NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 1855. No. 39. WOENSDAG den 16 Mei. BINNEN- EN BUITENLAND. - rijk gebonden, ter zegt de ’s Grav. zijn van een van een ge- Zij moeten Gisteren had alhier een droevig ongeluk plaats. Het gebouw der zeilmakerij van den heer W. Z., op lossen grond staande, wilde men in de hoogte brengen dit geschied zijn de, verkoos de eigenaar, zoo men zegt tegen den uitdrukkelijken wil van den timmerbaas, dat hetzelfde zou plaats hebben melden vloer; doch hiermede bezig zijnde, kantelde het ge bouw en geraakte de metzelaar J. W. onder hetzelve, met dat gevolg, dat deze het linker been brak en zijn rug gekneusd werd. De ar me man verkeert in zorgelijke omstandigheden. De verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het kiesdistrict Sneek, ter vervanging van den heer Engelen, is bepaald op 51 Mei aanstaande. Door Z. M. is benoemd tot surnumerair bij het vak der posterijen de heer C. G. Som- beek wonende te Sneek. -- Van den 5 tot en met den 11 dezer zijn in deze provincie 18 runderen aan de besmet telijke longziekte gestorven of afgemaaktbe dragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Januarij dezes jaars 900. Het personeel der policie in de gemeen te Leeuwarden onder de bevelen van den commissaris van policie, zal worden zamen- gesteld uit 1 inspecteur 4 policie-dienaren der le klasse; 8 policie-dienaren der 2e klas se; 45 policie-dienaren der 5e klasse, en 12 policie-dienaren der 4e klasse. Zij worden aangesteld voor 4 jaren. Geene personen worden voor de eerste maal tot inspecteur of policie-dienaren aangesteld beneden den ouderdom van 25 jaren noch boven dien van 40 jaren. Die eenmaal aan gesteld zijn worden na 60jarigen ouderdom niet herbenoemd. De policie-dienaren moeten onbesproken zedelijk gedrag en zond en sterk ligchaanisgestel. behoorlijk kunnen lezen en schrijven. Men meldt uit Sexbierum dd. 9 Mei In de volgende week vertrekken van hier als landverhuizers naar Noord-Amerikamet de hoop <nu ruimer bestaan te vinden een huis- Maart 1851 en art. 425 Code Pénalen straf baar met 50 fr. boete en 5 maanden tot 1 jaar gevangenisstraf. Als eene opmerkenswaardige bijzonderheid dient vermeld te worden dat bij de onthul ling van het standbeeld voor Jeanne d’Arc te Orleansop den 5 dezer de Engelsche en de Tnrksche vlaggen W’apperden vereenigd met de Fransche banier. De Engelschen toch had den vóór vier eeuwen de heldin van Orleans ten brandstapel geofferd de standaard der Muzelmannen was thans geplant bij een feest, gewijd aan de Christen-maagd. Den 21 April heeft een geweldige stornt verbazende massa’s sneeuw van de Pyrenëen in het Katalonische dal Arran digt bij de Fran sche, grenzen nedergeslingerd, w’aar drie dorpen, van 500 tot 700 inwoners, door deze lawinen begraven zijn. Den 25 April waren reeds 47 lijken gevonden. De Conslitutionnel van 8 dezer bevatte een artikel over de duurte van alle levensmid delen te Parijs. Naar men verneemt is het stijgen der vleeschprijzen daaraan toe te schrij ven, dat sedert eenigen tijd op de markten van Poissy en Sceaux 1000 tot 1200 der bes te ossen woorden opgekochtgeslagthet vleesch van het been ontdaan en naar het nieuwe stelsel «verduurzaamd” naar de Krim gezonden. In een’ brief uit het kamp der geallieer den vindt men dat de belegeraars die digt tot de verschansingen van den Malakofftoren waren genaderd daarop zeer duidelijk de vol gende woorden in de Fransche taal konden lezen De Franschen zullen Sebastopel ne men in vijf jaren, de Engelschen in vijftien jaren de Turken nooit.” De dépêches uit de Krim wrorden thans gewoonlijk binnen zes of zeven uren te Parijs ontvangen. De kortste tijd van overbrengen van een berigt was tot dusverre vijf en een half uur. Voor een paar dagen werd eene dé pêche afgezonden aan generaal Canroberten binnen 15 uren ua het oogenblik