NIEUWS- EN ADTERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1855. No. 25. WOENSDAG den 28 Maart. 10de Jaargang. 1 e k SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. 25 Febr. jl. 1 t maan BUITENLAND. J. n- 3 1 S 3 1 1 3 t t 1 i e te o- is i i t s te ?n :n 5, ta t- ’s :t) denen m a n n zeer hinderen, zich thans schen die te zwak werd. Het volgende levert Uit ’sHage meldt men Heden is het verslag der colli de tweede kamer omtrent de af- het voorstel der regering tot den accijns op het gemaal en ZWITSERLAND. Den 19 dezer is te Bern een telegrafisch berigt ontvangen, meldende, dat dien dag te Milaan de nog tusschen Zwit serland en Oostenrijk hangende geschillen ten eenemale zijn opgelost. BEIDE SICILIEN. De koning weigert vol standig zich aan te sluiten bij het verbond, der Westersche mogendheden. DENEMARKEN. Den 19 dezer heeft het Folkething met algemeene stemmen besloten tot het in staat van beschuldiging stellen van al de leden van het vorige kabinet, behalve graaf Reventlow-Criminilminister voor de hertogdommen Sleeswijk en Holstein. Tevens is bepaalddat het regtsgeding onmiddellijk zal beginnen. KONSTANTINOPEL, 12 Maart. De zen ding, die Ali-pacha bij de Weener conferen- tiën zal hebben te vervallen, is nog niet be paald. Volgens den aan Arif-pacha gezant der porte te Weenen, verstrekten last, moet hij aan het congres vragen dat de algeheel© souvereiniteit van den sultan worde geprocla meerd dat van Rusland geëischt worde den waarborg, dat de Donau-mondingen zullen een bewijs van den diepen eerbied des nieuwen czaars voor zijnen overleden vader. In Rusland is het gebruike lijk, dat de Czarewilsch en grootvorst-troon- opvolger de eerste adjudant is van den nege renden keizer, en dat al de adjudanten eens keizers, bij diens leven en na diens dood, op hun ne epauletten zij n naamcijfer voeren. Alexan der II liet onmiddellijk, nadat hij de regering had aanvaard, al de adjudanten zijns vaders bij zich komen, zeide bun, dat hij zich altijd met genoegen zijne betrekking tot hen zal her inneren, en dat, om althans in de onderschei- dingsteekenen hun makker te blijven hij altijd de epauletten als adjudant zijns vaders zal blijven dragen. A pen in de laatste weken door den watervloed veroorzaakt. Uit ’sGravenhage meldt men dd. 21 Maart: Naar wij vernemen heeft het corps mu- zijkanten der dienstdoende schutterij van ’s Gra- venhage zich eergisteren beijverd, zich bereid te verklaren tot het geven eener serenade aan Z. M. den koning, bij Hd. terugkomst in de residentie, na het snel bezoek in die streken des lands, waar zoo veel nood en ellende heerscht. Z. M. van dat voornemen onder- rigt, heeft Hds. gevoeligheid voor dit blijk van gehechtheid betoond, doch daarvoor bedankt, uit hooide Z. M. van oordeel was, in dezen niets anders te hebben gedaan, dan elk men- schenvriend in deze omstandighied verpligt was. Als eene niet onbelangrijke en voor de vrienden van het Protestantisme verblijdende gebeurtenis, kan worden gemeld, dat de heer Craaivanger, Room.sch-Katholiek priester te Franeker, voor eenige dagen zijne bediening heeft neêrgelegd en afstand gedaan van zijne betrekking op de Roomsch-Katholiekelkerk met plan, zich aan de Hervormden aan te slui ten. Zijn eerw. heeft Franeker met der woon reeds verlaten en zich begeven naar Gronin gen. Een langdurig onderzoek moet hem reeds eenigen tijd hebben bezig gehouden en ein delijk tot vaste overtuiging gekomen heeft bij zich verpligt gevoeld, dezen stap te doen. Dr. S. J. v. Roijen te Groningen acht de proef niet raadzaam, om gas uit turf te trek kenomdat de reeds genomene proeven nog niet hebben bewezen dat de te verkrijgene kwaliteit goed en goedkoop genoeg is, om met het steenkolen-gas te kunnen concurreren. Men verneemt dat de heer mr. d. B. M. zich op den dag zijner veroordeeling bij het provinciaal hof te Groningen terstond in cas satie voorzien heeft. Wij zijn verzocht