NIEUWS- EN ADVE11TENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET AÜDOND1SSEDENT SNEER, 1855. No. 28. ZATURDAG 4 Meémwmi BINNEN- EN BUITENLAND. 5 April t- 1 ■Will /’2000 voorde den burgemees- van de jl. zaturdag avond doen de algemeene commissie na alvorens zelf die ƒ5000 te hebben ver- of ruim pCt. zeer en net zijn ingerigt, zijn thans, op den minister van oorlog, ter be- van het comité van artillerie ge- nieuwe gemeenten, en pastorijenhet van nieuwe leer- en die van loos neder. Eenige oogenblikken later was zij een lijk. De toestand van den jongeling, die er geen erg in had, dat het geweer geladen was, laat zich beter gevoelen dan beschrijven. Al weder een treurig voorbeeld, dat men te onvoorzigtig met schietgeweer kan omgaan. Uit Scheveningen meldt men dd. 2 April: De treurige mare, die gisteren te Scheve ningen een’ ieder met vrees vervulde, heeft zich heden ongelukkigerwijze bevestigd. De heer P. Varkevisser heeft een schrijven urt En geland ontvangen waarbij hem wordt berigt, dat een Engelsche visscher de romp van een zijner pinken, de Jonge Cornelia, te Lalstoff op sleeptouw heeft binnengebragt en dat in het vooronder vier lijken onzer brave zeelie den zijn gevonden. Meer dan waarschijnlijk zijn de drie overigen over boord geslagen. De bevestiging dezer noodlottige tijding heeft, als het ware, onze bevolking in verslagenheid ge bragt. .Meest allen, die op de pink van den heer Varkevisser voeren, laten vrouw en kin deren achter; één, naar men verzekert, niet En dit in eenen ons dierbaar tot leniging zoo ruim- zal werken. Naar men nader verneemt, is vorst Men- zikoff in den nacht van 16 op 17 Maart te Perekop (volgens anderen te Simferopol) over leden aan de gevolgen van eene wondge kregen in het been door het springen van eenen houwitser, bij de loopgraven van den toren Malakoff. Het koudvuur openbaarde zich spoe dig op het gekwetste deel. De tijding van het overlijden van keizer Nicolaas heeft in Montenegro eenen diepen indruk gemaakt. Talrijke lijkdiensten zyn in de kerken gevierden vorst Daniëlo heeft eenen zwaren rouw van veertig dagen bevolen ge durende welken tijd ieder de muts verkeerd moet dragen. Er is niets naders van de Weener con- ferenliën uitgelekt. Alleen verzekert een En- gelsch dagbladop grond van eene dépêche uit Weenen, dat de heer Van Nesselrode per soonlijk aan de conferentiên over het derde punt zal deelnemen. Men leest in Daily-Neu s Volgens onze jongste berigten uit Weenén zou lord John Russell voor het oogepblik géén vredekans zien, en rekent hij den 14 April in Engeland terug te zijn. Wij voegen er bijdat eenige der opregtste en warmste aan hangers der ministers dien toestand niet be treuren maar integendeel onverholen hunne overtuiging uitdrukken, dat op het tegenwoor dig tijdstip de vrede ontijdig en onzeker zou zijn.” Uit de Krim is geen ander nieuws dan dat de Russen versterking hebben ontvangen, Brieven uit Petersburg, te Berlijn ontvan gen berigtendat keizer Alexander II vast besloten is, geene nieuwe concession te doen en den oorlog krachtig voort te zetten. Een adres van de corpsen der Russische garde en der grenadiers aan den czaar, ademt insgelijks eenen zeer oorlogszuchtigen geest. Twee legercorpsen ieder 50,000 man sterk, zullen tusschen Mitau en Riga en tus- schen Reval en Narva geposteerd worden, om de Oostzee-provinciën te verdedigen. De voorhoede der Britsche Oostzee-vloot is zondag avond te Helsingor aangekomen. Aanstaanden donderdag verlaat geheel de vloot van eenige van kerken bevoegdheid geve 2) tot verandering der ta bellen gevoegd bij art. 1 der kieswetop dat door eene verhooging der bij die tabellen uitgetrokkene somkiesbevoegdheid verleend worde aan die Nederlanders, die in den regel geacht kunnen worden zelfstandig van hunne kiesbevoegdheid te zullen gebruik maken. De Antwerpsche Précurseur geeft het na volgende aangaande het