NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 35. WOENSDAG den 2 Mei. 10de Jaargang* @*0 SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. 16 Januarij banden dat perso- len zijn aanvraag bij art. til Ten tweede wordt a- is, dat de schrale daghuur Honderden en dijkwerk i exploitatie zijnde kanalen. groot verlof Bij de Spaansche regering is een protest ingekomen van het hof van Rome tegen den godsdienstgrondslag der constitutie en tegen den verkoop der kerkelijke goederen. De Noord-Amerikanen zijn ijverig bezig aan de onderzeesche telegraaf te werken, die Amerika aan Europa zal verbinden. Reeds se dert een jaar zijn 60(1 werklieden bezig, om palen en draden te stellen voor de telegrafi sche linie tusschen New-York en St. Jean, op Terre Neuve. St. Jean is het naaste punt bij Europa. Binnen twee jaren zal de onder zeesche telegraaf gereed zijn en zal Londen en verder Europa met New-York kunnen telegra- en de tijdingen in een uur tijds over- pheren brengen. Volgens een particulier schrijven uit New- York zou de Amerikaansche vloot naar Kuba. onder zeil gegaan zijn, om voldoening te vra gen voor de beleediging, de vlag der Ver- eenigde Staten aangedaan. Er wordt bijge voegd, dat de Spaansche schepen aangevallen zullen worden zonder eenige inachtneming van vormen. In een der Duitsche bladen leest men het volgende Er was in het Engelsche kamp vóór Sebastopol een soldaat, die, ondanks de ontberingen en de moeijelijk heden van de dienst, dagelijks zwaarlijviger werd, terwijl zijne kameraden zigtbaar vermagerden. Deze soldaat scheen een levend bewijs te zijn van de woorden zijns landgenoots, sir John Fal- staff de behoefte en de ellende doen den mensch zwellen gelijk eenen otter. Hij onderscheidde zich daarenboven door zijne zedigheid, zijnen ijver en zijne dapper heid. Hij gaf blijken van moed in den slag aan de Alma en nog meer te Inkermann, waar hij een’ soldaat, die door eene menigte Russen omringd was het leven redde. Voor een dergelijk gedrag verdiende hij na tuurlijk bevordering; maar hij weigerde nede rig alle onderscheiding. Doch de verwonde ring steeg ten hoogste, toen men op zekeren dag vernam dat de uitmuntende soldaat ver dwenen was. Men geloofde algemeen dat hij gedeserteerd was. Nogtans kwam hij een veer tiental dagen daarna terug, maar in welk eenen staat? Mager, bleek en lijdend, zijne zwaarlijvigheid was geheel weg. Het onderzoekdat tegen hem begonnen werd heeft bewezen dat deze soldaatsedert zijne verdwijning, in eene Tartaarsche hut een lief jongetje ter wereld had gebragt. De de serteur was eene vrouw. Niemand kende haar geslacht dan de soldaat dien zij te Inker mann gered had en die niemand anders was danhaar wettige man. Om haren echtgenoot te volgen, had de trouwe Schotsche vrouw manskleederen aan getrokken en zich als soldaat doen aannemen. De jonggeborene werd uit de hut gehaald en strekte ten bewijze van de echtheid des feits. Het jongetje werd in het midden van de algemeene geestdrift gedoopt en kreeg den naam van Almus Inkermann. De tijdingen van het looneel des oorlogs zijn, zoo als te Parijs beweerd wordt, bijzon der gunstig voor de geallieerden. Eene dépê che uit Weenen van gisteren meldt echter, dat het bombardement van Sebastopol tot den 25 zonder resultaat gebleven is, en een leger- berigt van vorst Gortschakoff van den 22 houdt in, dat de vijand op dien dag, na gedurende twaalf dagen de stad en vesting allerhevigst te hebben beschoten zijne pogingen vruchte loos ziende, zijn vuur verminderd heeft, dat den 22 zeer zwak was. De Russische bevel hebber meldt tevens dat, de verliezen zijner troepen naar evenredigheid verminderd zijn, en dat overigens niets merkwaardigs in de an dere streken van de Krira is voorgevallen. De Fransche regering rekent op eenen lang- durigenfeilen oorlog. De kavallerie wordt met 50,000 paarden versterkt. Deze verster king zal in Frankrijk blijven en vooreerst