NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 24. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK den 24 Maart. ïn !1 SNEEKER X ivnjr rige in het schoolgebouw zijn ontvangen besluiten. BINNEN- EN BUITENLAND. oorlog heeft de BUITENLAND. -n j ssuoem»» van as., d. :t. P- 1; Maurik, is berigt ontvangen dat deze door en dat aan het met ijver gearbeid PETERSBURG, 18 Maart. Gisteren is het stoffelijk overschot van den ontslapen czaar Nicolaas I Paulowitsch op de volgens bet pro gramma vastgestelde pleglige wijze ter aardo besteld. De grootvorsten Nicolaas en Michaël, bedenkelijken toestand ver- ieder oogenblik zijnen dood De Weener correspondent van een Lon- densch dagblad schijft: Men moge zeggen wat men wil en het manifest van keizer Alexander II naar goedvinden uitleggende al- gemeene overtuiging der noodzakelijkheid om Sebastopol in te nemen alvorens eene veilige en voldoende vrede gesloten kan worden moge gegrond zijn maar het is nogtans mijn pligt u te zeggen dat de wind hier sterk uit den hoek des vredes waait, en dat de vrede het meest waarschijnlijk gevolg van het Weener congres zijn zal.” Te Berlijn is er sprake van vertrouwe lijke onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Rusland te Weenen afgescheiden van de werk zaamheden der conferentiën. Czaseen te Warschau uitkomend Poolsch blad, berigt, dat de koning van Pruissen, na kennis te hebben genomen der laatste aanbe veling voor hem van keizer Nicolaas, zou ge zegd hebben: Ik neem den uitersten wildia mij betreft, aan, en zal hem van ganscher har te gemoedelijk volbrengen.” Lord Raglan berigt aan ministerie, onder dagteekening ken gerezen. rak-batterijen versterkten kamp der gealliëerden dat de verdediging zoo wanhopend zijn zal, als de middelen aandui den. De Engelschen herstellen allengs en bet getal der zieken was slechts 400 per week. De hutten zullen spoedig opgerigt en tegen het warme jaargetijde waarschijnlijk allen ge reed ziju. De bestorming der vesting (wan neer die geschieden mogt) zal niet vóór het begin van April geschieden. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat het Engelsche van 5 Maart, dat de Russen verscheidene schepen hebben laten zinken vóór Sebastopol, naar hij ver meent, en dat de lijn vóór de haven uitge- strekter scheen dan twee dagen te voren ver volgens, dat de vijand bezig is eene batterij op te rigten die veel nader bij de Fransche bat terijen komt dan die, welke deze op 24 Febr. vernielden, en dat de magt der Russen in de nabijheid van Sebastopol vermeerderde, zoo wel ten noorden als langs de Tchernaja. De spoorweg van Balaklava was gevorderd tot Ka- dikoi, en de electrische telegraaf van daar tot het hoofdkwartier is gereed. Het weder was op nieuw zeer koud met sneeuw. Uit eene zamenvatting van andere berigten blijkt, dat de ijver van het Russische garni zoen alle verwachting te boven gaaten alles, wat door de wetenschap en kunst tot stand gebragt worden kangeschiedt. De Redau- batterij die 45 stukken telde in October, bezit thans boven de 200 (volgens sommigen 220); de aardewerken om den Malakoff-toren die 25 stukken sterk warentellen 70 en de Vlaggestaf-batterij is van 50 tot op löOstuk- De quarantaine-plaats endeba- worden dagelijks meer of min men gelooft algemeen in het SNEEK, 25 Maart. Hier ter stede circu leert thans een adres hetwelk nader ter tee- kening zal worden aangeboden, gerigt aan de tweede kamer der staten-generaal waarin ver zocht wordt, dat het haar moge behagen: 1° een onderzoek in te stellen omtrent de wenschelijkbeid en de mogelijkheid van het invoeren van wettelijke bepalingen waarbij de te ruime en algemeene verkrijgbaarheid van den sterken drank worde verminderd; 