verongelukken van sche pen. Van 50,000 schepen over welk getal aanteekening gehouden werd, zijn vergaan iu 1852 1,830 of ruim 6 pCt. in 1835 1,610 5 pCt. in 1854 2,120 of ruim 7 Van de ongelukken in 1834 gebeurde het grootste getal in de maand Januarij en het kleinste in de maanden Julij en Augustus, Onder het totaal cijfer der verongelukten zijn er 255waarvan men nimmer tijding heeft bekomen en die dus verondersteld worden in volle zee te zijn gezonken. Een eenvoudig werkman te Parijs, zekere paar maanden geleden de om stukken geschut te ver minder dan negen weezen tijd, dat eene ontzettende ramp vaderland heeft geteisterden waarvan de milddadigheid weder schoots is gebleken. Maar men wanhope niet. De liefdadigheid, eene aangeborene deugd der Nederlanders, verloochent zich nooit zij zal zich ook ditmaal niet laten wachten. Wordt zij ingeroepen, God leide de harten van stad- en landgenooten om nieuwe offers te brengen op het altaar der weldadigheid ten behoeve van zoo vele diep bedroefde, tot den bedelstaf gebragte huisgezinnen van deugdzame visscher- lieden, die, in de uitoefening van hun moei jelijk bedrijf, den kost zoekende voor zoo ve len, ongelukkig den dood in de golven hebben gevonden. Men meldt uit Hoorn, dd. 29 Maart, dat de vader uit het weeshuis aldaar zou zijn ont- vlugt, en tevens, dat die ontvlugting in ver band gebragt wordt met het vinden van een kinderlijkje van het mannelijk geslachtin het geheim gemak (hetgeen reeds gemeld is)en waarvan eene der weezen, een meisje van 18 jaren moeder zou zijn. In de Amersfbortsche Courant van leest men het volgende: Te Montfoort zijn de Roomschen door den pastoor aangemaand, om, daar er, daags na de collecte ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, eene inzameling van giften zou geschieden voor de Róomsche bewoners der provincie Noord-Brabantgeen gehoor te geven aan de algemeene oproeping tot weldadigheid, maar hunne giften tot genoemd einde te be steden.” Uit Woudenberg meldt men dd. 5 April Het water is hier weder gewassen de straat wegen in het dorp en op de Geeresteinsche laan zijn weder overloopende. God geve, dat de Rijn doorgaande valle, want anders kan men waarlijk het einde onzer rampen niet voorzien. Daarbij komt nog, dat het tijd wordt, de broeibakken voor den tabak te zetten en de grond is daartoe geheel ongeschiktstaan de zelfs voor een groot deel nog onder water. Uit Groningen meldt men dd. 2 April Eergisteren is alhier aangekomen en heeft zijne funcliën aanvaard, de generaal-majoor, buitengewoon adjudant van Z. M. den ko ning, baron Van Geen, door Z. M. benoemd tot komrnandant der 5de brigade infanterie, tevens belast met het provinciaal kommando van Groningen, Friesland en Drenthe. Dien- zelfden avond is Z.H.E.Gestr. met het corps hoornblazers van het 7de regement eene sere nade bij fakkellicht gebragt. Heden voormid dag heeft de inspectie over de alhier in gar nizoen zijnde troepen plaats gehad. Men verneemt, dat reeds voor eenige we ken gelijk uit Amsterdam en andere steden van ons vaderland, zoo ook eenige notabele ingezetenen uit Groningen zich tot Z. M. den koning hebben gewend bij request, houdende verzoek dat het Hoogstdenzelven moge beha gen eene wet voor te dragen: I) tot wijziging van art. 2 alinea 6 der kieswet van den 4 Julij 1850, opdat voortaan niet de aanslag, maar de betaling van de aangeslagene belasting kies- Papault, heeft, een uitvinding gedaan vaardigen, die niet vernageld kunnen worden. De door hem vervaardigde modellen die eenvoudig bevel van schikking steld om onderzocht te worden. Volgens een officiéél rapport bedroeg het verbruik van sterke dranken in Schotland in 1855: 6,554,648 gallons, en in 1834 na da invoering van de bill, waarbij bepaald wordt dat alle herbergen gedurende den zondag ge sloten moeten zijn; 6,555,259 gallons. Aan de Weim. Zeit. schrijft men uit Unstrut, dat vele