EN AIJVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- «o 1855. No. 31. WOENSDAG M i I 1 WW l SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. >6 <1. ■re 15 in den ouderdom van f hoog edei gestrenge heer Johan ridder der Militaire Willemsorde, lid eerste kamer der staten-generaal. De Londensche. bladen gewagen weder van eene geloofsvervolging in Toscane. Te Florence hebben 4 gendarmes zekeren Domeni co Cecchetti, een’ werkman in eene tabaks- fabrijk die, als Protestant, dagelijks met zij ne 4 zonen in den Bijbel van Diodati las, een exemplaar van genoemden Bijbel, bene vens twee Nieuwe Testamenten, ontnomen. Tien weken later moest hij voor de delega tie van Santa Maria Novello verschijnen en erkende, dat de gevondene Bijbels en Testamen ten de zijne waren. De kanselier deed hem toen nog een aantal vragen aangaande de mis, het gezag van den paus enz. op welke bij antwoordde. Zijne verklaringen werden aan het oordeel van den raad der prefectuur on derworpen, die Cecchetti tot een jaar gevan genis veroordeelde, werwaarts hij zwaar ge boeid door de. gendarmes is overgebragt. P. Schafner, een geboren Duitscher, beeft eene reis rondom de aarde voleindigd, die hij ondernam om voor eene Engelsche onderne ming, omtrent eenen electrischen telegraaf rond om de aarde speciale onderzoekingen te doen en de noodige onderhandelingen met verschil lende regeringen aan te knoopen. Een zanger van honderd en twee jaren heeft te Rouen nog zijn talent laten hooren. De heer Darius, in het zuiden van Frankrijk geboren, is eerst in militaire dienst, vervol gens zanger in de opera geweest, waar bij voor 52 jaren deze zijne loopbaan besloot. Hij wilde nog eens zingen in een concert ten be hoeve van werklieden zonder werk en heeft deze taak tot algemeene bewondering volbragt. De toonen zijn nog krachtig en welluidend, en deze stem van honderd en twee jaren beeft minder dan die van vele jongere zangers. Bij de behandeling der hondenbelasting, is door den heer Lelut in zijn verslag verklaard dat in Frankrijk 5 millioen honden leven, die jaarlijks voor 40 millioen gulden verslinden hij meent dat per jaar in Frankrijk 200 per sonen door dolle honden worden gebeten en eenen verschrikkelijken dood moeten ondergaan. Door de belasting hoopt de heer Lelut, dat het getal der honden in Frankrijk van 5 op 2 millioen zal worden teruggebragt. De Westph. Mercur bevat een berigt uit Frankfort van den 6, luidende: Brieven nit Rome melden ons, dat de vader def Katholieke Christenheid ernstig voornemens is, om tegen bet manifest der Russische synode, eene aanspraak tot de gezamenlijke Christen heid te rigten.” De Times zegt, dat de Toscaansche regering, die laatstelijk eenige meerdere vrijheid aan de drukpers gelaten had, thans jegens haar de vroegere gestrengheid weder aan den dag legt, De Belgische stad Leuven was onlangs schitterend verlicht, ter eere van het besluit der onbevlekte ontvangenis en op 28 Maart jl. werd aldaar eene openbare conferentie te gen dat leerstuk gehouden door de predikan ten Durand van Brussel en Pierson van Leu ven. Meer dan 200 R. Katholieken woon den die vooraf aangekoudigde conferentie bij. Uit Parijs wordt van den 5 April ge meldDe Fransche en Engelsche regerin gen zijn overeengekomen, hare kruisers, die de blokkade der Russische havens aan de Oost- en Witte zeeën gaan hernieuwen te magtigen om uit gezegde havens vrijelijk te laten vertrekken de schepen onder neutrale vlag welke zich aldaar mogtën bevinden hetzij in ballast, of wel met eene ladingin genomen vóór den dag w'aarop de nieuwe blokkade zal aanvangen eu mits die schepen niet in voorzegde havens zijn binnengevallen tijdens deze in eenen staat van blokkade ver keerden.” (Staats-Courj De Engelschen voeren thans uit Austra lië eene zonderlinge koopwaar in. Daar de Wilden voortreffelijke tanden bezitten beslo ten zij, van deze gelukkige ontdekking gebruik te maken. Zij beloofden