NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1855. No. 43. WOENSDAG r den 30 Mei. 10 de Jaargang; In 9 SNEEKER □t >t BINNEN- EN BUITENLAND. 5. zijn l i de Ev. i i j r in n ie le cl I- ‘j 1- :r a e- ’s O Uit Srnirna wordt van den 16 Mei melddat de stand van was de invoerhandel van eenige in de zeer ge- den oogst zeer gunstig was zeer levendig. De Oostenrij ksche vloot werd aldaar verwacht. De landverhuizing heeft op dit oogenhlik in het Noorden van Schotland op eene groote schaal plaats. Sedert 2 maanden zijn meer dan 5000 Schotten naar Kanada vertrokken. Volgens de opgave in het adres, door de hervormings-vereeniging van Londen uitgevaar digd heeft Engeland 5000 man in den strijd, en 15,000 door slecht beheer verloren en is van 6,000,000 p. st. (72 millioen Holl.)die uitgegeven zijn voor transportschepen, een derde letterlijk verkwist. Het Parijsche volk en ook het gouverne ment belooft zich zilveren bergen en gouden oogsten van den nieuwen opperbevelhebber van het Oostersche leger. Wil men sommige Bonapartische personen gelooven, dan zal ge neraal Pelissier zich niet bepalen tot de inna me van Sebastopol, maar Kronstadt daarbij veroveren, van daar op Moscou en Petersburg trekken en het geheele Russische hof gevan gen te Parijs brengen. Kortom in Pelissier ziet men den man die al het vroeger verkeer de weder teregt zal maken. Alvorens het bombardement te hervatten, ontrold, van maakt. Te Weenen is berigt ontvangen dat bij Varna een eskader wordt bijeengebragtom Odessa aan te tasten. De troepen van Mas- lak zouden deze expeditie mede maken. Volgens het Russische Handelsbladzijn er sedert de heropening der scheepvaartd. d. 15 (27) April tot en met 21 April (5 Mei), in de haven van Petersburg binnengeloopen 190 bodems, belast met eene waarde aan ten bedrage van 199,425 zilveren over den prijs was eens geworden werd door den onbekende in den avond werkelijk een vat met vocht geleverd en door den herbergier grootendeels betaald terwijl het overige door den onbekenden verkooper later zou worden gehaald. Bij onderzoek is intusschen gebleken, dat in dit vat slechts p. m. eene kan brande wijn Was, en wel in eehe blaas waarvan de hals om de kraan van het vat Was bevestigd zoodat bij het openen van de kraan aanvan kelijk brandewijn werd getapt, terwijl overi gens het vat met water gevuld was. Uit het Loo meldt men d. d. 16 Mei: In de tweede helft der vorige maand zijn in de kunstmatige vischfokkerij van Z. M. den koning, eenige kuiters en hommers van baars aangebragt; door gedeeltelijk de voor schriften nopens de voortteling te hebben ge volgd, is men er in geslaagd, sedert een paar dagen duizenden visschen te zien zwemmen. Bij het lid der Geldersche maatschappij van landbonw afdeeling Tielden heer graaf van Ranzow is in werking gebragt eene in Engeland vervaardigde Hydro Incubator, wel ke dagelijks 10, 15, 20 25 of 50 kiekens uit de eijeren in het leven brengt. De capaciteit dezer machine is verdeeld in 4 nesten ieder nest van 100 eijeren er kunnen dus, des ver kiezende op éénen dag 400 kiekens ter we reld komen. Men meldt uit Betuwe d. d. 25 Mei Met den stand der veldgewassen ziet het er op sommige plaatsen treurig uit dewijl het laag gelegene en meest te bebouwen land nog onder water staat. Sommige artikelen, die op hoog land staan en door het water weinig geleden hebben laten weinig te wenschen over. Dat de veestapel veel lijdt door gebrek aan wei en hooi, behoeft naauwelijks gezegd te worden. Te Winschoten zijn zaturdag jl. al de timmerlieden en verwers van die plaats bij el kander gekomen en hebben onder elkander, de dure tijden in aanmerking nemende, be sloten het werkloon hunner knechten met 20 en 25 cents dagelijks te verhoogen. Men meldt uit Smilde d. d. 25 Mei. Het volgende treurig geval had hier gisteren plaats. Eenige kinderen in het veld eene koe en eenige