NIEUWS- EN AllVERTfflTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 32. ZATURDAG BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. g* tersburg van den 50 Maart a- A- 1, k, ;al te )e- e iet :a- b te e- le A- Is, r- en ;e- n, cieei althans, de door het overlijden van Niermeijer opengevallene plaats vervullen. Daartoe zijn Hengelals en Hof- voor een dr. uit Arnhem Mede zal binnen weinige dagen van 10 April van vorst Gortschakoff 25 en 24 Maart blijkt, pd. sterling aanvragen, uit eene geldleening en verhooging van belasting. LONDEN, 14 April. Volgens berigten bij den Morning Advertiser ontvangenzal het beleg vóór Sebastopol opgebroken worden. Men hechtte niet veel gewigt aan de on gunstige telegrafische dépêche betrekkelijk het congres heden ontvangen doch hoogstwaar schijnlijk hangt thans van Turkije de regeling der Russische geschillen af, ten minste wat het derde punt betreft. De porte weigert hare toestemming tot de opening der Dardanellen voor alle natiën, als strijdig met eene gewaar borgde onafhankelijkhied. Rusland stemt in tegendeel daarin toe, alsmede in de forten op de zuidkust der Zwarte zee, doch weigert ver mindering of beperking der vloot. Voor zoo ver uit de dagbladen opgemaakt kan worden blijkt het nu, dat van 26 Engel- sche militie-regementen of gedeeltelijke rege- menten 4855 man vrijwillig in dienst bleven en 6868 terugkeerden. Door de regering is werkelijk aan het parlement het voorstel gedaan tot eene geld leening van 16 millioen ponden sterling. LONDEN, 16 April. Heden namiddag ten 5 uur zijn de keizer en de keizerin derFran- schen alhier aangekomen en, zonder zich op te houden, onmiddellijk naar Windsor door gereisd. LONDEN 16 April. Zelden levert de ge schiedenis een zoo treffend voorbeeld van lots- verwisseling als van heden. Op dezen dag buigt zich de vorstin in wier bezittingen de zon niet ondergaat, voor den man, die, slechts zes jareu geledenzich als vlugteling onder WEENEN 17 April. De Russische gevol- magtigden zijn in het bezit hunner nieuwe iustructiën en men verwachtdat heden de conferenliën over het derde waarborgpunt ee ne beslissing zullen nemen. Men verneemt dat het Oostenrijksch leger, op twee legerkorpsen naweder op voet van vrede zal worden gebragt. WEENEN, 18 April. De conferenliën zijn voor het oogenblik weder geschorst, daar men, na het voorgevallene in de zitting van giste ren, nieuwe mededeelingen, uit Londen ver wacht. LONDEN ,15 April. De regering zal eerst daags het budget voordragen en alsdan een buitengewoon oorlogscrediet van 51 millioen ten deele te vinden ten deele uit eene schepen van die soort zullen te water blijven; de overigen zullen opgeofferd worden tot ver stopping van het vaarwater naar St. Peters burg. Volgens te Marseille ontvangene dagbla den uit Konstan tinopelwas in de haven van Sebastopol door het doen zinken van schepen voor de kielbogt eene derde versperringslinie gevormd. Men meldt, dat Perzie 50,000 man aan de Turksche grenzen concentreert. De houding dezer mogendheid is nog steeds ver dacht. Naar men verneemt, belooft Rusland van eenige Turksche Dezer dagen overleed te Utrecht mr. J. G. B. baron van Ittersum kamerheer des ko- nings in buitengewone dienst, lid van de pro vinciale staten en van den gemeenteraad van Utrecht, subst.-griffier bij het prov. geregts- hof. Men meldt uit Utrecht dd. 16 April Heden zullen de laatste der alhier in de Geer- tekerk opgenomene en verzorgde Veensche nood lijdenden door den watersnood Utrecht ver laten, om naar hunne verblijfplaats terug te keeren. Men meldt uit Barneveld dd. 14 April De noodlijdenden door den watersnood begin nen zachtkens aan hunne zoo deerlijke geteis- derde woningen weder op te zoeken; een vijf tigtal is reeds vertrokken. Over het algemeen prijzen zij zeer de gastvrijheid Jjij onze inge zetenen ondervonden laten wij tot eer on zer logés er bij voegen, dat zij hunne gasthee- ren