NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1855. No. 29. WOENSDAG mq) - i BINNEN- EN BUITENLAND. de worden gebragt; i zwaarlijk daartoe als gemeld wordt van dien dag aan de bij voortduring oorlogzuchtig. Odessa heeft weder eene leerrede om de bevolking ten strijde op In dat stuk komt o. a. het vol- De booze geest der tweedragt BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat bij be sluit van Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 26 Maart jl.no. 2 (Prov. blad no. 66), zijn vastgestel^ de lijsten der be voegd erkende beoefenaren van de onderschei dene takken der geneeskunst in deze provin cie voor 1855, en die der na te houdene ge neesmiddelen enz.; alsmede, dat voorschrevene lijsten ter secretary dezer gemeente voor de in gezetenen ter inzage liggen. En zal deze op de gebruikelijke wijze wor den afgekondigd en in de Sneeker Courant geplaatst. Sneek den 11 April 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van de Stad SNEEK brengt ter kennis van de ingezetenen dat op den 7 April jl., bepaaldelijk zijn vastge steld en gesloten de lijsten, aanwijzende de personen, die in deze gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van Leden van de Tweede Ka mer, der Provinciale Staten, en van den Ge meenteraad; en dat de bedoelde lijsten aange plakt, en van nu af ter secretary dezer ge meente, voor een’ ieder ter inzage zijn neder- gelegd. En zal deze worden afgekondigd, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 11 April 1855. De Burgemeester voornaemd overdreven meent te mogen beschouwenzonde de geheele legermagtwelke Rusland in de maand Mei te velde wil brengen, niet minder dan 2 millioen bedragen. De Spaansche regering heeft een wets ontwerp ingediend tot magtiging, om kerk hoven aan te leggen voor de kerkgenootschap pen die niet tot de godsdienst van den staat behooren. In den Times vindt men een beschou wing over de krijgsverrigtingen waarin be toogd wordt, dat de grootste feil die in de Krim-expeditie is begaan, daarin bestond, dat de geallieerden, na den slag bij Balaklavade Russen niet hebben aangetast. Men leest in de Triester Zeil.: Blij kens de jongste tijdingen uit de Vorstendom men, zijn vele (een lOOtal) Oostenrijksche sche pen door de Russische autoriteiten aangehou den en dat, zoodra zij weder i ren en schop van uitgesproken te wekken, gende voor: heeft nog niet genoeg menschenbloed gekre gen. Hij vraagt nieuwe offers. De nijd en de oude vijandigheid van het naijverige VVes- ten zijn voornemens, zich niet te buigen on der de almagtige hand Godszij heffen het hoofd op, niet alleen tegen de magt en de grootheid, maar ook tegen de heilige regten dezes lands. Moet Rusland zich in zijn goed regt, kleinmoedig en als het ware overwon nen, aan den nijd ten offer brengen, en zal het, als de ontrouwe discipel, zijne groote en heilige zending loochenen Neen want een besluit van den goddelijken wil heeft Rus land niet boven alle rijken en alle volken ge plaatst, opdat het zijn met het kruis gekroond hoofd zal buigen voor den standaard van Ma homed. Neen want Rusland heeft niet, met zestig millioen zielen gedurende dertig jaren eene loopbaan vol gevaren afgelegdom van den regten weg der waarheid af te wij ken Geliefde broeders! Slechts God, God alléén kan aan Rusland en zijnen souverein bevelen geven Te Cincinnati, in de Vereenigde Staten, verscheen onlangs eene lersche vrouw in de woning eener weldadige dame, en klaagde haar met tranen in de oogen dat baar man was overleden en zij niet zooveel geld bezat om eene doodkist te betalen. De goede dame beloofde, diep geroerd, terstond bij hare nabu ren eenig geld te zullen opzamelen en het zelve in hare woning te zullen brengen. Met 11 