NIEUWS- EN AIWERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. P 1855. No. 34. ZATURDAG den 28 April. 10de Jaargang. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK ZATURDAG DEN 28 APRIL 1855, voormiddags ten tien uur. >- l WIIIIIHlUfllHilim’l I SNEEKER l t beurtveer van BINNEN- EN BUITENLAND. particulier schrijven uit Parijs aan i e r de twee landendie de beschaving te COURANT. van den toestand der gemeente over van de ge- de stads algemeene R. K. Armen-adminislratién voor Tot president der arr.-regtbank te Hee- renveen is benoemd de heer rnr. C. H. S. van Buelens thans regler in die regtbank. Den 21 dezer overleed te Utrecht de oud- vice-adm.raal J. C. Koopman lid van het hoog militair-geregtshofeen onzer meest geachte marine-officieren. Men meldt uit Amersfoort dd. 21 April: Gisteren avond hield de neer P. J. F. de Geest, gewezen Roomsch priester, te dezer stede ee- ne openbare voordragtwaarin de leer der Roomsche kerk ten aanzien van het vagevuur en het oliesel door hem getoetst werd aan het Evangelie, en het verkeerde daarvan werd uiteen gezet. Eene overgroote schare van toe hoorders en hoorderessen uit alle standenzoo wel in deze stad als in de naburige gemeen ten woonachtig, woonde die rede bij, terwijl de groote stilte, die in de vergadering heersch- te van de belangstelling getuigde, waarmede een ieder was bezield. Men meldt uit Staphorst dd. 18 April Vele bijenhouders alhier zijn voornemens met hunne stallen bijen naar den Haarlemmermeer- polder te trekken zich aldaar een voordeelig gewin voorspellende. Men leest in de Indépendance Beige Men verzekert, dat de Belgische regering met de Nederlanden een tractaat heeft geslo ten gelijk aan dat hetwelk onlangs tusschen de Vereenigde Stalen van Noord-Amerika en laatst genoemd koningrijk is tot stand gekomen. Voortaan zal Belgiekrachtens dat tractaat, een’ consul hebben in de Nederlandsche Oost- Indische Bezittingen.” In een der Belgische dagbladen de Broe dermin, leest men ten slotte eener beschou wing, aan het bezoek des Franschen keizers bij koningin Victoria gewijd, het volgende, dat wij onzen lezers ter completering van de medegedeelde berigten oordeelvellingen en op merkingen niet willen onthouden Men heeft uit Kriniëen de tyding ont vangen dat de verwoesting herbegonnen is. Meer dan duizend stukken kanon jagen we- derzyds hunne ballen door de lucht. De bom men vallen in de beide legers, barsten en ver spreiden dood en vernieling. En wat doen intusschentyd degenen die de ze schrikkelyke slagling bevolen hebben Wachten zy met schrik in bet hert naer de eerste tydingen, welke duizende en duizende moeders zullen komen melden dat zy hare kinderen verloren hebben Maken zy zich in de afzondering gereed, om deel te nemen aen den rouw, waerin zoovele familiën zullen ge dompeld worden Denken zy ten minste aen de ysselyke verantwoordelykheid die voor de slagtoflering van zooveel menschenlevens op hen weegt Neen 1 Terwyl men eene gansche streek in een bloedbad verandert, terwyl men tal looze benden tegen elkander opjaegt, voor ee ne zaek die zy zelfs niet begrypen kunnen, houdt men feest jubelt en juicht men Men maekt zich gereed tot dans- en eetpar- tyen men geeft last aen de mannen die daervan de kunst verstaen om de vermaken uit te vinden die het meest mogelijk de zin- nen streelen En dit alles gebeurt in beweren aen het hoofd van staen Het is eene jammerlyke beschaving, waerlykdie danst by zulke yselykheden De arme negerslaef, die weent by het onge luk zyus broeders, is meer beschaefd dan de hoven van L. Napoleon en koningin Victoria in dit geval! Wat is inderdaed