NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I I 11 1855. No. 41. den 23 Mei. WOENSDAG 10de Jaargang. I BI VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK DONDERDAG DEN 24 MEI 1855, voormiddags ten tien uur. - inzending der met het klokje der Mei men dat van daar kunnen ge- geheel gekleed, den dren- hem behouden aan wal van een plekje ifÓJ, MwU1 SNEEK, 22 Mei. Naar wij vernemen, had jl. vrijdag avond in de Leeuwarder trekvaart, niet verre van deze stad een droevig ongeluk plaats. Van het vaartuig van den zich aldaar bevindenden schipper Pier Aukema viel een zijner kinderen in het water, hetwelk door den vader, een goed zwemmer, oogenblikke- lijk werd nagesprongen, geholpen en aan den wal gebragt doch dit geschied zijnde, valt de vader, welligt eenig toeval krijgende, plot seling achterover schiet onder het water en is reeds verdronken voorenaleer men hem hul- pe kan toebrengen. De man was weduwnaar en laat zes kinderen na. Woensdag jl. viel alhier op de Wip een jongetje van Joh. Schaaf in het water. Ge lukkiglijk bevond zich de heer Jan ten Cate juist aldaar, die, zulks vernemende, zonder eenige aarzeling en keling naspringt en brengt. Zondag jl. viel alhier een meisje van Van der Wonde aan de Pol in het water en zou zeer waarschijnlijk aldaar den dood hebben gevonden, zoo A. van der Meulen wonende BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, voldoende aan eene uilnoo- diging van den heer Commissaris des Konings in dit gewest, brengen ter kennis der ingeze tenen corporatiën en instellingen dezer ge meente, die, met betrekking tot deze of gene onderwerpen vermeenen zich tot de Provin ciale vertegenwoordiging te moeten wenden dat de adressen voor de gewone zomer-verga- dering alsnog zoodra mogelijk, en die voor de gewone winter-vergadering in de eerste helft der maand September behooren te wor den ingezonden, terwijl ieder bij eene te late inzending zich zelven zal hebben te wijten, dat daarop niet tijdig worde beschikt. En zal deze worden afgekondigd en in de Sneeker Courant geplaatst. Sneek den 21 Mei 1855. Burgemeester en Wetkouders voornoemd, WOlDl. De Secretaris PUNTEN TER BEHANDELING. Beantwoording eener in de vorige vergade ring gedane interpellatie. Rekening en verantwoording van de spijs- commissie van 1854/1855. Rekening van den gemeente-ontvangerals ontvanger van de plaatselijke belastingen over 1834. Adres van den heer B. Wouters tot het leg gen van eene pomp onder een dijkje. Missive betrekkelijk het door den heer Iz. "Wouters aangevraagd ontslag als lid van de plaatselijke school -commissie. schrale en koude weder ontwikkelde, begint het veld thans overal te bezetten. Ook de tarwe begint zich gunstig te vertoonen. Erw ten en boonen staan voordeelig en de aard appelen komen op. De haver en zomergarst ontkiemen ook zeer gunstig ten gevolge van het vochtige weder. Bij de gedeputeerde staten te Groningen is het officiële berigt ontvangen, dat Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden bedankt heeft voor de op Hd. uitgebragte benoeming als lid van de eerste kamer der staten-geueraal. Men verneemt dat op het adres door den raad der stad Assen aan Z. M. den ko- ning ingediend en het verzoek bevattende dat, indien de concessie, aangevraagd door de heeren van Heemstra c. s. tot aanleg van spoorwegen naar de Hannoversche grenzen definitief wordt verleend, de lijn van Gro ningen naar Assen daarin mag worden begre pen aan dien raad is te kennen gegeven dat het zich niet laat aanzien, dat, zoo de concessie definitief wordt, daarin verandering zal kunnen worden gebragt. Uit Staphorst meldt men al de jongelingen die maar even kunnen ge