niet naar elders gezonden worden. Bovendien zul len 60,000 paarden voor de artillerie, trans portmiddelen en ambulance-dienst aangekocht worden. Voorts houdt men zich onledig met het organiseren van de kaders der mobiele na tionale gardewier eerste ban marschvaardig De regtbank zal woensdag ek. in deze zaak uitspraak doen. Men meldt uit Zwolle dd. 25 April: Algemeen ziet men de rogge vrij wat herstel len van haar lijden in het wintersaizoenvan rondom zijn de berigten gunstiger dan vroe ger; werd het weder warmer, er zou nog gunstiger verschijnsel zijn. Met de zomer- w vruchten worden de akkers reeds voorzien van strek kende-om aan te vullen zaad eodeanrd appelenpo ting gaat met spoed; intusschen is het gebrek aan banden op vele plaatsen merkbaar; een gelukkig gevolg daar van is, dat de schrale daghuur des arbeiders zeer verhoogd is. Honderden van arbeiders vinden in polder- en dijkwerk een hoog loon anderen bij de in exploitatie zijnde kanalen. Men meldt uit Hoorn dd. 26 AprilTwee pogingen lot zelfmoord, door ophanging, die dezer dagen eene in onze stad en eene op een dorp in de nabijheid, plaats hadden, lie pen voor die wanhopigen nog al zonder slecht gevolg af. Tijdig toegesnelde hulp deed bij beiden den strop afsnijden en hen bijkomen alhoewel den een’ met zeer veel moeite. Het buitengewoon veelvuldig gebruik van sterken drank was de aanleiding tot de eene, dwee- perij en oneenigheidzegt men, gaf aanlei ding tot de andere. Men meldt uit Enschedé dd. 23 April Een koster, onlangs bezig met zijne jaarlijk- sche schatting, bestaande in eenige eijeren op te halen had in een gehucht bij de gren zen een Sütal eijeren verzameld, toen hij door twee commiezen werd aangehoudendie de eijeren in beslag namen, ouder voorgeven, dat die ter sluik waren ingevoerd. De eije ren werden aan het nabij gelegen rijkskan- toor bezorgd maar vervolgens door de com miezen teruggehaald. Uit hoofde er geen proces-verbaal werd op gemaakt beklaagde zich de koster bij de be voegde autoriteit. De getuigen, ter zake ge hoord, hebben verzekerd, dat de eijeren bin nenslands zijn verzameld. De koster mist intusschen zijne paascheijerendie denkelijk aan geheel anderendan voor wie zij waren bestemd tot maaltijd hebben verstrekt. Uit Beerta wordt van den 13 April ge meld dat eene huiszoeking door de execu teuren testamentair in den boedel van wijlen jufler Oomkesdezer dagen te Beerta over ledenbewerkstelligd, op maandag ji. het re sultaat opleverde, dat men in eene kamer, die in geen veertig jaren door een’ mensche- lijken voet was betredeneene aanzienlijke som (men zegt van 9 a 10,000 gulden) in ou de munt heeft gevonden welke voorloopig bij de regtbank te Winschoten is gedeponeerd. Een onderzoek, woensdag op nieuw gehou den moet tevens eene goede uitkomst hebben gehad. Voor eenigen tijd stierf te Londen een zekere Rogestone, die in tien jaren 130,000 p. st. in den eigenlijken zin des woords met eten verspild had, en door geheel Europa reisde, om zijne gastronomische lusten op te volgen, daar bij eene schare koks hield, die zich door bet een of ander geregt onderscheidden en de uit- stekendste geniën in hunne kunstwaren. In het jaar 1849 ontvoerde hij uit St. Petersburg vorst Potemkin zijnen lijfkok. Hij had agenten in China, Mexico en Canada, gelijk in alle lan den van Europa, om hem de kostbaarste lek- kerbeten te doen toekomen. Niet zelden be taalde hij een geregt met 30 guinjes. Toen hem niets meer overgebleven was, stortte hij zich van de Westminster-brug in de Theems. Nog had hij gered kunnen wordenindien niet toevallig twee personen gewed hadden of hij verdrinken zoude dan niet. Gelijk het sedert onheugelijke tijden het gebruik is, deden de reddingsbooten geene poging om hem te hulp te komen ten einde de weddingschap niet te storen. Van Rome wordt gemeld, dat men daar als met éénen sprong uit eenen winter zonder lente plotseling in den zomer