NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. f855. No. 46. ZATURDAG I 10de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. mau BUITENLAND. E e r k a s e l C s 5 ijl :h t, ’g Ie ■1- 30 3n et ITALIË. Tusschen de pauselijke regering en het bewind der kleine republiek San Ma rino is een conflict ontstaan, over eenige be woners der Romagna onder politiek voor wendsel door de pauselijke policie vervolgd, en die op bet grondgebied van San Marino eene schuilplaats hebben gezocht en gevonden. Het hof van Rome eischt hunne uitlevering, die door de republiek wordt geweigerd. Na eene afwezigheid van verscheidene da gen is de paus te Rome teruggekeerdalwaar hij het pinksterfeest heeft gevierd. SNEEK.8 Mei. Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een ontwerp van wet tot inkoop en amortisatie van rentegeven- de nationale schuld, gelijk mede een ontwerp van wet tot verhooging van hoofdstuk V (bin nen!. zaken) der staatsbegrooting voor 1855. T-- Naar men verneemt zal nog iu den loop dezer zitting van regeringswege aan de staten- generaal worden aangeboden een ontwerp van wet op de banken van leening. Men verneemt, dat bij de hooge regering een wetsontwerp gereed ligt, om den termijn tol herziening der plaatselijke belastingen bij art. 79I der gemeentewet bepaald, eeuigeu tijd te verlengen. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandscbe zaken is bepaald, dat de herstem ming voor een lid der tweede kamer, in bet kiesdistrict Sneek zal plaats hebben op don derdag 14 Junij aanstaande. Jl. woensdag middag viel alhier op het Hoogënd een kind van K. W. in hel water. Hoewel het aldaar niet aan personen ontbrak, die welligt hulp zouden hebben kunnen ver- Jeenen scheen echter niemand den moed te hebben, om zich te water te begeven, totdat Haije de Vries, een boekdrukkers-gezel te dezer slededaarbij kwam en het gevaar ziende waarin het kind reeds verkeerde, het zelve zonder eenig beraad nasprong, aan den vval bragt en het alzoo van eenen anders vrij gewissen dood redde. Opmerkelijk is het, dat dezelfde persoon ook reeds, eenigen tijd verle den op gelijke wijze een kind gered heeft van den broeder van genoemden K. W. t— Heden morgen is alhier een kind van den vleeschhouwer G. nabij deszelfs huis, al spe lende in eene zoogenaamde haven (eene breede sloot) geraakt en ongelukkiglijk in den mod der gestikt. De algemeene synodale commissie der Ne- derlaudsche Hervormde kerk heeft hare ge wone voorjaarsvergadering den 26 Mei geslo ten. Zij heeft voor de synode een rapport voorbereid aangaande de nieuwe bijbelverta ling, waardoor het uitzigt wordt geopend, dat, gelijk als met de vertaling der boeken des N. T. reeds begonnen is, zoo ook die des O. T. eerlang zal worden ter hand genomen, wan neer de synode de voorgedragene vertaling mogt goedkeuren of anderen of meer tot dien ar beid uitnoodigen. Aangaande den toestand der quaestorale kas werden de gunstigste getuige nissen afgelegd. Ongunstig waren de berigten omtrent een en ander in Noord-Brabant, waar het regt der Gereformeerde gemeenten, of, met opzigt tot ongelukkige individuen, de vrijheid des gewetens door Roomschen schijnt verkort te worden. Ten aanzien van dit laatste heeft de commissie zich bij eerbiedig adres regtstreeks tot Z. M. den koning gewend. Adressen, ad- haesies en verklaringen tegen de uitgesprokene beginselen der synodale commissie legde zij ter zijde. Andere stukken van plaatselijk of per soonlijk belang zijn door de synodale commis sie behandeld, waarvan zij verslag zal geven aan de synode. De behandeling der zaak van het prov. geregtsbof van Nooord-Holland van jhr. M. Salvador en S. Fongers is bepaald op maan dag 18 Junij ek., 's voormiddags 10 uur. Een brief uit Berlijn in de Shipp &c Merc. Gazette zegt, dat Nederland met Penis sen eene conventie gesloten heeft tot