schapen hoedende, kwamen op den on- gelukkigen invalom op het veld een vuurtje te branden, waartoe zij het vuur van eenen nog smeulenden boekweitakker haalden. Om het vuur stoeijende, vatten de kleêren van het achtjarig dochtertje van den arbeider J. E. vlamen veroorzaakten zulke hevige brand wondendat het dientengevolge nog dienzelf den dag is overleden. Ouders! weder eene verschrikkelijke waarschuwing, hoe gevaarlijk het isde kinderen zonder opzigt te laten. Uit Norg meldt men d. d. 24 MeiDe rogge laat in deze streken veel te wenschen over. In de naburige kolonie Veenhuizen staat zij met uitzondering nabijheid der gestichten gelegene akkers, schraal en dun. Te Turyn vierde men dezer dagen het feest der consittutie, tot geene geringe ergernis der geestelijkheid. De koning, hoewel een weinig ongesteld woonde de parade bij tot eer van het staatsverdrag, hetwelk de geeste lijkheid op behoorlijken afstand van het staat- roer houdt. Des avonds was de geheele stad verlicht, de blijde dag werd besloten zoo als hij werd be gonnen, en de geestelijkheid, die verdeeldheid had trachten te zaaijen, door gedrukte biljet ten uit te deelen, welke het volk uitnoodigen om gedurende deze dagen te vasten en te bid den voor de zegepraal der kerk de godsdienst van staatoogste geen geluk op dit werk. De menigte las die biljetten met verontwaardiging, at op den feestdag welligt meer dan gewoon lijk, en die baden deden het ten gunste van de staatsregelingdie allerwege welvaart ver spreidt. Te Turyn is dezer dagen plegtig de steen onthuld waarop met gouden letteren de na men zijn gebeiteld der ingezetenen dier stad, welke gedurende den oorlog van 1848-1849 zijn gesneuveld. Deze plegtigheid is door ee ne groote volksmenigte bijgewoond. Het hoofd van het gemeente-bestuur heeft eene zeer war me redevoering uitgesproken en bij die gele genheid zijne medeburgers aangespoord, om steeds de nagedachtenis te blijven huldigen van koning Karel Albert, die luide heeft ver kondigd dat de onafhankelijkheid van Ita lië de edelstede heiligste zaak isdat zij de wensch is geweest van vroegere eeuwen en thans nog het doel iswaarnaar alle Itali- aansche volken eenparig strevendat het regt over het geweld zal zegevierenen dat niemand mag wanhopen als maar allen hun nen pligt betrachten.” In Turyn was men vrij algemeen van ge voelen, dat weldra de banier der Italiaan- sche onafhankelijkheid weder zou worden en uit dien hoofde had de toespraak den eersten syndicus nog al indruk ge- koopwaren roebels. Het gerucht der aftreding van graaf Nes selrode wordt thans ten eenemale gelogenstraft, hoezeer er wel sprake schijnt geweest te zijn, hem een’ opvolger te geven gekozen uit de Russische partij. Vorst Metternich vierde den 15 dezer zijn 85sten verjaardag. De grijze staatsman is ten aanzien der tegenwoordige groote Europeesche kwestie van gevoelen, dat de politiek der Wes- tersche mogendheden niet de juiste is. Hij oordeelt dat het met de zaak nog niet zoo ver gekomen is, dat de rijpe vrucht van den boom kan worden geschud. Daarom verkiest hij eene diplomatieke bemiddeling ver boven eenen langdurigen oorlog. De Lissabonsche brieven van 12 Mei mel den dat de olijf en de druif welig bloeiden, doch dat de ziekte zich in de laatste open baarde. Politiek nieuws was er niets. Van den 21 wordt uit Madrid per tele graaf berigt, dat de Spaansche regering bij het Britsche kabinet niet zal aandringen op de terugroeping van lord Howdenter zake van de aangelegenheid der Protestanten te Seville. In eene kortelings in de stad Hannover gehoudene verkooping van oudheden en rari teiten, werden o. a. ook verkocht de porte feuille van keizer Napoleon I en een groote linnen zakdoek gemerkt met eene gekroonde N. Beide voorwerpen afkomstig uit den na den slag bij Waterloo door de Pruissen buit gemaakten wageu van den keizer, bragten aanzienlijke