NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN 1IET ARRONDISSEMENT SNEER. 1835. No. 40. ZATURDAG 'J den 19 Mei. E 9 tot 10 uur, voor die van van van den het volgende schrijven uit Madrid paus 'E ie 1, ;n des morgens wijk 4, 5 uurvoor die lies der schatkist te dekken in het equivalent worden voorzien door verhooging met 6 op centen op de hoofdsom van de grondbelasting, het personeel en de patentenop de hoofd som van den rijks-accijns en het collectief ze gel, op het binnen- en buitenlandsch gedis tilleerd, den wijn en het geslagt, op de hoofd som der zegel-, registratie-, griffie-, hypo theek- en successie-regten gelijk mede op de hoofdsom van het regt van waarborg op de gouden en zilveren werken. Te rekenen van 1 Januarij 1856 geschiedt de heffing der plaatselijke belasting op het ge maal bij wijze van eigen middel. De belas ting mag niet te boven gaan de som van ƒ2 per 100 pd. tarwe, van ƒ1.50 per 100 pd. spelt en van 60 cents per 100 pd. rogge, be houdens het geval voorzien in de 2de zinsne de van art. 250 der gemeentewet als wan neer de belasting op de tarwe f 5 per 100 pd. kan bedragen. Nogtans kan aan de gemeen ten waar het evengemelde bedrag, naar de verhouding van het bereids toegestane getal opcenten, W’ordt overschreden, de heffing tot dat hooger bedrag bij wijze van eigen middel worden toegestaan tot op het tijdstip, dat haar stelsel van belastingen in overeenstemming wordt gebragt met de voorschriften der ge meentewet. Blijkens eene officiële opgave, heeft de opbrengst der directe en indirecte belastingen over de vier eerste maanden van 1855 bedra gen f 19,251,056.02'4, dat is f 590,599.92'/, meer dan over gelijk tijdsverloop in 1854, bedragende alstoen ƒ18,860,456.10. Wat wij vroeger reeds hadden aangekon- digd is alhier op gisteren werkelijk geschied: HH. predikanten bij de Hervormde gemeente te dezer stede zijn op Hemelvaartsdag voor het eerst met de toga op den kansel verschenen welk gewaad onsgewis met velenvoor die heeren zoo eigenaardig, gepast en eerwaardig voorkwam, dat wij ons onwillekeurig moesten afvragen zijn de predikanten bij hun dienst werk in den laatsten tijd indedaad wel be hoorlijk overeenkomstig hunnen stand en hun ne betrekking gekleed geweest? Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 15 Mei: Naar men verneemt, zijn in het ho tel de l'Europe vertrekken in gereedheid ge bragt tot de ontvangst van H. K. H. de gra vin Neiberg (prinses Sophia van Wurtemberg), zuster van H. M. de koningin die donder dag aanstaande alhier verwacht wordt. De Vereeniging tot werkverschaffing aan minvermogenden te Amsterdam welke dit jaar, op dezelfde wijze als vroeger, eene verloting houdt van voorwerpen door de werklieden vervaardigd en van welwillend ingezondene geschenken heeft van H. M. de koningin der Nederlanden tot het voorschreven doel ont vangen eene uiterst smaakvolle en kostbare pendule. Even als in het begin van den afgeloo- pen winter, zijn thans weder, door de zorg van eenige menschlievende ingezetenen in een pakhuis te s Hage zoo lang de voorraad strekt, uitsluitend voor minvermogenden, goede Friesche aardappelen te verkrijgen tegenƒ2.50 per mud. Even als gedurende den laatsten winter, zal niet minder dan een half en niet meer dan één mud aan één’ persoon worden afgegeven. Men verneemt uit Almelo, dat op vrijdag den 11 dezer aldaar gedagvaard is de heer J. F. Warnink, pastoor te Borne, om te ver schijnen voor den regter-commissaris. Er is namelijk een proces-verbaal opgemaakt tegen hem, omdat hij op het niet besloten R. K. kerkhof aldaar godsdiensige plegtigheden zou hebben verrigt. Men meldt uit Groningen d. d. 16 Mei Door de Dtrechtsche Cour, is berigtdat