weder- kterige vrijheid van de kustvaart, welke over eenkomst binnen kort officieel zal worden be kend gemaakt. Op den laatsten der vorige maand kwam te Antwerpen een Hollandsch schip aan be stuurd door één’ knechten op welks dek zich zeven weenende kinderen bevonden. Onder weg waren de ongelukkige kleinen weezen ge worden. Hun vader was gestorven op het oogenblik dat bet schip zou vertrekken, en men had het vertrek slechts eenige dagen uit gesteld om hem te begraven. Onderweg was de moeder onverwachts bevallen en met het pasgeboren kind overleden, waarschijnlijk bij gebrek aan den noodigen bijstand en ver zorging. Te Madrid zijn 24 personen gearresteerd, beschuldigd van deelneming aan eene carlisti- sche zamenzwering. In de hoofdstad moeten aanzienlijke hoeveelheden wapenen verborgen zijn tot wier opsporing de regering alle denk bare middelen aanwendt. De toestand van Spanje blijft hagchelijk. De militaire opstand, die reeds op verschei dene plaatsen door oproerige beweging onder de burgers is gevolgd, breidt zich uit, niet tegenstaande de koninklijke troepen hier en daar de muitelingen slaan uiteenjagen of tot onderwerping brengen. De geestelijkheid speelt in deze zaak eene gewigtige en allerverderfe- lijkste rol doordien zij de plattelandsbewo ners tegen de regering opruit. Inderdaad is dan ook bereids een’ priester gefusilleerd. Naar men verneemt, heeft Frankrijk wel Spanje’s deelneming in den oorlog tegen Rus land verzocht en bepaald aanvraag gedaan om een hulpcorps van 25,000 man, maar is door het Spaansche bewind geantwoord, dat het zelf zijne troepen dringend noodig heeft, daar zij bijna niet toereikende zijn, om de rust in het land te bewaren. In Sardinië is de kloosterwet door den koning bekrachtigd, en de lijst der kloosters, die krachtens hare bepalingen zullen worden opgeheven is reeds opgemaakt. Men verneemt, dat de keizer van Frank rijk, bij het ontvangen der gunstige berigten uit de Krim grooten lof heeft toegezwaaid aan generaal Pélissier, en van dezen gezegd heeftEindelijk is de man gevonden, dien wij noodig hebben.” Met betrekking tot het ontslag van ge neraal Canrobert, blijkt het al meer zeker, dat de reden van gezondheidstoestand slechts een voorwendsel is geweest voor den opperbe velhebber, om zijne hooge betrekking neder te leggen en dat hij hiertoe genoopt is ge worden doordien hij de zienswijze van den krijgsraad in zake de tedoeneoperatiën volstrekt niet deelde, of, volgens sommigen, den moed niet had, al datgene te volbrengen, wat die raad wenschelijk oordeelde, en wat thans in overleg met keizer Napoleon, door generaal Pélissier wordt verrigt. Uit eene nieuwe circulaire van het Oos- tenrijksche kabinet, gedagteekend 23 Mei, blijkt, dat, na de verwerping van zijne jongste voor stellen door de Westersche mogendhedenOos tenrijk in de Oostersche kwestie den verderen loop der gebeurtenissen zal afw’achten. Van onderscheidene zijden werd op den 1 dezer gemeld dat Oostenrijk de vorstendom men voor de Russische legers openstellen, en Rusland de laktiek volgen zou om de Krim niet te verdedigen maar den veldtogt tegen het Ottomanische rijk te hernieuwen. De Morning Post zegt, op grond van uit Parijs ontvangene berigten dat de Russische krijgsmagt op nieuw bij geduchte massa’s zaara- gelrokken wordt op de grenzen der Donau- vorstendommen om Turkije van dien kantte bed reigen. Uit Petersburg d. d. 25 Mei wordt ge schreven, dat de regering eene nieuwe ukase heeft uitgevaardigd, waarbij alle lijfeigenen der staatsdomeinen die tusschen de 50 en 55 jaren oud zijn, in de laatstelijk voor de 17 Westelijke gouvernementen des rijks uitge- schrevene ligling opgenomen moeten worden. De keizer van Rusland heeft last gegeven tot den verkoop van eenige onroerende goe deren, staatseigendom, ten einde uit de op brengst schadeloos te stellen de zeelieden, die