dollars in den zak vervoegde de menschlieven- de dame zich in de kamer der weduwe. Daar zat de troostelooze vrouw bitter te schreijen, en in eenen boek van het vertrek lag het lijk van den man tot aan het bleeke gelaat met een kleed overdekt. De dame stelde haar het geld ter hand en verwijderde zich, na eenige woorden van troost te hebben gesproken. Bij haren terugkeer ontdekte zij plotseling, dat zij haren zakdoek had vergeten en keerde dus terug. Toen zij de deur opende, zag zij, tot hare niet geringe verbazing, dat het vermeen de lijk van zijne legerstede was opgestaan en druk bezig was het geld te tellenterwijl zijne vrouw in de kamer ronddanste. De bedrieger daar de kapiteins beloofd hadden, in vrijheid gesteld wa- zij het per telegraaf zouden berigten tot dusverre geen dergelijk berigt is ont vangen mag men het er voor houden dat de schepen nog steeds onder beslag liggen. Eene dépêche uit Bucharest van 20 Maart meldt wel, dat de Russen beloofd hebben, de sche pen te ontslaan wanneer de consuls willen waarborgen, dat de lading naar Oostenrijk zal worden gebragt; maar de consuls kunnen be zwaarlijk daartoe overgaan. Jammer is het dat de onderhandelingen over die zaak zoo ver schrikkelijk lang duren, dat bij de beslechting van het geschil de lading waarschijnlijk on bruikbaar zal geworden zijn.” Den 26 Maart lagen bedoelde Oostenrijksche schepen nog on der Russisch sequesterzoo in eenen brief uit Galatz Oeslenr. Corr. Over het algemeen is in Rusland de geest bij voortduring oorlogzuchtig. De aartsbis- SNEEK, 10 April. Wij vernemen zegt de ’s Grav. Nieuwsbodedat Z. M. de koning, bij besluit van 2 dezer, den heer von Lenth, mi nister van buitenlandsche zaken in Hannover, benoemd heeft tot grootkruis, en den heer baron von Steinberg, minister-resident van Hannover bij het Nederlandsche hoftot kom- maudeur der orde van den Nederlandschen Leeuw. Voorts meldt ditzelfde blad, dat bet besluit van den koning van Hannover, waarbij de Nederl. minister van buitenlandsche zaken de heer van Hall, tot grootkruis wordt ver heven daarop gegrond is dat Z. M. een be wijs wenscht te geven van Hd. dank over de wijze, waarop die minister de zaken bestuurt, en over de pogingen die hij aanwendt, om de banden der vriendschap en goede verstand houding met naburige staten, naauweKtoe te halen. Van den 51 Maart tot den 6 April jl. zijn in deze provincie 52 runderen aan de besmettelij ke longziekte gestorven of afgemaakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal se dert 1 January dezes jaars 758. De collecte voor noodlijdende kerken en personen heeft jl. zondag alhier opgebragt de som van f 156.10. Z. M. heeft, op het ingediend verzoek schrift van den heer mr. J. A. van Roijen en negen andere notabelen te Groningtn bewil liging verleend tot het oprigten eener Gro ninger yzer- en metaal'gieterij. De algemeen? vergadering der Nederland sche vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal dit jaar te Amsterdam gehouden worden op den 4 en 5 Julij. Men meldt uit Delfzijl, dat aldaar op den 5 April jl.ten huize van den logement houder W. Kleendijk, eene vergadering is ge houden ten doel hebbende eene vereeniging daar te stellen, ten einde in de behoefte van de minvermogende volksklasse in de winter maanden te voorzien en om het gebruik van sterken drank zoo veel mogelijk tegen te gaan. Die vereeniging, welke reeds uit een aantal leden bestaat en dadelijk in de vergadering is tot stand gebragt, heeft besloten, om hun doel te bereiken hoegenaamd geen’drank meer te geven noch zooveel mogelijk drinkgelden te. verstrekken aan hen welke in hunne dienst mogten zijn, maar daarentegen bewijzen van 5, 10 en 50 cent af te geven, om daarop des winters, wanneer