NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 10de Jaargang. 1853. No. 44. ZATURDAG den 2 Junij. BINNEN- EN BUITENLAND. Ij van den 18 Mei De onderban de toevlugt tot den verkoop der kerke- nemen. Deze nota is tot on- aan ecne commissie van kar- Intusschen doet men hier om de wet tot bet verkoo- hebben doen rijzen. Jl. vrijdag was paleis te Parijs zoo volge van de doordringende zonnestralen dat men er geen oogenblik kon vertoeven. De hit te was zoo hevigdat men zich verbeeldde in eene broeikast te zijn. Verscheidene inzen ders waren genoodzaakt, hunne voorwerpen weg te nemen en zich te verwijderen. Men keurt het zeer af, dat niet onder het dak langs zijne geheele lengte, even als in het Londen- sche kristallen paleis geschieddegroen linnen is aangebragtdat de zonnestralen opvangt. De Duitsche zijde-fabrijkanten hebben de gla zen der kasten met gordijnen behangen uit vrees, dat de zon de kleur hunner goederen zal doen verschieten. De Lyonsche fabrijkan ten weigeren zelfs, hunne zijden stoffen ten toon te stellen, alvorens de jury uitspraak zal hebben gedaan. De orde en het beheer laten overigens ook zeer veel te wenschen overen reeds zijn er verscheidene diefstallen gepleegd, waaronder een van een voorwerp van zeer groote waarde, namelijk een prachtige beker, van eenen kostbaren onyx voorzien, Lehoorende aan eenen Oldenburgschen fabrijkant. Zondag den 27 Mei was het nijverheids- paleis gratis voor het publiek opengesteld en werd het door meer dan 200,000 personen bezocht. Het paleis van schoone kunsten ont ving meer dan 80,000 bezoekers, insgelijks kosteloos. Er worden dagelijks te Parijs nieuwe proefnemingen gedaan om goedkooper brood te bekomen, die door de hooge regering met de meeste belangstelling worden gevolgd. Met zekerheid wordt berigt, dat bij de regering van Frankrijk en Engeland thans in ernstige overweging is de vraag, hoe het best de ergste en meest woelzieke uitgewekenen die zich te Londen bevinden, onschadelijk te maken. Engeland heeft ingevolge zijne con stitutie het regt niet, om een’ vreemdeling uit te zetten maar men tracht een middel te vinden, om bedoelde personen althans uit Londen te verwijderen en is niet vreemd aan het denkbeeld, om hun, bij wijze van veilig heidsmaatregelin de Britsche koloniën of in Ierland een verblijf aan te wijzen. De wereldberoemde dr. Johann Gottfried Dingier, een der voornaamste geleerden van den nieuweren tijd, de oprigter van het Po lytechnische Journal, dat zijnen naam draagt, is den 19 dezer maand in 78jarigen ouderdom te Augsberg overleden. Men schrijft uit Madrid aan de Indépendance Helge delingen met Rome vorderen zeer langzaam. De buitengewone gezant van Spanje de heer Pacheco, heeft aan het pauseliik kabinet eene nota ingediend, waarin beweerd wordt, dat het gouvernement in de noodzakelijkheid is, om lijke goederen te derzoek en advies dinalen verzonden, al wat men kan pen der kerkelijke eigendommen gehaat bij het volk te maken. Daartoe is thans ook een meer malen in praktijk gebragt middel uitgedacht, namelijk, een mirakel, ten doel hebbende, om op die wet den vloek des hemels te leg gen. Eergisteren maakten drie of vier pries ters in de kerk van St. Franciscus aanstalten voor het gisteren gevierde feestaan eene ge schilderde afbeelding van den Heiland geko men zijnde, zagen zij dat beeld tranen uit de oogen en bloed uit de wonden vloeijen, en op dit gezigt stortten zij bewusteloos ter aarde. De mare van dit wonder verspreidde zich snel door de stad, en sedert is de St. Franciscus- kerk vol menschen die aan de waarheid van het wonder en aan de daaraan gegevene uitleg ging gelooven, en die eenen twijfelaar waar schijnlijk op onzachte wijze zouden trachten te overtuigen. De zaak wordt door de over heid ernstig onderzocht intusschen hoort men onder het gepeupel zeggen, dat de Hemel door dat wonder zijn misnoegen over de handelin gen van