NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 185Ó. No. 38. ZATURDAG den 12 Mei. BINNEN- EN BUITENLAND. ten BUITENLAND. dat thans reeds voering is gegeven mede Omer-pacha I l notnene buitenwerken in die, welke vóór het Russische bastion no. 4 opgeworpen waren van prins GortschakofFs dépêche. Zij i veree- Otner-pachadie en nadat deze het Russische leger zijn iets van belang men de noordzijde van zoo als bereids met de i de vestingalsdan op king, geen proviand geene ammunitie meer kunnende ontvangenzou dan gemakkelijk moeten bemagtigd worden. Men voegt er bij, dat thans reeds aan dit plan begin van uit en dat, in verband daar van stelling veranderd is. Wij doen echter opmerken dat tot deze ver anderingalthans volgens de ontvangene tij dingen aanleiding heeft gegeven het berigt dat de Russen bij Eupatoria eene dreigende houding aannemen. Wat hiervan ook zij algemeen houdt men het voor zeker dat eerst daags de Krim het tooneel van eenen bloedigen strijd zal zijn hetzij onder de muren van Sebastopol of van Eupatoriahetzij in het open veld. In het kamp bij Konstantinopel heerscht de cholera dien ten gevolge zullen de Sar- dinische troepen op een ander punt worden gelegerd. Uit Londen wordt het volgende gemeld De minister van oorlog heeft aan de dagbladen eene dépêche gezonden uit het kamp vóór Se bastopolgedagteekend 1 Mei, volgens welke, na een scherp gevechtal de Russische scherp- schutters-groeven genomen werden benevens acht ligte mortieren en 200 gevangenen. Het wapenfeit was roemrijk voor de geallieerden. Daily News geeft berigten tot 4 Mei. Als- toen hadden de Russen de bui ten-aardewerken ontruimd, na een bloedig gevecht in den nacht van donderdag op vrijdag. Het verlies aan beide zijden is zeer groot geweestvooral dat der Russen doch het behaalde voordeel ver goedde het. Volgens deze meer uitvoerige, doch meer verstaanbare dépêche, bestonden de ge- WEENEN 5 Mei. Volgens de Preste heeft Oostenrijk aan de Westersche mogendheden voorgesteld Rusland toe te staanzoo vele oorlogschepen in de Zwarte Zee te hebben als vóór den oorlog waartegen de Westersche mogendheden en Turkije een gelijk aantal in deze wateren zullen onderhouden met de ver klaring dat het kabinet van Weenen bij weigering zich ontslagen zou rekenen van de verpligting, voortvloeijende uit het tractaat van December; Rusland neemt die voorwaar den aan, ook Frankrijk zoo Engeland er in toestemt, dat echter weigerachtig blijft. J. A. Jollies, gerequireerd condemnatie tot vijf jaren tuchthuisstraf (bet minimum). Daarop wees de adv. mr. J. Rahusen der besch. als raadsman toegevoegd op de omstandigheden die tot het begane misdrijf aanleiding gaven. Na raadpleging, heeft het hof uitspraak gedaan en de besch. veroordeeld tot eene gevangenis straf van vijf jaren in een tuchthuis te onder gaan (het minimum). De tot dusverre verkochte 15,856,47 bun ders grond inden Haarlem mermeer-polder heb ben in het geheel ƒ6,566,500, of gemiddeld ƒ474 per bunder, opgebragt. Er blijven na deze afgeloopene verkooping nog ongeveer 5000 bunders ter veiling over. Eene tiende verkoo ping van nagenoeg de helft van dat bunder- tal zal in de volgende maand Junij plaats heb ben. Men meldt uit Breda dd. 2 Mei: Het onderofficiers-examenter bevordering tot 2den luitenant bij het leger, is den 2 dezer afge- loopen. Van de 22 aspiranten van het wa pen der infanterie, hebben er 15 voldaan, terwijl ook de eenige aspirant der kavalerie zoo mede die van de artillerie beide aan de vereischten hebben voldaan. Men meldt uit ’s Hertogenbosch dd. 1 Mei De omtrek onzer stad is nog geheel met water bedekt, en op 2 uren afstand schijnt ons alles nog eene zee. Op al die gronden is het niet te voorzien dat men dit jaar iets zal kunnen pooten of planten of dat zij ee nige vruchten zullen opleveren. Aangaande