NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1853. No. 30. ZATURDAG JE VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 16 APRIL 1855, voormiddags ten tien uur. ST ts I 3 d- l- 1- fc- d. 5t lÓ SNEEKER lar de Stads Boter b al BINNEN- EN BUITENLAND. ie m 6 6 6 I lit- /J8t0' ?st n- in ee- van t into !T- lR- ier- res- we ol- 77 i; ?n. en *ts li er cit en e- e- g- le 1, ‘11 geadmit- van Kou- binnenlandsche za- de noodlijdenden PUNTEN TER BEHANDELING. Resumtie der notulen. Beurtveer tusschen Makkum Adressenom T. Sevensma en Verzoek van eene deur. Toelage Rekening en Sueek. grond, van S. Wagenmakers i A. Rijpkema. J. Stelma tot het plaatsen van ander strekte niet van het vermoeden, met Pruissen geheel zijn afgebroken en deze mogendheid op alles behalve vriendschappelijken voet met de Wes- tersche mogendheden staat; doch gelijktijdig werd berigt, dat de baron Von Broekhausen Pruissisch vertegenwoordiger te Brussel ,»op last van zijne regering naar Parijs is vertrokken, en derhalve oordeelt men, dat aan baron Von Broekhausen de taak is opgedragen het door generaal Von Wedell te Parijs aangevangen werk te voleindigen. Er zijn wel is waar, geruchten in omloop, dat ook de heer von Usedom eerstdaags Londen zal verlaten doch deze zijn geheel in strijd met hetgeen nog voor eenige dagen uit die stad gemeld is, aangaan de het op ’skonings uitdrukkelijk verlangen voortdurend verblijf van dien staatsman in de Britsche hoofdstad. Overigens is later verno men dat de heer Von Wedell Berlijn nog niet heeft verlaten. driemaal pogingen aangewend tot zelfmoord; tweemaal door ophanging, en eenmaal heeft zij beproefd met een stuk ijzer eene der slapen van haar hoofd te treffen de slag miste zijn doelmaar men vond haar toch bebloed lig gen. Misbruik van sterken drank schijnt ook hier weder de oorzaak te zijn. De keizer der Franschen Napoleon III, heeft bevolen, dat, bij gelegenheid der wre- reld-tentoonstelling tevens eene tentoonstel ling van vee uit alle landen zal worden ge houden W’elke zal plaats hebben van den 1 tot den 9 Junij aanst. De uitgeloofde prijzen zijn vele en hoog. De uitbrieding van het Protestantisme in het noorden van Frankrijk is aanmerkelijk; de evangelisatie vereischt gedurige uitbreiding van het getal der arbeiders. De predikanten kun nen hunne werkzaamheden niet tot hunne ge meenten beperken als zendelingen moeten zij van plaats tot plaats gaan. Te Frauenburg (Pruissen) zal eene nieuwe kerk voor de Protestantsche gemeente worden gebouwd, die 15,000 th. zal kosten en waar van de kosten daar de gemeente aldaardie nog maar 164 zielen telt, ze niet dragen kan, deels door het Gustaaf Adolf genootschap deels door de koninklijke regering zullen gedragen worden. Onze lezers herinneren zich het gebeurde dezer dagen met eenige Engelsche Protestanten te Seville. Deze zaak heeft zelfs in de cortes tot een incident aanleiding gegeven, dat ein digde met eene verklaring van de regering, dat het voorgevallene van minder gewigt was dan men er aan had gehecht. Doch de Brit sche gezant heeft in de Madridsche bladen ee ne tegenverklaring doen opnemen, geheel in strijd met die der ministers. Deze handelwij ze van lord Howden heeft der Spaanshe rege ring aanleiding gegeven tot het indienen van een bezwaarschrift bij het Britsche bewind in welk stuk de terugroeping van den Engelschen vertegenwoordiger wordt gevraagd. Te Namen (Belgie) heeft zich eene maat schappij gevormd met een kapitaal van 150.000 francs in aandeelen (die reeds allen geplaatst zijn), met het doel om goedkooper brood te bakken. Haar doel is: ondersteuning der behoeftige en arbeidende klasse winst wordt niet beoogd zoodat een tweeponds brood ze ven centimes minder zal kosten dan bij den bakker. Op 1 Januarij 1855 