ijverig met huis- en landwerk hebben bij gestaan. Men verneemt uit Tieldat aldaar den 19 dezer eene ontaarde moeder voor dearron- dissements-regtbank zoude tereglstaan, beschul digd van verregaande, onmenschelijke mishan deling van haar kind. De advokaat mr. Bois- sevain uit Arnhem zou haar ter zijde staan. Mede zal binnen weinige dagen voor die regt- bank behandeld worden de zaak van den bur- gem. V. der naburige gemeente L.beklaagd var. overtreding zijner bevoegdheid, door het in hechtenis nemen en in den toren doen opslui ten van twee jeugdige knapen. Bij de herstemming in het kiesdistrict Maastricht, is de heer Limpens tot lid van de tweede kamer der staten-generaal verko zen. De aartsbisschop van Freiburg, die den kerkelijken strijd in het groothertogdom Ba den zoo noode lot eenige lijdelijke rust gebragt ziet, heeft onlangs den kerkelijken ban uit gesproken over eenen ambtenaar in staatsdienst, die het «Gode meer gehoorzamen dan demen- schen niet in den bisschoppelijken zin had op gevat. De geëxcommunieerde deed den aarts bisschop weten, dat de ban te laat kwam, aan gezien hij alreede tot de Protestantsche kerk was overgegaan. Men verneemt dat de Britsche gezant op nieuw .bij de Spaansche regering een’ eisch heeft gedaan, thans ter gunste der Protestant sche Engelschen die zich naar Havana bege ven. Lord Howden wenschte namelijk, dat voor de Engelschen zou worden eene uitzon dering gemaakt, wat betreft de op Kuba be staande gewoonte, om aan geene andere vreem delingen dan aan hen die bewijzen het R. K. geloof te belijden, vergunningskaarten tot ver blijf op dat eiland af te geven. De heer Lu- zuriagaminister van buitenlandsche zaken, heeft aan lord Howden geantwoord dat Ku ba door speciale wetten geregeerd wordt en derhalve het Spaansche bewind aan zijn ver zoek niet kan voldoen. Men meldt uit Hamburg dat dezer dagen langs de Russische kusten der Oostzee, op een bevel uit St. Petersburg, we der even als ten vorigen jare, bij het nade ren der geallieerde vloot, alle voor de zeevaart dienstige merken, bakens, kustlichten en vu ren weggenomen zyn. Brieven uit Hamburg blijven steeds ge wag maken van de ontzaggelijke oorlogstoebe- reidselen die Rusland vooral in Finland maakt. Reeds is daar een leger van 100,000 man grootendeels keurtroepen bijeen, onder be- vel van den generaal de Berg. Indien de ge- i alliëerden daar alzoo iets zullen willen onder nemen dan zouden zij eveneens 100,000 man onlschepingstroepen dienen aan te voeren, het geen uit den aard der zaak met de grootste bezwaren gepaard gaat. Met de inscheping alleen zou welligt reeds het geheele zomer- saizoen verloopen. De Constitutionnel deelt mede uit Pe tersburg van den 50 Maart De grootvorst Konslantijndie, gelijk men weet, aan het hoofd der Russische marine staat, heeft be paald, dat alle stoomschepen zoodra het vaar water vrij van ijs is, weder te Kronstadt en Sweaborg moeten komen. Geen andere dan SNEEK20 April. De eerste kamer der staten-generaal heeft in hare zitting van den 18 dezer aangenomen al de ontwerpen van wet, heden aan de orde gesleld. De discussie over het ontwerp van wet tot regeling van het regt van vereeniging en vergadering, en dat nopens de ministeriële verantwoordelijk heid, is bepaald op aanstaanden vrijdag. Het examen der onder-officieren van bet leger, tot verkrijging van den rang van officier, zal bij de koninklijke akademie voor de zee- en landmagtte Breda, aanvangen den 25 de zer. Drieëntwintig aspiranten zullen worden toegelaten, als: 21 voor de infanterie, 1 voor de kavallerie en 1 voor de artillerie. De Staats-Courant behelst thans een be- rigt aan ouders of voogden, die wenschen hun ne zonen of pupillen dit jaar als adelborst of kadel op de koninklijke akademie voor de zee- en landmagt geplaatst le zien, dat zij, om hun ne betrekkingen tot het in de maand Junij aanstaande te Breda te houden vergelijkend examen toe te