NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. F 1855. No. 33. WOENSDAG den 25 April. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. t i i den president Hervormde kerken, den die tevens on Deze had namelijk eeredienstden heer Fortoul, verklaard, niet dadelijk last gaf tot de het bedehuis, hij zijoebetrek- van banden ning, vergezeld van zich in d SNEEK24 April. De eerste kamer der staten-generaal heeft op den 20 dezer aange nomen de wetsontwerpen op het regt van ver- eeniging en vergadering en op de ministeriële verantwoordelijkheid het eerste met 25 tegen 7 stemmen en het tweede met 59 stemmen te gen 1 alsmede de wet op den aankoop van 2'/2 en 5 pCt. schuld voor het muntdépót, met algemeene stemmen en die van de stich ting van het stoomgemaal op den IJsselmet 28 tegen 1 stem. Bij de herstemming in het kiesdistrict Hoorn is gekozen de heer P. M. Noithenius. Het bevestigt zich dat Z. M. de ko- Z. K. H. prins Hendrik, den loop der volgende maand i het groot-hertogdom Lnxembnrg zal bege De heeft op drijvend naar _:ven. minister van buitenlandsche zaken nieuw de aandacht van het handel en zeevarend publiek gevestigd op de enrstige waarschuwing in 1854 gedaan tegen den verboden vervoer van oorlogs-contrabande. De wedstrijd der Koninklijke Nederland- sche Yachtclub, te Rotterdamzal op zaturdag den 14 Julij ek. op de rivier de Maas, en in zee op zondag den 15 Julij ek. gehouden wor den. Onderscheidene kostbare prijzen en me dailles zijn zoowel door de Koninklijke Neder- landsche Yachtclnb als door de leden der koninklijke familie uitgeloofd. Van den 14 tot en met den 20 dezer zijn in deze provincie 40 runderen aan de besmet telijke longziekte gestorven of afgemaakt; be dragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Januarij dezes jaars 818. De Zwolsche Courant meldt, dat de heeren Sixma baron van Heemstra c. s.tot ingenieur- dirccteur van de aan te leggene spoorwegen in Friesland, Groningen en Overijssel, hebben benoemd den ingenieur C. Oudtshoorn. Men meldt uit Staphorst dd. 19 April: De korenvelden die onlangs nog een schraal aanzien vertoonden zijn sedert den laatsten lijd aanmerkelijk gunstiger geworden. Ook de oliezaden, hoewel veel van de vorst geleden hebbende, schijnen zich weder voortreffelijk te ontwikkelen. Men meldt uit Coevorden dd. 18 April Eergisteren middag verliet eene vrouw uit den burgerstand te Grarnsbergen bare woning en hare twee kleine kinderen terwijl haar man afwezig was, met wien zij 4 jaren vereenigd is geweest, en ging met een poldergast door, nadat zij al hetgeen, wat geldswaarde had, had medegenomen. Der ijverige policie mogt bet gelukken haar des nachts, onder mede hulp van den buitengewonen policie-dienaar en opziener der jagt, Moens, te Dalen, uit de ongeoorloofde rust te wekken waarna zij gevankelijk naar Deventer is vervoerd. De Fransche regering,” zegt de Amers- verschrikten knaap ijlde de koster naar boven doch te laat! Met de woorden: maak mij toch geene zwarigheden! leef welstortte hij zich neder op de steenen van het marktplein en werd verpletterd. Het was een te Mun ster sedert eenigen tijd woonachtige, niet on geschikte helper bij een’ graveur1, van eene deftige familie uit het Bergsche. Het groote uurwerk voor het parlements gebouw te Londen is thans voltooid en gereed, om op zijne plaats te worden gebragt. De wijzers hebben eene lengte van 22 vt. en zijn de grootste minuut-wijzers ter wereld. Iedere halve minuut gaat de punt derzelve bijna 7 duim vooruit. Het uurwerk loopt 8'/? dagen. Het opwinden alleen zal waarschijnlijk twee uren duren. De slinger heeft eene lengte van 15 vt. De heel-uurs-klok is 8 vt. hoog en ruim 9 vt. in doorsnede zij weegt tusschen 280 en .300 centenaars; de hamer is 5 cente naars zwaar. De grootste der