ontvingen in En geland 859,164, in Schotland 78,929 en in Ierland 86,819 personen onderstand in hunne kersspels. Ten jare 1849 bedroeg dat getal in Engeland 954,419 en in Ierland 620,747, waaruit blijkt, hoe, inzonderheid in laatstge noemd land bet getal der bedeelden op eene verblijdende wijze zeer sterk is afgenornen. In ons vorig nommer hebben wij het te legrafisch berigt uit Berlijn medegedeeld, dat de generaal Von Wedell na Berlijn te heb ben verlaten om naar Parijs terug te keeren tegenbevel heeft gekregen en te Luxemburg is blijven vertoeven. Ook is berigt ontvangen dat de heer Ollberg de andere buitengewone Pruissische gezant bij het Fransche hof, Pa rijs zou verlaten ingevolge van zijne regering ontvangen bevel. Een en weinig tot het opwekken dat de onderhandelingen en deze voor eene secondante, en verantwoording van curatoren der Latijnsche scholen. Kennisgeving van de vestiging eener afdee- ling van de Vereeniging ter bevordering van fabrijk- en ha ndwerksn ij verheid. Verificatie der gemeentekas. Begrooting van het O. B. Weeshuis voor 1855. Brug bij de voormalige Oosterpoort. Idem over de gracht naar de begraafplaats. Idem over de Woudvaart. Aanbrenging van luifels aan waag. Adres van J. J. van der Veer, om teerd te worden tot beurtschipper dum op Sneek. Idem van J. v. d. Wetering. Beurtveer van Nijega naar Sneek. Benoeming van eenen doodgraver. Rapport betrekkelijk het Haulerwijker veer. Verzoek van G. Houw'ink en L. Veen, om restitutie van plaatselijke belastingen. Af- en overschrijving. SNEEK, 15 April. Ten bewijze, dat men ook hier ter stede zich meer en meer toelegt op scheepsbouw, kan dienen, dat op gisteren van de werf, toebehoorende aan de Erven Feenstra alhier, een Friesche tjalk, genaamd de Onderneming en gebouwd voor H. van Niel alhier, is te water gelaten zijnde 90 ton groot en bestemd voor de vaart op de zuiderzee, welks sierlijke bouworde ieders aandacht tot zich trekt en den bouwmeester S. Nijdam met regt eere aandoet. Bij het uitgraven van den grond voor de fondamenten van een nieuw burger-weeshuis alhier, op de plaats van het oude en waar in vroegere jaren een mannen-klooster heeft ge staan heeft men nu reeds een 16tal dood kisten met geraamten gevonden. Opmerkelijk is hetdat men in ééne dier kisten nog schoe nen vond in derzelver volkomene gedaanteen in eene andere eenen lederen riem met breede koperen gesp, terwijl de kisten zelven nog zeer gaaf waren. Ofschoon men niet met juist heid kan opgeven, wanneer deze lijken al daar begraven zijn, zoo weet men toch, dat zulks vóór het jaar 1581 heeft plaats gehad, dewijl gebouw en grond op dien tijd aan de Hervormden zijn overgegaan. Bij koninklijk besluit is eene medaille in gesteld, om te worden geschonken aan zoo- danigen, die zich bijzonder hebben onderschei den bij den jongsten watersnood. De medaille zal zijn van zilver of brons, aan de eene zijde ’s konings borstbeeld bevatten en aan de keer zijde de woorden: Watersnood 1835, in nen krans van oranje en lauriertakken onderen door een lint verbonden. Zij zal op de linker borst mogen worden gedragen. Bij den minister van ken is ten behoeve van door de overstroomingen onder anderen ont vangen een certificaat 5 pCt. Nederl. schuld groot in kap. ƒ1000, no. 19763, met de cou pons waarvan de eerste verschijnt den 1 Sept. 1855, van iemand, die verlangt onbekend te blijven. De Amersfoortsche Courant deelt eene op gave mede, waaruit de verhouding blijkt van de opbrengst deralgemeene collecte, ten behoeve van de noodlijdenden door den walerramp tot het zielental van elke provincie. Volgens dat blad, bragt Zuid-Holland op 24.99 cent per ziel, Noord-Holland 25.55 Friesland 17.61Utrecht 16.56, Gelderland 11.95, Groningen 10.09, Overijssel 8.27, Zeeland 