I lö? r 10de Jaargang* 1855. No. 36. ZATURDAG den 5 Mei. in Nauta voor eene BINNEN- EN BUITENLAND. IS in minnehandel met van “j e llet schap verkeerde. s rijks F riesland om gezamenlijk derwaarts te tot dat einde had het meisje het Nieuwe Diep begeven. De van hel transport majoor Van zulks het van 20 paarderA van Sebastopol hebben op- Generaal Bizotden 15 overleden, is veel plegtigheid begraven. Omer-pacha 1 man naar de Tchernaïa opge- Eene Engelsche divisie ondersteunt de Ottomanische en Egyptische voor ter lezing liggen in de bureaux 11,579.09'4; king van Finland, welke de Evang. Luther- Eijsinga, sche eeredienst belijdt, zijne bijzondere be scherming toegezegd. Z. M. heeft haar herin nerd aan de haar verleende weldaden van den overleden czaar en haar vermaand, om naar de wijze barer kerkverordeningen eene plegti- ge godsdienstoefening tot zijn aandenken te houden. De Morning-Post berigtdat eergisteren dépêches van lord Raglan en generaal Canro- bert ontvangen zijn, die, bij wijze van ver zachtende uitdrukking, melden, dat de uitslag van het bombardement geen stormloopen ge doogt anders gezegd dat bet bombardement van Sebastopol, na 15 a 1G dagen geduurd te hebben vergeefs was en dat de veroor zaakte schade aan de vesting zoo weinig was, dat men ook van het gebruiken der bajonet heeft moeten afzien. De kanonnen der bele geraars zullen waarschijnlijk thans geheel on bruikbaar zijn en het beleg opgebroken wor den met achterlating van het metaal. Het nieuwe plan van den veldtogt in de Krim,in verband met eenen inval in Bessarabië ligt thans aan de beurt. De week heeft zich alzooo geopend met de zekerheid dat de veldtogt tegen Sebastopol mislukt is, met eene opoffering van 25 of 50,000 menschen dat de onderhandelingen te Weenen tot niets geleid hebben en dat het vertrouwen hetwelk men in den slaat van zaken in Frankrijk stelde, merkelijk geschokt is, door een’ naar het schijnt moorddadigen aanslag op bet leven van keizer Napoleon. In Engeland wankelt het ministerie het zal spoedig eene uitbarsting van nationale veront waardiging, niet dan door eene ontbinding van het parlement ontwijken kunnen welke ontbinding, bij builenlandschen krijg, binnen- landsche verwarring voegen zal. Dit zijn de tegenwoordige uitzigten in Engeland. Den 15 April jl. hebben 10,000 Russen eenen uitval gedaan om de door de belegeraars bemagtigde hinderlagen te hernemen. De strijd was zeer hevig; van de Franschen werden 250 man buiten gevecht gesteld, doch de Rus sen werden met een drievoudig verlies terug gedreven. Vice-admiraal Bruat heeft de laat ste schepen der vloot, die nog te Konstanti- nopel waren gebleven bij zich ontboden. Hij BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen door deze ter ken- nisse van de ingezetenen dat het verslag den toestand der gemeente Sneek, over jaar 1854, ter Secretary dezer Stad voor een’ ieder verkrijgbaar is tegen betaling van 40 cents. Sneek den 2 Mei 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HAGA. BE K ENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis van de hierbij belanghebbenden: dal op maandag den 21 Mei aanstaande, des middags ten 12 uur, openbare aanbesteding zal plaats hebben voor de levering van 80 Remon t-Paarden en. wel door de hoofd-adminislratie van het 1e regem. dragonders te Haarlem 2e te Tilburg van 24 5e te Zutphenvan 24 en van fl uit eigene middelen wilde bedreigde den korporaal mei indien hij het meisje aan boord Toen de jongelieden zagen dat heeft volgens de bladen dier stad beloofd op het beslissende oogenblik de staketsels met geweld te verbreken die de Russen voorden ingang der haven gerigt. met is met 50,000 rukt. beweging dier troepen. Voorst Gortschakoff zwaait intusscben den