NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 42. den 26 Mei. ZATURDAG Z 10de Jaargang. If BINNEN- EN BUITENLAND. het rijk in f straf hof treft, jareu. Naar men verneemt, zal de opening der baden aan het groot stedelijk badhuis te Sche den 15 Junij aanstaande plaats heb- en hadden, ende en hadden geene SNEEK25 Mei. In de zitting tweede kamer der staten-generaal houden is gebleken, dat het ledental in som mige plaatsen in deze provincie aanmerkelijk is toegenomen zoodat de zes thans bestaande afdeelingen ongeveer 1000 leden tellen welk aantal door bestendige toetredingen steeds aan groeit. De Nederlander behelst een artikel van dr. Capadose waarin deze een’brief uit Brus sel van den aldaar gevestigden advocaat Ver- haege mededeelt, inhoudende letterlijk afschrift van hieronder bedoeld vonnis, en voorts vol- komene bevestiging der waarheid van het ge rucht, dat P. J. F. de Geest, in dato 6 Sept. 1845, door de correctionele regtbank te Brus sel veroordeeld is tot twee jaren gevangenis voor opligterijen welk vonnis door het van appel gewijzigd is wat de straf be den schuldige veroordeelende voor 4 dat er een kraay op staen konde, ende daer wies lover, noch gras, noch koren noch prui- meboomen bloeiden niet noch kersen noch appelen, noch peeren noch geen wijngaerd en was ontlaten. Ende daer waren menschen die geen betrouwen op God keerden haer land om ende vruchten en andere luiden zeiden met Job God gaf, God nam ende daer zij een hoedt tarwe af plegen te hebben daer kregen zij vier hoedt af in dien zomer; ende op St. Jan Baptist dag, den 24 Junij zaten de oude vrouwen met groote koolpotten voor de ker ken, ende de menschen en konden baar niet verwarmen die bij de straet gingen. Ende het begon te warmen des daegs na St. Pieter en Paulus, den 50 Junij in die octave van St. Jan ende des daags zoo scheen de zonne schoon ende klaer, ende des nachts zoo regende ’t zoe telijk, zoo dat alle de vruchten op het veld wiessen ende er was zulk een overvloed, dat alle granen ooft en vee zeer goedkoop ver kocht werden.” Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 19 Mei Naar wij met zekerheid vernemen, zal het in de volgende maand alhier te houden tiende landhuishoudkundig congres met de te genwoordigheid van HH. KK. HH. de prinsen Frederik en Hendrik vereerd worden. Ook de komst van Z. M. den koning wordt meer en meer waarschijnlijk. Het programma van het congres is bereids ter perse en wordt in de eerste dagen der volgende week verzonden. De Moniteur bevat de wet waarbij de be groeting voor het jaar 1856 wordt vastgesteld. De uitgaven bedragen 1,574,651,756 en de in komsten 1,577,951,940 fr.het batig saldo is dus 5'/2 millioen. Sedert uitvoering is gegeven aan de wet van September 1854 tot 28 February 1855 zijn in Frankrijk 194,990 hectoliters vreemden wijn, bijna uitsluitend van Spanjeingevoerd, en heeft de invoer van brandewijn bedragen 76,897 hectoliters, geleverd door Engeland, Martinique, de Hanzesteden, België en Ne derland. Te Parijs wordt algemeen geloofddat ook lord Raglan spoedig als opperbevelhebber over het Engelsche leger in de Krim zal wor den ontslagen. Een der meest geachte hoofd officieren van het Fransche leger moet nopens lord Raglan hebben gezegddat diens al te groote bezorgdheid voor zijne troepen aan het Engelsche leger 20,000 man heeft gekost, en dat hij niet de helft.van dat getal zou hebben verloren, wanneer hij zijne manschappen meer had blootgesteld. De uit Londen te Madrid ontvangene tij dingen melden dat de Britsche regering het gedrag van lord Howden in de zaak der Pro testanten van Seville heeft goedgekeurd. Van New-York loopen de berigten tot 5 Mei. De Maine liquor-law veroorzaakte steeds groote opschudding in de Vereenigde Stalen en vooral in de steden. De verkoopers van sterke dranken zetten eene vereeniging op touwom de