zulks noodig is, de ge spaarde gelden met daarenboven 2 pCt. te ont vangen. Omtrent de in het kiesdistrict Hoorn plaats gehad hebbende stemming, ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten- generaalverneemt men, dat van de!778 uit- gebragte geldige stemmen de heer mr. A. S. van Nierop 820, de heer mr. P. M. Nolthe- nius 751 en de heer mr. G. Groen van Prin- sterer 170 stemmen verkregen heeft. Niemand de volstrekte meerderheid (890 stemmen) ver kregen hebbende, zal er eene herstemming ge houden worden tusschen de twee eerstgenoem de heeren. Met genoegen verneemt mendat het Z. M. heeft behaagd om aan het Utrechtsche boek- verkoopers-collegie Eendragt vergunning te ver- leenen tot het houden eener algemeene verlo ting van boek- en plaatwerken daartoe gra tis door den Nederlandschen boekhandel bij een gebragt Men meldt uit Zwolle, dat op Paasch- maandag, des middags half twaalf ure, door het bestuur der stads armen-inrigting aldaar, aan 900 kinderen eijeren en broodjes zouden worden uitgedeeld, en dat, bij die feestelijke gelegenheid, door het corps muzijkanten der stedelijke schutterij muzijkstukken uitgevoerd en door de kinderen aan die scholen proeven in het zingen zouden gegeven worden. Men meldt uit Kampen van den 51 Maart: Laatstl. dingsdag werd, juist op het punt, dat een kind van elf jaren voor 14 dagen zou gekerkerd worden in het huis van dententie te Zwolle, ter zake van het plukken vaneen bloem in het park te Kampen, door vreemde reizigers de boete en kosten betaaldzij hadden mededoogen met het jongetje, dat voor zulk een gering vergrijp zoo zwaar zou hebben moeten boeten. De smart der ouders, dat hun kind op zoo jonge jaren in het vooral voor jeugdige gemoederen zoo gevaarlijke spinhuis moest, is door die menschenvrienden in vreug de verkeerd. In het Fransche Protestantsche weekblad Le Lien vindt men eene uitnoodiging, om wel dadigheid uit te oefenen aan de overstroomden in Nederland. Tot aandrang hiertoe wordt herinnerd aan de edele en onbekrompene gast vrijheid, die de uit hun vaderland gewekene Fransche Protestanten eenmaal in Nederland hebben mogen vinden, en de hoop uitgedrukt, dat hunne meer gelukkige nakomelingen hier aan ook thans zullen gedenken. Uit eene officiëele opgave blijkt, dat in de Britsche landmagt 5555 officiers-posten door de daarmede bekleedde personen voor gezamen lijk 8,068,555 p. st. gekocht zijn. Men weet dat de verpligtingom die posten op lands kosten los te koopen, bet groote bezwaar is tegen het afscbaffen van het stelsel van koop en verkoop, en het aannemen van een meer redelijk stelsel van benoeming en bevordering der officieren. In den loop der. nu verstrekene maand werd te Douglas, in het eiland Man, bekend gemaakt, dal het bestuur van het afschaffings- genootschap op bepaalden dag en uur zoude zitting houden ten einde aan alle afschaffers die buiten arbeid waren uithoofde van het strenge weder en de hulp van hunne mede broeders mogten verlangen, onderstand te ver- leenen. Niet één uit de 7 a 800 leden der afschaffing, van welke nogtans velen hun werk buitenshuis moesten vinden, is verschenen. Zoo bevordert de onthouding van den sterken drank de spaarzaamheid en vermindert zij de behoeften. (ffiolksvr.) Uit Rome geen nieuws. De paus heeft veel zorg voor Spanje, Sardinië en Baden. Voorde veiligheid van zijn eigen land wordt behoorlijk gezorgd door de Franschen. Een brief uit Polen zegt, dat, te oor- deelen naar de ligtingen, de beweging van troepen en de wapening der militie, Rusland zich toerust tot eenen strijd op leven of dood. Volgens eene begrooting, welke men niet als 'T&ssJ 1 SNEEKER t t t •t e IIAGA. WOUDA. COURANT. -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1