verdedigers van Sebastopol den grootsten lof toe. Met betrekking tot de uitvallen en ge vechten op 12, 15, 14 en 15 April, deelt de opperbevelhebber verschillende bijzonder heden mede; hij voegt er bij, dat al de scher mutselingen een gevolg zijn van den strijdlust der vrijwilligers, die daarin gelegenheid vin den om van hunne onverschrokkenheid blijk te geven. Van 9 lot 15 April telde het gar nizoen van Sebastopol 445 dooden en 1950 ge kwetsten; onder de gesneuvelden zijn 7 officie ren en onder de gekwetsten 6 hoofd- en 54 andere officieren. Volgens eene andere lezing is het getal der dooden 598 en dat der gekwet sten 2677. Vorst Gortschakoff eindigt zijn rap port met deze woorden Bij den aanbiik van de onverschrokkenheid en men kan zelfs zeg gen van de vrolijkheid der bezetting van Se bastopol, te midden der meest afmattende werk zaamheden, die steeds zonder een oogenblik rust verrigt worden onder een hellevuur, dat sedert meer dan zes dagen onafgebroken aan houdt, is het onmogelijk, zich niet te verhoo- vaardigen, den naam van Rus te dragen.” Tijdens de laatste expeditie tegen de ia opstand gekomene Chinezen in de Wester-af- deeling van Borneo, zijn door de aldaar te werk gestelde veroordeelden tot dwangarbeid belang rijke diensten bewezendoor het vervoeren van geschut en amunitie, waartoe zij, bij ge brek aan koelies, gebezigd zijn, terwijl hun het regem. jagers te paard te Deventer van12 Van welke aanbesteding de voorwaarden de gegadigden van de kwartiermeesters der genoemde corp sen mitsgaders bij het departement van oor log te ’s Gravenhage en in het locaal der pro vinciale griffie te Leeuwarden. En zal deze op de gebruikelijke wijze wor- den afgekondigd en in de Sneeker Courant geplaatst. Sneek den 2 Mei 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris 1IAGA. SNEEK 4 Mei. Men verzekert dat de antwoorden der regering, ten aanzien van hel wetsontwerp tot afschaffing van den accijns op het gemaal eerstdaags aan de tweede ka mer der staten-generaal zullen worden toege zonden en dat er eenige wijzigingen in dat ontwerp zullen worden voorgesteld. Het voorloopig verslag nopens het ontwerp van wet wegens het lager en middelbaar on derwijs wordt in gereedheid gebragt en zal in deze maand spoedig na de hervatting van de werkzaamheden der tweede kamer, worden gedrukt en rondgedeeld. Men verneemt dat het ontwerp, houden de voorschriften betrekkelijk de orde en tucht op de koopvaardijschepen in gereedheid is en aan de tweede kamer der stalen-generaalbij de hervatting van hare werkzaamheden zal wor den aangeboden. Naar men verneemt, heeft de heer jhr. mr. W. E. Engelen laatstelijk benoemd lot lid van ged. stalen in Friesland, thans zijn ontslag als lid der tweede kamer ingezonden. In het kiesdistrict Sneek, zal dus eerlang een nieuw lid der kamer verkozen moeten worden. De staals-commissieter zake der eman cipatie, door Z. M. op woensdag den 25 April hare zitlin- om die dagelijks te zetten tot zij hare taak zal hebben regt op buitenlandse!} i den koning ingesteld, i heeft gen hervat, met voornemen, om die dagelijks de voort te zetten tot zij hare taak zal hebben volbragt. Zr. Ms. consul-generaal in de Havanah heeft de aandacht van de regering gevestigd op de wenschelijklieiddat de Nederlandsche han delaars zich door de staatkundige gebeurte nissen op Ku.ba niet laten weèrhouden, om hun nen handel met dat eiland voort te zetten, en wel daarom uithooide de reglslreeksche in- voerhandel tusschen Nederland en Kuba voor namelijk beslaat in levensmiddelen, voortbreng selen van Nederlandschen bodem, en dat het ver bruik van deze altijd noodzakelijk, ja zelfs meer uitgebreid is in buitengewone tijdsom standigheden. Op de lijst der hoogst aangeslagenen