prins Frederik der Nederlanden voor het lidmaat schap van de eerste kamer der staten-generaal aan Hd. opgedragen door de staten dezer pro vincie zou hebben bedankt. Wij kunnen ver zekeren dat er tot heden avond hier ter ste de dienaangaande geen berigt was ontvangen bij HH. gedeputeerde staten. Men leest in de Köln. Zeitung van he den het volgende Heden middag (zondag BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK 18 Mei. De tweede kamer der staten-generaal heeft op den 16 dezer zonder stemming besloten tot de toelating van den heer de Limpens, te Maastricht tot lid der kamer gekozen. Gelijk bereids gemeld is, wordt de voor- genomene hoofdelijke omslag van het nieuwe wetsontwerp, als gedeeltelijk equivalent voor de afschaffing van het gemaal, vervangen door andere middelen. Volgens het gewijzigd wets ontwerp, zal, voor zoo ver de overige midde- lep niet voldoende mogten zijn, om het ver- 15 Mei) ten 12 uur, is Z. M. de koning der Nederlanden, op zijne reis naar Luxemburg, onze stad doorgekomen. Alle schepen in de haven, de dokken, steigers enz., waren rijk met vlaggen getooid, waaronder de Holland- sche vlag het meest prijkte, en met kanon gebulder en militair muzijk werd de prach tige koninklijke schroefstoomboot, aan wier boord de hooge reiziger zich bevond, aan den Rijnoever ontvangen. De hoofd- en andere officieren het gemeentebestuur enz. hebben Z. M. aan boord van het schip begroet, dat, na een kort oponthoud aan den Trankgassen- steiger, zijnen togt Rijnwaarts voortzette.” De luitenant-generaal von Weddell gou verneur van Luxemburg, die Z. M. namens den koning van Pruissen op Pruissisch gebied moest verwelkomen is zaturdag te Coblenz aangekomen. Hij had in last, den koning der Nederlanden bij Arnhem te ontvangen doch kreeg per telegraaf een ander beveldaar Z. M. den wensch had te kennen gegeven dat die ontvangst te Coblenz zou geschieden. Hoe sterk en hoog men thans, ook in Ne derland, onder de Roomschen de vereering van Maria wenscht op te voerenspreekt vooral duidelijk uit het aartsbisschoppelijk mandaat voor de viering van het feest ter eere van de vaststelling van Maria’s onbevlekte ontvange nis. Daarin lezen wij letterlijk dit: «O wij hebben in ons leven niets troostrijkers gevon den, dan Maria te beminnen, dan op haar te vertrouwen haar aan te roepen Daar om hebben Wij ons voor altoos onder hare bescherming gesteld.” Men leest in een het volgendeDe paus heeft aan de ko ningin ten einde haar dank te zeggen voor de prachtige tiaredie H. M. hem gezonden bad, de overblijfselen van den heiligen mar telaar Felix doen toekomen [gelijk vroeger door ons ook reeds gemeld is]. Bij die gele genheid heeft er dezer dagen te Aranjüez eene kerkelijke plegtigheid plaats gehad. Nogtans heeft deze bezending aanleiding gegeven tot een klein bezwaar. Voor eenigen tijd heeft de kerk te Arcos ook het ligchaam van dezen zelfden heiligen Felix ontvangen Het is thans de vraag, welke van deze beide ligchamen het echte is. Aangemoedigd door de gezegende vruch ten op de prediking in de open lucht, zijn eenige predikers van de Anglicaansche kerk begonnen met eenen arbeid, even lofwaardig als moeijelijk. Zij dalen in de steenkolen mijnen af en verkondigen daar de blijde bood schap aan de diep gezonkene arbeiders, die, getroffen door de Christelijke liefde, die hen ook daar opzoekt een toegenegen oor heb ben voor de prediking des Evangelies. Door de admiraliteit te Londen zijn de zer dagen prijsgemaakte schepen verkocht waaronder’ het galjootschip Jeanne Marie f groot 200 tonnen, voor ƒ7520 en het gal jootschip Vrouw Alidavan 110 tonnen, voor f4440. Beide schepen behooren in de provincie Groningen te huis, zijnde