der afzen ding had men het antwoord. Brieven uit het legerkamp vóór Sebasto pol meldendat de cholera zich weder op schrikbarende wijze onder de troepen begint te vertoonen. Een der bekwaamste doctoren van Engeland, de heer Gavin die als commissaris der ge neeskundige dienst naauwelijks eene maand geleden naar Balaklava was gezonden is op eene beklagenswaardige wijze om het leven gekomen. Terwijl zijn broeder eene geladene pistool onvoorziglig behandelde ging het schot af en trof Gavin derwijze, dat hij weinige oogenblikken daarna den geest gaf. Hij telde naauwelijks 52 jaren. Onder de legerhoofden der geallieerden in de Krim was oneenigheid ontstaan. Lord Raglan erkende het oppergezag van generaal Canrobert nietook Ómer-pacha wilde hem niet gehoorzamen. De Fransche divisie-gene- raals, jonger in rang, maar ouder in jaren dan de opperbevelhebber, konden er niet toe besluiten, zijne orders te volbrengen. De aan komst der Sardinische troepen zou dien staat van zaken nog verergeren, daar generaal Lamarmora insgelijks den generaal Canrobert onbetwistbaar niet als chef zou willen erken nen. Daarom dus heeft keizer Napoleon zich te Londen doen voorzien van de uitgestrektste vol- magt wat het Britsche leger betreft, en de ze volmagt heeft bij overgedragen aan generaal Canrobert. Den 10 Mei zou er in het kamp onder de muren van Sebastopol een buitenge wone krijgsraad worden gehouden, die door Omer-pacha en generaal Lamarmora zou wor den bijgewoond, en bij de eerste bedenking, die geopperd mogt wordenzou Canrobert de volmagt toonen hem door Napoleon III en Vic toria verleend. Napoleon heeft verklaard, dat hij niet naar de Krim vertrekt, en zoo lang de veldtogt duurt zal Canrobert opperbevel hebber blijven. Dagelijks correspondeert de keizer met Canrobert, en den 8 dezer zond hij dezen nog een’ eigenhandig geschreven brief van vier groote bladzijden. Als een klein staaltje tot de regte kennis hoedanig het er tegenwoordig in Turkije en bepaaldelijk in Konstantinopel uitziet, moge: gezin en een vrijgezel tot de arbeidende klas se behoorendebeide in gezelschap van den heer Reinart la Fleur, landbouw’er te Tjum- marum die, door tusschenkomst van den in 1855 uit Kiniswerd vertrokken heer Bonnema, reeds omstreeks 120 bunders land heeft aan gekocht, waarop hij bij zijne aankomst een woonhuis in gereedheid vindt. Z. M. de koning en Z. K. H. prins Hen drik zijn naar Luxemburg vertrokken en zul len aldaar ongeveer 4 weken vertoeven. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den 11 dezer is, na on derzoek der geloofsbrieven van den heer Lim- pensnieuw gekozen lid voor Maastricht weder twijfel gerezen omtrent de hoedanigheid van Nederlander des gekozenen en is de be raadslaging daarover nader bepaald op den 16 dezer. De provinciale staten der provincie Gro ningen hebben benoemd tot lid van de eerste kamer der staten-generaal Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden. Naar wij vernemen Nieuwsbode. zal de regering in het ontwerp van wet tot afschaffing van gemaal, ten aanzien van nemen equivalent eene gewigtige wijziging brengen. Zijn wij wel onderrigtdan zou de hoofdelijke omslag, in dat ontwerp opgeno men, vervallen en vervangen w’orden door een ander middel, om het verlies, dat de schatkist door de afschaffing van den accijns op het ge maal zou komen te lijden immers gedeelte lijk te dekken. Wij zien de antwoorden der regering en de wijzigingen, door haar in het bedoelde ontwerp voor te dragen met belang stelling te gemoet. Zoo zich dit berigtge lijk wij vertrouwen7, mogt bevestigen, dan kan daaruit op nieuw blijken, dat het der rege ring met het ontwerp tot afschaffing van den accijns op het gemaal volkomen ernst is (het geen nog in de laatste dagen hier en daar wel eens in twijfel is getrokken) en dat zij zich wil beijveren, de bezwaren, die daartegen op goede gronden nog mogten kunnen worden ingebragt uit den weg te ruimen. Ter algemeene rekenkamer is w’eder over- gebragt voor eene som van één millioen drie honderd twaalf duizend gulden aan ingetrok ken muntbiljetten vanƒ1000 .