het tooneel des oorlogs vindt men eenige bijzonderheden in een’ brief uit Parijs, waarvan de schrijver verklaart in staat zijn mede te deelen welk plan gedurende Na poleons verblijf te Londen is vastgesteld. Vol gens bedoelden brief zou men besloten hebben, de operatiën tegen Sebastopol te schorsen en in de liniën van aanval alleen genoegzame troepen te laten om de insluiting van de zuid zijde te kunnen doen voortduren; het gros der gealliëerde legers zou tegen de Russische krijgs- magt te velde trekken trachtende deze te slaan en terug te werpen aan gene zijde van Sim feropol zoo al niet buiten het schiereiland. Vervolgens zouden de gealliëerden zich nigen met de troepen van C van Eupatoria zou aanrukken vereeniging volbragt en buiten staat gesteld zou te ondernemen zou Sebastopol insluiten, zuidzijde geschiedt, en geen’ bijstand kunnende hopen geene verster- SNEEK11 Mei. De tweede kamer der staten-generaal heeft op den 8 dezer hare werkzaamheden hervat. Verschillende wets ontwerpen reeds vroeger vermeld, zijn inge komen en naar de afdeelingen verzonden. On der deze bevindt zich een ontwerp tot vast stelling van hoofdstuk VIII der staatsbegro ting voor 1855. De regering heeft aan de tweede kamer ingediend een ontwerp van wet tot vaststel ling der begrooting voor het hoofdstuk mari ne, ten bedrage van ƒ7,575,965. Op den 7 dezer zijn te ’s Hage in het locaal van het ministerie voor de Hervormde en andere eeredienstende zittingen aange vangen van de synodale commissie. Men verneemt, dat ook alhier door HH. kerkvoogden en notabelen der Hervormde ge meente aan HH. predikanten de toga heu- schelijk is aangeboden en door dezen nu met eenparig goedvinden van den eerw. ker- keraadte beginnen den 17 Mei ek.in hun openbaar dienstwerk gedragen zal wor den. Uitgelokt door de gunstige berigten aan gaande Reichardt’s Theatre Cyclorama woon de een vrij talrijk publiek de alhier op giste ren aangekondigde voorstelling bij, en werd hetzelve gewis in zijne hooggespannene ver wachting geenszins teleurgesteld. Als verplaatst in de betooverende en indrukwekkende oorden van Tyrol, Zwitserland en Italië, moest men verbaasd staan over de majestueuze schoonheid en den rijkdom van Gods heerlijke schepping, maar niet minder over de verdienstelijke wijze, waarop het penseel van drie der voornaamste schilders uit Berlijn ons dezelve hier te aan schouwen gaf. Indedaad, men zal moeten er kennen dat de getuigschriften die de heer Reichardt kan produceren geenszins overdre ven waren, dat men in ruim twee uren tijds voor geringe kosten eene reis heeft gedaan die waarlijk interessant mag heetenen dat deze Illustration-galerij met het volste regt een meesterstuk van kunst mag genaamd worden. Met genoegen vernemen wijdat de heer Reichardt in het volgend jaar alhier hoopt te rug te keeren met eene nieuwe Cyclorama voorstellende Neêrlands Indïén. Den 5 dezer maand heeft de heer Ligh- tenveltbuitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z. M. onzen koning bij het hof van Frankrijk, aan keizer Napoleon III een’ brief van Z. M. overhandigd, waarin Hd. den keizer geluk wenscht met zijne redding bij den op 28 April jl. op hem gepleegden moordaanslag. De heer Mollerus buitengewoon gezant van Z. IV^den koning der Nederlanden bij het kabinet van St. Petersburg, heeft op den 15/27 April zijne nieuwe geloofsbrieven aan Z. M. den keizer aller Russen, Allexander II, aan geboden. Bij koninklijk besluit van 5 Mei is be paald dat de groote, of zoutharing-visscherij op den 1 Junij aanstaande zal mogen worden aangevangen. Men meldt uit Amsterdam dd. 5 Mei Z. M. de koning wordt, zoo als wij reeds meld den den 16 Mei in de hoofdstad van zijn groothertogdom Luxemburg verwacht. De vorst zal de reis over Koldentz volbrengen. Z. K. H. prins Hendrik begeeft