het ministerie en inzonderheid over den verkoop van de goederen der geestelijk heid heeft willen aan den dag leggen. Voor een zoo bijgeloovig volk is de kunstgreep zeer goed uitgedachtvoor de verstandige lieden echter is het onbegrijpelijk, waarom de pries ters van wie de wondermare uitgegaan is nog niet in hechtenis genomen zijn. De over heid heeft zich dusver bepaald tot het zenden eener militaire wacht naar de genoemde kerk om onder de opgewondene menigte, die aldaar zamenstroomtorde te houden.” In een schrijven uit Madrid van den 19 leest men: Het Christusbeeld in de St. Fran ciscus-kerk alhier, waaraan tranen en bloed zweet zouden gezien zijn als blijken van ’s Hemels toorn over het aantasten der kerkelij ke goederen is gisteren van wege de burger lijke overheid, in overleg met den vicaris-ge- neraal van het aartsbisdom op nieuw onder zocht. Noch de burgerlijke gouverneur van Madrid noch de afgevaardigde van den mili tairen bevelhebber der stad, noch de hen ver gezellende priesters hebben iets aan het gewij de afbeeldsel ontdekt, wat aan een mirakel zou kunnen doen denken. Een der aan dia kerk verbondene priesters is thans in hechte nis, en een tweede, vroeger aalmoezenier van den Carlisten-hoofdman Cabrera is voortvlug- tig. Deze laatste moet de persoon zijn, dia door eene achterdeur eenige oude vrouwen in de kerk lietom haar getuige van het ver meende mirakel te maken terwijl het vrien den van dien priester warendie onder het door de wondermare aangelokte gepeupel rie pen: Dood aan de ketters en de Joden, aan ieder, die Gods eigendom aantast!” De gehee le zaak wordt door de overheden naauwkeurig onderzocht.” De Epocade Clamor Publico en andere Madridsche dagbladen vermanen het gouver nement, om te zorgen, dat wonderen van dien aardmeer voor de zaak der godsdienst dan voor de regering te duchten, niet weder voor komen. Donderdag jl. werd te Weenen eene bij eenkomst gehouden der aldaar aanwezige ge- volmagtigden bij de conferentiën, met uitzon ten uitdeelingen gedaan. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 29 Mei: Naar men verneemt, zal ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de konin gin die gelijktijdig met ’s konings verjaardag zal gevierd wordenhet Willemspark op schit terende wijze verlicht worden en zal er te vens een vuurwerk worden ontstoken. Het laat zich aanzien, dat dit feest zeer luisterrijk in deze residentie zal gevierd worden. Men verwachtdat de leden der koninklijke fami lie zich alsdan in deze hofstad zullen be vinden. Het berigtaan de meeste dagbladen uit ’s Hage toegezonden als zoude de keizerin- moeder van Rusland in den loop van dezen zomer de residentie bezoeken en op Hoekers- hoven verblijf houden is ongegrond. Met meer zekerheid kan men daarentegen zeggen, dat HH. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden in de eerste helft van deze maand Junij zich op reis zullen begeven eerst naar Berlijn en vervolgens naar Rusland, om in de maand Julij aldaar den verjaardag van de keizerin-weduwe te kunnen vieren. De commissie van het beheer en toezigt tot droogmaking van het Haarlemmermeer heeft de gegadigden verwittigd dat op twee plaatsen in den Haarlemmermeer-polder gron den zijn afgezonderd tot het bouwen van twee dorpen, en dat, wie genegen is aldaar een woon-, winkelhuis of andere inrigting te bouwen den noodigen grond voor de behui zing met een erf in koop kan bekomen, voor eerst tegen den prijs van 50 cents per vier kante Nederl. el. De algemeene synodale commissie der Ned. Herv. kerk heeft in hare zitting van den 25sten de stemmen opgenomen die door de provin ciale kerkbesturen, krachtens art. 62 van het alg. regl.op de door de synode in hare laatst- gehoudene vergadering gearresteerde reglemen ten voor de kerkeraden en op de vacatures zijn uitgebragt. De uitslag was, dat de meerder heid der besturen zich tegen de aanneming verklaart, ten