wettigheid van den maatregel te toetsen. Geen enkele winkel waar geest rijke drank verkocht werd, is gesloten, uit kracht der wet. Volgens een berigt uit Triest van jl. vrij dag avond, was aldaar uit Eupatoria van den 4den de tijding ontvangen, dat 8000 Russen Omer-pacha bedreigen dat de Russische ka- valerie de gemeenschap der geallieerden te land, ganschelijk afsnijdten dat het Russische hoofdleger van 180,000 man bij Simpheropol onafgebroken in gemeenschap staat met Sebas topol. Uit het kamp van de belegeraars verneemt men dat van beide zijden steeds gevuurd wordt zonder uitwerking. De Franschen handhaven hunne stelling naar het Mastbastionen da Russen gaan voort met daarachter een nieuw werk op te rigtenter bescherming van den toegang tot de stad. In den stads wal is tus- schen de Mast- en Quarantaine-batterij eene bres van vijftig voet tot den grond gemaakt, doch de Russen trachtten die niet te herstel len. De Redan en de scherpe hoek van den Mamelon hebben weder veel geleden doch de overige batterijen zijn iu de beste orde. Men. baden veningen ben. Vele hooge personen zullen dit jaar Sche- veningen bezoeken om van de baden gebruik te maken. In de vergadering van den Haarlemschen gemeenteraad van den 9 dezer heeft de heer de Breuk voorgesteld, dat de raad zijn ver langen aan den burgemeester zoude te kennen gevendat de vereischte maatregelen mogen worden genomen, om, des zondags, ook tij dens de kermis, en gedurende den geheelen dag, geene openbare vermakelijkheden, noch gerucht makende bezigheden toe te laten om gedurende de kermis gestrengelijk de hand te houden aan de bepaling van het sluiten der tapperijen op het uur van middernacht, en niet te gedoogen dat openbare plaatsen van vermaak of openlijke voorstellingen na dit uur geopend blijven; om gedurende den laten avond, des nachts of in den morgenstond al het de rust der burgerij verstorende en voor ongestelden zoo hinderlijke geraas, gezang of zoogenaamde muzijk te beletten. De raad heeft besloten dit voorstel in overweging te nemen en op verzoek van den voorsteller in eene vol gende bijeenkamst daarover te beraadslagen. De voorzitter heeft bij die gelegenheid kennis gegeven dat geene Wafel- of andere kramen poch spellen, langs de groote kerk zullen wor den geplaatst. Het handelsverkeer over Kampen naar Engeland neemt zoo toe, dat men in genoem de stad tot het besluit is gekomen om eene derde stoomboot tijdelijk in de vaart te brengen. Onlangs is te Heemse een kind gestor ven, waarvan de ouders beweerden, dat het betooverd was. Ongelukkig de kinderen, wier verzorgers nog met dat bijgeloof behebt zijn, en hun heil zoeken bij verachtelijke wezens, welke met het bijgeloof en de domheid hunner naasten hun voordeel doen. Maar al te dikwijls wor den zoo doende de middelen verzuimd, die, onder hoogeren zegen kunnen strekken om de hun toevertrouwde panden in het leven te behouden. Uit Moergestel schrijft men d. d. 19 Mei: Het graan heeft in deze omstreken een geheel ander aanzien gekregen sedert er een zeer malscbe regen is gevallen gevolgd door heer lijk warm weder. Het boekweit-zaaijen wordt door de meeste landbouwers nog eenige dagen verschoven daar het des nachts meestal vriest. De aardappelen komen zeer schoon en malsch te voorschijn, en toonen nu reeds een’ goeden groeilust. Tot geruststelling voor hendie vrees voor den oogst hebben ter zake van het koele weder tot nog onlangs, en tevens tot bewijs dat men ook vroeger koude zomers had vindt men het volgende in eene oude kronijk; In ’t jaer onzes Heeren doen men schreef 1455 was de wind omtrent half February veel oost, ofte noordoost, ende des nachts w7as ’t klaer weder tot ses of seven uurentoe, ende des daags was ’t donker graauw weder tot ’s avondszeer koud tot ses of seven uu- ren ende bet regendeniet, nog het en daauwr- de niet, in de maend