2° bijaldien het in te stellen onderzoek deze vraag bevestigend beantwoordt, bij de Regering aan te dringen op het indienen eener daartoe leidende wet, of wel anders zelve daartoe het initiatief te willen nemen. De collecte, op dingsdag jl. in deze ge meente gehouden voor de noodlijdenden door den watersnood heeft opgebragt de som van ƒ2250.891/,. Hoewel deze som, voor eene ge meente van ruim 8000 zielen, waarlijk reeds aanzienlijk genoemd mag worden, is het toch in het oog loopend, welk eenen invloed de thans voor velen zoo drukkende tijdsomstan digheden ook op zoodanige algemeene collecten oefenen, wanneer wij bij deze gelegenheid on willekeurig herinnerd worden aan twee vroe ger alhier gehoudene algemeene collecten die van 1825 en die van 1820 namelijk als heb bende die van 1825 opgebragt eene som van ƒ5009.15'/, en die van 1820 ƒ5259.621/,. In- tusschen is bet ons aangenaam hier te kunnen bij voegen dat deze gemeente, in vergelijking met andere, gewis ook nu niet is ten achte ren gebleven in de belooning van het werk der liefde. Moge de warme dank der be- weldadigden, bij de bewustheid van in dezen te hebben gedaan wat men kon en mogt, on- dei’ de zegenrijke goedkeuring des Allerhoog- sten ook baar loon zijn, gelijk van zoo velen! Naar men met zekerheid verneemt, is door liet 6de regement infanterie ter beschik king van Z. Exc. den minister van binnenl. zaken eene som van 558.57'/, gesteld zij nde eene vrijwillige bijdrage van heeren officieren onder-officieren korporaals en verdere man schappen van dat corps, ten behoeve van de algemeene noodlijdenden in het vaderland, ten gevolge van den watervloed. Dat een ieder het zijne bij wil brengen, om het lot van de ongelukkigen door den wa tersnood te lenigen kan ook van Hellevoet- sluis berigt worden. De kommandant van het ter reede liggende oorlogs-stoomschip Amster damheeft aan heeren officieren en verdere manschappen van dien bodem voorgesteld, om allen één’ dag tractement af te staan ten be hoeve van die ongelukkigen. Niet alleen dat niemand zich daar tegen verklaarde, maar zelfs werd dit voorstel met een driewerf hoera ontvangen en beantwoord. De opbrengst daar van is geweest ƒ115.60, welke gelden bereids aan de commissie zijn overgemaakt. Uit Tiel meldt men dd. 16 Maart: Wij vernemen dat door den baron Scherpenzeel Heust h van nu tot half Mei aan de gemeenten prepfnel en Lilh wekelijks 1400 roggébrooden van 8 pond zullen gegeven worden waarvan er reeds 800 voor Dreumel en 600 voor Litb zijn aangekomen. lord Strafford de Redcliffë, de Engelsche ge zant. aldaar, in keert en dat men tegemoet- zag. Mazzini heeft eene proclamatie gerigt tot de Sardinische troependie naar de Krim ver trekken. Verscheidene officieren hebben dat stuk per post ontvangen. Mazzini beschouwt de zending dier troepen naar het Oosten al$ eene deportatie en hitst bijgevolg de soldaten op tot desertie en muiterij. Een particulier berigt uit Athene aan een Pruissisch dagblad, behelst het volgende cu- rieuse feit De pacha van het eiland Kandia had in Januari] aan de Christenen verboden hunne kinderen den doopnaam van Nicolaas te geven. Dit verbod had ten gevolge, dat in het tijds verloop van eene maand meer dan twintig jongens bij den doop den naam ontvingen van Menzikoff.” ZATURDAG DEN 24 MAART 1855, voormiddags ten twaalf uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Resumtie der notulen. Rekening van het Isr. en R. K. armbestuur over 1854. Beurtveer van Makkum op Sneek. Missives van de benoemde leden over het beheer der nalatenschap van wijlen den heer Jelle Siedsma, en benoeming van een nieuw lid door het bedanken van één derzelve. Hoofdelijken omslag voor 1855. Rapport