kwartier-uurs- klokken is zoo groot als de groote St. Paulus-* klok, die 5'/4 ton weegt. De brieven die de Times uit Sebastopol ontvangen heeft, beriglen dat verre weg het grootste gedeelte van het Engelsche leger den vrede wenscht, doch dat de soldaat schaamte gevoelt over het opbreken van een beleg, ten gevolge van een tractaat. De sterkte van het Engelsche leger bedraagt 15,000 dienstdoende bajonetten en 6000 ingeval van nood. Alles medegerekend, zou het op 22,000 man komen; In eenen Parijschen brief leest men aan gaande het bombardement van Sebastopol Den 9 toen onze batterijen het vuur open den verliepen er eenige uren alvorens men over de verkregene uitkomsten kon oordeelen, en deze uitkomsten schenen maar weinig gun stig, daar geene der vijandelijke batterijen tot zwijgen gebragt en niet ééne bres geschoten was. Eerst den volgenden dag, den 10, en nadat aan het geschutvooral dat der Engel- schen op raad van generaal Niel eene andere rigting was gegeven gelukte het ons, verschei dene belangrijke werken van de Russen te ver nielen de batterij van het havenhoofd te doen zwijgen, en eenige bressen te schieten de En- gelschen beweren er ééne gemaakt te heb ben.” Daily News bevat in eene Parijsche dé pêche tijdingen uit Kamiesch van 12 April, inhoudende dat het bombardement voortduurt en reeds vele schade heeft aangerigten dat eene bres geschoten is voorts dat de stacl Sebastopol op verschillende punten in brand staat. Tot den 12 dezer heeft het bombadement van Sebastopol voortgeduurd, zonder1 eerien af- doenden uitslag, doch men houdt het er al gemeen voor, dat het gouvernement latere tij dingen ontvangen heeft. Volgens beriglen uit de Krira schieten de Russen met geweldige kracht van kruid. Een 68ponderdie van de vesting gezonden werd, drong door een parapet der Engelsche batterij en dat 18 a 20 voet dik was. De gevoelens omtrent het bombardement van Sebastopol, na eenen duur van drie dagen, worden op verschillende wijzen geuit. Som migen beweren, dat het geschut der belegeraars, na zoo langen tijd gebruikt te zijn zeer slijt en spoedig onnut, metaal wordt, terwijl de Russen hunne kannonen, die gedurende den dag onbruikbaar worden des nachts kunnen herstellen daar zij in het bezit zijn van ge- schut-gieterijen. Omtrent het gevecht in den nacht van 15 op 14, waarvan de Fransche opperbevelhebber met een enkel woord melding maakt, zijn nog geene bijzonderheden vernomen doch in eene uit Berlijn ontvangene dépêche wordt dit ge vecht als zeer ernstig voorgesteld en berigt, dat de gealliëerden eene belissende zege hebben behaald. Pruissen zouvolgens eenen Parijschen berigtgever, voornemens zijn, bij den Duitschen bondsdag een voorstel in te dienen waarvan de algemeene strekking is, te doen verklaren dat aangezien de twee eerste der vier waar- Tarsac, in Charente, dat sedert geruimen tijd op last der overheid gesloten was, is thans weder geopend. Veel heeft tot deze gelukki ge wending der zaken toegebragt de krachtige houding van den president van het centraal comité der Hervormde kerken, den heer Gouthier, die tevens onder-gouverneur der bank is. Deze had namelijk aan den minister van dat indien hij heropening van king van president van het centraal comité zou nederleggen in handen van den keizer zelven met bij voeging der beweegredenen die hem tot dezen stap gebragt hadden, omdat hij zeker wist, dat de keizer een krachtige voor stander is van de volkomene vrijheid van godsdiesnt. Bij die gelegenheid zijn nog ver scheidene andere Protestantsche kerken in een ander departement aan hare bestemming te rug gegeven.” Voor de tentoonstelling te Parijs zijn reeds vele vreemdelingen, vooral Engelschen, en tevens eenige der bekwaamste Londensche dieven aldaar aangekomen. Om over de laat sten zooveel