Maert, noch in April, noch in Mei. En op St. Pankras dagden 12 Mei, oude stijl, had het hard ijs gemaekt van de tweede kamer der staten-generaal van den 22 dezer zijn de discussiën over de wijziging der postwet ten einde gebragt. Na velerlei discus sie over aanhangige of voorgedragene amende menten, is de wet in haar geheel met eene wijziging van het artikel betreffende het ge bruik maken van reeds gediend hebbende post zegels aangenomen met 55 tegen 2 stemmen. Een amendement van deu heer van Eek om het port der dagbladen op */2 cent in plaats van een cent te stellen is met 28 tegen 27 stemmen verworpen. In de op den 25 dezer gehoudene zitting der tweede kamer is met 29 tegen 24 stem men besloten, om na de discussie over het ont werp van wet tot voorloopige regeling van ee nige waterschapsbelangen met een’ dag tus- schenruimte, over te. gaan tot de behandeling van het ontwerp van wet tot afschaffing van den accijns op het gemaal. Men verzekert thans, dat de tweede ka mer der staten-generaal met Pinksteren geen reces houden maar hare werkzaamheden on afgebroken voortzelten zal. De commissie voor bet wetsontwerp om trent het lager en middelbaar onderwijs is thans bezig met het opmaken van baar ver slag, hetwelk in deze week door haar zal worden vastgesteld. Men kan niet verw’ach- ten dat dit verslag, hetwelk zeer belang wekkend is en tevens nog al breedvoerig schij nt te wezen, vóór Junij aanstaande aan het pu bliek kan worden medegedeeld. De staats commissie omtrent de emancipatie der slaven heeft hare werkzaamheden geëindigd. De mi nister van koloniën is reeds met de inzigten van die commissie bekend, en men meent weldra een wetsontwerp omtrent déze belang rijke aangelegenheid tegemoet te mogen zien. Het beginsel van emancipatie schijnt vast te slaan maar evenzeer dat van schadeloosstel ling. Aangaande de verdeeling van kiesdistricten om de vertegenwoordiging in overeenstemming met de toenemende bevolking te brengen, verneemt men, dat bij de rege ring in het te maken ontwerp, in strijd met de thans bestaande verdeeling, ten grondslag zal liggenom kiesdistricten te maken van 45,000 zielen ieder. Den 16 dezer, ’svoormiddags ten 11 uur, hield Z. M. de koning-groothertogverge zeld van Z. K. H. prins Hendrik der Neder landen en een talrijk gevolg, zijnen plegtigen intogt te Luxemburg. Deze intrede geschied de overeenkomstig het door het gemeentebe stuur daarvoor vastgestelde feestprogramma. Z. M. werd bij zijnen intogt begroet, namens den koning der Belgen door den heer Smits, gouverneur van Belgisch Luxemburg en na mens den keizer der Franschen door gene raal Marey-Monge kommandant der vesting Metz. Vóór Zr. Ms. rijtuig reden de gene raals von Weddell en Kaiser te paard. ’sA- Vonds was de stad verlicht. De hooge raad der Nederlanden heeft he den den 22 Mei uitspraak gedaan in de zaak van jonkh. M. Salvador en den heer S. Fongers die zich in cassatie hadden voorzien tegen twee arresten van het provinciaal ge- regtshof in Noord-Holland en de cassatie te gen het arrest van 15 Junij 1854 niet ont vankelijk verklaard, en die tegen het arrest van 5 February 1855 verworpen. Onder meer andere is onlangs ook uit de residentie aan Z. M. den koning ingezon den een adres, waarbij van de regering het nemen van beperkende maatregelen wordt ge vraagd tegen den vrijen verkoop van sterken drank. Dit adres is met ruim zevenhonderd namen voorzien, en daaronder vindt men alle standen en rangen vertegenwoordigd. Veertien regterlijke ambtenaren twaalf genees- en heelkundigen, tien godsdienstleeraren en zes tien armverzorgers van verschillende armbestu ren hebben dit adres onderteekend. Bij de provinciale vergadering der leden van de vereeniging tot afschaffing van den sterken drank, den 10 dezer te Harlingen ge- I SNEEKER l 3 l COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1