NIEUWS- EN ADfflTENTMAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER’, ■lm 1855. No. 37. WOENSDAG PAARDEMARKT. 10de Jaargang* den 9 Mei. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. koninklijk 89 jaren mede de debitanten van loterij veel dezelve hun beroep niet te vangenter bekoming van ngifte behooren te doen bij de aan de plaat- de expirantie van den phaling der gewone decla- zoo als ge- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat alhier de PAARDEMARKT dit jaar in valt op Donderdag den 10 Mei ek. Sneek den 7 Mei 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd VVOIDA. De. Secretaris HACtA. ceel is door ƒ8597, en Hotz, van ’s Hage, men. Bijzonder aangenaam is het ons, te kun nen melden dat het alom beroemde Cyclora ma van den heer Reichardt zich thans binnen onze muren bevindt, en dat den kunstminna ren alhier op aanstaanden donderdagblijkens annonce, de gelegenheid zal worden aangebo den dit kunstgewrocht te beschouwen en te bewonderen. Wij twijfelen geenszins, of de gunstige vermelding, die de dagbladen in den laatsten lijd van dit meesterstuk van kunst gedaan hebben, alsmede de vereerende getuig schriften van zoo vele bevoegde beoordeelaars, zullen deze ééne voorstelling, welke alhier zal worden gegeven, een druk bezoek verschaffen. Van den 28 April tot en met den 4 de zer zijn in deze provincie 29 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afgemaakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal se dert 1 Januarij dezes jaars 882. Men meldt uit Leeuwarden, dd. 2 Mei: Alhier is 11. zaturdag een persoon in arrest ge- bragtbeschuldigd van diefstal, brandstichting en van vergiftiging zijner vrouw. Naar men verneemt, moet er reeds eene geregtelijke lijk schouwing hebben plaats gehad. De Staats-Courant behelst een koninklijk besluit de voorwaarden bepalende voor het bouwen van twee dorpen in de Haarlemmer- meer-polder. De minister van binnenl. zaken heeft be kend gemaakt, dat in den loop der volgende maand Junij op nader te bepalen dagen en uren aan de kon. akademie te Delfthet exa men zal plaats hebben voor diegenen, die tot den met 1 September aan te vangen cursus wen- schen te worden toegelaten. Men moet zich daartoe schriftelijk aanmelden bij den direc teur dier akademie vóór den laatsten dezer maand. Men zie verder de Staats-Courant van 5 Mei. - Het minimum der opbrengst van den suiker-accijns bij de wet van 1852 op 750,000 gulden bepaald, wordt bij een nieuwe voor- dragt gesteld op één millioen. De afschrijving voor uitvoei’ van kandij op ƒ18.59, en die voor melis en lompen op /''1G.B0 gebragt. Op den 50 April jl. overleed te Deven ter in den ouderdom van bijna 89 jaren, mejufvr. Hendrica van Calker wier naam in immer gezegend aandenken blijven zal. Hare levenswijze kenmerkte zich door buitengewo ne eenvoudigheid. Hare woning vertoonde o. a. nog de kleine looden glaasjes der vorige eeuwen. Bij het openen van haar testament, vernam men met verbazing, dat de nederige en edele vrouw had vermaakt de navolgende aanzienlijke legaten aan liefdadige en gods dienstige instellingen aan de armen der Me- nonielen-gemeente (tot welke gemeente zij behoorde) 40 duizend gulden aan die der Hervormde diaconie 18 duizend gulden aan SNEEK., 8 Mei. Op vrijdag den 11 Mei ek. zal te Leeuwarden de vergadering der Friesche predikanten-vereeniging worden ge houden, en zal onder andere belangrijke pun ten die alsdan besproken zullen worden ook gehandeld worden over de plegtige herden king van den marteldood van Bonifacius, wel ke den 5 Junij 755 bij Dockum door de hei- densche Friezen moet gedood zijn. Men meldt nit Leeuwarden: dd. 4 Mei: De electro-magnetische telegraaf tusschen Har lingen en Groningen is heden op het gou vernementshuis aan besteed. Het eerste per- van Dijk, van Noordhornevoor het tweede perceel door H. R. voor ƒ15,588 aangeno- PCBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen bij deze ter kennisse van de ingezetenen 1. Dat de uitreiking der biljetten en decla- ratoiren voor de beschrijving van de personele belasting en het patentregt over het dienstjaar 1855/56 zal plaats hebben in de maand Mei dezes jaars, en wel op den 16 dier maand, en dat met de weder-inzameling daarvan acht dageu daarna eenen aanvang zal worden gemaakt. 2. Dat evenwel hiervan zijn uitgezonderd de patentpligtigen vermeld onder no. 57-40 van tabel 14 der wet van 21 Mei 1819, {Staatsblad no. 54), zijnde slijters in wijnen, dranken en likeuren in het klein tappers kroeghouders en koffijhuishouders als aan welke door of van wege de ontvangers zoodra mogelijk na den ingang van het dienstjaar, en zonder de gewone beschrijving af te wach ten, een declaratoir zal worden bezorgd, het welk na verloop van drie dagen van hen we der zal worden afgehaald. 5. Dat diegenen welke bij het aanbieden of bezorgen der biljetten of verklaringen of ook bij het terughalenvan dezelve mogten zijn voorbij gegaan of overgeslagen zich in geen geval op zoodanig verzuim mogen beroe pen maar integendeel gehouden zijn om de vereischte en behoorlijk ingevulde verklaringen vóór of uiterlijk op den 51 Mei ek. in te die nen ten kantore des ontvangers, alwaar de biljetten ter invulling steeds verkrijgbaar zul len zijn. 4. Dat de patentpligtigen van de tabellen 7 en 16 (zijnde kramers, vreemde kooplieden en schippers of directie voerenden van vaar tuigen) zoo i briefjes voor zoo ÏWinnen aan -T J hun patent, aa hoofden der plaatselijke besturen selijke secretary en voor termijn, voor de o. ratoiren van patent bepaald. 5. Dat voor de onder ten 4den gemelde pa- tentschuldigen op vertoon van de kwitantie van de betaalde regten, uitgezonderd degenen, die hun aanslag bij termijnen kunnen betalen, aan welke zonder vertoon van kwitantie het patent kan w’orden afgegevende patenten dadelijk verkrijgbaar zijn wordende de pa ten tpligligen vermeld onder no. 57-40 van tabel 14, bij deze tevens opmerkzaam gemaakt, dat het patent overeenkomstig art. 2 der wel van den 24 April 1845, no. 16, niet aan hun mag worden afgegeven dan nadat zij de helft van hunnen aanslag voor liet dienstjaar heb ben betaalden het verschuldigde van het voorafgaande jaar ten volle zal zijn aangezui verd; terwijl zij bovendien, wanneer zij in gebreke blijven de patenten af te halen, tel ken reize, dat zij het vereischte patent of af schrift van dien aan de bevoegde ambtenaren niet kunnen vertoonen volgens art. 52 1 der wet van 21 Mei 1819, vervallen in eene boete van ƒ15. 6. Dat ingevolge art. 29 2 der wet op het personeel van 29 Maart 1855 {Staatsblad no. 4), tot tegenschatters dezer gemeente zijn benoemd WILHELMUS van DRUTEN. KLAAS KORNELIS KOOIJ. MEINSE MOLENAAR. PETRUS MOLENAAR. Wordende de belanghebbenden hierbij ten slotte aangemaand, om te zorgen, dat de na mens den ontvanger uitgereikte beschrijvings- biljetlen zoowel van het personeel als die der patenten, niet oningevuld blijven liggen, maar bij de afhaling behoorlijk zijn ingevuld en ge- teekend. En zal deze worden afgekondigd bruikelijk is. Sneek den 2 Mei 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOITDA. De Secretaris JIA«A. die der R. K. gemeente 15 duizend gulden; aan die der Luthersche gemeente 9 duizend gulden aan de Israëlitische gemeente 4 dui zend gulden om daarvoor jaarlijks 2 jongens tot ambachten, behalve