8.10, Drenthe 5;54 Limburg 4.17, Noord-Braband 5.64. De eerste kamer der staten-generaal zou op den 12 dezer, des namiddags te 2 ure ha re werkzaamheden hervatten. Men verneemtdat den 29 Maart te *s Gravenhage eene overeenkomst tot onderlinge waarborg tegen nadruk gesloten is tusschen den minister van buitenlandsche zaken en den Franschen gezant. Te Rotterdam circuleert een adres gerigt aan de tweede kamer door een 400tal ingezete nen waaronder 14 predikanten en 15 onder wijzers, waarin adress. hunne bezwaren ken baar maken omtrent het ingediend ontwerp van wet op het lager en middelbaar onderwijs. De slotsom van het adres is dat gevraagd wordt eene geheele verandering van art. 4 van het ontwerp in dier voege, dat daarin het beginsel der splitsing van de openbare school voor Protestanten en Roomsch-Katholieken en zoo noodig voor Israëliten waar de plaat selijke omstandigheden het toelaten als regel bij de wet worde opgenomen en de inrigting der openbare school voor kinderen van ver schillende gezindheden slechts bij uitzonde ringen worde bepaald. In navolging van hetgeen te Rotterdam Haarlem en ’s Gravenhage is gedaan om zoo mogelijk te weren de vervaardiging en den verkoop van sterken drank is ook te Arnhem een verzoekschrift te dier zake ontworpen dat thans ter onderteekening bij de aanzien lijke ingezetenen dier gemeente wordt rond gezonden. Te Schiedam heeft den 27 Maart jl. we der eene zamenscholing plaats gehad van een honderdvijftigtal menschen die schreeuwden dat de colporteur der Evangelische Maatschap pij die aldaar ijverig en met vrucht werk zaam is, ter stad diende uitgebannen te wor den en zijne boeken moesten verbrand w'orden. Eenigen der oproerlingen schopten tegen zijne boekenkast, enkelen zelfs wierpen met steenen. Vertrouwende op de bescherming, waarop hij aanspraak heeft als staatsburger, die zich be weegt binnen de grenzen der wet, gaat hij echter bedaardelijk zijnen gang. Naauwelijks was de zoo treurige tijding van het vergaan van de Scheveningsche vis- scherspink de Jonge Cornelia ter kennis geko men van H. M. de koningin-moederof de edele vorstin gaf onmiddellijk last, dat uit Hd. fondsen door mevr. Maas, geb. van Re tt esse directrice van Hare naaischool te Sche- veningen, aan de nagelatene betrekkingen der verongelukte visschers rouwkleederen zouden worden verschaft. Men meldt uit Vollenhove d. d. 8 April Heden voormiddag is op de kust der zee in de nabijheid dezer stad gestrand de beurtman van Rotterdam op Leeuwarden schipper Klaas Veenhuis, beladen met steenkolen en gedesti- neerd naar Leeuwarden. Het schip ten ge volge van een ontstaan lek in zinkenden staat gebragt zal welligt met de lading verloren zijn. Gelukkig zijn de schepelingen behalve den schipper uit diens zoon dochter en knecht bestaande, na zich in de boot te hebben ge borgen door een ander vaartuig opgenomen en gered. Men berigt uit Veenendaal dat het wa ter ofschoon reeds vijf voet gevallen, te wei nig kan wegloopen zoodat men vreest, dat men in geene 2 a 5 maanden de werkzaamhe den op het veld zal kunnen hervatten. De toestand blijft dus kommervol in de meeste huizen staat nog 5 a 4 voet water. De val doet de aangebragte schade in hare verschrik kelijke uitgebreidheid te meer uitkomen. Uit Groningen kan men thans met zeker heid melden dat mevrouw' Jenny Goldschmidt geboren Lind, in de eerste dagen van Mei daar één of welligt twee concerten in de groo- te concertzaal zal geven terwijl men te Leeu warden verneemt, dat deze beroemde zange res in het begin der volgende maand aldaar één a twee concerten zal geven in de zaal van den heer Van der Wielen. Men meldt uit Noordw'olde dd. 9 April De huisvrouw van H. alhier heeft gisteren COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1