gevolge waarvan de twee ge noemde reglementen niet worden uitgevaardigd. De zittingen van de synodale commissie zijn zondag jl. gesloten. De algemeene vergadering der vrienden van het Evangelie, bij gelegenheid der ten toonstelling te Parijs die donderdag den 25 Augustus geopend wordt, zal volgens opga ve in de Morgenster van 25 Mei, uit Neder land worden bijgewoond door de hh. Chantepié de la Saussayepred. te Leyden; Capadose, uit ’s Gravenhage da Costa, uit Amsterdam, en prof. Valeton uit Groningen. In een schrijven uit 's Hage in de Utr. Cour. lezen wijVeler aandacht is thans op de Kockengensche historie gevestigd, en al gemeen wordt het betreurd dat daarin niet eerder eene beslissing is genomen. Wat de processiën naar de Oirschotscbe kapel betreft dienaangaande zal ook een besluit worden ge nomen. Ik geloof, dat de minister vap justi tie nopens deze zaak tot andere gedachte is gekomen, als hij tijdens de bekende interpel latie dps heeren Van Heiden koesterde. Een verbod zal het natuurlijk gevolg zijn van de overtuiging, dat de bedoelde optogt inderdaad eene processie is.” Ook ten aanzien van de domein-goede- ren aan de monnikken van St. Agatha voor een’ spotprijs verhuurd, zal ter zijner tijd ee ne wijziging plaats hebben en hierin gehan deld worden zoo als het belang der schatkist eischt.” Het ministerie schijnt alzoo in deze en soortgelijke aangelegenheden eene meer krach tige houding, geregtvaardigdja gevorderd door de wet, aan te nemen, en dat zal veel misnoegen wegnemen en voorkomen. Daar door zal het zich ook krachtiger gevoelen te genover eene partij, die in zulke zaken wel niet krachtiger zou handelen maar van de zwakheid des bestuurs op andere wijze voor deel trekt.” Volgens het Handelsbladspreekt men er van dat het dagblad de Nederlander of Nieu we Utrechtsche Courant eerlang zal ophouden te bestaan niet zoo zeer uit gebrek aan abon- né’s als w'el omdat de heer Groen van Prin- sterer het voornemen heeftom zich voor ee- nigen tijd naar het buitenland te begeven en dat ZEd. van gevoelen is, dat er ook tijd van zwijgen is, welke tijd nu moet zijn gekomen. Men schrijft uit Voorburg, dat aldaar is overleden de heer v. W. Gedurende onge veer 20 jaren heeft bijna niemand hem gezien; gedurende de eerste zes jaren verbeeldde hij zich, dat hij niet loopen kon, en de laatste jaren was hij menschenschuwzoodat niemand hem bijna meer sprak, dan die hem verzorg den en verpleegden. Hij laat eenige tonnen gouds na zonder van dat fortuin eenig noe- menswaardig genot gesmaakt te hebben. Zijn huis verviel, zijn tuin werd verwaarloosd. De naaste betrekkingen zullen wel ondervin den dat hij spaarzaam en bekrompen heeft geleefd. De Belgische Moniteur behelst officiële opgaven omtrent den staat der veldgewassen in Belgie, waarvan de slotsom is, dat er geen grond bestaat voor de bekommering, die dezer dagen daar te lande de graanprijzen weder het in het nijverheids- brandend heetten ge- SNEEK, 1 Junij. In het hoofdkiesdislrict Sneek zijn, ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaalin plaats van jonkheer mr. W. E. Engelenin de stembussen bevonden 1557 briefjes, waarvan 8 van onwaarde, dus 1529 geldige stemmen; daarvan hebben verkregen de heeren mr. S. A. Verweij 585, mr. S. Wijbenga 482 en mr. G. Groen van Prinsterer 449 terwijl de ove rige 15 onder elf personen zijn verdeeld. Er zal alzoo eene herstemming moeten plaats heb ben tusschen de heeren Verweij en Wijbenga. De algemeene commissie voor den waters nood, te Amsterdam gevestigd, meent thans, na uilkeering, daar waar dit het meest ge vorderd wordtvan hetgeen bij haar nog be schikbaar is, hare taak als afgedaan te kun nen rekenen. Behalve voor aanzienlijke waarde aan kleedingstukken en levensmiddelen ont ving zij aan geld de belangrijke som van f 122,156.55Daarvan zijn aan 125 gemeen- COURANT. SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1