eene bescha ving zonder broederliefde?” In een particulier schrijven uit Parijs aan het dagblad de Scheldeleest men o. a. het volgende Toen L. Napoleon te Londen aenkwam wachtte hem op zynen doortogt eene verras sing. Een zeer achtbaar apotheker, die in ee ne der byzonderste stralen woont, waer de keizerlyke stoet doortrokwas by het lezen der artikels in den Times waerin men L. Napoleon als een afgod bewierookt, veront- weerdigd geworden, en had uit de collectie van dit blad, van het jaer 1851, de artikels halve vriendelyke w'yze den staetsaenslag be oordeelt, en het gedrag van L. Napoleon in gloeijende woorden van verontweerdiging schandvlekt. Gemelde apotheker had de ar tikels van den Times in groote letters doen herdrukken, en gansch zijn huis met die ont zaggelijke plakkaerten beplakt, zoodat hetzel ve slechts ééne plakkaert geleek. Men zegt dat de keizer, tóen hij er voorby reed, er onwillens het oog op vestigde.” Welke waarde de mestspeciën hebben moge het volgende bewijzen. Volgens opgaven van den Engelscben hoogleeraar Johnston wordt jaarlijks door de goten van eene stad die duizend inwoners telt, eene hoeveelheid mest naar waters gespoeld, dus vermorst, wel ke gelijk staat met de kracht van 270 ton guano, die, volgens den tegenwoordigen marktprijs van guano in Engeland eene waarde heeft van 52,500. Werd deze hoeveelheid mest ten behoeve van den grond aangewend, dan zou de productie alleen daardoor vermeerde ren met 2900 mudden graan. In Schotland wordt eene vereeniging ge organiseerd, die Spanje wil evangeliseren. Daar toe wordt geld opgehaald en worden van alle kanten bijbels en brochures bijeengebragt, om daarmede Spanje als te overstroomen. Het Journal de Pontalier meldt, dat een jonge molenaar uit SarageoisSeraphin Cart genaamd, te Parijs een wonder van werktuig kunde zal ten toon stellen een mechaniek zak-uurwerk, dat hij zonder eenige opleiding met zelfgemaakte instrumenten vervaardigd heeft. Het horologie heeft 17 wijzerplaatjes. De twaalf apostelen slaan de uren, elk door een afzon derlijk muzijkstuk aangeduid. De wijzerplaat jes toonen, behalve de uren, den loop der ster ren den op- en ondergang der zon en der maan, de maanden, de datumsjaartelling de vierentwintig uren van den dag, de vier jaargetijden, een wereldbol in zijne bewegin gen enz. De Weiner Zeitung bevat eene krachtige waarschuwing tegen hel opgevatte denkbeeld eener toekomstige landverhuizing naar de Hol- landsche Overzeesche Bezittingen. Den 17 dezer is in de haven van Memel een groot ongeluk voorgevallen. Een stoom schip beeft er schipbreuk geleden, en 45 Belgi sche steenbakkersgezellen die zich aan boord bevonden en aangenomen waren om eene steen bakkerij te Memel in werking te brengen hebben het leven verloren. Dezer dagen overleed bij Bonn een vete raan van het Franscbe leger, met name P. Klein. In den slag van Austerlitz werd hij door eenen Russischen kogel getroffen die zich in de linkerslaap boven bet oor vestigde, en er tot zijnen dood, dus ongeveer eene halve eeuw lang, bleef, zonder hem ooit eenige ziekte of aandoening aan de verstandelijke vermogen.