mogelijk te waken en hen on schadelijk te maken heeft de Londensche po licie twee van hare degelijkste opsporings- agenten naar die stad gezonden die de poli cie aldaar van zeer veel nut zullen zijn, daar zij bijna alle Londensche spitsboeven persoon lijk kennen. Van wege de koninklijke maatschappij voor de zoölogie in Belgie is dezer dagen een rapport openbaar gemaakt, waarin onder an deren voorkomt, dat het paardevleesch met het slagtvleesch in prijs gerezen is, en thans vijfendertig francs kost, ul. eene hoeveelheid, die in 1855 nog met 15 francs betaald werd. Hieruit wordt opgemaakt, dat er thans door menscheu, hetzij bewust of onbewust, drie maal zooveel paardevleesch genuttigd wordt als vroeger. Uit Spanje zijn de tijdingen iets gunsti ger. De revue, welke Espartero over de na tionale garde van Madrid gehouden heeft, was schittere.nd en werd gekenmerkt door veelvul dige kreten van gehechtheid aan de koningin. Er waren 25,000 man onder de wapenen. De Madridsche bladen beriglen, dat de minister van financiën eene leening van 40 millioen realen beeft gesloten tegen 9 pCt., en betaalbaar de helft in contanten de helft in papier. Volgens officiële mededeelingenbedraagt de schade,, door de jongste overstrooming in de districten van Dantzig en Marienwerder aangerigt, niet minder dan 18 millioen daal ders. Daarbij hebben 115 menschen het leven verloren. Te Marienburg werd, bij de jongste over- stroomingen van de Weichsel, eene oude vrouw met een kind uil een doodelijk gevaar gered. Zij zat met haren schoonzoon, diens vrouw en kinderen en een pleegkind, in het geheel acht personen, op het dak, toen het plotse ling instortte en allen in het water vielen. Zij reddeden zich allen op eenen balk en dreven in den geweldigen stroom voort. In den doods- 1 angst zag zij dikwijls naar hare aanhoorigen maar bemerkte steeds minder personen op den balk, tot dat zij eindelijk met eene kleindochter en het pleegkind alleen was. Later verdween ook de kleindochter en bleef zij met hel kind alleen over. Na door een paar overstroomde dorpen gedreven te zijn, verdween haar be wustzijn en kwam zij weder op een bed tot bezinning. Zij was reeds verstijfd, toen zij gered werd. Men meldt uit Frankfort: In tegenstel ling met vorige jaren merkt men thans bijna geene landverhuizers op. Volgens ontvangene berigten uit Amerika, overtreft de noodwel ken de menschen er lijden alle begrip. Een buitengewone zelfmoord heeft Mun ster den 17 dezer in ontzetting gebragt. Te gen 7 ure des morgens begeerde een wèl ge kleed persoon den toren der Lamberti-kerk te beklimmen. Daar gekomen trachtte hij den BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen door dezennaar aanleiding van een deswege van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie ontvangen besluit, ter kennis van alle hou ders van pretentiën ten laste van het rijk, de dienst van 1854 betreffende, om hunne de- claratiën zoo spoedig mogelijk in te zenden en het uiterste tijdstip van indiening, zijnde den laatsten der maand Junij ek. niet af te wachten, vermits dezelve op dien tijd niet in gediend zijnde, volgens de wet van den 8 November 1815 {Staatsblad no. 51), worden gehouden voor venaard en vernietigd. En opdat deze zoude komen ter kennis van een’ ieder die hierbij eenig belang heeft zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 22 April 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VEEN, L. B. De Secretaris JI1GA. COURA ontdeed zich van rok, hoed en stok, en klom over het staketsel. Op bet geschreeuw van den land geen belang meer heej’t bij de Oostersche kwestie. De menigvuldige belangen der talrijke van bare onbillijke handelwijze omtrent d Protestanten. Het Protestantsch bedehuis te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1