zich vroeger derwaarts. De Nederlandsche gezanten bij den Duitschen bondsdag en bij het Fransche hof, alsmede de Nederlandsche consul-generaal te Parijs worden bij deze gelegenheid te Lux emburg verwachtalwaar reeds toebereidselen worden gemaakt om den vorst feestelijk te ontvangen. Voor de nieuwe poort wordt een groote eereboog gemaakt en eene eerewacht te paard wordt gevormd. Men meldt uit Amsterdam dd. 8 Mei Heden werd bij het provinciaal geregtshof in Noord-Holland (voorzitter mr. J. M. van Maa- nen) behandeld de zaak van J. Rinses als weesmeisje te Hoorn opgenomen 18 jaren oud en beschuldigd van kindermoord. Nadat de getuigen (negen in getal) gehoord waren heeft liet O. M. bij monde, van den adv.-gen. mr. naar luid werden met de bajonet bemagtigd en de ge nie had dadelijk bezit genomen van de pun- en haren arbeid begonnen zoodatmet het aanbreken van den dag, de Franschen zich in het volle bezit bevonden van de wer ken. Ook verneemt men uit dit berigt, dat een bloedige strijd in den nacht van 5 of 4 Mei plaats had ten gevolge van eenen uitval door het geheele garnizoen met bet oogmerk, om den verloren grond te herwinnen doch dat de Russen terug gedreven werden binnen de verschansingen. Met betrekking tot de Oostzee-eXpeditie leest men in the Sun Men verzekert dat de regeringen van Frankrijk en Engeland voornemens zijn, eene aanzienlijke magt artille rie en infanterie af te zenden om de opera tiën tegen de Russische sterkten in de golven van Finland en Bothnië en in de Oostzee te hervatten. De expeditie zal bestaan uit 25,000 man waarvan Frankrijk het grootste deel zal leveren, terwijl Engeland zijne zeemagt zal vermeerderen en de troepen overvoeren op dat zij tijdig genoeg aankomen om de krijgs bedrijven te beginnen zoodra het ijs zal ge broken zijn. De Engelsche troepen zullen te Leith de Fransche te Brest of Boulogne in gescheept worden.” Tusschen de kabinetten van Berlijn en Weenen worden thans nieuwe onderbande- lingen gevoerd om zoo mogelijk tot gemeen schappelijke bemiddelings-voorslellen in de Oostersche kwestie te geraken. De Frankf. Postz. en de Voss. Zeit. berigten beide, dat, ten gevolge van een langdurig onderhoud tusscheu graaf Buol en vorst Gortschakoffdeze laatste al de leden van het personeel zijner legatie heeft uitge- noodigd toebereidselen te maken tot hun ver trek ten einde in staat te zijn des noodig onmiddellijk Weenen te verlaten. Hij heeft den 2 dezer eene dépêche naar Petersburg af gezonden houdende aanvraag om nieuwe last geving, om daarna tot de al of niet verlen ging van zijn verblijf te Weenen te besluiten^ De geruchten dat de gealliëerden een deel der vestingwerken van Sebastopol hebben bemagtigd, blijken, volgens nadere berigten, onjuist te zijn. De generaal Durandoaan wien de ko ning van Sardinië de zamenstelling van een nieuw ministerie had opgedragen, heeft den 5 dezer aan den senaat te Turyn medegedeeld, dat hij niet tot eene schikking met de bis schoppen had kunnen geraken en dat daarom het aftredende kabinet weder met het bewind belast is. Dien ten gevolge zou de senaat den 5 dezer de beraadslaging over de kloos terwet hervatten. De Medic. Z. behelst de volgende opgaaf omtrent de ingezetenen des Russischen rijks (ruim 67 millioen). Geboren werden in 1854 2,782,656 (ongeveer 100,000 jongens meer dan meisjes). Er stierven 1,950,125. Hiervan be- hooren 1,759,105 tot de Grieksch-Russische be lijdenis. Van dit getal bereikten er slechts 26,200 het 50ste, 2181 het 90ste en 150 het 100ste levensjaar. 7 bereikten eenen ouderdom tusschen 125 150 jaren en uit de Eparchie van Pskow wordt gemeld van eenendie eenen ouderdom van 145 jaren bereikte. Huwelijken werden er gesloten 552,975. Dit getal is sedert eenige jaren aan het afnemen. SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1