aan deze arme drom mels voor iederen tand, dien zij zich lieten uit trekken een’ doek, een lint of eene andere kleinigheid. Deze handel wordt thans in het groot gedreven zoodat geheele kisten met tanden uit Australië te Londen komen. Van hier dat menige Engelsche dandy een heerlijk stel tanden bezit dat vroeger door de tegenvoe ters werd gebruikt. Er is een breedvoerig manifest uitgegaatï van de thans invloedrijke partij der know- nothingsof, zoo als zij zich liever noemen, de Amerikaansche partijin de Vereenigde Staten, waaruit voornamelijk blijkt, dat het doel is, om den grooten invloed dien dejaar- lijksche emigratie van omtrent een half mil lioen vreemdelingen naar Amerika op de ze den en gebruiken van het land uitoefent, te gen te gaan. Bijzonder stelt de Amerikaan- sche partij zich voor, om de politieke wer king en invloed der Roomsche kerk in de Vereenigde Staten te stuiten, daar bet,” zegt het manifest, duidelijk is, dat dezer in latere tijden een zigtbaar en geducht be standdeel, dat van buiten aangebragt werd, in het staatkundig ligchaam vestigde. Het zamenstel van dat bestanddeel is buitenlandsch de agenten gidsen en beheerders zijn groo- tendeels vreemdelingen; hunne zedelijke, zoo niet hunne politieke trouw en gehechtheid be hoort aan het buitenland, en hunne eerzucht bestaat daarin, zulk eene verandering in den maatschappelijken toestand van het land te brengen als noodig is, om de algemeene staat kunde, alsmede de bijzondere zeden en ge voelens der natie te doen overeenstemmen met de leer eener kerk, die in zich zelve voor 9/10 der bevolking eene vreemde magt is. De oor spronkelijke Amerikaansche bevolking der Ver eenigde Staten kan dezen invloed, welke aan groeit en versterkt wordt door buitenlandsche: hulpbronnen, niet in haar midden zien wor tel schieten en eene organisatie scheppen tot verkrijging van eenheid van doel en beschik king over ver reikende middelen zonder iet» meer te gevoelen dan wantrouwen en zonder ten minste eene bestraffing noodig te oordee- SNEEK17 April. De eerste kamer der staten-generaal heeft op den 12 dezer hare werkzaamheden hervat. Van de tweede ka mer zijn ontvangen al de door haar laatstelijk aangenomene wetsontwerpen, welke naar de afdeelingen zijn verzonden. Na den afloop der zitting hebben de leden zich naar de sectiën begeven ter verkiezing van hunne presiden ten enz. Door Z. M. is benoemd tot lid van het collegie van regenten over het huis van arrest alhier, is plaats van wijlen den heer S. ten Cate, de heer H. Clz. Wouda, burgemeester dezer stad. De minister van financiën heeft bij reso lutie van den 29 Maart jl. no. 79, bepaald, dat onder de vereischlen om tot controleur bij 's rijks middelen te worden toegelaten, voortaan ook zal behooren voldoende kennis van de moedertaal. De concessionnarissen voorden Noordelij ken spoorweg zijn in het begin der vorige week bereids van hunne reis naar Duitschland te Leeuwarden teruggekeerd. Van eene welon- derrigte zijde vernemen wij dat de onder handelingen door hen omtrent de aanslui ting te Rheine gevoerd, op de meest vol doende wijze zijn afgeloopen en dat men deze zaak, behoudens de onderhandelingen, door het Nederlandsche gouvernement melde Hannoverscbe te voeren over het bepaalde punt van aansluiting enz., reeds als geregeld mag beschouwen. De verlenging van de baan tot aan de grenzen, zou, volgens de verzeke ringen van het gouvernement van Hannover, met den meesten spoed worden ten uitvoer gebragt. Te Berlijn was van de zijde der concessionnarissen slechts de officiële kenisge- ving noodig van de hun verleende concessie. Voorloopige onderhandelingen omtrent de aan sluiting zijn er met Pruissen niet te voeren, omdat de tusschen Hannover en Pruissen reeds bestaande tractaten van zelven de voortzetting der Pruissische lijn tot aan de Rheine waar borgen. Wat de aansluiting aan het Noorden van Hannover, te Leer, betreft, daaromtrent zijn