in directe belastingen in de provincie staat bovenaan jhr. G, R. G. van Swinderen, voor eene som van de tweede is jhr. T. J. van voor eene som van ƒ9050.21; vervolgens jhr. mr. P. B. J. Vegelin van Claerbergen voor eene som van 6559.58'4. en mr. J. H. van Boelens voor ƒ5981.94. Dan volgen zes per sonen die elk boven de ƒ4000 belasting be talen. De laagst aang .lagene in de rijks be lasting, op deze uit 81 personen bestaande lijst, is mr. C. F. F. Rinia van Nauta voor eene som van ƒ858 85'/2. De heer Neijsenheim-Knipschaar te’s Ha- geeen verdienstelijk natuurkundige, moet een toestel uitgevonden hebben, op het elec- tro-magnelische steunende, dat door eene een voudige maar onmisbare werking belet dat twee treinen die zich op hetzelfde spoor mog- ten bevinden tegen elkander stoolen. Dezer dagen heelt met toestemming van den minis ter van binnenlandsche zaken, genoemde heer op den Hollandsehen ijzeren spoorweg van zijne uitvinding de proef genomen welke proef met het beste gevolg moet zijn bekroond. Van het Nieuwe Diep wordt het volgende geschreven Een treffend ongeval heeft hier plaats gehad. Bij hel detachement suppletie- troepen, van Harderwijk aangekomen en in gescheept op het hier ter reede liggende schip Javaan, ten einde naar de West-Indiën te worden overgevoerd bevond zich een korpo raal uit Groningen herkomstig. Hij stond - t een meisje, mede uit Gro ningen dat in gevorderde staat van zwanger- Daar hem was gezegd dat hij, met zijn meisje in West-Indiën zijnde, zeer gemakkelijk vergunning tot trouwen zou kunnen erlangen vormden de beide jongelie den het plan vertrekken en zich ook naar kommandant Coehoorn zulks vernemende, verbood het meisje aan boord te gaan weigerde haren vertogt dien zij bekostigen en degradatie liet komen. het hun onmogelijk was, hun ontwerp te vol voeren, besloten zij, zich zamen liever van hel leven te beroovendan ten spot en schande van anderen te zijn. Beiden hebben zij zich dien ten gevolge verdronken. Dit ongeval heeft diepen indruk gemaakt. Het aantal Protestantsche collegiën in Hongarije bedraagt 46 met 250 onderwijzers en 4200 kweekelingen in Transsylvanie vindt men 11 Protestantsche collegiën, met 120 on derwijzers en 1500 kweekelingen. In 1851 waren in Hongarije 2712 Protestantsche scho len. Het aantal Protestanten in Hongarije in Transsylvanie en in de aangrenzende stre ken bedraagt 2,715,827 onder welke 1,741,401 Calvinisten en 975,426 Lulherscben. Men meldt uit Parijs: De duurte der levensmiddelen begint de arbeidende klasse meer en meer te drukken en is zoodanig ge klommen dat de minvermogende gezinnen weldra geen vlee.sch meer zullen kunnen koo- pen. Bij de vermindering van het inkomend i vee, zag men eene aan merkelijke daling der prijzen tegemoet. Ook er eene groote hoeveelheid vee ingevoerd, bel Zuiden vooral; maar desniettemin stijgt prijs van het vleesch nog altijd. Tegen woordig is het te Parijs inzonderheid aller ergst geworden. De invloed der tentoonstel ling is al merkbaar; eene groote menigte vreem delingen heeft bet rijke kwartier reeds inge- uomenen sedert een veertien dagen zijn de noodwendigste eetwaren 10 a 15 pCt gerezen. De Engelsche stoomboot Croesusdie Genua met ongeveer 500 man Sardinische troe pen verliet, is vergaan 11 mijlen (Eng.) z. o. van Genua. De troepen zijn, met uitzonde ring van zes soldaten en één matroos, gered. Het Journal de St. Pétershourg meldt dat de keizer van Rusland aan den luitenant- generaal baron Jïepveu adjudant van Z. M. den koning der Nederlanden en chef van den generalen staf van het Nederlandsche leger, heeft verleend de orde van den Witten Adelaar. Z. M. keizer Alexander heeft de hevol- u Mama»» SNEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1