ƒ500,f\00ƒ10. Men verneemt, dat het Loo door eene telegrafische lijn in verband zal w'orden ge- bragt met het kantoor te Deventer. Men meldt uit Apeldoorn dd. 10 Mei Naar men verneemt, worden H.H. M.M. de koning en koningin tegen den 20 dezer op het Loo verwacht, om gedurende den zomer aldaar verblijf te houden. Ter verdere uit breiding van het kamp op het Loo en ter bete re gelegenheid tot het schieten en het doen van artillerieproeven met geschut, is door Z. M. on langs eene uitgestrekte heidevlakte, het in de nabijheid gelegen Wisselsche veld van het ge meentebestuur in erfpacht genomen zullende het aan de landbouwers vrij gelaten wrorden om even als vroeger, wanneer het veld buiten gebruik is, daarin heideplaggen te steken zijn de onlangs zes nieuwe stukken geschut en eene groote hoeveelheid kogels van onderscheiden ka liber op het Loo aangekomen. Wij vernemen, zegt de Middelburgsche Courant, dat te Rotterdam is aangehouden en voorloopig onder verzekerde bewaring gesteld de heer B. commies op het postkantoor al hier, verdacht van ontvreemding van met de post verzondene brievenwelke geldswaarde bevatteden. Men verzekertdat zijne arresta tie is geschied bij de uitgifte van een bank biljet groot 1000, waarvan het no. overeen kwam met het dezer dagen in een’ uit Dom burg verzonden brief, als vermist opgegevene. Is melk een drank Deze vraag werd onlangs door het hof van cassatie te Parijs be handeld. Het heeft die beslist en uitgewezen, dat melk niet alleen een drank, maar een voedingsmiddel is, en dat de melkverkooper die zijne waar vervalscht niet eene loutere overtreding” begaat, w'elke strafbaar is met 16 fr. boete en eene gevangenisstraf van 24 uren tot 8 dagen maar zich schuldig maakt aan een misdrijf, voorzien bij de wet van 22 SNEEK, 15 Mei. Bij zoo veel als er reeds is en nog dagelijks wordt gedaan tot leniging van den ramp door den jongsten watersnood hier te lande, maken wij onze lezers thans opmerkzaam op een plan dat bestaat tot het houden van eene verloting van boek- en plaat werken door den geheelen Nederlandschen Boek- en Plaathandel tot bovengenoemd einde hijeengebragt. Deze verloting waartoe reeds bijna 4000 nummers ten geschenke zijn af gestaan, zal zijn zonder nieten; zijnde hel getal loten voorloopig geraamd op 5000 en de prijs van het lot bepaald op één gulden terwijl de waarde van den minsten prijs 60 cents bedraagt. Werken van eene bijzonde re waarde worden als premiën gesteld, en onder deze bevinden zich reeds: 1°. Eene moderne palisanderhouten Étagère, met keurige, rijk gebonden werken van klas sieke Nederlandsche schrijvers, ter waarde van ongeveer 60. 2°. Eene kapitale Gravure naar Rembrandt, in moderne lijst, ter w’aarde van f 50. 5°. Duizend en één Nacht, Arabische Ver tellingen geïllustreerd en waarde van ƒ25. 4°. Vie de Notre Seigneur Jesus Christ, met 150 fraaije Staalplaten, in 2 deelen rijk gebonden, ter W'aarde van ƒ80. 5°. Woordenboek in 4 talen door eenige Nederlandsche letterkundigen in linnen bapd ter waarde van ƒ22. Loten worden, tegen contante betaling bij alle boekhandelaren des rijks verkrijgbaar ge steld, zijnde er bij dezen, van af heden, gelegenheid tot het bestellen van loten en zullende aldaar, acht dagen na den afloop der verloting, voor de belanghebbenden lijsten der trekking ter inzage voorliggen. Wij twijfelen niet, of dit edel doel zal door eene algemeene deelneming krachtdadig ondersteund worden, en gaarne zal men ge wis ook hier ter stede daaartoe het zijne wil len bijdragen. SNEEKER I w 1 den accijns op het het daarbij aan te I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1