§ veroorzaakt te hebben. Na den dood van Klein, heeft doctor Backe, heelmeester te Bonn, daar de familie dezen kogel als gedachtenis wilde bewaren de operatie met behulp der trepa- nering bewerkstelligd, en op zulk eene wijze, dat de kogel omringd gebleven is van een’ ring, gevormd door de beenderen der hersenpan. Aan den kant, waar hij de hersens getroffen had, is hij bekleed met een zeer hard vel, terwijl hij aan den anderen kant is bedekt door een vel, gelijk aan de opperhuid van het hoofd. De hersenen hebben geen letsel gele den en men heeft geene gesplinterde beende ren in de hersenpan ontdekt, noch in de na bijheid des kogels of elders. De mannen der1 kunst verzekeren dat het zonder voorbeeld is, dat een vreemd ligchaam, in de hersenpan van een’ mensch geplaatstzoo als de bedoel de kogel geenerlei stoornis in de werking der geestvermogens heeft te weeg gebragt. Te Parijs wordt ook verwacht de beroem de diamant de Zuidsterwelke de aandacht der liefhebbers van edelgesteenten zeer tot zich getrokken heeft en in de werkplaats van den heer Coster te Amsterdam de bewerking met het beste gevolg ondergaan heeft. Deze diamant is van het eerste water en weegt 125 karaat, en zou alzoo de karaat tegen 150 fr., op 2,545,750 fr. geschat kunnen worden. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, gelet hebbende op art. 7 van Z. M. besluit van den 7 September 1828 {Staatsblad no. 55), roepen bij dezen op: al le personen, welke, als gehuwd of als wedii- wenaars met kind of kinderen in de tweede klasse van de algemeene Rol der Schutterijin het vorige jaar opgemaakt, gebragt zijn ge worden doch sedert dién tijd door het over lijden van hunne vrouwen of kinderen de bevoegdheid hebben verloren om in die klas se te verblijven en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeren algemee ne Rol gerangschikt moeten worden om van dusdanige veranderde omstandigheden ter Se cretary dezer Stad kennis te geven vóór den 15 Mei ek. zullende, bij verzuim dezer aan gifte, de belanghebbenden, ingevolge art. 8 van Z. M. hiervoren genoemd besluit, bij de Schut terij worden ingelijfd, en bovendien tot eene geldboete en gevangenisstraf verwezen worden. Voorts wordt ter keunisse van belangheb benden gebragt, dat zij, welke hun 54ste jaar voleindigd, alsmede van hen, die bij de Re serve gedurende vijf jaren hebben gestaan des verkiezende kunnen worden ontslagen; wor dende dus een iegelijk, die van dit regt wenscht gebruik te maken aangemaand, om zulks ui terlijk vóór den 50 Junij aanstaande ter Stads Secretary aan te geven. Eu opdat dezelve kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd zoo als te ge schieden gebruikelijk is. Sneek den 25 April 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOITBA. De Secretaris IIAGA. PUNTEN TER BEHANDELING. Beantwoording van eene in de vorige ver gadering gedane interpellatie. Missives betrekkelijk het Noord wolde. Adres van den heer Iz. Wouters om een eervol ontslag als lid van de PI. Schoolcom missie. Adres van A. van der Meulen, om eene plek gronds op grondpacht. Besluit, houdende goedkeuring meente-begrooting voor 1855. Idem omtrent de vernieuwing van bruggen. Besluit en missive betrekkelijk het maxi mum van den onderstand voor 1855. Concept-Reglement voor het bestuur van het O. B. Weeshuis. Toelage voor eene secondante inj_de Fran- sche meisjes-school. Begrooting van het O. B. Weeshuis voor 1855. Begroetingen van en Israëlitische 1855. Verslag 1854. Rapporten. SNEEK, 27 April. Op vrijdag den 4 Mei ek. zal te Leeuwarden worden aanbesteed de aanleg van de electro-magnelische telegraaflijn van Groningen over Leeuwarden naar Harlin gen in twee perceelen. Van goederhand wordt thans nader berigt, dat aan den heer ingenieur C. Oudtshoorn, door •de H.H. Sixma van Heemstra c. s. concessio narissen van den aan te leggen spoorweg in Fries- land Groningen en Overijssel, de betrekking van ingenieur bij dien spoorweg tot dusverre alleen aangeboden is geworden. Door de Nederlandsche handel-maalschap- pij zijn op nieuw 27 schepen bevracht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1