boeren aldaar luide hunne vreugde aan den dag gelegd hebben over het besluit der regering, om de Engelsche Punch (bet bekend hekelblad) te verbieden zoodat er voortaan zeggen de eenvoudige menscben geen punch meer zal gedronken worden en dit de voorstanders der afschaffing in de hand SNEEK, 6 April. Op den 4 dezer is alhier aanbesteed: het afdammen, droogmaken en opgraven, of zoogenaamd slatten van deFra- neker - Sneeker Zeilvaartter lengte van 21,146 ellen voorloopige aannemer is gewor den de heer J. Zwolsmante Kuinre, voor de som van f 82,500. Z. M. de koning heeft, bij Hd. vertrek uit Amsterdam eene gift van algemeene armen dier stad aan ter doen ter hand stellen. Wijders heeft Z. M. de opbrengst tooneelvoorstelling van 1 ter hand stellen aan voor den watersnood, som tot een bedrag van hoogd. Z. M. de koning is voornemens, in het begin der aanstaande maand naar Luxemburg te vertrekken. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden zal Z. M. vergezellen. Naar men wil, bestaat er eenige waarschijnlijkheid dat Z. M. in de maand Augustus de hoofdstad met een tweede bezoek zal vereeren. Het heeft Z. M. behaagd, den hoogleer- aar W. Vrolik te benoemen tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Te ’s Gravenhage is berigt ontvangen, dat de erfprinses van Saksen-Meiningen (prinses Charlotte van Pruissen) dochter van prinses Marianne der Nederlanden, aan de gevolgen barer bevalling overleden is. De overledene prinses was 24 jaren oud en vijf jaar gehuwd. Het hof zal deswege den rouw aannemen. In verband met art. 5 der kieswet, be staat, naar men verzekert, bij de Hooge Re gering het voornemen om ten gevolge der sedert de invoering dier wet toegenomene be volking binnen dit rijk, welke op uit. Dec. bedroeg 5,195,152 zielen eene geheele wijzi ging te brengen in de tegenwoordige indee- ling der kiesdistricten, alsmede, om tevens het getal leden voor de tweede kamer der sta ten-generaal met 5 te vermeerderen, en alzoo te brengen tot 71 leden. Gedurende het jaar 1854 zijn door’s rijks munt, behalve de reeds vroeger door den mi nister van koloniën bekendgemaakte aanmun ting van zilveren pasmunt voor Nederl.-Indië, vervaardigd en afgeleverda. voor rekening van het rijk 5,000,000 halve centsf 13,000 h. voor rekening van bijzondere personen 4,554,326 stukken van twee en een halve gul den 10,856,515en c. 4,511,054 guldens; te zamen uitmakende een beloop van f 15,562,562. Uit een overzigt van den in- uit- en doorvoer van eenige der voornaamste handels- artikelen blijkt o. a. dat in 1854 de alge meene uitvoer uit Nederland heeft bedragen van boter: 14,651.507 pd.gedistilleerd 159,825 vaten; kaas: 25,976,597 pd.koffij60,946,120 pd. rijst: 21,068,694 pd. slaglvee: 77,198 stieren, ossen, koeijen en vaarzen en 167,950 schapen; suiker, ruwe 51,188,242 pd.geraf fineerde 54,956,384 pd. In het begin van de maand Mei ek. zal de synodale commissie der Ned. Hervormde ■kerk hare zittingen, in November 1854 afge broken, hervatten. Tot hare bemoeijingen be lmoren ook het onderzoeken der aanvragen tot het stichten het bouwen voorbereiden tot benoeming aars, terwijl de staats-armenwet de Herv. synode, omdat zij hier en daar in strijd met elkander zijn geene geringe zorgen baart. Te Workum heeft dezer dagen een aller treurigst ongeval plaats gehad. Zeker jonge ling aldaar komt bij een’ zijner bekenden een bezoek brengen, waar een meisje in het voor huis druk bezig is met schrobben. Bij het in komen zegt het meisje schertsende tegen hem Pas op en maak het mij niet weer vuil, an ders zal ik u eens met den bezem Houd u stil!” was het antwoord, «anders zal ik u eens met dit geweer, dat hier bij mij in den jhoek staat.” De jongeling neemt bet geweer, Jegt lagchend op het meisje aan en het schot vliegt los en liet meisje stort bijna leven- SNEEKER COURANT/

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1