gekomen is. Het omslaan van het weder is zoo buitenge woon dat het de vrees voor de terugkomst der cholera veroorzaakt heeft. Deze ziekte is hier en daar weder voor den dag gekomenmet bijzondere hevigheid in de stad Urbino. SNEEK 1 Mei. De tweede kamer der sta- ten-generaal is tot hervatting harer werk zaamheden bijeengeroepen dingsdag 8 Mei. Van regeringswege is een ontwerp van wet bij de tweede kamer der staten-generaal ingediend houdende bepalingen omtrent het vervoer van buskruidoorlogsbehoeften en brandstoffen, en datgene, hetwelk aan de wet van 1815 is bevonden te ontbreken. Alzoo wordt in de eerste plaats voorgesteld, dat al de fabrijkanten en verkoopers van bus kruid vuurwerk en schietkatoen verpligt zul- om deze hunne nering in hunne om patent uit te drukken op straf, van de genoemde wet bedreigd. voorgesteld, dat aan de gemeente-besturen zal zijn vrijgelaten, om be palingen vast te stellen betreffende de hoe veelheid buskruid, vuurwerk of schietkatoen welke daarin neringdoende personen voorhan den zullen mogen hebben; de plaats, alwaar die voorwerpen zullen moeten worden be waard en de wijze op welke het schietka toen zal moeten worden bewerkt, terwijl de overtreding eener dergelijke verordening, even als die van de wet van Januarij 1813, straf baar zal zijn naar die wet alleen. Dezer dagen zijn van regeringswege bij de tweede kamer ingediend ontwerpen ter wijziging van de bestaande wetten op de be vordering en het op pensioen stellen van de officieren bij de land- en bij de zeemagt vergezeld door meraoriën van toelichting. Door Z. Exc. den minister van oorlog is gelast, dat de miliciens van het Limburgsch bonds-contingent thans onder de wapens, den 1 Mei ek. in het genot van zullen worden gesteld. Z. Exc. de minister van oorlog heeft aan de kommandanten der corpsen kennis gege ven dat het getal onder-officieren voor het Oost-Indisch leger benoodigd reeds voldoen de is en er alzoo in dit jaar geene verdere voordragten tot overplaatsing van neel zullen worden ingediend. Van den 21 tot en met den 27 dezer zijn in deze provincie 53 runderen aan de besmet telijke longziekte gestorven of afgemaakt; be dragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Januarij dezes jaars 855. Op de lijst der hoogst aangeslagenen in ’s rijks directe belastingen in de provincie Zuid-Holland komen o. a. voor Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, met f 15,456.52, en jhr. J. C. Jantzon van Erffrente van Capel- le met f 10,824.40. Men meldt uit Amerongen dd. 26 April: Na onze laatste opgave, is bij het bestuur der alhier ontworpene nationale loterij een ge schenk van H. M. de koningin ontvangen dat met regt vorstelijk mag genoemd worden, en dat zelfs van eene tentoonstelling, waarop de prijzen niet geschonken worden een sie raad zou uitmaken. Onvermoeid zijn de aan vragen om bijdragen van onze geliefde vor stin maar onvermoeid is ook de bereidwillig heid waarmede H. M. aan iedere poging tot weldoen de hand wil reiken. -- Men meldt uit Tiel dd. 26 April He den morgen stond voor de arrondissements- regtbank alhier teregt de heer F. J. V.bur gemeester der gemeente Lienden beschuldigd van het door den veldwachter uit de school doen weghalen en in den toren doen opslui ten van twee minderjarige kinderen. Nadat het getuigenverhoor was afgeloopen en de be klaagde erkende het feit gepleegd te hebben, doch zonder boos opzet en onbekend met de wet, requiveerde het openbaar ministerie, waargenomen door den beer officier mr. H. van Wessem Azn.dat de beklaagde zou wor den schuldig verklaard aan het, als burge meester en huïp-officier der justitie, plegen van eene daad van willekeur en geweld in breuk makende op de persoonlijke vrijheid, en hij dienvolgens zou worden veroordeeld tot eene gevangenisstraf van één jaar, y‘100 boete en vijf jaren ontzetting der burgerschaps- r< gten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1