het eer ste te Hoogezand en het tweede te Veendam gebouwd. Een Engelsch ondernemer van het bou wen van spoorwegen de heer Brassey, heeft sedert 1846 op zijne verantwoordelijkheid en op eigen crediet ongeveer 500 Engelsche mij len spoorwegen gebouwdwaarvoor hem bij contract 9,250,000 p. st. (p. m. 111 millioeu guldens) werden betaald. De kinderen der koningin van Engeland zijn bekwame beoefenaars der teekenkunst vijf hebben teekeningen afgestaan ten behoeve van de tentoonstelling voor het nationale fonds elk dezer platen is voorzien van het naamcij fer der vervaardigers voor eene teekening der oudste prinses moet reeds 200 p. st. en voor elke der overige 25 p. st. zijn geboden. De Times doet de volgende bijzonderhe den kennen aangaande de benoeming van den chef der Russische genie, die de verdediging van Sebastopol bestuurtTotleben de hoofd- inginieur van Sebastopol, is 52 jaren oud. Zijne ouders zijn arme winkeliers uit Riga, Toen het beleg een’ aanvang nam vroeg vorst Menzikoff, zegt men, aan dengene, die toen BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op, alle manspersonen binnen deze Stad en jurisdictie woonachtig, welke op den 1 Januarij 1855 hun 25ste jaar zullen zijn in getreden, en mits dien allen die geboren zijn in den jare 1850, ten einde zich voor de Schutterlijke dienst te doen inschrijven; zullende daartoe door en namens Heeren Burgemeester en Wethouders op de Sads Secretarij worden gevaceerd MAANDAG den 21 Mei 1855 des morgens van wijk 1,2 en 5 van 10 tot Tl en 6 des morgens van 11 tot 12 uur, voor die wijk 7, 8 en 9; des middags om 12 uur, voor die Dat de zoodanigen reus in dert de van wijk 10. welkeschoon bevo- andere gemeenten ingeschreven se- inschrijving van het vorige jaar linnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten in schrijven in dat Register, loopende over een der jaren 1821 tot en met 1829 waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat een ieder zonder onderscheidof zij vermeenen al of niet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, tot deze inschrij ving verpligt is. Dat voor ingezetenen worden gehouden al le Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf houdende, alsmede alle vreemdelingen binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voor nemen, om zich binnen dit Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zij, die in meer dan ééne gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de in schrijving verpligt zijn binnen die gemeente alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dat de Registers ter inschrijving op den 15 Mei eerstkomende geopend, en op 1 Junij daaraanvolgende gesloten worden, en dat allen, die bevonden worden zich alsdan niet te hebben doen inschrijvenvolgens art. 9 der wet op de Schutterijen door het Stedelijk Bestuur ambtshalve zullen worden ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd in dien het zal geblijken dat er tijdens de ver zuimde inschrijving geene redenen tot uitslui ting of vrijstelling ten hunnen aanzien be stonden. Dat eindelijk een ieder, welke binnen de ze gemeente niet geboren is, wordt aauge- niaand, om zich tijdig van eene geboorteacte te voorzien en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekeren ten einde de in schrijving naar behooren geschiede, en hij alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aangehaald artikel 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden zal deze worden af- gekondigd zoo als te geschieden gebruikelijk is. Sneek den 2 Mei 1855. Burgemeester en TDet houders voornoemd, WOUDA. De Secretaris HAGA. SNEEKER ir i t c i i r t 3 3 COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1