dat van slagterop te leidenaan de R. K. weezen 1 duizend gulden aan de teekenschool 1 duizend gul den aan het Meijershof 1 duizend gulden aan de algemeene armen-commissie, om daar voor werk aan de armen te verschaffen, 5 duizend gulden; aan de Afgescheiden gemeen te 5 honderd gulden aan de kostschool voor Doopsgezinde leeraars 8 duizend gulden aan de minvermogende Doopsgezinden te Amster dam 4 duizend gulden; aan het instituut voor blinden 5 duizend gulden; aan de inrigting voor jeugdige misdadigers 2 duizend galden; aan het bijbelgenootschap 5 duizend gulden; aan het Christelijk hulpbetoon 1 duizend gul den aan het instituut voor doofstommen 5 duizend gulden te zamen 119 duizend 5 honderd gulden. Men meldt uit Genemuiden Onlangs werden door de justitie 5 personen uit deze gemeente gevonnisd, wegens mishandeling van eenen grijsaard aan den openbaren weg, Even te voren was hun door een’ herbergier sterke drank geweigerd wijl zij reeds te veel gedronken hadden zij verkeerden dus in een’ beschonken toestand. Zoo was dan ook hier weder de sterke drank, die redelijke men- schen tot zinnelooze wezens verlaagt, oorzaak van vermeerdering van justitiekosten en van bevolking der gevangenhuizen. De spoorweg op Antwerpen is geheel gereed. Des morgens kwartier voor negen van Rotterdam vertrekkende, kan men, volgens de openbare aankondiging, in éénen dag Pa rijs bereiken. Het gerucht van het vertrek van maar schalk Vaillant naar de Krim vond te Parijs nog al ingang. In een’ brief uit die stad wordt er geen geloof aan gehecht hoezeer ook de gezondheidstoestand van generaal Can- robert, welke opperbevelhebber aan eene oog ziekte lijdt, eenigzins tot bevestiging er van kan strekken. De tegenwoordigheid van maar schalk Vaillant, wiens specialiteit men kent, vóór Sebastopol, zou natuurlijk in verband staan met de hardnekkige voortzetting van het beleg, en algemeen houdt men het er voor, dat sedert eenige dagen het plan der krijgs- operatiën geheel veranderd is. Volgens een’ brief uit Parijs aan de Köln. Zeit., zal het beleg van Sebastopol stellig op geheven worden zullen de hulptroepen de versterkte stellingen bewaken en willen de gealliëerden het oude plan des keizers uitvoe ren en een’ veldtogt in de Krim ondernemen. De Morning Advertiser beweert, dat de tijdingen uit de Krim veel ongunstiger zijn dan bekend is gemaakt, en dat, indien er niet zeer krachtige maatregelen genomen worden de veldtogt even noodlottig zal zijn als het beleg. Het Journal des Débais wil w’eten dat Pruissen bij wijze van bemiddeling heeft voor gesteld, dat Rusland op de Zwarte Zee zooveel groote oorlogsschepen mag houden als het daar bezat bij den aanvang van den krijg, namelijk 22, en dat het aan de Engelschen en Franschen zal vrijstaan, oorlogshavens op de kusten der Zwarte Zee aan te leggen. Aan de Weser Zeit. w'ordt aangaande de te Weenen gehoudene confereetiën geschreven, dat alle spoor daarvan verdwenen is. De groene tafel, waaraan de gevolmagtigden wa ren gezeten, is weggeruimd; de stoelen zijn weder in de hoeken geschoven de zaal is le dig en hare wanden mogen weder ooren heb ben. De boeren-opstand in de Ukraine is, vol gens nader ontvangene berigtenniet van groot belang. Eenige landlieden hadden zich ver- eenigd en weigerden de gronden te bezaaijen, voorgevende, dat de oorlog toch spoedig den oogst zou vernielen. Met woorden W’erden zij echter tot hunnen pligt teruggebragt. Keizer Alexander heeft bij eene nieuwa ukase de centrale kas van Finland gemagtigd, eene leening te sluiten van 650.000 roebels zil ver (ruim een millioen Holl.)aflosbaar in COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1