laten,, vóór den 12 Mei daartoe een adres aan het departement van marine of van oorlog moeten indienen. Om dit jaar voor het examen te kunnen worden toegelaten moe ten de aspiranten den 1 September aanstaande den vollen ouderdom van veertien jaren heb ben bereikt en mogen zij niet ouder zijn dan achttien jaren. Dit jaar zijn opengesteld de volgende plaatsen van adelborst: 4 voor de scheeps-construclie 1 voor het corps mariniers; van kadet voor de dienst hier te lande: 50 voor de infanterie 8 voor de kavalerie25 voor de artillerie 5 voor de genie; van kadet voorde dienst in de koloniën: 50 voor de infanterie in Oost-Indië; 1 voor de infanterie in West-Indië 22 voor de arlillerie in Oost-Indie 2 voor de artillerie in West- Indië 11 voor de genie in Oost-Indië. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft de civiele veeartsen Ne derlanders van geboorte die genegen zijn de betrekking van paardenarts der 5de klasse bij het leger hier te lande te vervullen verwit tigd dat zij zich bij verzoekschrift, op zegel geschreven en portvrij in te zenden vóór den 10 Mei ek. bij hem, inspecteurkunnen aan melden bij welk verzoekschrift onderscheidene bewijzen moeten worden overgelegd die ver meld zijn in de Staats-Courant van den 15 en 16 dezer. De Staats-Courant deelt mede, dat se dert den 1 April jl. het telegraaf-kantoor te Napels met de Nederlandsche kantoren in ver binding is gesteld; dat te Belgrado in Servië, en te Montrose en Tewkesbury in Groot-Brit- tanje telegraaf-kantoren zijn geopend. In Zweden zijn telegraaf-kantoren des zondags niet voor de dienst geopend. Blijkens een verslag van Zr. Ms. consul- generaal te Londen namen de uitvoeren uit Nederland steeds toe, vooral wat betreft bo ter, kaas, vee, aardappelen en eetwaren. Slechts de invoer van jenever is gedurende 1854 verminderd, ten gevolge van een on voorzien debiet voor Frankrijk en het daar door veroorzaakt stijgen der prijzen, hetgeen de verzending naar Londen en andere Engel- scbe havens tijdelijk deed ophouden. De voornaamste artikelen van invoer uit Nederland naar Londen in 1854 waren: boter 241,077 cent., 266,816 vaten, 840 kisten; kaas 114,005 cent., 5,640,867 stuks, 12,706 kisten; vee 50,465 ossen en koeijen, 18,190 kalveren 154,557 schapen 9575 varkens, 459 lammeren aardappelen 15,155 zakken, 60,278 manden 555 ton. Ingeklaard zijn 1454, uitgeklaard 1654 Ne derlandsche geladene schepen. Den 16 dezer zou te ’sHage eene bij eenkomst worden gehouden van de medewer kers aan de nieuwe overzetting van de schrif ten des Nieuwen Testaments. opgeroepen de heeren doctoren v. algemeen adviseur, Harting, Spijker, slede de Groot. Dr. Scholten zou, deel althans, de door het overlijden dacht. aan Perzie den afstand provinciën. Uit het rapport over het gevecht van dat de Russen bij die gelegenheid 587 dooden en 1000 gekwetsten telden. Den 26 Maart viel er volgens de Weiner Zeit. bij de Tchernaya een treffen voor, dat den Russen 500 dooden en 700 gekwetsten koste. Vorst Gortschakoff heeft uit Sebastopel het volgende berigt naar Petersburg gezonden Van 25 Maart (6 April) tot 28 Maart (9 April) heeft de vijand niets belangrijks ondernomen, en zijne werken tegen de onzen bijna niet doen voortrukken. Den, 28 Maart (9 April), ten 5 uur ’s morgens, opende hij uit al zijne batterijen eene hevige kanonnade, die tot den avond aanhield. Gedurende den nacht vol- bragt hij een hevig bombardement. Den 29 Maart (10 April) w’erd dit herhaald. Met goed gevolg hebben wij dit vuur beantwoord en den vijand gevoelige verliezen toegebragt. Van onzen kant zijn 855 man gedood of ge kwetst.” /t i SNEEKER ■ti 6 »6 I 6 6 1 6 6 I 6 1: 2. '‘door Rus- t zei vrij- )anje n op n en rrig- mil- r het min- i ee- nige-, kleed >iden ?Ne- toe/e- 7 de op- eede t het den iaat wed. i en aar- iren ren, da llet ijn^ uwe mi- alk- lak- ege- het nkt- to he 2. COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1