betrekkelijk de begrooting van het O. B. Weeshuis. Mededeeling van Uit Utrecht meldt men dd. 18 Maart: De verpleging der Veensche ongelukkigen ten gevolge der overstrooraing, heeft in de Geertekerk voortdurend en geregeld plaats. Hun aantal is thans reeds tot 480 geklommen. Heden heeft ds. Bösken voor genoemde ver pleegden eene godsdienstoefening gehouden. Het bijbelgenootschap heeft aan de commissie ter verpleging een aantal van 200 bijbels ver schaft. Uit Beest meldt men Deze gemeente, door ligging eene der laag ste, en die al het water ontvangen moet, om het bij Gorcum te kunnen lossen staat op ééne straat na in de kom van het dorp, ge heel onder water. 600 menschen waarvan bijna 500 in éénen toren gehuisvest en de ove rige in het schoolgebouw zijn opgehoopt, be hoeven direct hulp. Als het water niet spoe dig ontlast wordt zal de helft der bevolking (bijna 2500 zielen) van de vruchten door han denarbeid op het veld geheel verstoken zijn. Al het land toch, 5000 bunders, is diep be dolven. Ten aanzien van de doorbraken in de Neder-Betuwsche dijken, te Lienden Ingen en kistdammen gesloten zijn, verder herstel der dijken wordt. Wij vernemen, dat de algemeene com missie ten behoeve van den watersnood te Amsterdam, jl. zaterdag aan Z. Exc. den com missaris des konings in Noord-Brabant desom van ƒ4000 en eene menigte kleedingstukken als: gemaakte broeken kousen enz., heeft toe gezonden eenige dagen geleden, had gemelde commissie ook reeds eene som van ƒ1000 af gezonden. Z. Exc. de minister van oorlog heeft de kommandanten der corpsen aangeschreven dat de miliciens der ligting van 1854, die de Israëli tische godsdienst belijden, eerst den 12 April aanst. onder de wapens zullen opkomen en zulks uit aanmerking, dat zij bet invallende Paaschfeest ten hunnent zullen kunnen vieren. Uit Amsterdam meldt men dd. 20 Maart Heden morgen zijn de eerste schepen van de Zuiderzee aan de stad .gekomenen is de stoomboot Gouverneur van Eicijk, kapt. Blad, van de stad gegaan om te trachten het ijs in het Noord-Hollandsche Kanaal te openen; een opkomende brik is in Let kanaal in het gezigt. Heden nacht, omstreeks 12 ure, is er een felle brand ontstaan in twee pakhuizen in de Rapenburgerstraatwaarin lijnzaad, kof- fijturf en hout opgeslagen was. Door het in werking brengen van negen spuiten was men den brand te 6 ure meester; men bere kent, dat 2 a 5000 balen koffij 15 a 16,000 turven en voor eene waarde van ƒ700 aan brandhout is vernield. De scbroelstoombootvarendein de dienst tusschen Amsterdam en het Nieuwe Diepheeft jongstl. dingsdag morgen het ijs op het Noord- Hollandsche Kanaal tot circa Watergang op gebroken verder was er weinig ijs meer. De boot heeft woensdag morgen de geregelde dienst hervat De tapijtfabrijk heeft te Deventer geheel en al onverwachts een schitterend blijk van tevredenheid en belangstelling van Z. M. den koning ontvangen, namelijk eene gouden me daille van de eerste grootte, met daarbij be- boorende diplomata. Dit vorstelijk blijk van welwillendheid heeft aldaar eenen hoogst aan- genamen indruk gemaakt. De ontvangene on derscheid! ngsteekenen zullen met de gereed zijnde tapijten naar de tentoonstelling te Parijs gezonden worden. De uitvindingsgeest is onvermoeid. Men spreekt veel in dit oogenblik van eene metaal- compositie, waaraan men den naam van Oreïde geeft, en die in- en uitwendig het goud vol komen gelijkt. Van dat metaal kan alles ge fabriceerd worden, en bereids hebben de kof- fijhuizen en restaurants lepels en vorken en andere voorwerpen van Óre'ide. Een lepel van dit metaal kost niet meer dan 50 cents. Het beeft alle proeven doorgestaan, waaraan COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1