mist worden, uitgelokt door de hooge loonen, naar onderscheidene veenplaatsen bijzonder naar Friesland, vertrokken zijn, om aan de turfmakerij vooral van korten tnrfdeel te is te bejammeren dat van dé Besluiten tot vaststelling der gemeente-re- keningen over 1855. Besluit omtrent den tijd van gemeente-rekening over 1854. Missive over den wederinkoop grond. Benoeming van twee stem-opnemers en twee plaatsvervangers voor de aanstaande verkiezing van een lid in de Tweede Kamer der Staten- generaal. Missive betrekkelijk het aanleggen van een tweede beurt veer van Koudum. Missive omtrent het aanleggen van een’ kunst weg uit de gemeente Baarderadeel naar den straatweg tusschen Sneek en Leeuwarden. Verzoek tot wederinhuring onder de hand van het grasgewas van den Ouden Dijk. Missive over het reglement en tarief voor het aan te leggen beurtveer tusschen Meppel en Sneek. Voorstellen en rapporten. nemen. Het vele lieden die den tijd gtootendeels door brengen met dagelijks op bruggen hoeken van straten enz. te slaan kijken, en meestal vruch teloos af te wachten of zij eenen enkelen stuiver verdienen kunnen, zoo weinigen lust gevoelen, om ook derwaarts te vertrekkenten einde beter in hun onderhoud te voorzien. Men meldt uit Tilburg: Men verneemt, dat de processie van OirschotDressen en en virons naar de zoogenaamde Oirschotsche ka pel wettig gesupprimeerd is en de officier van justitie zich te dier plaatse tot onderzoek be geven heeft.” Uit Eindhoven wordt gemeld d. d. 16 Even als in de gemeente Oirschotwil dat ook hier het trekken met de pro cessie van Eindhoven is of zal worden verbo den. Men schrijft ons uit Soolbad bij Nau heimdat sedert den 15 dezer ’s avonds uit de nieuwe bron aldaar voor het eerst water spruitmet eene straal van 56 voet boven den grond; de warmte van dit water dezer nieu we bron is 50 graden dus 4 graden warmer dan dat der groote bron. De Gaceta de Madrid van 8 Mei behelst eene ministeriële aanschrijving, waarbij de op neming van nieuwelingen in de nonnenkloos-1 ters verboden wordt totdat het gouverne ment de gevraagde opgaven betrekkelijk het aantal en de bezigheden der thans in die ge stichten verkeerende personen ontvangen en daaruit de zekerheid bekomen zou hebben dat die godsdienstige vereenigingen aan de wet telijke vereischten beantwoorden. Als een bewijs van den in vloed der werk tuigen op de algemeene welvaart kan het volgende dienen. De werktuigen tegenwoor dig in Groot-Brittanje bestaande, oefenen te zamen eene kracht uit gelijk staande met eene kracht van 600 millioenen menschen. De geheele bevolking van Groot-Brittanje bedraagt tegenwoordig 27 millioen zielen. Wordt de kracht, die de machines volgens bovenstaande schatting uitoefenen gelijkelijk over de geheele bevolking verdeeld, dan ziet men, dat elk inwoner, man, vrouw en kind, eene kracht is toebedeeldovereenkomende met de kracht van 20 slaven slavendie zonder toezigtzonder aansporing en zonder iets van den kostbaren tijd te verkwisten den geheelen dag ten nutte van hunnen mees ter werkzaam zijn. En wat het loon betreft, eenige scheppen steenkolen ziedaar alles wat zij ontvangen. Goedkooper werklieden heb ben nimmer bestaan. Men spreekt veel over de reis van ko ningin Victoria naar Parijs, die in Julij of Augustus zal plaats hebben. Men brengt in de Tuileriën en op St. Cloud kamers voor haar in gereedheid. De keizer verlangt, dat hare aan de Pol, niet nog tijdig ter hulpe toegescho ten ware en het kind gered had, daar het zelve reeds in hooggaand gevaar verkeerde. Van den 12 tot en met den 18 dezer zijn in deze provincie 24 runderen aan de besmet telijke longziekte gestorven of afgemaakt; be dragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Januarij dezes jaars 924. In de Friesche predikanten-vereeniging, op 11 dezer gehouden is de vraag behandeld of de gedachtenis-viering van den martel dood van Bonifacius in de Protestantsche ge meenten van Friesland aanbevelingwaardig is?” De Groninger predikanten-vereeniging ant woordde hierop ja en wilde zelfs een monu ment voor Bonifacius oprigten doch dat vond in Friesland geen sympathie. Het opvolgen van het andere voorstelom te Groningen eene pleglige kerkelijke gedachtenis-viering van den bedoelden marteldood te houden is overgelaten aan ieders individuele wijsheid. Een der leden herinnerde, hoe de ultramon- taansche Tijd zich reeds vrolijk had gemaakt met den terugkeer der Nederlandsche Protes tanten lot de verfoeijelijke beeldendienst, maar een ander zag er toenadering in tot de ge- wenschte Katholiciteit. De Roomschen moest men overtuigen dat de Protestanten eerwaar dige mannen wisten te vereeren voor zoo ver re zij niet den paus, maar Christus dienden. Ten aanzien van de beruchte zaak van Kockengenheeft Z. M. thans een besluit ge nomen waarbij bepaald wordt 1°. dat van den 19 Mei 1855 af, en zoo lang de Christelijke Afgescheidene gemeente haar kerkgebouw op zijne tegenwoordige stand plaats krachtens het koninklijk besluit van den 15 Januarij 1841, no. 19, behoudt, de Roomsch-Kalholieke gemeente aldaar hare ker kelijke diensten waarbij koorgezang of or gelspel wordt vereischt of gebezigdop de zon- en algemeene Christelijke feestdagen in haar nieuw kerkgebouw zoodanig zal inrig- ten dat die des voormiddags geëindigd zijn vóór 9 ure, en des namiddags niet aanvan gen vóór half vijf ure; 2°. dat op die dagen met het klokje der Roomsch-Katholieke kerk te Kockengen niet worde geluid of geklept tusschen des voor middags 9 uur en half vijf ure des namid dags en 5°. dat de godsdienstoefeningen in de voor melde Roomsch-Katholieke kerk, waarbij zang of orgelspel wordt vereischt of gebezigd op andere dagen dan de zon- en Christelijke feestdagen, des voormiddags zullen zijn ge ëindigd vóór half tien ure, en des middags niet zullen aanvangen vóór drie ure en vóór vijf ure zullen zijn geëindigd; dat bij het opvolgen van die maatregelen de Christelijke Afgescheidene gemeente moet geacht worden tegen hinder te zijn gewaar borgd. Een onbekende heeft aan den heer mr. G. Groen van Prinsterer als voorzitter van de maatschappij ter bevordering van de af schaffing der slavernij doen toekomen ƒ2000, ter ondersteuning van de poging tot vrijkoop van slaven of slavinnen. Men schrijft uit Vlaardingen d. d. 18 Mei Door de gezamenlijke reeders van haring schepen is de dag van vertrek bepaald op 13 Junij. In het geheel bestaat de haringvloot uit 75 schepen die allen met uitzondering van een enkele, aan de haringjagerij zullen deelnemen. Uit Zwolle meldt men d. d. 16 Mei: Het provinciaal geregtshof in Overijssel heeft bij deszelfs arrest van heden, de beschuldig den J. H. Kamphuis en deszelfs vrouw of bij zit Geertrui Okie Hampsink uit de gemeente Losser schuldig verklaard aan het onder eede afleggen van valsch getuigenis ten voordeele van zekeren Heghuizen, uit die gemeente, ge pleegd ter teregtzitting der arrondissements- reglbank te Almelo, en die personen dienten gevolge veroordeeld elk tot vijf jaren tucht huisstraf en in de kosten der procedure. Men meldt uit Steenwijk d. d. 14 Mei: De berigten omtrent de rogge luiden van alle kanten gunstig. De plantdie zeer gezond ismaar zich langzaam ten gevolge van het SNEEKER V •i 1 1 1 <1 1 Wife ffi WW' ïljk COURANT. TjffiiUl!tli<!'lh!uit HA6A.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1