NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. J-W i 1855. No. 26. ZATURDAG den 31 Maart. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEER t BINNEN- EN BUITENLAND. f t r i I: O id I gemeen te-ambtenaren. om grond. 1855. van eenen dood- z A MAANDAG DEN 2 APRIL 1855, voormiddag® ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Resumtie der notulen. Rapport omtrent het verzoek van R. Gorter, tot bekoming van restitutie. Reclames van T. van der Weerdt en H. K. van der Meulen wegens het niet voorkomen op de kiezerslijsten voor de Tweede Kamer en Prov. Staten. Besluit van HH. Gedep. Staten betrekke lijk den voorgestelden hoofdelijken omslag. Rekeningen van Verzoek van W. Prins Gemeente-begrooting van Instructie en benoeming graver. Voorstel omtrent de botermarkt. hoort onder die plaatsendie versterkt wor den de vesting Luxemburg. Hierover is ex plicatie aan Pruissen door mijn gouvernement gevraagd het antwoord was niet alleen dat de binnenlandsche aangelegenheden van Pruis sen voor Frankrijk onverschillig moeten zijn maar dat antwoord was op zulk eenen hoogen toon, dat het in Parijs eenen diepen indruk heeft gemaaktdie wel eens van ernstige ge volgen kon zijn.”” Uit Zalt-Bommel meldt men dd. 24 Maart: Wij zitten hier in het binnenveld met zoo veel water, als of er eene inundatie in den Bommelerwaard had plaats gevonden. Het is treurig om aan te zien, daar de arbeider geen werk kan vinden en de landbouwer zijn land niet kan laten omspitten om er aardappelen in te poten. Het zaad heeft zeer veel geleden door de nachtvorsten en door het water. Het water in de rivier blijft op dezelfde hoogte, teeke- nende het heden morgen 1.80 Ned. el boven 0 of 4.50 Ned. el boven A. P. De daling der graanprijzen op de Zuid-, Duitsche markten, houdt aan. Het te veld staan de koren staat allerwege zeer goed. De wijn stok heeft door de langdurige strenge koude wel geleden, maar in geen’ zorgwekkenden graad. De bisschop van Osana, zoo meldt de te legraaf uit Madrid heeft aan de cortes een he vig protest gerigt tegen het ontwerp van wet betrekkelijk den verkoop der kerkelijke goede ren. Het is waarschijnlijk, dat hem een pro ces zal worden aangedaan. Volgens een telegrafisch berigt uit Madrid van den 17 Maart, is eene non, die door ha ren invloed bij de koningin de staatkunde des bewinds tegenwerkte, de kloosterzuster Patro- cinia, door een ministerieel bevel van het hof verwijderd en dien dag uit Madrid vertrokken, De paus heeft, volgens een doorLonden- sche bladen medegedeeld berigt, besloten, een buitengewoon gezant naar St. Petersburg te zenden, om keizer Alexander met zijne troons beklimming geluk te wenschen en hem tevens eene vredelievende staatkunde aan te bevelen, Eene op den 26 Maart uit Weenen ont- vangene dépêche meldtdat de twee eerste punten van waarborg, bescherming der Vor stendommen en vrije vaart op den Dopau door de te Weenen in conferentie vereenigde gevolmagtigden zijn afgedaanvastgesteld en onderteekenden dat thans over het derde puntde Zwarte Zeewordt beraadslaagd, Uit het kamp der geallieerden verneemt men dat de tegenover den toren Malakoff aangelegde werken voltooid en de Fransche batterijen volkomen gewapend zijn. De Rus sen werpen nieuwe batterijen op tegen over die der Engelschen. Den 14den openden de gealliéerden op nieuw hun vuur; zij hadden eene massa projectielen in gereedheid. De Egyptische divisie is te Konstantinopel naar de Krim scheep gegaan. Al de Turksche ka- vallerie heeft Bourgas verlaten. Qmer-pacha heeft zich den 12den op nieuw naar het hoofd kwartier der geallieerden vóór Sebastopol be geven om zich met de generaals te verstaan over de rigting, aan de verdere operatiën te geven. Het legercorps