prijzen op. SNEEK, 29 Mei. Jl. zaturdag avond wérd alhier zeer plegtig de eerste steen gelegd van het nieuw te bouwen Burger Weeshuis, door een’ der weesvoogden den weled. heer mr. J. H. de Sitter, in tegenwoordigheid van het weledel achtbaar bestuur dezer stad en al de heeren voogden van dat gesticht. Genoemde heer deed daarbij eene gepaste aanspraak, welke door den weled. achtb. heer burgemeester beantwoord werd: waarna het talrijk werkvolk onthaald werd op chocolaad en wittebrood. De alhier op jl. zondag in de Hervormde kerk gehoudene collecte ten behoeve van het Nederlandsch Zendeling-genootschap heeft op- gebragt de aanzienlijke som van f 158.70. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragtdat er gelegen heid bestaat voor jongelingen die verlangen als adelborst der 5de klasse in dienst te tre den. Zij moeten op 1 Jan. des jaars, waarin het examen wordt afgelegd, den leeftijd van 15 jaren en den ouderdom van 15 jaren nog niet bereikt hebben en dus het 16de levens jaar nog niet zijn ingetreden. Ouders of voog den, die verlangen, dat hunne zonen of pupil len tot het examen als adelborst der 5de klas se worden toegelaten moeten daartoe een ver zoekschrift aan den minister van marine in dienen onder overlegging van eenige beschei den opgenoemd in de Staatt-Courant van 19 dezer. De verzoekschriften moeten vóór of uiterlijk op 15 Junij aanst. aan het departe ment van marine zijn ingezonden zullende ter aanvulling van 25 opengestelde plaatsen het vergelijkend examen in het begin van de maand Julij daaraanvolgende, in een der lo- calen van voorschreven departement voor de daartoe bevoegde commissie plaatshebben. Het reglement voor de opleiding der adelborsten aan boord van ’s rijks schepen en vaartuigen van oorlog wordt gedrukt en zal eerlang ver krijgbaar zijn bij het ministerie van marine te ’s Gravenhage en bij de verschillende directiën der marine. Naar men verneemtheeft Z. Exc. de minister van financiën bepaald, dat de mo bilaire waarde voor de personele belasting zal berekend worden naar het zielental der ge meenten en niet naar dat van derzelver kom. Bij Zr. Mr. plegtige intrede in Luxem burgsprak de burgemeester Hd. aldus aan: Sire! bij Uwe intrede in deze stad, begroe ten wij Uwe Majesteit als den vader van ons Luxemburgsch vaderland. Gij zult, Sire! in ons midden dezelfde gevoelens van gehechtheid vinden voor Uals welke onze harten ver vulden voor Uwen Doorluchtigen Vader. Wij zullen gelukkig en trotsch zijn, Sire die hooge en magtige bescherming te verdienen welke de Voorzienigheid U heeft toevertrouwd. Leve de koning-groothertog Men verneemt dat in den loop van de zen zomer in de residentie verwacht wordt H. M. de keizerin-moeder van Rusland. Men verzekert dat het buitenverblijf van Z. K. H. prins Frederik Bakkershaven, aan den Leid- schen straatweg gelegen tot de ontvangst van H. M. in gereedheid wordt gebragt. H. M. zou zich het eerst naar Berlijn begeven. Door de Nederlandsche Handelmaatschap pij zijn op nieuw bevracht 56 schepen. Den 27 dezer zijn de zittingen der syno dale commissie gesloten geworden. Op heden zouden de zittingen van Luth. synode, in het locaal van het departe ment voor de zaken der Hervormde en ande re eerediensten eenen aanvang nemen. Van den 19 tot en met den 25 dezer zijn in deze provincie 24 runderen aan de besmet telijke longziekte gestorven of afgemaakt be dragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Januarij dezes jaars 948. Op den 5 Mei jl. vervoegde zich bij een herbergier te Dockum een persoon die voor gaf dat hij zich met een schip met turf in de nabijheid der stad bevond en onder de la ding tevens sterken drank had, waarvan hij den herbergier aanbood één of meer vaten overeenkomstig de proeven die hij bij zich had, ter sluik te bezorgen. Nadat men het COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1