te melden, dat het Xde Nederlandsch Landhuishoudkundig Con gres zal worden gehouden te ’s Hertogenbosch op den 19 tot en met den 25 Junij des loo penden jaarsvolgens daarvan binnen zeer kort in het licht te geven programmaen wor den alle in de landhuishoudkunde belangheb benden tot bijwoning van hetzelve uitgenoo- digd. Tevens worden bij deze uitgenoodigd de Fabrijkanten van Landbouwwerktuigen en Gereedschappen om voortbrengselen hunner nijverheid naar de, ter gelegenheid van het Congres, door de afdeeling 's Hertogenbosch der Noord-Brabantsche Maatschappij ter bevorde ring van Nijverheid te houdene Tentoon stelling op te zenden. Tot deze Tentoonstel ling worden kosteloos geschikte localen beschik baar gesteld; de kosten, op de verzendingen vallende, worden den inzenders vergoeden tot den verkoop der ten toon gestelde voorwer pen zal, des verlangd wordende, de meest mogelijke hulp worden verleend. Wijders ver zoekt men ben, die bij de gemelde Tentoon stelling, of bij de gelijktijdig plaats hebbende Tentoonstelling van Vee, preraiën wenschen uit te loven, daarvan vóór den 15 April aan staande opgave te willen doen. Sedert den 1 Maart jl. is de telegrafische gemeenschap tusschen Spanje en Frankrijk voor het algemeen geopend, en zijn dien ten gevolge ook de Nederlandsche telegraafkanto ren met de Spaansche in verbinding gesteld. De wetgevende vergadering van den staat Delaware, in Noord-Amerika, heeft met meer derheid van ééne stem eene wet tegen het ver- koopen van sterken drank aangenomen in den geest der bekende Mainewet. Daarentegen heeft de senaat van Nieuw-Yersey zoodanige wet bij meerderheid van ééne stem verworpen. De Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van den sterken drank heeft wederom een werkje uitgegeven, getiteld: de leugentaal", aantoonende, tot hoeveel leugens desterkedrank aanleiding geeft. De Parijsche gemeenteraad heeft tot eene leening van 60 millioen besloten daarvan zul len 40 millioen dienen tot schadevergoeding aan de bakkers der hoofdstaddie, zoo als men weet, gedurende den afgeloopen winter de broodprijzen niet hebben verhoogd; en de overige 20 millioen zullen strekken tot dek king der kosten, nog vereiscbt tot de vol- tooijing der begonnen werken voor de ver- fraaijing der stad. Een professor in Frankrijk is officier van het legioen van eer gemaaktwegens de ont dekking van het aluminium, zoo men zegt, een metaal, zoo ligt als glas, wit en schitte rend als zilver, on veranderlijk bijkans als het goudsmeedbaar en rekbaar als die beide me talen taai als ijzer en smeltbaar als koper, hetwelk kan worden gesmolten, gevijld, ge trokken, gehamerd, en alzoo geschikt om alle vormen aan te nemen. Napoleons vertrek naar de Krim, voor afgegaan door een uitstapje naar Engeland wordt nog steeds als onherroepelijk bepaald voorgesteld. De Times deelt uit Odessa het berigt me de, dat prins Menzikoff aan de typhus over leden is. De tijding van het overlijden van vorst Menzikoff aan den typhus is nog niet officiëe! bevestigd; zoo veel is echter zeker, dat, blij kens eenen Hamburgschen brief, de grijze op perbevelhebber te Simpheropol ziek lagen niet in staat was, naar Petersburg (of naar Moscou) terug te reizen. Er zijn brieven van Sebastopol tot 6 Maart jl., die zeer gunstig luiden met betrekking tot den toestand van het Engelsche leger. De on reinheden te Balaklava waren opgeruimd. Do gezondheid der soldaten was merkelijk verbe terd. Lord Raglan was zeer ijverig, bezocht dagelijks het kamp, en alles scheen een her nieuwde veerkracht aan te kondigen. De lich te maan belette het arbeiden gedurende den nacht niet. Nogtans waren de versterkingen der Engelsche schansen tot bescherming van Balaklavaaanzienlijk gevorderd. Het voor naamste legerberigt is intusschen dat de Rus sen en Franschen bijna dagelijks slaags raken zonder dat men leest van eenen gunstigen uit slag van deze of gene. Het vooruitspringen