vap generaal Paniutine heeft zich met dat van generaal Radziwill vóór Eupatoria vereenigd. De Pruissische gezanten te Parijs ep Lon den hebben op nieuw in last gekregen niets onbeproefd te latenom te bewerkendat Pruissep deel peme aan de onderhandelingen te Weenen, en te protesterep tegen alle be sluiten, die zonder Pruissen’s medewerking ge nomen worden. Terwijl velen in het Westen vrede ver wachten luiden de berigten uit Petersburg niet zoo vredelievend. De woorden van dep nieuwen czaargesproken tot eene deputatie van den adel en tot het corps officieren dep garde, en waarbij hij verklaarde, «niet ééne schrede voor den vijand te wijken,” en mef hen Rusland te diepen tot hunnen laatsten droppel bloed mogen ten bewijze strekken dat men aan de vredegeruchten niet al te veel waarde kan hechten. Bovendien verneemt men uit Weenen dat op dezelfde dagep en uren als de yredesconfe- SNEEK 50 Maart. Het is ons aangenaam te kunnen vermeldendat het Utrecfitsche boekhandelaars-collegie onder inwachting van ’skonings goedkeuring, eene groote nationale loterij wenscht te houden zonder nieten, van boeken door den ganschen Nederl. boekhandel daartoe gratis bijeengebragt. De opbrengst dier verloting zal strekken ter leniging van den ramp door den watersnood ontstaan. Wij brengen gaarne onder de aandacht een bij de boekhandelaars M. Schooneveld en Zoon te Amsterdam verschenen dichtstuk van den heer J. C. Aalders: de PEatersnoodpri]s 25 cents. De uitgave geschiedt belangloos ge heel ten voordeele van de noodlijdenden in Gelderland, Utrecht en N.-Brabant. Z. M. heeft aan den heer mr. F. A. van Hall, minister van staat en van buitenland- sche zaken, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder grootkruis der Guelphen-orde, hem door Z. M. den koning van Hannover ge schonken. De leden van de eerste kamer der staten- generaal zijn ter vergadering opgeroepen tegen donderdag den 12 April aanstaande. Het alhier ter teekening aangeboden adres aan de tweede kamer der staten-generaalaan gaande de beperking van eene al te ruime ver krijgbaarheid van den sterken drank, is, naar wij van goederhand vernemen, door 250 in gezetenen onderteekend. Den 24 dezer zijn uit de residentie naar Londen vertrokken ’s konings adjudant de graaf Van Lijnden en de ordonnans-officier des ko nings baron Van Hardenbroek om van daar per landmail de reis naar Indië voort te zet ten, ten einde het bekende geschenk gan den keizer van Japan over te brengen. Den 24 dezer is dat geschenk, zijnde het portret van Z. M. den koning, vervaardigd door den kunst schilder, N. Pieneman van Rotterdam naar Londen verzonden. Aan de fabrijk van de beeren Enthoven te ’s Hage heeft thans het afgieten plaats ge had van het derde en laatste gedeelte van het standbeeld van Laurens Koster, zoodat men nu weldra de oprigting van dat standbeeld mag tegemoet zien. Met genoegen verneemt men, dat de lang verwachte stoomboot, tusschen Leeuwarden en Dockum v. v., eindelijk in de volgende maand zal worden in de vaart gebragt. In den namiddag van den 22 dezer wa ren de zoon van den landbouwer J. IJ., te Cornwerden deszelfs knecht in den koestal aan het stoeijen. Eerstgenoemde had daarbij een met hagel geladen geweer in handen ge nomen en terwijl hij daarmede den knecht poogde te slaan of af te werenging het schot af en trof de zich nabij hen bevindende dienst meid. De ongelukkige is spoedig aan de ge volgen overleden. Naar wij vernemen, heeft de justitie zich bereids deze zaak aangetrok ken. De commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van de Haarlemmermeer heeft aan de gegadigden verwittigd, dat zij zal over gaan tot de negende verkooping van eene par tij gronden in den