bij de verdediging van Sebastopol al hunne in die stad zich bevindende have en goed hebben verloren. Een door een handelshuis te Marseille ontvangen brief houdt in, dat de keizer van Rusland op verschillende punten der zee van Azof aanzienlijke aankoopen van graan had gedaan tot een bedrag van ongeveer 500,000 tschelwerts (650,000 charges), om daardoor ten deele in de behoefte van zijn rijk te voor zien. Het in bezit nemen van deze zee door de geallieerden zal den czar van dezen voor raad berooven welke hij des te meer zal be hoevenaangezien de oogst in de Krim Hem than» ook bijna geheel ontgaat. Uit Odessa wordt aan de Oest. Zeit. ge schreven dat die stad op de krachtigste wij ze verdedigd wordt. Vroeger gaf men op, dat zij 26 batterijen en 118 vuurmonden bezat; die cijfers zijn thans veel hooger. Vooral heeft men er voortreffelijke mortier-batterijen die 120ponders bommen op 4'/, wertsen afstand werpen. Op een beroep gedaan door ge neraal Chomutoff, hetman der Donsche kozak ken, hebben deze in eene teNowo-Tcherkavsk gehoudene vergadering, waarin al de Donsche districten waren vertegenwoordigd, verklaard, dat zij bereid zijn eerstdaags een nieuw con tingent van 50,000 goed gewapende manschap pen en paarden te leveren. Generaal Lo ders heelt 56,000 man te Tiraspol vereenigd. De generaal Ludersdie over de Russi sche ruiterij het opperbevel voert, is in het Limburgsche geboren. Hij diende vroeger bij de Huzaren van Groy als 2de luitenantniet spoedig genoeg opklimmendeging hij eerst in Pruissischedaarna in Russische dienst over. Hij is een der beste Russische generaals. De berigten uit de Krim loopen tot 26 Mei op welken dag de laatste Sardinische troepen aldaar zijn aangekomen. De weérs- gesteldheid is er buitengemeen heet, en be lemmert nu en dan de bewegingen der troepen. Op het jongst bekende berigt van gene raal vorst Gortschakoff' is een later gevolgd van 1 Junij luidende: Den 27 Mei heeft de vijand te Berdianski twee huizen, de kust vaartuigen en eenen aanzienlijken voorraad tarwe verbrand. Den 29 Mei hebben 17 vij andelijke schepen Genitschi (Genitschkerk) ge bombardeerd, en aldaar transportschepen en graan op de kust aan de vlammen prijs gege ven. Twee onzer stukken geschut noodzaak ten de vijandelijke sloepen die den brand ia de schepen staken zich te verwijderen. Den 50 had de vijand niets tegen Genitschi onder nomen.” Bij eene proclamatie, door Omer-pacha aan zijne troepen uitgevaardigd geeft deze op perbevelhebber hun kennis, dat zij zich op eenen allerhevigsten strijd moeten voorbereid houden. Het commando te Eupatoria is toe vertrouwd aan Menecli-pacha. Het door generaal Williams georganiseerde Turksche leger in Anatolië is 53,000 man sterk en van 150 stukken geschut voorzien. Tot ad judant van dien generaal is Calandrelli be noemd. Ter aanvulling van de reeds medegedeel de telegrafische berigten met betrekking tot het Turksche leger in Azië, diene, dat het leger van Battoun is opgetrokken. Musta- pha-pacha had bevel ontvangen, zijn hoofd kwartier naar Sukum-Kaleh over te brengen, en men dacht, dat, is hij eens daar, hij niet dralen zouom met een corps van 50,000 inlanders naar Anapa voort te rukkenwelke beweging, naar men oordeelde, door eenedi visie der gealliëerde legers zou worden onder steund. Het New-York Journal maakt een le gaal advies bekend, volgens hetwelk de ver koop van geestrijke dranken in de Vereenig- de Staten door de wet ter zijde gesteld kan worden door de handeling van eenen enkelen staat. Het bekende parlementslid Drummonduit- genoodigd zij nde door de voorstanders der Maine Liquor lawom zich bij de beweging aan te sluiten antwoordde Ik houd de Maine- wet voor verfoeijelijken zal mijn best doen om de navolging er van te beletten.” SNEEKER 1- l a r L i- ht COURANT. F W I se

Sneeker Nieuwsblad nl | 1855 | | pagina 1