de concessionnarissen druk aan het on derhandelen. De voorbereidende werkzaamheden met den aanleg der baan, zullen waarschijnlijk inden loop dezes jaars een’ aanvang kunnen nemen. Van Harlingen af zijn de ingenieurs reeds begonnen de vereischte opmetingen te doen. Van den 7 tot en met den 15 dezer zijn in deze provincie 41 runderen aan de besmet telijke longziekte gestorven of afgemaakt be dragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Januarij dezes jaars 779. Men leest in de Amst. Cour. Eenigen tijd geleden hebben wij melding gemaakt van eene loterij door eenige dames- alhier ont worpen ten behoeve van den opbouw eener hervormde kerk te Erp in Noord-Brabant. Het is ons aangenaam te kunnen melden, dat de pogingen tot dit loffelijk doel met den bes ten uitslag zijn bekroond. Talrijk zijn de ontvangene voorwerpen van kunst en smaak, om als prijzen bij de verloting te dienen en waaronder uitmunten geschenken van de le den van het koninklijke huis, dat, zoo als bij alles wat een goed doel heeft ook hier een loffelijk voorbeeld gaf, hetwelk eene schoo- ne navolging vond. Ook blijkt de belang stelling van stad- en landgenoot sprekend uit het aanzienlijk getal loten die zoo in onze stad als in andere gemeenten des rijks ge plaatst zijn. Gaarne maken wij onze lezers opmerk zaam op de uitgave bij den uitgever H. Nijgh, te Rotterdam, van een Tijdschrift voor We- tenschappelijken Landbouw, van dr. J. A. Stöck- hardtvrij naar het Hoogduitse!) te bewerken door den heer Nicolaas Mouthaan Math- et Phil. Nat. Cand. Docent in den Wetenschap- pelijken Landbouw ten platten lande. De roem die dr. Stöckhardt zich in de landbouw kundige wetenschappen heeft welen te ver werven maakt alle aanprijzing overbodig, terwijl daarenboven het standpunt waarop bij geplaatst is als hoogleeraar aan de konink lijke akademie voor bosch- en landbouwers te Tharand hem in staat stellen, om met alles bekend te worden wat ook door de studie of ervaring van anderen aan het licht komt. Er wordt in de hoofdstad een adres aan de tweede kamer der staten-generaal onder- teekend waarbij adressanten hunne instem ming betuigen met hetgeen door de kamer aanvankelijk als eerste schrede, om tot eene emancipatie der slaven te komen, is verrigt en de kamer opwekken, om moedig en stand vastig op den ingeslagenen weg voort te gaan. Uit officiële opgaven blijkt, dat in het jaar 1854 uit Nederland als landverhuizers over zee zijn vertrokken 123G hoofden van huisgezinnen, of op zich zelven staande per sonen waaronder 90 welgestelden 746 min gegoeden 405 beboeftigen en 17, waarvan het vermogen onbekend was. Met de vrou wen en kinderen bedroeg het aantal 5611: de meesten, ten getale van 1004, uit Zee land; de minsten uit Utrecht, Overijssel, Drenthe en Limburg. Op den 26 en 27 April eerstkomen de zal het 4e regement dragonders deszelfs te genwoordig garnizoen te Deventer verlaten, om te ’s Hage in bezetting te komen. Het wordt te Deventer vervangen doorliet regiment jagers te paard, waarvan de staf en twee escadrons uit Tilburg komen twee escadrons uit Leeu warden en een detachement uit Groningen. Het uit Leeuwarden en Groningen komende gedeelte, ter sterkte van 9 officieren 203 man schappen en 212 paarden, zal den 4 Mei te Zwolle en Zwollerkerspel nachtkwartier hou den en den volgenden dag te Deventer inruk ken. Den 7 Mei zullen te Zwolle en Zwol lerkerspel overnachten het 1ste en 2de escadron van het 5 regement dragonders, sterk 9 officie ren 226 manschapen en 208 paarden welke escadrons te Leeuwarden in garnizoen komen. Den 1 April heeft te Zeist bij de Ned. Hervormde gemeente aldaar de bevestiging plaats gehad van 56 nieuwe lidmaten der gemeente, waaronder zesdie tot dus verre tot de Room- scbe Kerk behoorden. Te Groningen overleed op den 12 dezer, tweeënzestig jaren de de Sitter van de COUR* '1 I Aw.Sxï f /Jl '-oirnriuri

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1