Haarlemmermeerpoldervan ongeveer 1200 bunders, en wel in de maand Mei ek. te Haarlem. De te Rotterdam gevestigde commissie voor de noodlijdenden door den watersnood deelt het volgende berigt mede omtrent den toestand der overstroomde streken in Gelder land Utrecht en Noord-Brabant De berigten, bij de commissie ontvangen, getuigen nog van den grooten nood, die op onderscheidene plaatsen heerscht; wel zijn reeds enkele gemeenten van de overstrooming bevrijd geworden en valt het water op de meeste plaatsen langzaam weg, maar de laagst gelege nevooral Herwijnen Rhenoy Beest, Gel- dersch Veenendaal en Lilh, zijn nog geheel in het water gelegenen de meeste huizen zijn door de stormen der vorige week omge spoeld. Van de algemeene collecte verwacht men overal tegemoetkoming in den nood, maar voor de dagelijksche voeding, dekking en ver warming van de honderden, in kerkenscho len en torens vereenigd blijft men nog ver trouwend naar hulp en ondersteuning uit zien.” Volgens den Ned.zouden de R. Katho lieken te Utrecht over het algemeen zeer wei nig in de collecte gegeven hebben, niet, zoo als dat blad vermoedt omdat zij geene giften voor de door den watersnood noodlijdenden over hadden maar omdat zij hunne giften gaven aan wie zij ze vertrouwden, natuurlijk om ze aan hunne geloofsgenooten te doen toe komen. Men vraagt zich echter af: is dit bil lijk zullen de Roomsche noodlijdenden zoo niet dubbel krijgen en zoo de Protestanten ook alleen hunne geloofsgenooten bedacht had den zouden dan de Roomsche ongelukkigen wel zoo veel gekregen hebben als de Proles- tantsche noodlijdenden? Uit Utrecht meldt men dd. 26 Maart: Heden morgen droeg de hoogleeraar Vinke het rectoraat der akademie over aan den hoog leeraar Van Hall. Bij deze gelegenheid hield eerstgenoemde in het groot auditorium eene redevoering over den te volgen w'egom de verschillende rigtingen in het Protestantsch kerkgenootschap ontstaanweder tot één te brengen. De gewone serenade bij fakkellicht, op dien dag aan den aftredenden en den aankomenden rector gebragt wordende, zal geen plaats heb ben, doch de gelden daartoe bestemdworden besteed tot leniging van de rampen, door den jongsten watersnood veroorzaakt. Uit ’sHage meldt men dd. 25 Maart: Den 25 dezer, des middags, zijn vier kost bare kransen van groen en gebloemten waar onder camelia’s en lauriertakken zijn op te mer ken, rondom het standbeeld van Z. M. Wil lem II op het voetstuk des monuments neder- gelegd. Het w’as de eerste verjaardag van de onthulling. Wij vernemen, zegt de Grav. N. dat in eene der laatste zittingen van de bondsver gadering te Frankfort de tusschen Nederland en het hertogdom Nassau laatstelijk geslotene militaire conventie ter tafel is gebragt. Deze conventie heeft ten doel, het opper-komman- do over de kontingenten van beide landen te regelen. Nassau verpligt zich daarbij om voor de ambulance-dienstde bruggen enz. te zor gen. Het hertogdom Limburg zal de kavallerie, en Nassau de infanterie leveren. Het opper- kommando zal ieder jaar afgewisseld en door een der beide landen gevoerd worden. Uit eenen particulieren brief uit ’s Gra- venhage, zegt de Amst. Cour.deelen wij het volgende mede Zoo even sprak ik iemand die met den Franschen gezant een onderhoud heeft gehad, en die mij verhaalde, dat op de vraag: of bij (de gezant) van gevoelen was, dat de Weener onderhandelingen tot eenen vredelievenden uit slag zouden voeren bedoelde staatsman een negatief antwoord gaf. Maar,” voegde hij er bij ik vrees een ander incident. Pruis sen wapent, zoo maar zonder er eenigen ophef van te maken, zijne grensvestingen; zelfs be- t SNEEKER t I t t 5 i J L j r h COÜRANT. I' 'I 1 «F

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1