der Russische redouten begint ernstig te wor- schijnt de Franschen, welke te Inker- bekneld worden buitengemeen te De 9de Fransche divisie bevindt aan den regtervleugel der Engel- SNEEK, 27 Maart, dd. 24 Maart missie van deelingen over afschaffing van de gedeeltelijke vervanging daarvan door eenen hoofdelijken omslag, publiek geworden. De meerderheid der leden in de afdeelingen vond geen politiek bezwaar tegen het voorstel en had uit een zuiver financieel oogpunt geene afdoende bezwaren tegen het ontwerp. In tusschen wezen de leden die van een tegen overgesteld gevoelen waren op de onzekerheid van Europa’s staatkundigen toestand en de Oost-Indische baten. Het stelsel van hoofde lijken omslag vond echter veel tegenkanting. De meerderheid was in beginsel voor de op heffing van den accijns op het gemaal. Z. M. heeft goedgevonden, aan den heer T. Tjallingii Pz.op zijn verzoek, eervol ont slag te verleenen als kolonel-kommandant der derde afdeeling rustende schutterij in deze provincie onder dankbetuiging voor de door hem bewezene langdurige (50/arzye) en goede diensten, en hem tevens te vergunnen de uni form der schutterij met de aan zijnen rang van kolonel verbondene onderscheidingsteeke- nen voortdurend te dragen. Bij besluit van Z. M. van no. 107, is bepaald, dat tot aanvulling der landmagt in de Óverzeesche bezittingen in den loop van het jaar 1855 een getal van 1400 militairen zal worden uitgezonden terwijl er tevens een bepaald getal onderofficieren en korporaals, die daartoe geschikt en genegen zijn, van het leger hier te lande bij dal leger kan overgaan. Op de bewraar- en handwerkschool van mejufvr. M. van der Meulen Hollkamp al hier werd in de vorige week, ter gelegenheid van haren verjaardag, na voorafgaande op wekking, ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood gecollecteerd eene som van ƒ8.02'/,, en latei’ nog van de kleinen van 5 tot 6 jaren oud ƒ4.981/,, dus zamen ƒ15.01. Treffend zijn ook indedaad zulke kleine giften, terwijl zij den gever het aan gename genot verschaffen van toch ook iets hoe gering dan ook, tot leniging van den grooten ramp te hebben bijgedragen en,zaam- genomen, werkelijk toch ook nog al iets be- teekenen. Aandoénlijk was hier inzonderheid het brengen van eene gift van 70 cents door een meisje, als zijnde dezelve bijeengebragt door al hare zusjes en broertjes terwijl nog eene andere 10 cents medebragt en, er uit haren zak nog eenen cent bij voegende, zeide, dat tante die ook maar aan de arme kinder tjes geven zou.” Heden morgen vond men alhier den knecht van het veerschip, varende van Balk op Sneek genaamd Bouke Betzema, dood in den roef van het schip, waarschijnlijk door kolendamp gestikt daar hij kolen had medegenomen toen hij zich ter ruste begaf en zijn makker zich mede in eenen bedwelmden toestand bevond. Men leest in de Leeuw. Cour. dd. 26 Maart Met zekerheid kunnen wij thans onzen le zers de belangrijke tijding mededeelen, dat heden avond alhier de door de heeren mr. C. S. Sixma baron van Heemstra c. s. gevraagde concessie voor den aanleg en de exploitatie van spoorwegen in de noordoostelijke provin ciën des rijks (over Rheine en met een’zijtak naar Groningen) is ontvangen. Van den 17 tot en met den 25 dezer zijn in deze provincie 66 runderen aan de besmettelij ke longziekte gestorven of afgemaakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal se dert 1 Januarij dezes jaars 655. Naar men verneemtis de heer mr. L. A. J. W baron Sloetgriffier der staten van Gelderland, voornemens, onder medewerking van den heer H. F. Fynje van Salverdahoofd ingenieur van den waterstaat in Gelderland, eene beschrijving te geven van den jongsten watervloed in Gelderland. Dit werk zal wor den voorzien van verscheidene kaarten en schet sen der doorbraken, terwij 1 de opbrengst daar van geheel zal strekken tot leniging der ram Vs - COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1