorst en volk tot één verbindt, en die, terwijl de ko ning tusschen ijsschotsen in de ranke boot op de verdronken landen zijne onderdanen een hartelijk woord gaat brengen en hunne ram pen gaat verzachten er niet aan denkt, om ook te helpen naar vermogen maar jagt maakt op eigen voordeelal zou het vaderland ook te gronde gaan. Het is als een vinger Gods in deze dagen voor het gansche Nederlandsche volk; Oranje is daar, waar nood is Oranje is één met zij ne onderdanen en verheft zich boven de on dankbaren die de geschiedenis met voeten treden. In den ontzettenden nood, waarin het va derland thans verkeert, spreekt ’s konings lief de en ’s konings trouw op eene treffende wijze. Eerst naar Vreeswijk, om zich van den stand der zaken, die ook aldaar eene gewig- 1ige provincie bedreigde, te overtuigen. Toen van ’s konings bemoediging oorgetuigen vernomen, het geen ons gemoed met dankbaren weemoed ver-, vulde, toen de koning zich te midden van zoo vele honderden bevond, die van alles wa ren beroofd en voor wie hij milddadig in de eerste behoefte deed voorzien. En toen de koning van het tooneel der ellende was te ruggekeerd, om met de mannen van den wa terstaat te beramen wat er ten aanzien van de oorzaak van het onheil mogt kunnen ge daan worden, en hij onderwijl een stuk brood nuttigde, ontvielen hem woorden, die wel aan het gansche volk mogen bekend worden deze namelijk: Men schaamt zich bijna voed sel te nemen bij de kennis aan den noodwaar in zoo velen onzer landgenooten gedompeld zijn die op dit eigen oogenblik van honger vergaan Uit Amerongen meldt men dd. 15 Maart: Het bestuur van het alhier gevestigde de partement: Tot Nut van 't'AIgemeendank baar voor de gunstige uitzondering, die deze gemeente te midden der overstroomde landen maakt, maar tevens bewogen met den onme- telijken ramp, die deze plaats schier van alle kanten omringt, heeft besloten, eene krach tige poging aan te wenden ter herstelling der onnoemelijke schade, door den jongsten waters nood in de verschillende provinciën aange- bragt. Tot dit doel heeft genoemd bestuur het plan gevormd, behoudens nadere goedkeu ring van Z. M. den koning, op te rigten eene Nationale Armen-Loterijmet eene daaraan verbondene tentoonstelling der ingezondene voorwerpen. Behalve eenige hooggeplaatste en invloedrijke personen, zullen alle departemen ten der maatschappij worden ingeroepen om krachtdadig tot het gezegde doel mede te wer ken, hetwelk, wanneer de Nederlandsche lief dadigheid zich ook ditmaal niet verloochent, tot belangrijke uitkomsten leiden kan. Uit ’sHage meldt men dd. 15 Maart: Men verneemt, dat de onderofficieren en manschappen van het tweede regement dra gonders, onder kommando van den kolonel jhr. van Meiden, eene vrijwillige bijdrage van een’ dag tractement verstrekt hebbentot leni ging van den nood door de overstroomingen ver oorzaakt. Men twijfelt niet of dit voorbeeld zal bij het overige Nederl. leger navolging vin den. Ook verneemt men dat de werklieden van de algemeene landsdrukkerij tot hetzelfde einde eene gift van ruim ƒ60 hebben bijeen- gebragt. Ook de deze dagen leniging van te van ons vaderland treft. Herv. diakonie-school te ’sGravenhage zamel den eene som van ƒ25.99 in ten behoeve der noodlijdenden. Op de Christelijke kinder school der ’s Gravenhaagsche bijbelversprei ding (waar kinderen van ruim 5 tot ruim 6 jaren geplaatst zijn) werd door den onderwij zer voor hetzelfde doel om bijstand gevraagd. Aan ieder werd vrijheid gegeven om al ware het ook een’ halven cent, op den vol genden dag mede te brengen. Een glans van blijdschap kwam op de aangezigten zoodat men zelfs door een der kleinen in zijne een voudigheid het voorstel hoorde doen, om zijne boterham te geven. Het was een treffend ge- zigthoe de kleinen den volgenden morgen als om strijd hunne giften aanboden en alzoo eene som van ƒ16.60 werd bijeengebragt. Sedert eenige dagen is eiken morgen bij den eersten Rijnspoortrein die van Amster dam vertrekt, een wagen gevoegd, bestemd tot het vervoer van eetwaren goederen enz. voor de noodlijdenden te Veenendaal enz. welke vrachtvrij worden overgebragt. Het aanhoudend vallen van het water geeft in sommige streken door den water vloed geteisterd, reeds eenige verademing. De schade is nogtans in die streken niet te over zien. De behoeften der ongelukkigen blijven zeer groot. Te Brussel heeft zich eene commissie ge vormd, tot bet inz^melen van liefdegiften der SNEEKER oor- Ier c 6 6 16. Erij- iitsl e lie- zuil men !)beu met tcrij inde leid le- ’V ht ar de lie w. 15. it, ic- 21 in liter loest ids- iuis- aagt om- ede- naar •age ad, >el, van ffe" lar- liet in ran rij- Ier ior Jjft •en gd Ml er- kt. len ld. het te la- aat van an aal be er- vel lie ’p 7* J- le- d- de ad- an- ge- vil- dcr COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1